Cílevědomost, vůle a talent. Výprava za úspěchem československé běžecké legendy v dokumentárním filmu Davida Ondříčka. V zahraničí ho přezdívali „česká lokomotiva". Držitel osmnácti světových rekordů Emil Zátopek se nejvíce proslavil na olympijských hrách v Helsinkách, kde dokázal zvítězit v běhu na 5 km, 10 km i v maratonu. Žádný vytrvalec dosud jeho úspěch nezopakoval a odborníci na atletiku pochybují, že se někdy někdo takový objeví. Grandiózní úspěch Emila Zátopka ožívá v dokumentu Davida Ondříčka ve vzpomínkách jeho blízkých, soupeřů i kamarádů. (Česká televize)

Ivoman odpad!

Stejně jako Hořící keř. Podáno fádně a bez trošičku špetky konspirace. O Helsinkách se totiž stále spekuluje, že během maratonu mu pomáhalo auto. Vzhledem k jeho tělesné konstituci totiž řada odborníků tvrdí, že všechny tři běhy nemohl zvládnout. ()

Moiseiwitsch

Zátopek byl jeden z nejlepších běžců planety. Nebral chemické látky jako dnešní běžci a přitom si dával tak do těla, že by to dnes málokdo vydržel. Jeho tréninkové programy byly neuvěřitelné a na svoji dobu inovativní a inspirující i pro další generace sportovců.Tento dokument ukazuje jeho profesionální kariéru atleta i některé zajímavé události z jeho osobního života. Byl to i inteligentní člověk, což se o řadě dnešních běžců říci rozhodně nedá. Pro podrobnější informace je jistě dobré přečíst novou knížku o společném životě Zátopkových (Dana a Emil Zátopkovi - Náš život pod pěti kruhy). ()

Murysek

Obdivuji, když se někdo dokáže přenést přes vzájemnou rivalitu. Pěkný dokument o skvělém běžci, jen si myslím, že nebyl plně využit potenciál tématu a mohl dostat o pár procent navíc. ()

majky19

Moc hezky zpracovaný autobiograficko-dokumentární film, v němž sledujeme velká životní vítězství i porážky jednoho z našich nejvýznamnějších atletů, vytrvalostního běžce Emila Zátopka. Je úžasné, jaké osobnosti a sportovce Československo mělo a jakých grandiózních výsledků Emil Zátopek ve své sportovní kariéře dosáhl. Současně je ostudné, jakým způsobem se k němu komunistický režim v pozdějších letech zachoval. Tento snímek na mě zanechal velmi silný dojem a je velmi chválihodné, že tvůrci tyto fenomenální osobnosti ve svých filmech stále divákům přibližují, protože je důležité mít alespoň základní povědomí o legendách naší společnosti, potažmo našeho sportu. ()

Dinsberg

Dokumentaristický film je to bezpochyby, ale ukazující pouze Emilovu sportovní kariéru. Vzhledem k tom, že film byl natočen u příležitosti XXXI. olympiády, pak se tomu ani nedivím. Pro věrný obraz Emila jakožto člověka by bylo nutné natočit úplně jiný film s jiným cílem. Emil Zátopek totiž byl ve Straně až do roku 1969, pak ho po podepsání Dvou tisíc slov vyloučil i vyhodili z práce. Běžecký fenomén pak 6 let hloubil studny. Pro více informací doporučuju přečíst knihu "Náš život pod pěti kruhy". ()

jirin_cz

Těšil jsem se hodně, ale jde spíše o zklamání. Neužil jako vždy super, geniální výprava a styl filmu dle mě může nést opravdu srovnání se západní produkcí. Ale nijak extra mě to nevtáhlo do děje. Stejně tak, proč tam není více rozvedeno, to jak se k němu komunisti zachovali a jak to následně vše bylo. Škoda ()

marek29

Impressive trailer k filmu, který letos valí na 55. KVIFF. Snad ho stihneme v kině do konce září. Měla by to být pecka. Stejně se nejvíc těším na popcorn :D ()

