Formule 1

• Česko Formule jedna (více)

Prakticky jediný celovečerní dokument o formuli 1 není typickým příkladem tohoto žánru. Průvodce mu tvoří Niki Lauda a italská novinářka Sydne Rome. Přestože nejvíc záběrů je použito ze sezóny 1977, uvidíme zde i některé tragické nehody, jako byla havárie Rogera Williamsona v Zandvoortu (1973), Jochena Rindta na Monze (1970) či Niki Laudy na Nürburgringu. Snímek ale není monotematicky zaměřen pouze na F1, zachycuje i závody stock cars, formuli INDY a soutěže dragsterů. Zpestřením je určitě přítomnost hereckých hvězd, které se svěřují se svým vztahem k motoristickému sportu. Velice zdařilou ústřední píseň GoodBye napsali bratři Guido a Maurizio de Angelisové, tradiční tvůrci hudby v italských filmech. (Robbi)

maty39

"Pane Reutemanne, proč se nikdy nesmějete? - Nemám na to čas. Stačí malý omyl a jsem mrtvý." Myslím, že kdyby se někdo pokusil posadit dnešní závodníky F1 do těch rakví na kolech let minulých, tak by utekli s brekem k mamince. Tenkrát se v plamenech rodily legendy. ()

BerniX

Po letech jsem opět shlédl tento klenot a musím říct, že ve mne zanechal víc, než několik posledních sezon F1 dohromady. I jsem brečel jak se Purley snažil zachránit Williamsona a ti diletanti kolem nepomohli a auta nezastavila.. Stejně tak Hailwood jak se snažil pomoci Regazzonimu. To byli skuteční hrdinové F1. Spousta zajímavých záběrů a nejen z F1. Například i z LeMans, Indy 500, Modrej plamen a mnoho dalších. ()

Rodin

Mohutný zážitek z filmové projekce v 78. roce, na který se nezapomíná. Kdeže loňské sněhy jsou, tehdy se ve F1 ještě OPRAVDU ZÁVODILO, žádná pitomá technicko taktická omezení průběhu závodu neexistovala a formule posouvala i rozvoj automobilového průmyslu mílovými kroky vpřed. Zařazení i jiných typů závodů do tohoto dramatického dokumentu bylo velmi přínosné a myslím, že dnešní dokumentaristi by se mohli z tohoto kousku opravdu hodně poučit. ()

mazzarek

Takhle vypadaly právé závody. Staré dobré formule. Žádné omezení. Jedna byla taková a druhá byla maková. Pořádný řev motoru, zatáčky ve smyku a hlavně jezdecké umění, kde i ta sebemenší chybička mohla stát jezdce život a že jich zahynulo dost. Škoda, že se nebralo více ohledu na bezpečnost jezdců. Co se týče nehody R. Williamsona 1973, tak to byla vražda v přímém přenosu a to co udělali s mrtvoulou bylo nechutný a nelidský. Svou část viny nesou pořadatelé, ale zejména jezdci, kteří nezastavili aby pomohli D. Purleymu. Výmluvy jezdců po závodě byly trapné. Věděli co se děje. Pokud jezdec běží k hořící formuli a chce jí převrátit, hasí jí atd, tak asi něco není v pořádku.Obzvlášť jezdci by si v těchto případech měli pomáhat. Odpověď N. Laudy po závodě na otázku proč nezastavil "jsem placený za závodění a ne za parkování na trati". Ironie osudu na sebe nenechala dlouho čekat a Lauda v 1976 měl podobný problém, jen měl štěstí, že po té vznikla hromadná nehoda a formule zablokovali trať. Ostatní jezdci ho z formule vytáhli a zachránili život. Od první sezóny co Lauda působil v F1 mi připadal jako těžkej frajírek, takže mi nějak 2x nesednul, i když jezdit uměl. V roce 1970 na okruhu Zandvoort (jako R. Williamson) zahynul v plamenech (možná už byl mrtvý po těžkém nárazu) Piers Courage. Závod nebyl přerušen a po uhašení jeho tělo zaházeli pískem a vyhrabali po skončení závodu. ()

Belsazar

Budou nás zajímat především piloti Formule 1. Co je vlastně vede k tomu, aby závodili? Aby riskovali svoje zdraví i své životy?! Najdeme na tuto otázku odpověď? / Stirling Moss v dokumentu prohlásil, že své období by za současné (1978) neměnil, že to zkrátka už nemá šťávu. Já už si dnes F1 taky nepustím, ale tu atmosféru, kdy jsem se v dětství díval, tu nikdy nezapomenu... / Úžasný ale totálně brutální dokument o něčem, co mám - ani sám nevím proč - rád. Nejhorší pro mne jsou, pokaždé, když sleduji něco o formulích, poslední záběry živého Rogera Williamsona. Při sledování jsem měl slzy v očích. ()

miki68cz

Bylo mi dvanáct, viděl jsem jej v okresním kině a přemluvil tátu, abychom šli druhý den ještě jednou. Nemohl dvojnásobné vstupné (18Kčs) překousnout ale pak jsme šli. Pro mne tehdy splněný sen, od té doby mne Formule baví :-) ()

