poster

Musíme si pomáhat

 • Kanada

  Divided We Fall

Komedie / Drama / Válečný

Česko, 2000, 120 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Marek1991
  **

  Vidieť oslavovaný český film po 14 rokoch od jeho zrealizovania s tým, že jeden z jeho hercov Jaroslav Dušek je veľmi pozitívny človek a videť ho v úlohe zápornej postavy, tak to je prinajmenšom zaujímavé. Mám však pokrk stáleho dávkovania filmov o holokauste, o židoch, o druhej svetovej vojne s tým, ževraj aké zlé vlastnosti majú tunajší ľudia a diváci tu potom vytvárajú stereotypy, tak to veru nie. Navyše odvážiť sa na film, ktorý by nebol v postavách úplne čiernobiely, to by asi nebolo veľmi politicky korektné, no práve niečo také tu chýba, lebo tá nenávisť a všetko, čo sa dialo muselo mať aspoň nejaký základ, hoci aj mylný, no vnímanie, správanie všetkých kolaborantov, či vojakov nebolo len čisto zlé, aj keď takej veci slúžilo. Hřebejk je prefíkaný, natočiť kritiku komunistov, následne židovská tematika a 2. svetová vojna a potom hor sa na obyčajné komédie hlavného prúdu, no a máme tu prototyp kapitalistického režiséra, akurát keby nebolo tých Pelíšok, tak neviem, no bola to profesionálna práca, čo mu musím uznať. Tieto doťahovačky mešťanov, pritom omnoho problematickejšie boli skrývania ľudí v centre bojov, schovávania partizánov, to mi prišlo prehnané. Dej bol podľa mňa prakticky slabý, príbeh bláznivý, veď koho už by len napadla taká bláznivosť, že urobí akési mnohomužstvo, priberie si do rodiny žida tým, že mu nakáže urobiť jeho žene dieťa, smilniť s ňou. Dosť ma zaujala scénka akoby vysporiadavania sa s kolaborantmi, napríklad až takmer strelenie do chrbta hlavnej postavy. Celé to bolo opäť také satirické, čierny humor, no dosť suchý, dosť rozpačité. Nechcem radšej komentovať nominácie, či ocenenia alebo vkus väčšiny na takéto filmy, no sú lepšie. Ja som si pripadal ako pri filme, ktorý sa usilovne snaží znemožniť jednu českú rodinku, ktorá navyše pomohla hľadanému. Z tematiky sme sa veľa nedozvedeli, tiež neviem, čo by som si z toho mal zobrať a prechvaľovať niekoho len preto, že je Čech, to tiež nie je moja obľuba. Na mňa príliš komorné, na to že sa to neodohrávalo len v nejakých dvoch miestnostiach, síce nie tak príliš, ale mohli zvoliť iný prístup, po čase mi už ani Šišková do toho nesedela.(19.2.2014)

 • Malarkey
  *****

  Pro mě zní slogan "Musíme si pomáhat" tou nejlidštější větou, kterou kdy člověk jinému může pronést. A když se tak nazývá pro mě nejlepší český film od roku 1989, nemohu jinak, než dát plný počet. Jan Hřebejk sice dokázal že umí, a stále se snaží točit momentálně nejúspěšnější filmy, ale tenhle on sám nikdy nepřekoná. Spolu s Jarchovským, jako výkonné tvůrčí duo, totiž dokázal vymyslet tu nejpřirozenější, nejnormálnější a přitom nejlidštější tak trochu černou komedii, kterou kdy divák mohl v českých luzích a hájích vidět. Je zvláštní sledovat vážné tváře herců, kteří nenápadně z dost temné atmosféry dělají chvílemi humornou záležitost, i když se to zdá nemožné. Bolek Polívka zde předvádí ultimátní výkon a tváří se tak prostě, jako kdyby ho on sám prožíval. Škoda jen, že tak emotivně silné a přesto jednoduché filmy nevznikají častěji. Film, který šplhal na Oskara, Musíme si pomáhat, je filmem, kterým se naše země rozhodně může chlubit, má v čem. Znázorňuje přesně do puntíku to, co by člověk, pokud to prožil, nejradši zapomněl, ale díky humorným vsuvkám, vzniká naprosto jiná dimenze, která koncem přeci jenom potěší. --- Teď! Teď vůbec nevím, co si myslíš. - Já taky ne.(21.11.2007)

