Během druhé světové války se několik členů posádky americké lodi potopené německou ponorkou v Atlantickém oceánu zachrání v malém člunu. Mezi milionáře, známou novinářku, úspěšného obchodníka, radiového technika, zdravotní sestru, námořníka, matku s dítětem a číšníka, se ironií osudu dostává také jeden muž z německé ponorky. Následující hodiny na moři, jež deset lidí prožije společně na malém prostoru, se stávají konfrontací a tvrdou zkouškou jejich charakterů... (oficiální text distributora)

Han22

Alfred Hitchcock si od thrilerů málokdy odskočil k jiným žánrům a tohle je jedna z těch výjimek. A nijak zvláštní. Parta lidí na záchranném člunu a s nimi i jeden Němec v nekonečném oceánu - to byl měl být strhující boj o přežití. Místo toho je to spíše taková režisérova konverzační varice na dané téma, kde jsou sice slušné postavy, ale nic extra zajímavého se zde nestane. Samozřejmě pár dobrých scén tu je (operace, lynč), ale celý film tak nějak prošumí a žádný větší dojem nezanechá. Což bych ve filmu od Hitchcocka nečekal. ()

Revolver

Výtečně natočené konverzační drama s krásně vykreslenými charaktery, plné nečekaných zvratů a překvapení. Není co dodat, snad jen, že se jedná o další z Hitchcockových klenotů, který se mezi ostatními mistrovými klasikami rozhodně neztratí. ()

MacGuffin

Cameo - poněvač se celý film odehrává v malém záchranném člunu na moři, bylo nemožné, aby mistr uskutečnil svůj obvyklý Cameo vstup, jako kolemjdoucí a podobně. Uvažoval, nechat se v pozadí na moři unášet jako mrtvola, měl ale příliš velký strach z utonutí. V době natáčení se mistr usilovně pokoušel snížit svou váhu z dvouset na stopadesát kilo. Tak jej napadlo zachytit toto snažení ve filmu. Nakonec je k vidění na fotografii v novinách, v reklamě na dietu - dvakrát z profilu, jednou před a jednou po dietě, s viditelným úspěchem. (25. minuta) ()

Scevola

Minimalisticky film, ktory zial okrem zaujimaveho napadu neprinasa vela. V tomto smere je Rope (vznikol par rokov potom) ovela vydarenejsim pocinom. 6/10 ()

jasiska

Stroskotanie lode prežije len zopár ľudí s rôznymi charaktermi, z rôznych spoločenských skupín. Sú nútení spolupracovať, aby prežili, kým ich nenájdu. Celý dej sa odohráva na malom priestore záchranného člna a točí sa len okolo stroskotancov. Napriek tomu film nie je ani trochu nudný a aj po vyše 50tich rokoch stále patrí k tým lepším. ()

Cassandra

Sorry, ale jediná postava, která se tam chová relativně věrohodně je ten Němec - nějak takto by možná jednal člověk, který to dotáhl na kapitána německé ponorky. Zbytek postav jsou jen scénáristické figurky - reportérka musí být rázná a předstíraně necitelná, člověk, který přijde o nohu musí být v civilu tanečník atd. Naštěstí je film celkem krátký a zvraty jsou přesně nadávkované, takže nenudí. ()

Alf

teprve v omezení se pozná pravý mistr... BTW škoda jen, že na poselství tohoto filmu se dnes takřka zcela zapomíná ()

Mikino00

Psychologická studie lidí na jednom záchranném člunu, ale to by nebyl Hitch, aby to nebylo napínavé a dramatické. Poučení plyne jednoduché - nikdy nevěř Němcům. Drama se zde odehrává čistě v konverzační rovině, válečný snímek rozhodně nečekejte. ()

pwh

Zajímavá raritka. Podobně jako v Oknu do dvora se děj odehrává skoro celý v jednom bytě, v Provaze je skoro celý děj nahuštěn do těměř jen jednoho záběru, v Záchraném člunu se zas celej děj odehrává na jednom malém člunu. A přitom ten film neni nikterak nudný. Naopak. Jen je tamna můj vkus trochu příliš černobíle pojato dobro a zlo, ale v době kdy vrcholila druhá světová to asi moc jinak nešlo... ()

hemul

Námet skôr vhodný pre divadlo, ako pre film. Preto film vyznieva divadelne. Jeden kapor vo vani to nezachránil. ()

Tumáš

I když je to něco jiného, než na co jsem od Mistra zvyklý, tak mě to příjemně překvapilo. Zajímavé bylo sledovat chování lidí, kterí byli zahráni opravdu věrohodně. Willy byl nejlepší.... 92% Hitchcock v novinách - zajímavé to cameo. ()