PAVLIS

Jakýsi náhled do tehdejšího světa Formule 1, zaměřující se hlavně na jeho nebezpečnost a z toho plynoucí otázky po motivacích jezdců. Hledání odpovědí je dle mého dost vlažné, se spoustou odboček a běžného laika asi moc bavit nebude. Spíš se naopak po několika záběrech smrtelných nehod utvrdí, že jsou jezdci magoři a všechny závody by se měly zakázat. No a pro nás fanoušky motorsportu je stejně jakékoliv kladení otázek po smyslu toho všeho úplně zbytečné a dokument pak nemá čím překvapit. Jediné, co ho dnes dělá pro fanoušky relativně cenným, je paradoxně jeho stáří. Možnost srovnat, jak se Formule 1 za pomalu 40 let ohromně posunula dopředu. V čem v pozitivním a v čem v negativním slova smyslu, to ať si každý odpoví sám. Minimálně v otázce bezpečnosti je ale, myslím, odpověď jednoznačná, vzhledem k tomu, že je to již 20 let, kdy došlo naposledy při závodech k úmrtí pilota. ()

mrclTV

Komplexný pohľad do života jazdcov F1 v najbláznivejšej dobe, kde rýchlosť bola maximálna a bezpečnosť minimálna. Tí jazdci boli jednoducho blázni. Oproti filmu Rush, ktory je skôr romantickým pohľadom na éru 70. rokov je tu skutočná a krutá realita bez príkras, miestami poriadne mrazivá (nič pre slabé žalúdky). Plus ako príjemný bonus sa dokument okrajovo venuje aj ďalším vrcholovým motoristickým disciplínam ako sú NASCAR, Le Mans, Indy 500, rally a dragsterom. Povinné "čítanie" pre všetkých fanúšikov motoršportu. ()

pokeandrew

Kultovní a dodnes nepřekonaný film o světě F1, z něhož si mohou brát příklad všichni sportovní dokumentaristé. Má to prostě hloubku, přesah a syrovost. Opravdu moc dobré. ()

fantomas24

Dokonalé! Perfektně vystihuje atmosféru závodů té doby. Z pohledu fanouška F1 si říkám, že jsem se měl narodit před třiceti lety. V době, kdy každý závod byl jedinečný a pro pilota představoval neustálé ohrožení života. Takto má vypadat formule 1... ()

Osirius

Film, který pochází z dob, kdy monoposty F1 byly hlavně o síle a o tom, jak se s touto silou dokáží piloti poprat (ne jak dnes, kdy vítězí vůz, který má dokonalejší elektronické prvky, které pilota hlídají). Film je zaměřen na cílovou diváckou skupinu a nijak se nesnaží to maskovat. Kdo má rád burácející motory, vůni benzínu a cokoli co dokáže překonat rychlost 250 km/h ať neváhá a tento film si pustí - neprohloupí. K filmu mám jen jedinou (iracionální) výtku, která se týká jeho délky... moc moc moc bych si přál, aby film měl ještě minimálně třičtvrtě hodiny navíc. Aby pokračoval ve stejném duchu až do současných dní, kde by si divák mohl srovnat, jak se měnila pravidla (týkající se vozidel i pravidel na trati), jací byli slavní pokračovatelé za volanty ef jedniček a jaké byly osudy slavných jmen, která měla co dočinění se závody F1. Pro mě je "Formule jedna" nejlepší dokument, který o automobilovém sportu kdy vznikl. ()

laco176

proste svätý grál fanúšikov klasickej F1, vtedy sa ešte skutočne závodilo a všetci boli jedna skutočná rodina. ()

Front242

Poprvé jsem to viděl jako malý kluk na promítání "občanského výboru" v místní restauraci. Už tenkrát to na mě zapůsobilo ,že scény s přejetým pomocným hasičem ,smrt R.Williamsona a havárii Nikiho Laudy jsem si pamatoval dodnes.Dlouho jsem ten film hledal abych se na něj s opravdu velkým časovým odstupem zase podíval. Nedávno se mi to podařilo a byl jsem potěšen. Líbilo se mi to stejně jako tenkrát ! Ta doba byla zvláštním způsobem romantická a v dnešní době až neuvěřitelná.Musel jsem se chvílemi smát při představě ,co by dnešní "bezpečáci" říkali na davy lidí sedících na lešení podél dráhy. Nebo "zahulené" místnosti kde novináři telefonovali výsledky závodů. ()