Musíme si pomáhat

• Kanada

Divided We Fall

Komedie / Drama / Válečný

Česko, 2000, 120 min

9 / 10 Ani vo sne by ma nenapadlo, že kedysi ľudia takto žili - pod neustálim tlakom kontrol, prehliadok, pod drobnohľadom svojich susedov, ktorých sa báli pozvať už aj na kávu... To čo ma nenaučili hodiny dejepisu za osem rokov, to ma za dve hodiny oveľa zábavnejšou formou naučil tento krásny film - ešte by mohol Hřebejk natočiť niečo o Norimbergskom procese a Milánskom edikte, nech dobehnem, čo som v mládí preflákal...(21.11.2005)

„Copak je to otázka chtění?“ Ľudský film o strašnej dobe. Jana Hřebejka (PELÍŠKY, PUPENDO) si vážim a mám rád, ale nie extra rád. Vždy mi sedeli jeho komediálne scény i vážne scény, ale nikdy mi nesedeli zmiešané dohromady v jednom filme. MUSÍME SI POMÁHAŤ nie je výnimkou. Výborne zrežírované komediálne scény (lojálny výraz, tri ruky v posteli) sa na môj vkus až príliš bezstarostne striedajú s mrazivými a infarktovými („kľúč štrnástka“). Napriek tomu to funguje, síce nie na jednotku, ale na lepšiu dvojku určite (za ďalší mínus by som označil nadmieru používané rušivé spomalené zábery), na čom majú podiel chytľavé dialógy („Ja vím, co je buřt.“) a skvelé herecké obsadenie (Kassai, Polívka, Dušek, Huba, Šišková, Stašová, Kodet).(9.5.2009)

Bilancia: päť Českých levov a nominácia na Oscara. Prosím, nečudujte sa, skutočne chýbal len krôčik a český film s česko- slovenským obsadením by mal na krku vôbec najprestížnejšie filmové ocenenie. To, že nominácia nakoniec ostala nepremenená, je už len záležitosť čisto „vnútrooscarová“ a potenciál Hřebejkovej tragikomédie tým nijako neutrpel. Ešte pred vzhliadnutím snímky ma mučila zvedavosť, ako sa režisér popasuje so žánrom tragikomédie v spojitosti s tak ťažkou témou, ako je 2. svetová vojna. Takže som si nato pekne posvietila... a výsledok? Hřebejk vytvoril absolútne rovnocennú zmes drámy a čiernejšieho než čierneho humoru, ktorý vôbec neprekáža, práve naopak- v celom príbehu sa vám bude zdať nevyhnutný. Pozná svoje hranice a neprekročí ich- vďaka tomu film dostáva nový rozmer: bizarné situácie obracia do trefných úsmevných polôh, pri tragike nevsádza na surovosť, ale na dramatickosť a hoci hlavné postavy neprídu do žiadneho fyzického stretu, napätie sa dá po celý čas krájať. Samozrejme, nie je to len zásluha režiséra, silnému príbehu sekunduje skvelá hudba Aleša Brezinu, najviac ho však podčiarkuje dramatická vizualizácia a mrazivé výkony hercov. Ústredná herecká trojka Polívka- Šišková- Kassai bol skutočne zásah do čierneho. Zbytočné riešiť, kto z nich je lepší, to sú všetci, ich spolupráca je strhujúca a istí zvýšenie adrenalínu na minimálne 118 minút. Nedá sa nevšimnúť ani Jaroslav Dušek čoby chladnokrvný Jozefov priateľ stojaci viac na západ ako na východ, ktorý slová ,musíme si pomáhať´ zo seba najradšej súka, len ak ide o jeho vlastný prospech. Aj keď Hřebejkov počin má i menšie trhlinky, v porovnaní s hŕbou spomínaných plusov by bolo prinajmenšom smiešne vyhadzovať ich tu na oči. Pripravte sa na delostreleckú paľbu na vaše citlivejšie ja a vychutnajte si jedinečnú atmosféru tohto jedinečného filmu.(6.2.2008)

Nejlepší Hřebejkův film, který dost možná dojel na očekavání "to budou zase nějaké Pelíšky". Jenže nejsou. Je to precizně natočená studie charakterů lidí v ohrožení života. Studie sounáležitosti a ochoty pomoci bližnímu, i když nasazuji vlastní krk. Figurky páně Jarchovského jsou napsané velmi plasticky a takový Horst Prohaszka v nezapomenutelně slizkém balení Jaroslava Duška náleží do Valhally slavných postav českého filmu. Skvělý výkon předvádí i "podělaný vlastenec" Jiří Pecha, který navzdory poměrně malému prostoru představuje jednu ze stěžejních postav. Ale absolutorium zaslouží "slušní" manželé v podání Polívky a Šiškové a samozřejmě také jejich židovský "schovanec" ztvárněný Csongorem Kassiem. Trocha humoru v tomhle filmu je, ale mnohem více je v něm tragiky, dramatičnosti a empatie, která charakterizovala i Pelíšky. Není to jen válečný film, je v něm něco univerzálního a nadčasového, co už zkrátka v dobrých filmech bývá...(30.1.2004)

Jak se velké dějiny podepisují na malé zemi, kde někdy prostě nejde být jen na jedné straně... Hřebejkův opus magnum, kterému jsem se dlouho vyhýbal z obav před druhými Pelíšky. Ale rozhodně to nejsou Pelíšky. Je to mnohem syrovější a mnohem uvěřitelnější. Zvlášť Polívkova postava, která se v podstatě pro vlastní lidskost ocitá téměř neustále na hranici smrti. Za mne jeden z vůbec nejlepších filmů, jaké tu byly po převratu natočeny.(18.11.2018)

• - Filmovalo se v Josefově u Jaroměře a ve Smiřicích. (M.B)

• - Český lev 2000 za Nejlepší film, Režii, Scénář, Nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli (B. Polívka), Nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli (A. Šišková). (M.B)

• - Richarda Tesaříka v roli kapitána při postsynchronech nadaboval Karel Heřmánek. Vladimíra Marka, který ztvárnil oficíra SS, nadaboval Oto Ševčík, který byl rodilým Němcem, a role tak získala věrohodný německý přízvuk. (funhouse)