Reklama

Reklama

Hodina angličtiny

(TV film)
Drama / Psychologický
Československo, 1988, 59 min

Obsahy(1)

V průběhu vyučovací hodiny angličtiny se učitelka dozvídá od své malé žačky věci, které děvčátko v podstatě nechápe, ale zkušené ženě napoví, že rodina Terezky se rozpadla a její matka si právě tento den, kdy zůstala v bytě sama, zvolila k sebevraždě. (mibara)

Recenze (24)

zdepapepa 

všechny recenze uživatele

Slibný začátek (kdy to díky úrovni angličtiny paní učitelky sklouzává do "so bad it's good" teritoria) zcela zabíjí koncovka, kdy kolektivně všem postavám klesne IQ a nejvíce těm dospělým. Paní učitelce pak ještě dříve, neboť to, co si divák už dal dohromady, ona luští ještě dobrých několik desítek minut. Námět však velice originální a pro fanoušky komorních "bottle episodes" nebo něčeho, kde se jen na jednom místě povídá (namátkou třeba Terapie) je to zajímavá podívaná. O to víc pak člověka vyvede z míry, když se dostane mimo několik zdí bytu paní učitelky. Korunu komična tomu nasadil konec, kdy mi přijde, že pan režisér zapomněl dotočit jednu/dvě scény, takže rozuzlení-nerozuzlení dostává divák jednou strohou větou, načež je okamžitě poslán do... titulků. ()

zdeny99 

všechny recenze uživatele

Komorní psychologické drama, ve kterém hraje hlavní roli asi devítiletá holčička Terezka, jenž jde na své první doučování angličtiny. Už při odchodu z domu, jde poznat, že tady něco nesedí. To ostatně se projeví na hodině díky její ukecanosti. Nejen tak se říká Terezce kecadlo, když po celou dobu jen mluví a mluví, vypouští kdejaké kraviny z pusy, které nakonec v kontextu začínají dávat smysl. Upřímně ta její ukecaná huba, to bylo něco strašného. To bylo přímo na přes držku, ale... Její učitelku hrála Alena Vránová, která si nejprve z toho musela udělat kafe, pak zapálit cigaretu, ale jak si dala dohromady všechny informace tak pomocí taxikáře Vítězslava Jandáka jednala. Malou roli zahrál Josef Vinklář a podle mě tahle malá role vynikla nad ostatními. Vůbec nevadí, že film byl natáčen za pár československých korun v ateliéru (až na pár záběrů na konci na ulici), protože to hlavní jsou dialogy a obsah. Samozřejmě že se tu najdou i nelogické chyby, a to konkrétně když v malé zapadlé uličce se to taxíky hemží jak na Wall Street v New Yorku. Anebo jak očividně nahraně málem skončila pod autem, než si zastavila Jandáka. [113. hodnocení, 12. komentář, 56%] ()

Reklama

antragus 

všechny recenze uživatele

Z toho papundeklu televizních her, které Česká/Československá televize zvládala vždy s přehledem produkovat (protože tahle televize zvládala papundekl natočit i v reálu exteriérů) tenhle poměrně značně vyčnívá. Je to kousek, který vás donutí si jej všimnout, když hlavní představitelce dochází to, co vám tak trochu už došlo, podaří se mu vás dokonce posadit do křesla a počkat si jak to vlastně dopadne. V druhé půli bohužel někdo dramatizoval až předramatizoval a nejspíše s dobrým záměrem drnkat divákům o nervy ještě trochu víc nechal postavy jednat rozplizle, pomalu, nemotorně a totálně nelogicky. Co si jinak myslet o učitelce a instalatérovi, obou dospělých lidech, kteří se chovají, jakoby vůbec nevěděli co mají dělat, když jde někomu o život a ve svých rozhodnutích jsou rázní, že by jim člověk pomalu podal karty, aby si na rozhodnou dali partičku a potom jednali podle toho, kdo vyhraje. Tohle jinak nadějnou hru celkem slušně zabíjí... :-( PS: Jo, a ta angličtina je tam fakt vražedná, ale budiž všem odpuštěno vzhledem k době vzniku. I když s prostředky ČT/ČST ji taky nemuseli tak oje***... ()

topi 

všechny recenze uživatele

Škoda přeškoda, že z druhé půle se stala nelogická volovina a dramaturgie se zvrhla v nesmyslnou frašku. První polovina diváka vtáhne do děje a rozjíždí se napínavé drama, které se bohužel zvrhne směrem, že si říkáte, proč ty postavy tak debilně jednají? Navíc Klára Jandová (kterou mám jinak moc rád) začne být nepříjemnej a otravnej fracek, že by facka byla na místě. Nevím nakolik zasahoval režisér Ludvík Ráža do scénáře Nataše Tanské (první filmová Barunka Boženy Němcové) a jak moc ho přepracoval, ale ve výsledku se to nějak nepovedlo. Podle mě museli mít mezi sebou neshody, protože Ráža svoje filmy vždy točil velice přesvědčivě. Nicméně i tak hodnotím dobře a to taky díky dramatické hudbě Karla Kašlíka. ()

HonzaBez 

všechny recenze uživatele

Tahle televizní inscenace zpracovává zajímavý námět, ale je dramaturgická dosti nevyvážená. V první půli mě Klára Jandová, tohle malé "kecadlo" či "nadělení", svou bezprostředností a rozverností velmi bavila. A líbila se mi i Alena Vránová v roli učitelky angličtiny (ač tedy nechápu, že v jedné chvíli opravuje Terezku v gramatice předpřítomného času, když na začátku se jí ptá na banální otázky začátečnické úrovně). Ale pak začne atmosféra v bytě učitelky houstnout, celé se to zkazí. Klárka hysterčí, a učitelka se chová dost nelogicky (proč nezavolá hned policii nebo záchranku, když pak složitě shání taxi). Co pak vůbec nechápu, je Rážovo režijní pojetí scény v bytě Terezčiny maminky. Celé je to natočeno jakoby z pohledu maminky, kdy divák až na krátký okamžik vůbec neví, v jakém stavu dotyčná je. Slyšíme sice houkat sanitku, ale učitelka pak Terezce říká, že s ní chce maminka mluvit. A toť vše. Pokud mám jinak zmínit jeden klad inscenace, tak je rozhodně hudba Ivana Kašlíka, která je zajímavě jímavá. ()

Galerie (4)

Reklama

Reklama