Prázdniny pana Hulota

• Francie Les Vacances de Monsieur Hulot (více)

Obraz lidských povah a hemžení v jednom obyčejném prázdninovém letovisku. Prázdniny pana Hulota jsou druhým celovečerním filmem Jacquese Tatiho. Kaskádu gagů, drobných postřehů, komických situací rozvrstvených do několika plánů rozehrává Tati v prázdninovém prostředí přímořského městečka blízko Bretaně. Kaleidoskop lidí, kteří se přijeli rekreovat k Atlantiku, je složen se zástupců různých evropských národů. Přestože všichni opouštějí své všednodenní sterotypy, zdaleka neodhazují svůj charakter a zažité způsoby chování vpravdě národní. Angličanky nepřestanou hrát tenis a popíjet čaj, stejně jako typická Francouzka bude neustále hlídat své oblečení a účes a německá povaha vystupuje na povrch v nejobyčejnějších situacích. Zatímco multinárodní společnost se zabývá drobnými problémy lidí na prázdninách, v pozadí z rozhlasu zaznívají zprávy a komentáře zásadních politických a hospodářských problémů doby. A mezitím se s šumem moře mísí prázdninový provoz – hoteliéři, plavčíci, neúnavné všudypřítomné dětí. A uprostřed tohoto kolotání pan Hulot, nepřehlédnutelný nešika, který nemá ani zdání o tom, že je nešika.
I v tomto filmu můžeme obdivovat Jacquese Tatiho jako neúnavného pozorovatele všeho lidského i nelidského ve světě jeho doby, který geniálním způsobem dokázal reflektovat své vnímání. (Česká televize)

kaylin

Je zajímavé, jak i film v podstatě beze slov, dokáže říct tolik. Jacques Tati rezignoval na to, co si lidé říkají, protože je stejně důležité to, co dělají. A právě tím dokáže vyjádřit poměrně velké množství vtipů. Není úplně dech beroucí, ale je vtipný v podstatě pořád, někdy trochu blbečkovským způsobem, ale i to k němu patří. Je jako živel, který se umírněně prožene jedním letoviskem. ()

anniehall

3,5* Hlavně za tu nádhernou letní idylu, němku nacházející mušle s Arthurem u nohou a elevující britku v Hulotově autě. :-) ()

Skip

Dávám jen jednu hvězdičku, protože jsem se u tohoto film příšerně nudil. Snad jen ta letní atmosféra stála za to, ale jinak je to sled neuvěřitelně nudných scén a scének. ()

d-fens

ocenenia : MFF Cannes 1953 - Nominácia na 1. cenu ◘◘◘◘ Napriek nižšiemu hodnoteniu sa nedokážem ubrániť pocitu, že ma Tati začína na 100% dostávať do svojich osídiel.... jeho réžia, jeho mnohé malé drobnosti, jeho zmysel pre kompozíciu celej scény, jeho "starosvetský", nevnucujúco kritický - snáď excentricko-konzervatívny - postoj voči modernosti, to všetko z neho robí asi môj najväčší "objav" v poslednom roku (rokoch?).... (predpokladám že) každý jeho film je do posledného detailu prepracovaným dielom (absolútne sa stotožňujem s komentárom Shadwell-a), v ktorom je vtip, gag nie len v tom "hlavnom", čo sa deje pred kamerou (Tati akoby totiž "to hlavné" zámerne obaloval do celej scény, a nie sa snažil o kontrast medzi scénou aq tým čo sa v nej deje), ale množstvo malých potešení je častokrát veľmi nepatrné, a je nutné film vidieť viac krát, aby ich človek "objavil" ... paradoxne, najviac ma rozosmievali scény, pri ktorých Hulot ani nebol, alebo bol iba jedným z členov davu, pričom vyzdvihujem celý začiatok filmu (scéna na nádraží je geniálna :D ), ktorý majstrovsky vystihuje celú modernú "turistickú mašinériu".... najprv pokľudný pohľad na opustené pláže, náhle strih do staničnej vravy, kde sa húfy rekreantov (správajúcich sa ako stádo) náhlia za svojim oddychom :) .... no napriek určite kritickému podtónu, z celého filmu vyžaruje neskutočná pohoda, uvoľnenie a mix všetkých tých pocitov, ktoré si človek predstaví pod pojmom "prázdniny" ... 80% ()

easaque

Film, ve kterém se poprvé objevil pan Hulot byl tentokrát pro mě zklamáním, i když se mi v modernějších dílech libil. Určitě plus si zaslouží kvůli filmařině, hudebnímu doprovodu, stylu i atmosféře, kterou vyvolává. Dovolenková pohoda u něj sálá z každého filmového okýnka a humoru je tam taky dost, ale teď mi tam chyběla nějaká hlubší myšlenka a sociální kritika. Prostě jen lepší groteska a ode mě má za to 3 hvězdičky. [ PŘÍBĚH: 2 /// NÁLADA: 3 /// ART: 1 /// STYL: 2 /// CASTING: 2 (3*MAX) ] ()

