Reklama

Reklama

Sněží!

  • angličtina Snowing! (festivalový název)
Trailer

Komorní pohled do světa čtyř žen se odehrává jakoby v bezcílném mikrokosmu, ve kterém už vězí mladá žena Petra, její rozvedená matka a její babička. Po povinné účasti na nové svatbě svého otce tam zamíří i starší Petřina sestra Tereza, ústřední postava, která na sebe strhává nejvíc pozornosti. Ta má v sobě jako jediná alespoň trochu vnitřní energie. Mladší ze sester je ve společnosti obou starších příbuzných víceméně v pasti, matka žije rezignovaně ze dne na den a babička se potýká s narůstající demencí. Ve starém venkovském stavení jako by se pro všechny zastavil čas a chybí vůle a motivace s tím něco dělat. Petra se nevzmůže na víc než na malou naivní vzpouru, matka zase přehlíží věci takové, jaké jsou. Ani Tereza, čerstvě po rozchodu se svým přítelem, není v ideálním stavu, tím spíš, že patří k typům, které si svůj vnitřní nepořádek řeší kladením důrazu na pořádek vnější. (Stoka)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (36)

mchnk 

všechny recenze uživatele

Krásný, příjemně melancholický a pomalý, zcela svobodný, tím pádem odvážný, film, který si, díky své nádherné a od první minuty neměnné, silné atmosféře, mohl v závěru dovolit prakticky cokoliv. Veškerá síla je skryta v jednoduchosti a jakémsi bezdějovém bezčasí současnosti. To zdánlivé nic je překrásně odvyprávěno, nasnímáno a doprovozeno vynikající hudbou, která, tak jak to má být, dolaďuje tento filmový zážitek o lidském očekávání, střetu charakterů a zobrazení několika světů v jednotlivých postavách, v mých očích do dokonalosti. Obrovský tvůrčí potenciál (od režie, přes kameru k hudbě) českého, řekněme alternativního (festivalového) filmu a rozhodně jeden z nejlepších debutů, jaký jsem kdy viděl. [Kino Citadela - Litvínov] ()

Marthos 

všechny recenze uživatele

Zastavený čas. Poetické vyprávění o lidech, kteří si nerozumí a žijí v bludných kruzích svých (ne)šťastných životů, se v každém ohledu vymyká zavedenému filmovému mainstreamu, už proto, že důležité je JAK a nikoli CO. Kamera tu má své nezastupitelné místo, podobně jako ticho. A také ženy, o nichž tento film je. Režisérka Kristina Nedvědová je bezesporu velkým příslibem do budoucna. ()

Reklama

Matty 

všechny recenze uživatele

Teprve felliniovský závěr s létajícím peřím (sněží!) a člověkem ve skafandru naznačuje, že se matčina a babiččina realita zřejmě konečně protnuly a obě ženy vidí totéž. Podstatné ale není, co přesně scéna sděluje, ale jak osvobozující účinek podobné oživení v komorním, křehkém a realistickém dramatu má. Nedvědová nehledá řešení, nevynáší soudy, nesměřuje k velké pointě. Především nám za přispění nenucených hereček dává dost času a prostoru, abychom pochopili situaci jednotlivých, rozporů plných hrdinek a dokázali se do ní vžít. V české filmu, vyznačujícím se dlouhodobě převahou mužské perspektivy a nedostatkem empatie, jde o jev vzácný a cenný. Více tady. 70% ()

Marze 

všechny recenze uživatele

Je to film s ženským světem a smutné odpovědnosti jejich ženského údělu. O výčitkách, co jsme vůči svým nejbližším zůstali dlužni. V domku babičky u lesa. Bezčasí samoty s náznaky humoru jako marná inventura trvanlivosti potravin v ledničce. Odevzdanost, rezignace, pasivita. Proto je těžší odhadovat postavy než obvykle. Mají vnitřní zranění, která se hojí déle než zlomeniny kostí. Muži na které se čeká asi nepřijdou. kají na muže, kteří nejspíše také nepřijdou. Vagnerová si na rozdíl od ostatních, kteří něco řeší kouzelně vychutnává nicnedělání a přírodě. ()

D.Moore 

všechny recenze uživatele

Nechal jsem se chytit za srdce. A rád. Sněží! je krásný film na tichý večer, kdy vám nevadí sledovat stejně tichý příběh o možná všedních, ale o to známějších situacích. Skvěle zahráno, ještě lépe natočeno...Je poznat, že to pro Kristinu Nedvědovou bylo velmi osobní. Rád bych od ní viděl něco dalšího. Cokoliv dalšího. ()

Galerie (19)

Zajímavosti (6)

  • „Chtěla jsem filmem říct, že mě trápí, když spolu lidé neumí komunikovat. Sněží! je také o osamění a o tom, jak si lidé dokážou ve vlastním světě vytvořit radosti, a není nutné, aby je ten druhý člověk neustále chápal, je třeba svobodně žít. Myslím, že spousta lidí v sobě celoživotně hledá odvahu mluvit o tom, co je trápí. A paradoxně je to často nejtěžší uvnitř vlastní rodiny. Ve filmu ale nenabízím návod, ale spíše ukazuju, jak se to nemá dělat,“ sdělila Kristina Nedvědová. (SONY_)
  • Aby nezávislý filmový projekt vznikl, vybíral peníze na podporu formou crowdfundingu. Cílová částka 150 000 Kč byla použita na koupi kamery a osvětlovací techniky. (rakovnik)

Reklama

Reklama