Záře

Shine

Žiara

Drama / Životopisný / Hudební

Austrálie, 1996, 105 min

Fantastická scéna z koncertu. To sa musí vidieť. Rush výborný, ale výkon A.Mueller-Stahla, ktorý je kľúčovou postavou filmu, tiež stojí za spomenutie. Život človeka ovplyvní mnoho vecí, ale predovšetkým výchova rodiny. Keď rodinu predstavuje despotický otec, brániaci vám v skutočnom živote, musí byť váš život peklom. Odo mňa mal David Helfgott za svoje rozhodnutie odísť do Londýna veľký obdiv, aj napriek jeho následkom. 10/10(6.11.2012)

Čekal jsem trochu víc.Skoro se mi chce napsat, co tím chtěl básník říct?Ano, když na člověka tlačíte způsobem, jakým tlačil táta na Davida, tak to může zanechat velmi nepříjemné následky. Stalo se co se mělo stát (vůbec mu to teda nepřeju).Jinak Armin Mueller-Stahl má charisma jak blázen.Pod jeho rukama by se zhroutil asi každý.Viděl jsem ho hrát asi po druhé (poprvé ve Východních příslibech) a stojí to za to. Velmi jsem soucitil s celou rodinou a hlavně s Davidem samozřejmě.(19.12.2010)

Niekedy už mám pocit, že najistejšia cesta k hereckým oceneniam vedie cez roly šialených géniov, ale v tomto prípade ide naozaj o výborný biografický film - zagooglite si David Helfgott (ešte žije a na YouTube má pár milých videí). Armin Mueller-Stahl vystrihol overprotektívneho otca úplne dokonale.(26.12.2013)

Hicks fantasticky zvládá přechody mezi lehce depresivní atmosférou Davidova rodinného krbu a naopak naději vzbuzující náladou pokaždé, když se hlavní postava ocitne v okolí piana/klavíru či ještě lépe za ním. Konečný výsledek je tak zručně namíchaný (a zahraný - Rush ftw!, ale nerad bych opomenul Taylora a Muellera-Stahla), že dokáže u člověka vyvolat nebývalý nápor životního optimismu. A to je občas k nezaplacení.(31.5.2011)

Jak emocionálne tak aj psychicky silný film so špičkovými hereckými výkonmi (G. Rush, N. Taylor a A. Muller-Stahl) a s prekrásnou klasickou hudbou na klavíri. Právom zaslúžené uznanie pre G. Rusha (ale nemali sme zabudnúť aj na jeho mladší ja – N. Taylor, ktorý podal taktiež bezchybný výkon). Osobné hodnotenie: 88% (****) (16.1.2016)

• - Rodina Davida Helfhotta film silně kritizovala, především poukazovala na vymyšlené vyobrazení otce jako diktátora. (deLaFere)

• - Geoffrey Rush se díky tomuto filmu stal prvním hercem, který za výkon v jednom filmu získal zároveň cenu BAFTA, cenu SAG, Zlatý glóbus a Oscara. (Chevees)

• - Geoffrey Rush se na klavír učil hrát do svých 14 let, kdy toho zanechal. Na lekce začal opět chodit až právě kvůli tomuto filmu, kde pak nebyl pro blízké záběry rukou při hře na klavír potřeba dvojník. (Chevees)