Cafú

Příjemná poklidná atmosféra, nevšední kamera, slušná hudba a originální komediální umění Jacquese Tatiho, které už dneska vyzní trochu starosvětsky. Tady se zkrátka nepospíchá. ()

ad

Pan Tati má očividně velmi rád němou grotesku a umí jí velmi dobře ovládat :) Navzdory tomu, že jsem se poctivě pobavil snad každým předvedeným fórkem, mi pořád ve filmu trochu chyběla jednotící linie... ()

tomtomtoma

Velmi příjemně rozverná komedie groteskového ražení s precizně vybudovanou atmosférou prázdninového severofrancouzského letoviska, kde se převaluje jedna mořská vlna přes druhou, tenisové a pingpongové míčky se odrážejí, dveře restaurace pérují a Hulotovo auto rachotí. Pan Hulot (dobrý a svérázný Jacques Tati) přichází jako uragán do obyčejného prázdninového městečka, kam svým nemotorným chováním přináší vzruch a rozvrací tichou poklidnou atmosféru v sérii nevšedností, zábavy a dobrodružství. Lidské i národnostní typizované charaktery, stereotypy, rituály, všednosti. Sluncem zalitá pláž i prázdninové běsnění a uvolnění. Do toho všeho laskavý, nesmělý, zdvořilý, ochotný a především nemotorný a nešikovný pan Hulot. Z dalších rolí: prázdninový bonviván Fred (Louis Perrault), starý vojenský důstojník (André Dubois) a jeho žena (Suzy Willy), hoteliér (Lucien Frégis), hotelový číšník (Raymond Carl), dívka Maritne (Nathalie Pascaud) a nenaplněný románek, či anglická dáma (Valentine Camax). Velmi příjemný a laskavý snímek, který je výrazným ve své propracovanosti zobrazení atmosféry dovolenkových časů, obyčejností i krás. A vytříbený styl zábavy prostřednictvím šlechetného a nenapravitelného romantika starých dob, který nevědomky škodí a přesto dojímá a vrývá se nesmazatelně do paměti všech. Rozverně hravé, svěží a originální dílo. ()

darm

No, nenazval bych to celé ani tak filmem, jako spíš spoustou jednotlivých více či méně vtipných scének poslepovaných dohromady do délky celovečerního filmu. Jen kdyby tam nebylo to více či méně, bylo by to asi lepší, protože nemůžu říct, že jsem se po celou dobu filmu skvěle bavil, to bohužel určitě ne. Naštestí nenastupovala ani žádná velká nuda, jen to místy bylo takové... o ničem. Některé scénky byly parádní (akvárko, loď, závěrečný ohňostroj.. :)), ale byla spousta chvil a momentů, kdy jsem to jen tak nezaujatě sledoval, bez nějakého většího zájmu nebo pobavení. Těch dobrých scének už mi ani v hlavě po shlédnutí moc nezůstalo. Ale i tak to byla hodně příjemná podívaná a závěrečný ohňostroj ji pro mě vytáhl na slušných 7/10. Nenudil jsem se, jen jsem asi čekal víc a nedostalo mě to tak, jak by mělo něco, co by chtělo vyšší hodnocení :) No a ještě musím dodat, že ať už ten film byl jakýkoli, tak Tati je pan komik s velkým K. ()

MarekT

Opět výborný Jacques Tati, který navazuje na svého Poštovského panáčka díky zobrazením různých lidských zvyklostí, tentokrát jeho muška přechází k majetným spoluobčanům (za nejlepší považuji sekvenci s tenisem a Hulotův neortodoxní styl hry). Opět mě zaujalo, jak velký vliv měl Tati na pozdější francouzské komiky - občas mi v tomto filmu připomínal věčně roztržitého Pierra Richarda, narozdíl od něj ale nehraje pořád jeden a ten stejný part a ač jsem měl už po Mém strýčkovi strach z toho, že jeden film je jako druhý, jsem rád, že vědomí o podobnosti nápadů dokáže přemazat inovací. Těším se na Playtime. ()

zette

Film ma onu prazdninovou a francouzskou atmosferu. Jednotlive skece jsou dost nevyrovnane, nektere ale umi pobavit a jsou hodne trefne. Postava Hulota me sympatie nesdili a zustanu tak u trech hvezdicek. ()

mortak

Ač jsou nekteré gagy geniální, celovečerní formát potřebuje víc, než sled zábavně láskyplných komických etud na téma "evropská buržoazie u moře". ()

LeoH

Budu sám k sobě poctivý a napoprvé dám za tři – navršené gagy mě naplňují obdivem k tomu, jak jsou vymyšlené a natočené, ale neumím se zatím srovnat s tím, jak a čím jsou pospojované. ()

danoo

T a t i píše, režíruje a hrá s obrovskou subtílnosťou. Jeho prázdninová pohoda síce môže navodzovať komótnu až nedbanlivú náladu, v skutočnosti je ale výsledkom rafinovaného nasvietenia, sofistikovaných kompozícií, potlačenia dialógu na čo najnižšiu mieru a hudobných leitmotívov spájajúcich jednotlivé scén(k)y do neopakovateľného nostalgického celku. Taký „vek nevinnosti“ sa už nikdy nepodarí vytvoriť! ()

Autogram

Toto by snáď potrebovalo osobitnú filmovú kategóriu nemý film so zvukom. Zvuk aj texty film má, ale keby nemal, nič by sa nestalo, možno by bol aj zábavnejší a ušetril by ma otravného zvuku lietacích dverí do jedálne. Každý náznak dialógu je hneď potlačený hudbou v barovom štýle, ktorá sa hodí k dovolenkovej nálade, ktorou film vládne. Exotický je aj druh humoru, takú koncentráciu nevtipných gagov som ešte nikde nevidel. Pritom to nie je ani trápny humor, kde by aspoň tá trápnosť bavila. Taká francúzska perlička ako oneskorený príspevok do nemej éry. Absolútne mi stačila aj kratšia verzia v trvaní 85 minút, ktorá sa objavila v televízii. ()

MurielRezek

Jemný, vzpomínkový film, který mě opět zavedl do těch krásných, nevinných časů za přítomnosti úžasného Francouze s velkou duší dítěte.Milý pane pane Hulote, vezměte mě s sebou příště na prázdniny do Bretaně:-). ()