Záře

všechny plakáty
Trailer

Otec Davida, Peter, podivín a despota, ač nemá odpovídající hudební vzdělání, učil Davida od dětství hře na klavír a z Davida rostl slibný klavírista. Peter má zvláštní způsoby a rodině vládne silnou rukou. Když se mu na jedné soutěži zdá klavír rozladěný, udělá tam výstup a demonstrativně odvede Davida domů ještě před vyhlášením výsledků. Člen poroty Ben Rosen přinese Davidovi až domů Zvláštní cenu za odvahu, protože David hrál velice těžkou skladbu, což Peter přijímá rozladěně a odmítá Rosenovu nabídku, že bude Davida učit jako mimořádný talent zdarma. Nakonec však Davida k Rosenovi přece jen dovede. Zanedlouho David vyhraje celostátní soutěž a dostane nabídku studovat v Americe. Rodina nemá peníze ani na cestu, ale akce se ujme opět Rosen. David hraje na různých akcích a na jedné z nich se seznámí se známou starší spisovatelkou Katherine Susannah Prichardovou. S ní zůstává v kontaktu až do její smrti. David se těší na studium v Americe, ale Peter v poslední chvíli rozhodne, že nikam nepojede. David zatrpkne, ale dále se věnuje hudbě. Brzy je mu však jasné, že bez dalšího studia se nikam nedostane a bez vědomí otce se zkontaktuje s Královskou hudební školou. Získá stipendium a přes otcův odpor odjíždí studovat do Londýna. Na jeho dopisy otec neodpovídá a oba se tím trápí, ani jeden však nechce ustoupit (oficiální text distributora)

Trailer

B!shop

Tohle je presne takovej ten typ filmu, kde nak zvlast nejde o pribeh, protoze co si budem nalhavat, tyhle biografie jsou na stejny brdo, vetsinou je krutak, pak nakej problem a je fuk jesli drogy, trestnej cin nebo magor a podobne a pak zas navrat na vrchol a v tom tenhle film nijak nevybocuje. Ale u takovejchhle filmu zalezi na par vecech - o kom to je, kdo je v hlavni roli a jaka je hudba. A samozrejme i nakej ten schopnej reziser. No rezie je v pohode, celkem svizna a navic film neni zadny nervydrasajici drama, ale je takovej pohodovej. A co se tyce tech trech veci. Postava, o ktere film vypravi, mi absolutne nic nerika a v podstate do konce filmu jsem si nebyl jistej, jesli to je podle skutecny postavy. Pak tu mame hudbu, sice tu mohlo bejt vic tech sol na klavir, ale na hudbu si prakticky nemuzu stezovat, skvela a svizna. No a pak hlavni role. Geoffrey Rush je jednim slovem buh. Ten celej film naprosto ozivil. Nerikam, ze ten typek, co ho hral jako malyho, je spatnej, to spis naopak, ale Geoffrey, no kurva, to byl masakr. Mluvi jak kdyz Donutil vysvetloval kadenci samopalu a v ty roli je proste naprosto genialni. Skutecne jeden z top magoru. Nicmene skoda, ze ve filmu se toho zas tak moc nedeje a ma to i par hluchejch momentu, takle jen hodne dobry 4*. ()

StarsFan

S Davidem Helfgottem a jeho rodinou bych se v reálném světě asi minula, ať už proto, že jsem narozdíl od jeho hyperaktivního, extrémně upřímného zaměření spíš klidný introvert, nebo proto, že jakkoliv mám vážnou hudbu ráda, existuje jistá hranice, za kterou už nerozeznám výborného klavíristu od geniálního. Co to má ale s hodnocením filmu Shine společné? Když nic jiného, tak ten prostý fakt, že filmová biografie člověka X je mnohem méně zajímavá, pokud vás člověk X nezaujal a netoužíte o něm vědět víc. A což o to, Geoffrey Rush mě hned v první temné scéně dostal, jenže když pak člověk čeká přibližně hodinu, než se děj zase vrátí k němu, nadšení to moc nepomáhá. (Zvláštní jak má občas Akademie tendence rozdávat Oscary hercům "hlavních rolí", kteří se však na plátně objevují méně než někteří herci rolí vedlejších. Dalším dokonalým příkladem je Hopkins v Silence of the Lambs.) Jakkoliv si tedy Shine svá vysoká hodnocení zaslouží, pro mě bude (bohužel) jen dalším z řady filmů, o jejichž kvalitách se objektivně nedá pochybovat, subjektivně mě ale za srdce nevzali. Z osobního hlediska tomuto filmu nicméně děkuju alespoň za jednu věc: za představení Geoffreyho Rushe širší (tedy neaustralské) veřejnosti. ()

Boss321

Velice zajímavý snímek o geniálním pianistovi, kterému jeho despotický táta bránil v dalším vzdělávání a tak vzal problém do svých rukou a rozhodl se utéct a postarat se o sebe sám. Bohužel problémy v rodině a obrovská láska k hudbě ho doženou až za hranice normála. Geoffrey Rush podal naprosto ojedinělý výkon, o kterém se nemá cenu rozepisovat, to se musí vidět. Myslím, že Oscar pro Rusha je naprosto neoddiskutovatelný. Bohužel musím říci, že jsem viděl lepší životopisné snímky a kromě výkonu Geoffreye Rusha mě nic jiného nějak vyjímečně neoslovilo........ ()

Shit

Tak hned jako první musim říct, že trošku nechápu, jak může dostat oscara někdo, kdo se ve filmu objeví asi jen na 40 minut, ovšem na druhou stranu výkon Geoffreyho Rushe je tak monumentálně dokonalej, že se tomu postupně přestávám divit. Jeho ztvárnění pološílenýho a zároveň geniálního klavíristy skoro nemá obdoby. Jinak se ale příběhově už nejedná o žádnej unikát, spíš je to takovej typickej příběh/životopis génia. ()

Marigold

Neskutečný snímek o pianistovi, kterého hudba dohnala až za hranici normálna. Strhují opus podaný geniálním Geoffrey Rushem není jen nějakým úhledným schématem "nešťastný génius", jakých bylo v poslední době k vidění hodně, je to příběh, který má dar strhnout těmi nejobyčejnějšími lidskými věcmi. Umění je obět. Někdy až příliš krutá. ()

• Námět filmu byl založena životním příběhu klavíristy Davida Helfgotta. (dauni1)
  • Geoffrey Rush se díky tomuto filmu stal prvním hercem, který za výkon v jednom filmu získal zároveň cenu BAFTA, cenu SAG, Zlatý glóbus a Oscara. (Chevees)
  • Geoffrey Rush se na klavír učil hrát do svých 14 let, kdy toho zanechal. Na lekce začal opět chodit až právě kvůli tomuto filmu, kde pak nebyl pro blízké záběry rukou při hře na klavír potřeba dvojník. (Chevees)