ostravak30

Zátopek. Emil Zátopek. Nejslavnější český atlet historie. Ještě dnes, když jsem viděl a slyšel vzrušeného a nadšeného komentátora mi běhal mráz po zádech. Bohužel se z dokumentu o našem nejslavnějším atletovi stala jen průměrná záležitost. A je škoda, že zrovna David Ondříček nedokázal přidat na stopáži o zajímavější pasáže nebo do padesáti minut narvat víc. Zopakovat všechny známé úspěchy a přidat k nim archivní záběry je samozřejmostí. To se čeká. V dokumentu promluví přátelé a pamětníci. Zahraniční novináři, hlavně Finové. Ovšem koncem sportovní kariéry končí také dokument. Vůbec se nezabývá životem pak. Jen jedním záběrem, na kterém čte Zátopek nějaké prohlášení, si lze domyslet, že E. Z. šel režimu na ruku. Na druhé straně si vymohl účast jednoho svého běžeckého kolegy na Olympiádě. Zároveň s tím ale spolupracoval s StB a byl členem strany - (Příběh Emila Zátopka, sport.cz, 22. 11. 2020) v dokumentu ani slovo. Režim k němu ale nebyl vždy milostivý. Obrátil se k němu zády po srpnu a tím jenom pokračuje atletův zajímavý osud. Že je po něm pojmenován belgický časopis nebo byla napsána miniopera, to se člověk nedozví. A přitom to je vyjádření velké pocty našemu běžci ze zahraničí. V dokumentu se najdou především známé a snadno dohledatelné informace a provětraný archiv. Už pouze jako úsměvná zajímavost působí, když si čeští sportovci zkouší běžný typ tréninku Emila Z. ()

DJ Kritik

Dokument, z ktorého neskôr vznikol film. Pojednáva hlavne o tom, ako sa dostal Zátopek k športu, aký bol športovec a ako sa zoznámil so svojou ženou. ()

mkee

Elektrizujúci dokument o jednoznačne najlepšom športovcovi Československa, ktorého olympijský rekord v podobe zisku troch zlatých medailí z 3 rôznych bežeckých disciplín nebol nikdy prekonaný. Zátopek je legenda, ktorá žije a inšpiruje svojou čistotou, vytrvalosťou, nezlomnosťou či obetavosťou aj po smrti. Azda jedinou nevýhodou dokumentu je jeho kratšia pasáž, ktorú však snáď úctihodne doplní biografický film s rovnomenným názvom od rovnomenného režiséra (v čase vydania tohto komentára zatiaľ nevidený). ()

hrumsrt

Největším překvapením celého snímku už je jen to, že to celé vzniká pod Davidem Ondříčkem! Věra Čáslavská : "Neexistuje žádný filmový festival nebo hudební festival, neexistuje něco, co by se rovnalo olympijskejm hrám. Co do tradic, historie, co do zájmu veřejnosti. Dalo by se říct veškerého lidstva." Tohle je zrovna sekvence bez, které by ten film působil daleko lépe! Povýšit sportovní výkon nad ten umělecký je hodně troufalé. Obzvláště dnes, kdy mezi mladou generací je Emil Zátopek jen jméno/zápis v dějinách.   Poměrně zdařilý vlastenecky procítěný, leč místy propagandistický film mapující úspěchy Emila Zátopka. Přiznám se, že jsem od toho čekal daleko více. Tohle je v podstatě jen záznam procítěného komentování jeho výsledků, střižený rozhovory s kdekým (od manželky Dany po Tomáše Vernera). Není to jistě jednoduché najít ten správný poměr mezi autentickými záběry a rozhovory. Nicméně právě tahle bilance rozhoduje o kvalitě dokumentu. Díky svižnému tempu a krátké stopáži to dobře ubíhá, nicméně té přidané hodnoty je tady vskutku pomálu. Ve sportovním dokumentu je klíčové se v tom stěžejním momentu, ať už v kterémkoli z těch tří vítězství, se pořádně do toho zakousnout, dát divákovi pocit, že je právě teď svědkem již proběhlé události. I v tomhle případě by mě zajímala nadčasovost snímku, jaký bude jeho obraz za 20 let, kdy už skutečný pamětník Zátopkových výkonů mezi námi spíše nebude. ()

Dawe2

Skvělý dokument, který jsem zhltnul jedním dechem. Velký respekt před Zátopkem, díky tvůrcům za tento dokument. ()