Deleatur

I když bylo zřejmé, že Hitche zajímal hlavně střet (neschopných) amerických trosečníků s(e schopným) kapitánem nacistické ponorky, která jejich loď torpédovala chvíli před tím, než ji američtí letci vybombardovali ze vzduchu... tak film podle mě zásadně utrpěl tím, že je očividně celý natočený v interiéru, ačkoli se odehrává na zmíněném (otevřeném) člunu uprostřed širého oceánu. Třebaže musím zároveň ocenit Hitchovu odvahu hledat cokoli pozitivního na postavě nacisty už v průběhu II. světové. // 64% ()

Eluin

Ale jo, zájímavé, dobré drama na minimálním prostoru. Jen někdy trochu až příliš schematické a i s přihlédnutím k roku vzniku trochu prvoplánové. ()

MickeyStuma

Konverzační černobílé drama z oceánských vod probíhající na záchranném člunu mezi lidmi charakterově velmi odlišnými po potopení lodě od útoku německou ponorkou. Ano, příběh se odehrává v době 2. světové války, což není doba zrovna lecjaká. Alfred Hitchcock se tématu chopil velice vkusně a natočil napínavý snímek, jaký by snad takto nikdo jiný natočit nedokázal. Jeho oskarová nominace byla jistojistě zasloužená. Hodina a půl stopáže plná dialogů na loďce a děj se jedinkrát neodkloní jinam. Nuda? Ale vůbec ne. Silný scénář na základě knihy Johna Steinbecka je plný ostrých dialogů, které Hitchcock skutečně výborně dokázal zhmotnit. Je impozantní, jak film zaujme i v klaustrofobním prostředí. Přirozeně v centru dění jsou všechny postavy zda přežijí nebo ne. Nečekaná překvapení a odhalení se vyskytuje v náhodných intervalech. Přicházejí tak nové skutky, které vytvářejí více dramatičnosti a napětí. A do toho vstoupí německý trosečník, u kterého nevíme, jestli mu důvěřovat a nebo ne. A kam ta loďka vlastně pluje? Rouška tajemství ovládá příběh i diváky. Houpající loď ve vlnách a šplouchající voda vytváří jedinečnou atmosféru, takže ani není potřeba nějaká dramatická hudba. Alfred Hitchcock a jedno z jeho mistrovských děl. ()

Merggie

Dôkaz o tom, že ak má režisér po ruke kvalitný scenár plný zmysluplných dialógov, tak k nakrúcaniu nepotrebuje megalomanské exteriéry. Dávno som počas sledovania filmu nezažil toľko prekvapení a zvratov. Hitchcock majstrovsky vykreslil psychiku stroskotancov. Posádka sa spočiatku správa roztrieštene, aby sa v závere zomkla proti nepriateľovi. Každý z členov posádky prežíva vlastný príbeh a plní scenárom prikázanú úlohu. Brilantná prepracovanosť postáv a ich charakterov dodáva filmu to, čo mnohým dnešným filmom s podobným námetom chýba. Vynaliezavosť. ()

Lucas87

Hitchock dokáže z maličkosti vyždímat maximum to je prostě on, jeho filmy mají prostě své kouzlo. Tento mě zajímal díky malému prostoru na kterém se odehrává. ()

Killingjoke

Divadelně pojaté drama v režii Alfreda Hitchcocka. Tentokrát nám režisér přibližuje situaci, kdy se v záchranném člunu během 2SV, po torpédování nákladní lodi, ocitne nesourodá skupinka trosečníků, které dělí nejen společenské třídy, ale i různé válečné strany, jelikož se zde objevuje i tajemný Němec, který chce s ostatními spolupracovat na záchraně. Jenže i on sleduje vlastní zájmy. Na Hitchcocka trošku netypické drama o přežití stavějící hlavně na dialogové stránce filmu a řešící dilemata sociálních rozdílů a nepřátelských předsudků. Není to žádná velká pecka, přesto se jedná o velmi zajímavý film s výborným psychologickým vykreslením všech postav v mezní a krizové situaci… ()

Biopler

Na filme je najzaujímavejší fakt, že napriek minimálnemu priestoru má vskutku veľmi dobre napísané dialógy a teda diváka nenudí. Veľmi pekne vykresľuje charaktery. Film samotný obsahuje nelogické vyústenia udalostí na člne, ako aj samotný záver, ktorý je o ničom. Podobá sa hodeniu diamantového náramku do mora, ktorý vidíme vo filme. ()

Chauncey

Do maxima vytěžená situace "boj o život na záchranném člunu". Spousta černého humoru, skvěle vykreslené charaktery a jasné protiválečné poselství. Jak to ten Hitch dělal, že jeho filmy nestárnou...? ()

Kragujevac

Film je sice bez jakékoliv akce, ale dokáže si udržet divákovu pozornost až do konce. Bude to hlavně především díky dokonalé režii Alfreda Hitchocka a 11 hercům, neboť každý z nich dostává prostor a možnost rozvíjet svou postavu. Film je hlavně vynikajícím psychologickým dramatem o svědomí a touze přežít. Dost dobře si ho dovedu představit jako divadelní hru. ()