poster

Mary Shelleyová (festivalový název)

 • USA

  Mary Shelley

 • USA

  A Storm in the Stars

  (pracovní název)
 • Velká Británie

  Mary Shelley

 • Nový Zéland

  Mary Shelley

 • Austrálie

  Mary Shelley

Životopisný / Drama / Romantický

USA / Velká Británie / Irsko / Lucembursko, 2017, 120 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • solisoli
  ***

  Tento životopisný príbeh je trošku iného ponímania, inej kultúry myslenia, aj keď sa jedna o umelecké osobnosti pod rúškom extravagantnosti. Hlboký a reálny príbeh pokrytectva, egoizmu, nadutosti a neľútosti zainteresovaných. Takýto sled životných udalostí možno inšpiroval Mary Shelleyovú k tak úžasnému dielu, ako je Frankenstein. Veľká škoda, že scenár a réžia nevenovali viac pozornosti ku inšpirácii Shelleyovej, ako vznikol v jej hlave tak úžasný bestseller, miesto viacerých nepodstatných a zbytočných scén. Skvelé herecké výkony, slušná kamera, kostýmy a výprava to nezachránili.(20.8.2018)

 • sidonka
  ***

  Po dramatické stránce je to bohužel unylejší, nezáživný průměr. Za to mě uchvátil vizuální a romantický rys. Nikoli nevášnivé, uvzdychané vyznání typu:"miluji tě lásko,"ale spíše Londýn a Irsko na přelomu 18. a 19.století, psaní gotických povídek na opuštěném podzimním hřbitově, zarostlém břečťanem a navátým listím, dobové knihkupectví, motání se kolem milovníků literatury, působivé interiéry, večeře v róbách o svíčkách i výjevy z chudších čtvrtí... Hrozně moc bych se chtěla do této historické epochy přenést. Jako kdybych listovala kouzelnými pohlednicemi míst, kam bych zavítala, kdyby mně to bylo umožněno. Pokochat se očima, to je opravdu hlavní dar, který vám tento film může dát. Scénář o anglické spisovatelce tvořící v období romantismu je už slabší.(16.10.2018)

 • silentname
  ****

  "Mary Shelley" je podľa mňa celkom slušne natočený životopisný historický film. Celkom som bol zvedavý, do akej role sa tu dostane Elle Fanning a musím povedať, že jej posledné filmy ma skutočne presviedčajú. Myslím si, že má celkom dobré voľby a tento film mi to potvrdzuje. Myslím si, že v prvom rade je výpravne spracovaný dobre. Má dobrú hudbu a okrem toho by som povedal, že aj herecké výkony sú fungujúce. Čo mi osobne od filmu chýbalo bolo, aby mal trošku viac svoju vlastnú identitu. Myslím si, že mohlo to byť miestami trošku temnejšie alebo možno by som sa nebránil ani, aby nás občas režisér skúsil trošku vydesiť. Koniec koncov, ide o príbeh ženy, ktorá vo veku 18 rokov napísala jeden z najkultovejších hororových príbehov. Určite musí existovať cesta, ako by to mohlo byť zaujímavé. No myslím si, že sa tvorcovia rozhodli pre trošku inú cestu a to spracovať to viac realistickejšie. A naštudovali si históriu života hlavnej hrdinky a jej manžela. A podali to celkom dobre. Pôsobí to, že by skutočne mohli prejsť všetkými týmito nástrahami života a reálne si tým aj prešli. A koniec koncov "Frankenstein" nie je o príbehu monstra. Ale je to skutočne o tom obrovskom trápení a samote a bolesti. Ktorú skutočne Mary prežívala. Uverila rozprávke, ktorú jej Percy povedal a bola by ochotná ísť s ním aj na koniec sveta. Ale bohužiaľ, spôsob akým sa rozhodol svoju rodinu živiť a starať sa o nich zahŕňalo obrovské množstvo pôžičiek, zadlžovania sa a raz na každého dôjde. A možno práve tento moment stál život ich prvú dcéru Claru. Celkovo dávam filmu pozitívny feedback, no stále si myslím, že možno keby si to našlo viac ešte nejaký svoj vlastný štýl a cestu, mohlo to byť ešte silnejšie. Takto to pre mňa moc nevytŕča oproti všetkým ostatným historickým životopisným filmom. Ale minimálne som sa o Mary Shelley dozvedel niečo viac, videl som jej životné momenty a celkovo mám pocit, že ide o podarené filmové dielo. Ak máte radi historické životopisné filmy, čeknite si ho. Myslím si, že budete spokojní. Hodnotenie: B+(25.9.2018)

 • anatheman
  ***

  Lehce nadprůměrný životopisný film. Musím ocenit, že se snímek snaží alespoň v zásadních bodech držet skutečnosti. Zároveň otevírá otázky, nad kterými visí otazníky. Nejvíce se mi líbila stylizace, která odpovídala mysterióznímu romantismu. Je tedy možno se dočkat zablácených ulic, potemnělých interiérů georgiánských domů, hřbitovů atd. atd... Všude je zamlženo a snad ani nesvítí slunce, takže atmosféra snímku rozhodně nechybí a, jak jsem zmínil, odpovídá výše zmíněnému uměleckému směru. Sice jsem nastínil autentičnost díla, nicméně musím poukázat na to, že podobnost herců se skutečnými osobnostmi patrně příliš neodpovídá realitě. Na druhou stranu jsou postavy skvěle herecky ztvárněné, takže je možné do určité míry tento prohřešek zapomenout. Co se týče průřezových témat, je zde logicky přítomen feminismus, ale ve své přirozené podobě. Do kontextu doby, v níž se odehrává film, vhodně zapadá a je samozřejmě nutné si uvědomit skutečnost, že Mary byla sama dcerou průkopnice tohoto směru. Jedinými závažnými nedostatky filmu je v podstatě jen to, že nedokáže silněji vtáhnout, a také to, že není ničím inovativní. Nicméně jako jednorázový životopisný film funguje celkem uspokojivě.(23.6.2018)

 • Kortexo
  ***

  Spisovatelka, která rozhodně stojí za natočení filmů o jejím životě.Rozhodně je vidět snaha o zodpovězení všech otázek, které jsou spojovány s dílem autorky a jejím životem.Boužel ne všichni autoři vrcholných děl literatury, měli natolik zajímavý osobní život, který by dokázal kvalitně zaplnit celý film.Podle mého je lepší, jít formou dokumentů, který pracuje s fakty a nikoliv s osobními dojmy...(4.8.2018)

 • - Haifaa Al-Mansour je vůbec první ženou ze Saudské Arábie, která se stala režisérkou hollywoodského filmu. (Tomas_TM)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace