Dva z onoho světa

Two Men from Another World

Komedie / Hudební

Československo, 1962, 88 min

• Oskar

Tak především: název téhle veselohry budí falešnou představu, že půjde o duchařskou historku nebo něco podobně fantastického (tomu napovídá i výskyt dvou Oldřichů Nových na fotkách). Oním světem není míněn svět astrální, nýbrž imperialistický a těmi dvěma nikoli Nový v dvojroli, ale jen ten americký a jeho syn Jan Tříska. Vratislav Blažek, nejplodnější autor tzv. pozitivní či komunální satiry, měl dva cíle: poskytnout svému oblíbenému komikovi v rámc možností trochu dstojnou příležitost v socialistické kinematografii (předtím se o to rozpačitě pokusil už Hudbou z Marsu, potom o poznání líp ve Světácích) a pak si taky do našeho "lidově demokratického zřízení" šťouchnout. Takže zápletka se točí kolem dvou bratrů, z nichž jeden je zatrpklý sešlý Čech a druhý pozitivní, čiperný Američan. Vymění si role a Amík ukáže Čechovi, že nemá tak rezignovaně podléhat systému. To všechno je přepečlivě zamaskováno několika brigádami a všeobecným pozitivnem, ale někde úplně vespod to je a je to aspoň trochu znát. Líbí se mi scéna, kdy americký Nový vejde do třídy svého bratra, studenti nic netuší, on si je vychutnává a k jejich údivu zapěje swingový song o tetě, co hrávala na trumpetu. :-) Pěkný moment, Nový má jiskřičky v očích... 30%(26.1.2006)

• WANDRWALL

Je smutné sledovat herce, který už nemá tu vitalitu. To platí o hereckých osobnostech, ne o těch šašcích, co nyní hrají v nekonečných seriálech. Ale i jim rozumím, neb je vozí k lehké práci, jsou mezi lidmi, a ještě dostanou slušně zaplaceno... O. Nový zažil ve stáří šok. Nějaká omladina ho seřvala na ulici, utahovala si z něho, jak je starý a ošklivý, on pak už nevycházel z bytu... Pro mě byl osobnost, a bude i nadále.(4.8.2010)

• zette

Zcela urcite nejlepsi pasaz je, kdyz jde bratr s krumpacem na brigadu a jeho rozhovory s reditelem, ucitelkou nebo ridicem (fakt vtipne hlasky). I pres zajimavy namet a hlavne, na zanr hudebni komedie se mi film zda utahany a misty dost nudny. Novy potesi kdykoliv, zde mame moznost ho videt ve dvojroli, pusobi ale dost ustarane a bez jiskry. I kdyz je film barevny, pusobi spise, jako by se tocil v padesatych letech.(8.10.2012)

• cariada

Jakási divná agitka z 60.let. Ve filmu zazní třeba věta " Na západě by se divili, že si ředitel školy musí přivydělávat s motykou" divím se , že tohle prošlo, stejně jako udělat hlavního hrdinu jako američana co se sem vrací i se synem. a svému bratru dvojčeti pěkně zavaří a vzájemně si vymění role. Do toho ona západní hudba, které holduje naše pokroková mládež. Když vezmeme v potaz nevýrazné herecké výkony, tak zazmínku stojí jen role dcery v podání pěkné Helgy Čočkové. Film je jinak nezajímavý a nepřesvědčivý.(25.1.2010)

• Mylouch

"Buď to budeš hrát Dalibora, nebo budeš vymrskán ze společnosti slušných lidí." Spousta slušných drobných nápadů filmařských i satirických bohužel jako příběh nedrží příliš pohromadě. Praha začátku 60.let s doprovodem ♫ optimistické hudby vz. Expo a rebelských šlágrů "S hrůzou vidím, otče, žes byl taky pásek !" Kam prý se hrabe Luxembourg ! ... ALE ! Kdeže agitace ! Poměrně krotká varianta dobové satiry (silněji Až přijde kocour, Procesí k panence i Král králů) v čase poststalinského uvolnění s dnes aktuálním nacionálním :) motivem. "On profesor hudby a já Čechoameričan..." radši už si běžte, dvojčátka, lehnout !" 2-3* svítí nad vámi.(24.11.2012)