poster

Záře

 • Austrálie

  Shine

 • Slovensko

  Žiara

Drama / Životopisný / Hudební

Austrálie, 1996, 105 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • neo93
  ****

  Neskutečný výkon Geoffrey Rush je opravdu tím nejlepším, co tento film nabízí. Bez něho by to bylo jen průměrné životopisné drama jednoho úspěšného klavíristy. Sice se neobjevuje po celou dobu, ani ne vlastně v polovině snímku, ale i tak je nezapomenutelný. Přestavitelé mladého umělce Davida Helfgotta hrají celkem obstojně a Armin Mueller-Stahl jako jeho šíleně posedlý otec je také velmi dobrý, ale na Geoffreyho to přeci jen nestačí. A nesmím zapomenout ještě zmínit hudbu, která je tu velmi podstatná a skvělá.(13.12.2015)

 • ecis
  ****

  Zasluzeny Oskar pre Geoffreyho Rusha. Pribeh silny, emotivny, odusevneny, hoci uz tisic krat videny (obrovsky talent, krutost rodica, braneniu v realizacii sna, osamostatnenie a nasledny uspech a pad, najdenie lasky a stratenej slavy). Spracovanie je ale poctive, doprevadzajuce nadhernou klavirnou virtuozitou.(26.4.2009)

 • KOZEL84
  *****

  Tuhle nádheru by ocenil snad i cigoš od lopaty.Miluju klavírní hudbu a obdivuju lidi co na něj umí hrát (já bych vystřihnul tak maximálně ovčáky ;)).Rush naprosto neuvěřitelně exceluje a poslední dobou mi dělá jen radost se na něj dívat.Vyzdvihl bych ještě Noaha Taylora.Jako jeho mladší verze nezáří o nic hůř,jen nemá jeho charisma.I fotřík Mueller-Stahla byl krásně na přesdržku.Krásný film s nádhernou hudbou.(1.8.2010)

 • zette
  ***

  Je az s podivem, kolik vyjimecnych umelcu bylo a je suzovanych ruznymi chorobami, uchylkami a abnormalnim chovanim. Proto jsou tyto zivotopisne filmy velmi zajimave, ten o Davidu Helfgottovi neni vyjimkou. I kdyz si myslim, ze uplne nebyl potencial vyuzit. Lepe, nez postava Davida byla podle meho nazoru ztvarnena postava otce, ktery mu zivot nijak neulehcoval. Armin Mueller-Stahl zahral svou roli velmi verohodne a me zaujal vice nez oscarovy Rush. Zpusob vypraveni Davidova zivota me moc nezaujal, ale pasaze, kdy hral na piano byly natoceny velice dobre.(12.9.2012)

 • GOREGASM
  ****

  Přes obdivuhodný výkon Rushe a stabilně vysoký standart Mueller - Stahla mi u Záře chyběla komplexnější pojetí, přitom pro příběh zásadní vztah otce a syna je zpracován bezchybně a doléhá na své hrdiny potřebnou váhou. Trochu jsem byl překvapen kolik stopáže Scott Hicks věnoval Davidovu dětství a naopak o jeho dospělá léta je divák částečně ošizen a snímku to z jeho působivosti ubírá. 105 minut je prostě málo a já se chtěl dozvědět více. Enormní Rushovo klavírní nasazení ale přebijí většinu nedostatků a Záři dodává potřebný lesk. Zarážející ovšem je, k jakým kravinám se Scott Hicks od tak ambiciózního kusu po téměř dvaceti letech propracoval. 75%(3.12.2012)

 • Noah Taylor

 • - Námět filmu byl založena životním příběhu klavíristy Davida Helfgotta. (dauni1)

 • - Rodina Davida Helfhotta film silně kritizovala, především poukazovala na vymyšlené vyobrazení otce jako diktátora. (deLaFere)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace