Záře

Shine

Žiara

Drama / Životopisný / Hudební

Austrálie, 1996, 105 min

Film, na který se nezapomíná! Geoffrey Rush i Noah Taylor byli prostě úžasní... A co teprv Armin Mueller-Stahl! K tomu Rachmaninova hudba, která ve filmu funguje coby jakýsi tmel. Příběh Davida Helfgotta má sílu. Je v něm spousta smutku, frustrace, ale i radosti. Jsem rád, že byl zfilmován. Nemám co vytknout. 10/10.(18.10.2011)

Hicks fantasticky zvládá přechody mezi lehce depresivní atmosférou Davidova rodinného krbu a naopak naději vzbuzující náladou pokaždé, když se hlavní postava ocitne v okolí piana/klavíru či ještě lépe za ním. Konečný výsledek je tak zručně namíchaný (a zahraný - Rush ftw!, ale nerad bych opomenul Taylora a Muellera-Stahla), že dokáže u člověka vyvolat nebývalý nápor životního optimismu. A to je občas k nezaplacení.(31.5.2011)

Niekedy na mňa životopisný film o človeku, ktorý robí niečo, čomu sa nevenujem a čo nechápem, zaujme (Amadeus), niekedy ide mimo mňa (Shine). Dalo by sa povedať, že na vine je ten námet, lenže potom sa to bije s tým, čo som už napísal. Ťažko povedať, prečo ma Shine tak nezasiahol, pretože obsahuje sústredené herecké výkony dvoch prvotriednych hercov v roliach otca a syna a kvalitný scenár. Austrálsky mierne akademický film, ktorý mi viac pripomína britskú kinematografiu.(27.6.2012)

+4* nenechal jsem si ujít tento oceňovaný film na prestižních soutěžích a není divu, když téma se festivalům přímo podbízí. Jedná se o životopisný snímek současného hudebního skladatele, který měl nelehké dětství, což se na něm hodně podepsalo. Má divoce znejišťující rozjezd, ale jak se divák zorientuje, tak už všechno jede ve svých kolejích. Je to veskrze optimistický film, který snad nikoho nemůže urazit. I ode mě dostane silnější 4 hvězdičky, a to jen kvůli tomu, že mě podobná témata neberou, jinak by to asi bylo za 5, protože to vše zvládá bez zbytečného sentimentu, patosu a klišé, kterého je plno v americké produkci. [ PŘÍBĚH: 3 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 2 /// ART: 0 /// STYL: 2 /// CASTING: 3 (3*MAX) ](12.3.2016)

Ze začátku mě Záře vůbec nezaujala a říkal jsem si, že to bude jen další z podobných filmů o nepochopených géniích protloukajících se životem á la Dobrý Will Hunting nebo Čistá duše, ale nakonec mě postava Davida připadala čím dál tím zajímavější. Záře je natočená velmi civilně a nenuceně, takže člověk nemá každou chvíli nutkání hlavní postavu litovat nebo naopak lámat hůl nad jejím osudem, ale naopak je tu možnost prožít si ten zajímavý příběh po svém. To se mi na Záři právě líbí, že nic nevnucuje a citově nevydírá, jak to už tak u podobných filmů bývá. A Geoffrey Rush si Oscara určitě zasloužil, byl skvělý. 70%(24.3.2011)

• Noah Taylor

• - Rodina Davida Helfhotta film silně kritizovala, především poukazovala na vymyšlené vyobrazení otce jako diktátora. (deLaFere)

• - Námět filmu byl založena životním příběhu klavíristy Davida Helfgotta. (dauni1)