Ztracený manžel a zastřelený výhybkář (TV film)

Komedie / Krátkometrážní

Československo, 1980, 38 min

• Schlierkamp

Československý televizní film, jenž si utahuje z byrokratického a zkostnatělého systému bývalé rakousko-uherské monarchie. V hlavních rolích krátké veselohry s divadelními prvky se představí J. Císler a B. Poloczek jako svérázná dvojice policejních úředníků. Celá taškařice je dosti zbytečně uvedena třemi pány (z nichž jeden je režisér tohoto díla J. Schmid) v televizním studiu, kteří tvrdí, že byla nalezena unikátní nahrávka ze starého mocnářství. V názvu filmu spočívá hlavní vtip celého díla, neboť jak se později ukáže, ztracený manžel a zastřelený výhybkář je totožná osoba. Ve vedlejší roli se objevil L. Frej, jenž byl zatčen za plivnutí na zem a díky podivným myšlenkovým postupům obou komisařů byl prohlášen za šéfa anarchistické skupiny a musí se doznat ke vraždě, kterou nespáchal. Naopak k dvojici nerozvážných chlapíků v kostkovaných sakách, kteří zabili sekyrou nějakého muže a přijdou se na komisařství přiznat, se oba úředníci chovají nepatřičně blahosklonně, jejich udání je zesměšňováno a bez důkazů a svědků, jež si mají sami opatřit, nebude proveden zápis do protokolu. Jednoho z těchto vrahů, kterého hryže svědomí, ztvárnil J. Wimmer. Kromě zajímavé dvojice byrokratických úředníků neshledávám na tomto krátkém, čtyřicetiminutovém televizním díle nic výjimečného, a proto bych ho s klidným srdcem zařadil do slabšího soudku československé televizní tvorby.(15.8.2018)

• 6thSun

Úvod je tak dobrej, že jsem byl nasranej na všechny, kteří dali tři hvězdy a méně. Zbytek je ovšem tak špatnej, že jsem teď nasranej na všechny, kteří dali tři hvězdy a víc.(20.9.2016)

Nádherná absurdní fraška, vybroušené hrátky s češtinou a nevšední herecké obsazení. Tohle si s chutí dám opakovaně.(18.9.2016)

Neodolatelně suchá byrokratická absurdita s kouzelnou poetikou Ypsilonky, která mi silně připomněla Gilliamův Brazil. No vážně, kdyby se Brazil odehrával v Rakousku-Uhersku, určitě by to v něm vypadalo nějak takhle. Skvělá dvojice Jiří Císler a Bronislav Poloczek hraje úřednickou přesilovku proti bezmocnému Ladislavu Frejovi, neustále jim do toho lezou vrazi Jiří Wimmer a Petr Popelka a spolu s nimi Jana Synková, jejíž muž odešel pro noviny a už se nevrátil.(16.9.2017)

:-)(14.9.2017)