Stvoření světa

• Francie La Création du monde (více)

V Písmu svatém se praví, že na počátku všeho života na Zemi byla tma a Pánbůh. V případě tohoto animovaného snímku Pánbůh roztomile roztržitý, který měl před sebou spoustu práce. Aby na ni nebyl sám, pořídil si vejce, jež poctivě zahříval, až se z nich po čase vyklubali andílci. Jenže z posledního vejce, které bylo pěkně kropenaté, se vyloupl neposedný ďáblík. Poté, co měl pomocníky pohromadě, potřeboval Pánbůh ke své další práci světlo. Marně však škrtal zapalovačem. Jako vždy totiž nefungoval. Stvořitel proto musel použít slavného triku se zvoláním: Budiž světlo!. Světlo bylo a Pánbůh se mohl s pomocí andílků pustit do tvoření, jež mu s nevyčerpatelným vtipem a nekonečnou řadou skvělých nápadů kazil neposedný ďáblík. Nejvíce se samozřejmě vyřádil ve chvíli, kdy Pánbůh začal tvořit člověka. Adama si ještě Stvořitel ohlídal, ale Evu ďáblík okamžitě zkazil tím, že ji naučil trsat rocknroll (a je to vůbec první rocknroll, jaký kdy zazněl v českém filmu)... (oficiální text distributora)

Yardie

70%. Vím, že je to určeno spíše pro děti, ale mi na tom hodně vadily ty písničky. Mnohem více bych ocenil více Wericha. To znamená více jeho komentářů a méně zpívání. Jinak si myslím, že je to pěkně pojato a uděláno, ale chybělo mi více slov. Komentář pana Wericha byl opravdu výborný. Nápad také. Ale celkově mě to místy nudilo, chtělo to možná zkrátit. Ale děti to možná bavit bude. Mě nějak extra ne. Ale jako počin a nápad určitě zajímavé. Howgh! ()

kebom

Oproti knihe veľká uspávanková bieda. Ukričaný ba miestami až afektovaný Werich, do toho každú chvíľu akési "muzikálové" vložky. Naťahované rádoby vtipné scény. V dobe svojho vzniku možno inovátorské terno, dnes 80-minútová kreslená nuda, ktorá nenadchne... Podotýkam, tu toľko ráz spomínanú "komunistickú propagandu" nehodnotím a pre mňa nie je podstatná (tá proste patrila k dobe), pokúšam sa posúdiť spracovanie a to autorom proste uniklo. ()

laserr

Jsem ateista, takže tenhle film vážně nemusím. Vtipné pojednání Bible? Proč ne. Ale křesťanství mě zatím nezblblo natolik, abych dal jejich propagačnímu filmu víc jak za 3*. ()

Oxymoron

Kdo nemá nic proti Bibli, musí se mu tenhle animák zákonitě líbit. Skvělý komentář Jana Wericha a spoustu geniálních vtípků pro dospěláky (že by předchůdce dnešních Shreků a Dob ledových?:) ()

A. Murray

Ačkoliv nesnáším křesťanství a jejich mytologii tak tento filmeček je velmi pěkně ztvárněný a má dobrou animaci. Jan Werich mu ke všemu propůjčil skvělí hlas. ()

hellequine

Ačkoliv nejsem nábožensky zaměřená, ani nemiluji socialismus (Matty), tento animák zbožňuji. Občas se musí odhlédnout od všeho- od náznaků a od jemné manipulace a být jako dítě. Prostě film s nadšením shlédnout a neřešit ho. ()

Carodej_pes

Na můj vkus až moc písniček zpívaných pěveckým sborem, ale Wericha a jeho vtip mám moc rád (i když on si text asi nepsal, ale jeho hlas samotný je už tak vždy předznamenáním něčeho legračního a šibalského), proto dávám čtyři namísto tří původně uvažovaných hvězdiček. Méně písní a kratší stopáž a bylo by to na 5*. ()

Vesecký

Nejde o Písmo svaté. Hlavně je to nebetyčná legrace a odlehčení proti biblické Genesis. Prostě - každou demagogii lze přebít humorem, laskavým humorem, dodávám, který neuráží. To se autorům povedlo nad míru dobře. Ten film jsem viděl mnohokrát a miluji ho. Pánbůh, andělíčkové a zlobivá čertiska, která aspoň to slepé střevo musí vmontovat. A srdce je rudé, a proto patří nalevo. A perte se a žerte se - jak věčné a pravdivé... Skvělý Werich, jiný by to asi tenkrát nedovedl tak podat. ()

petikacka

Takhle výtvarně a s vtipem natočit bibli, to může udělat pouze člověk, který má bibli v malíčku, ale hlavně vyrůstal v zemi, která je naprosto ateistická..Já jsem na tom vyrostla a proto mám stejný názor....Za mě 100% ()

RadimFišer

Můžeme ocenit originálnost, nápad, myšlenu. Rozdíl mezi tmou a světlem. Zpracování pro děti. Vážím si toho, že jsem viděl, jak jsme navzájem spojeni a zároven rozdílní. Že jsme všichni součástí jedné společnosti. Tento film mě přivedl k prvému životu a tomu základnímu. Jděte a rozmnožujte se. Film bohužel na jedno podívání. Periodu vidím tak jednou za deset let. Vidím nebezpečí v pochopení mladých dětí, sám jsem tomu začínal chvilkami věřit. Schválně jsem si tento film stáhl. Jsem rád, že jsem ho viděl, ale tím to pro mě končí. Dávám 3 hvězdy. Hlavně za pana Wericha, jehož zpěv a mluv je tak dokonalý, že mi to vytrhávalo uši. Už jen proto si to puštte. To vám doporučuje Radim Fišer. P.S. A k tomu si dejte Fimfárum a závěrečnou písničku na konci. To bude asi to nejlepší co uslyšíte z čech a z minulých století. Vzpomínka na minulost.... ()

Elgin

Tento snimok bol vytvoreny v spolupraci s Francuzmi (kapitalistami), napriek tomu tam je citit celym pribehom agitacia na masy. Budovatelske hlasky, ody na mier a pracu pre vsetkych. Z animatorskeho hladiska tam dali Francuzi i ty nasi kusok toho svojho a vznikol celkom pozeratelny vytvor. Na svoju dobu z animacneho hladiska velmi slusne. Hodnotim na 75% pretoze k dokonalosti to malo este hodne daleko. ()

grerar

Velká škoda, že film nebyl natočen o deset let dříve. Bohužel tuhý socialismus znehodnotil tohle jinak poměrně zdařilé dílko. Znehodnotil jej hlavně díky vnější úpravě - aneb katastrofální hudba v podání jakéhosi "bezejmenného" třídně nezávadného pěvce. Sorry, ale to je moc. Hlavně, že Jan Werich byl skvělý humorista a spolu s Voskovcem dovedli v Osvobozeném divadle zazpívat nejednu písničku, že? Tak proč, carramba, nezpívá on? Nu a k ději... Zdá se mi, že film tak trochu podsouvá dětem slušné blbůstky - viz ďábel vlastně stvořil brusle/bruslení, apod. Promrhaný potenciál Wericha 2*/5*, děj 4*/5* - o něco horších 60% ()

L´Aura

Ak by bola kratšia stopáž (miestami to bolo zbytočne rozťahané) a absentovali početné budovateľské "hlášky" o práci, červenom ľavičiarskom srdci, plnení plánu (dosť to otravovalo) a nezmyselných prekrútení v príbehu stvorenia atď., bola by to celkom milá rozprávka. 2* za milé animácie a pár vtipných momentov. Učte se násobilku! ()

Mr. Sandman

Bůh tedy stvořil svět a obdařil ho smyslem. Vyprávění o vzniku světa a člověka je ostatně vyprávěním o ustanovení božího řádu, jež člověk porušil, čímž se sám odsoudil ke smrtelnosti, jak praví příběh o vyhnání z ráje. Za smrtelnost si tudíž může sám, stejně jako za všechno ostatní špatné na tomto světě. Zlo v tomto pojetí pochází od lidí, ne jako tomu bylo u Gilgameše, kde byl člověk vystaven zlomyslnosti bohů. Lidská svoboda nespočívá v neomezeném, libovolné konání, ale v přičítání si všeho špatného co člověk způsobil. Jelikož smrtelnost není dána od Boha, existuje možnost ji odčinit. Biblická výpověď však není shrnutelná jedním pohledem a tudíž se může tato představa odčinění u různých typů vyznání různit. ()

Gastovski odpad!

Odporný infantilní paskvil říznutý komoušskými zpívánkami. Úplně se stydím, že jsem něco takového viděl. Jako ateista prohlašuji, že než znovu vidět byť i jeden jediný fragment této nedůstojné chujárny někde v televizi, radši bych přečetl celou tu prolhanou sbírku bájí, pověstí a babských drbů zvanou Bible. ()

zdeny99

Ve své době muselo Stvoření světa působit na diváky jako zjevení od Pána Boha. Nádherná, barevná animace a k tomu klasicky geniální komentář Jana Wericha, to prostě je pastva pro diváka. Dnes už ovšem ta animace je hodně zastaralá a dnešního diváka neoslní, převážně dítě, což je škoda, jelikož se jedná o film ze zlatého fondu čsl. kinematografie. Mě přesto se ovšem tento film vůbec nelíbil. Spíše mě nudil, a to kvůli samotnému tématu. Jedná se ryze o zfilmovanou Bibli, která je značně ovlivněna dobou, kdy film vznikl. Stvoření světa sice má působit jako film vychvalující či propagující křesťanství, ovšem mezi řádky se jedná o totalitní dílo. Pán Bůh plní plán, velebí práci, chce mír... Inu film poplatný své době. [24380. hodnocení, 332. komentář, 86%, 181. nejlepší film] ()