Stvoření světa

• Francie La Création du monde (více)

V Písmu svatém se praví, že na počátku všeho života na Zemi byla tma a Pánbůh. V případě tohoto animovaného snímku Pánbůh roztomile roztržitý, který měl před sebou spoustu práce. Aby na ni nebyl sám, pořídil si vejce, jež poctivě zahříval, až se z nich po čase vyklubali andílci. Jenže z posledního vejce, které bylo pěkně kropenaté, se vyloupl neposedný ďáblík. Poté, co měl pomocníky pohromadě, potřeboval Pánbůh ke své další práci světlo. Marně však škrtal zapalovačem. Jako vždy totiž nefungoval. Stvořitel proto musel použít slavného triku se zvoláním: Budiž světlo!. Světlo bylo a Pánbůh se mohl s pomocí andílků pustit do tvoření, jež mu s nevyčerpatelným vtipem a nekonečnou řadou skvělých nápadů kazil neposedný ďáblík. Nejvíce se samozřejmě vyřádil ve chvíli, kdy Pánbůh začal tvořit člověka. Adama si ještě Stvořitel ohlídal, ale Evu ďáblík okamžitě zkazil tím, že ji naučil trsat rocknroll (a je to vůbec první rocknroll, jaký kdy zazněl v českém filmu)... (oficiální text distributora)

PetraMishka

Krásná klasika s mnoha drobnými detaily k pousmání, skvělou animací a kouzlem. Vyprávění Jana Wericha si pamatuji dodnes nazpaměť a překvapilo mě, že i malého syna odkojeného pixarovkami to hodně bavilo. ()

lisma

...milujte se a množte se... Klasická animovaná záležitost s ještě klasičtějším vypravěčem panem Werichem takže plný počet hvězd. ()

anabell

Výborně vytvořené, dokonale pochopitelné pro děti a zábavné pro dospělé. Myslím, že už od malička by se mělo dětem ukázovat, nebo alespoň vyprávět, jak vznikl svět. A vyprávění Jana Werricha tomu dodává tu správnou atmosféru. ()

Johnysman

Parádně zpracovaný hudební animák...,ale co je podstatné podotknout..z roku 57. Místy swingové a bluesové melodie zněly při tvořená světa lahodně...s nádechcem dechovky to nebylo až tak skvělé..,ale je to o vkusu. Hlas Jana Wericha sedl k obrazu jako prd** na hrnec. A tvoření Adama bylo originálním nápadem...jinak ďáblík, co se do všeho záškodnicky vrtal, stál také za to. ()

Muf911

Hezky nakreslené a dobře animované, ale na dnešní dobu velmi nemoderní texty a hlavně písně, především příšerné mužské sbory. Nevím, jestli ty verše psal Werich, ale každopádně jsou hoodně slabé až blbé. ()

Kybela

Je to parádní, vtipné, roztomilé. Ten budovatelský tón jen ukazuje, jak to tenkrát mysleli... a my se máme teď alespoň čemu zasmát. Ty nápady všechny, koho by to dneska napadlo? To si prostě uznání zaslouží, také kvůli tomu, že se to líbí malým a velkým. "Myslím, myslím, nevím dál, co bych ještě udělal." ()

LencaN

Vím, že jako malé se mi to líbilo. Ale když jsem to teď viděla znovu v 26, tak jsem nevěřila svým očím. Nechutná komunistická propaganda, všude plán, schválení, překročení norem, cvičení spartakiády a co mě nejvíc vytočilo "srdce na levici, protože je červené" ... to mi snad i stouply vlasy na hlavě. Asi jako dítě jsem tyhle politické náznaky nevnímala, no co, Bůh si taky třeba musel udělat nejdřív plán, aby v tom neměl zmatek. Ale tohle bylo sprosté. Kdyby nebylo těchto rudých řečí, bylo by to super zpracování biblického příběhu, jak Bůh stvořil svět a děti by to rozhodně měli vidět. Ale teď jsem naprosto změnila názor. Animace je krásná, černé kontury a veselé barvy, příjemné nápady. Všemu kraluje hlas Wericha. Ale i toto je jaksi popliváno socialistickými názory. ()

pds

Aneb,jak si komunisti predstavujú bibliu ?... Mne to príde ako výsmech kresťanskému chápaniu Biblie. Ako dieťa som mal rád tento film, ale keď sa na to pozriem dnes, skôr sa mi pri tom zdvíha žalúdok. Hlavne tá "rudá" propaganda..40% ()

Logout

Křesťansko-komunistický propagandistický animák, který nepotěšil v době vzniku ani křesťany ani komunisty. Moc to netěší ani mě, nicméně pár relativně podařených vtipů tam je, takže alespoň pár hvězd dám. ()

Kontryhelka

Naprostá krása, jako dítě jsem film milovala a ani po létech se můj názor nezměnil. Za mě kouzelné a nostalgicky nádherně strávené vánoční dopoledne. Jako holka jsem byla naprosto fascinovaná krásnou pohádkou,vším tím zpracováním od počátku věků až po stvoření člověka. Nádhera a úžas v jednom. ()

ZetDaElO

Panbúh, teda já, s vámi! Marxisticko leninisticko budovateľský pohľad na Bibliu dabovaný Janom Werichom je sám o sebe dosť ujetý koncept. Napriek tomu sa to príjemne pozerá a niektoré vtipy sú veľmi vydarené. Škoda, že je tento animovaný film na niektorých miestach až príliš detský. S viac uvoľnenými opratmi by to bolo vyššie hodnotenie. Milujte se a množte se a učte se násobilku! ()

SmisekPA

Jean Effel + Adolf Hoffmeister + Jan Werich + laskavý soundrack = nesmrtelné zpracování stvoření světa. Ať člověk věří té nejsvatější knize všech dob nebo ne, bude mu chutnat tato klasická pohádka pro malé i velké. Dle mého skromného názoru by měl každý mít možnost ochutnat tento klasický bonbonek filmařský. Ať se již počítáme mezi křesťany, "něcisty" (mezi něž lze řadit i ateisty) nebo stoupence východních náboženství dopřejme sluchu během množství našich rozhodnutí poselství tohoto příběhu (vedle svědomí a názoru našeho sofistikovaného okolí). Co to bude: "milujte se a množte se" a nebo raději "žerte se a perte se"? ()

Teachman

Námět a zápletka: 4/10 ... Vizuální stránka: 5/10 ... Soundtrack: 4/10 ... Didaktický potenciál: 4/10 ... Celkový dojem: 4/10. ()