 • Adam Bernau
  ****

  Film začíná tím, že tři muži společně močí v krajině (náznak původní idylické jednoty Čechů, Židů a Němců, ale už zde zárodek sváru, vždyť Horst močí opodál) a končí tím, že mimino jednoho z nich pomočí jinému z nich ruku. Prozaičnost náležitostí skrývání je uprostřed filmu poeticky vyjádřena opět močením. Když k tomu přidám tu Čížkovu nehodu na schodech… Jarchovskej, Jarchovskej, s tou hřejivou člověčí vopravdovostí to fakt přehnali. Šmírácká poplatnost divákovi odchovanému svěrákovsko-menzelovským „laskavým českým humorem“ při neschopnosti patřičné delikátnosti tak zaujme především etymologickou doslovností slova „humor“. Některé dialogy jsou velmi průhledně účelové. Navíc při opětovném zhlédnutí po dvanácti letech mi z toho příliš čpí autorský rukopis J+H, který jsem v premiérovém roce ještě nečuchal. I přes to však původní skvělý dojem z tohoto filmu zůstal. Rozhodně zdaleka to nejlepší, co J+H vytvořili (srovnáváno s viděnými, tedy: Šakalí léta, Pelíšky, Horem pádem, Kráska v nesnázích, Medvídek). Jestliže jsem o Pelíšcích napsal, že každá dílčí scénka je diametrálně lepší než celý film, tady částečně platí opak: Jarchovský to skvěle vymyslel, Hřebejk krásně natočil, ale některé pasáže jsou prostě slabé. V původním komentáři vychvaluji způsob, jakým se zde pracuje s názvem filmu. Chválu neodvolávám, jen se mi nově zdá, že se ten motiv „zusamenhalten“ zbytečně moc cpe v průběhu celého filmu do diváka horem dolem. Možná ale můj dojem lépe a obecněji vystihuje Šandík, když píše, že „Hřebejkovy postavy vůbec mluví víc, než by bylo záhodno“. Přílišnou humornost ale tomuto filmu nevyčítám. Aby byl jiný, musel by ho prostě někdo jiný vymyslet. Chyba není v komičnosti Musíme si pomáhat (v tom je naopak geniálně český), chybou je, že značka J+H dalšími filmy postupně zcela zjalověla. Navíc Dušek je skvělý, nezvykle civilní Polívka nezklamal a rudoarmějec s kohoutkem tam jistě patří. Kuriozitou je, že jsem nepoznal Pechu. Pro své fanoušky ponechávám to zásadní ze svého původního nadšeného komentáře (5.6.2011): "Způsob, jakým tento film pracuje se svým názvem, je ohromující, ve strhujícím nebezpečně groteskním závěru přechází do geniality. Film nic nelakuje, jen skvěle vypracovává tématický příběh a dívá se kolem, v šílené době permanentního ohrožení a pak (paradoxně?) při akutním ohrožení po obratu. Právě ti, kteří se po celou dobu chovají konzistentně lidsky, jsou vystaveni největšímu ohrožení předtím i potom. Naštěstí se to ve finále tak krásně sešlo a musíme si přece pomáhat. Nevím o jiném filmu, který by tak bravurně, vrstevnatě, dramaticky, vtipně a při tom hluboce pracoval se svým názvem. Závěrečná scéna Polívky s kočárkem - bez komentáře. Račte si taky povšimnout jmen manželů: Josef a Marie. A příjmnení? Čížek. Duškův Prohaska se snad ani nemůže jmenovat jinak." Nově dodávám, že Mariino a nejosefovo dítě je synem Davidovým. Po ideové stránce krotí mé nadšení NinadeL, to abych nezapomněl, proč ji mám v topce.(5.11.2012)

 • Xeelee
  **

  Koukalo se na to pěkně, ale místo příběhu nám tu je servírována kupa klišé a představ tvůrců (nebo prostýho lidu?) o daný době, naházenejch na jednu hromadu. Postavy jsou černobílý a načasování děje efektní, těžko uvěřitelný, tlačící na pilu. Strašně sem se nudil i po druhém shlédnutí. Prostě tomu filmu nevěřím skoro nic a nějaký jeho aspekty mi přišly minimálně morálně pochybný. Každopádně Dušek byl skvělej a Polívka ve vážný roli příjemně překvapil.(1.3.2012)

 • rawen
  ****

  Musím přehodnotit svůj pohled na tento film, který byl zkreslen faktem, že jsem jej nikdy neviděl v kuse celý. Jde bezesporu o jeden z nejlepších porevolučních českých kousků. Schází v něm totiž všechna klišé, na které jsme si v podobně zaměřených filmech už zvykli. Co zbylo je poctivé herectví, zaměření čistě na lidskou stránku příběhu a překvapivě smířlivý konec. Výborná záležitost. 8,5/10(9.5.2009)

 • - Richard Tesařík hrá vo filme vojaka 1. československého armádneho zboru ZSSR. Jeho otec Richard Tesařík starší v skutočnosti za 2. svetovej vojny slúžil v československej tankovej brigáde ZSSR. Zúčastnil sa bojov o Kyjev, bojoval aj na Dukle a bol jedným z osloboditeľov Ostravy. Po vojne bol ocenený titulom "Hrdina ZSSR". (Jello Biafra)

 • - V průběhu natáčení si Pjér la Šé'z při cvičné střelbě ze samopalu poškodil sluch. Od té doby prostřednictvím levého ucha nevnímá vysoké tony. (Psychor)

 • - Martin Huba hraje ve filmu postavu přívržence německé strany. Naproti tomu ve filmu Obsluhoval jsem anglického krále (2006) hrál postavu, která odmítla obsloužit německé důstojníky. (DJDVD)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace