Musíme si pomáhat

• Kanada

Divided We Fall

Komedie / Drama / Válečný

Česko, 2000, 120 min

ano musime si pomahat, a to v kazde dobe,,,,,sme prece vsici na stejny lodi,,,ja treba jak furt jezdim do ruznejch prdeli, tak je vodeme vyzadovana sem tam naka ta pomoc,,,samozrejme ze po me nikdá nikdo nechtěl, abych schovával doma žida, to ne, ale treba na ulici se me turisti a stary lidi, co zapomeli cestu domu, ptavaj na cestu,,,a protoze sem tam taky větsinou prvne, tak sem jim vždycky odpovidal ze NEVIM jak se dostanou do bartolomějský ulice, nebo na poštu či kam,,,ale vždycky sem se proto cejtil jako pitomec, pritom nebyl duvod proc se tak cejtit,,,no a tak sem se rozhod, že jim budu vysvětlovat, ze tu taky nejsem doma, ze sem jenom turista, aby pochopili, proc to vlastne nevim,,, noale časem se ukázalo že to ty lidi vubec nezajima, ze je to dokonce nasira este vic, nez predtim,,,,,noa pak sem si v naky knizce precet, ze aby sme byli stastny, tak musime delat lidem radost,,,pomahat jim,,,,no vod ty doby jim teda pomaham,,,,,vždycky se na ně usměju a říkám třeba "jó to musite táááámhle paní" ,,, i když vim hovno kudy,,, ale lidi sou pak šťastný jako blechy,děkujou mi,,,a mně to taky dělá moc dobře, tak proč jim neporadit....i když se teda musim přiznat, že jak je vobčas takhle posílám na blind,,,tak se třeba stane, že na sebe během dne eště párkrát narazíme,,,a tudle se stala takova kuriozni situace, že pani ,velice stara pani, ktera hledala nemocnici, narazila na mě, místního dobroděje, a ptá se mě, že prej se tudy má dostat do toho špitálu, a ji povidam "no pani, ale to byste si zašla, a to mate štěstí že ste na mě narazila, protože do nemocnice to mate lepši tudyma",,,a řek sem ji ještě, v domnění že už ji nkdy neuvidim, že je to zkratka, a že ji to ušetří dvacetminut cesty,,,no a asi za hodku sem ji potkal znova a začala mi na namesti plnym lidi normálně hrozit, "...PREJ LEPŠÍ,,TUDYMA,,,JÁ CHTĚLA DO NEMOCNICE A VON MĚ POŠLĚ ZKRATKOU NA HŘBITOV..."(14.10.2010)

Na české poměry nečekaně strhující záležitost, která výborně vyobrazuje úzkost doby, ledově mrazivou atmosféru, pocity beznaděje a propracovanost charakterů, k jejímž realistickému vyznění také značně dopomáhají skvělé výkony zejména Polívky a Duška. Scénář, ošlehnutý tradiční českou tragikomedií, funguje konečně na výbornou, neboť se tím nijak neshazuje a stále se dá pojmout jako vážný film o české společnosti nejen pro českou společnost. 9/10(10.1.2008)

"Musíme si pomáhat. Včera jsem byl v ohrožení já... zítra můžete být vy." Jsem hrdý na to, že jsem Čech. My totiž přežijeme všechno. My jsme lezli do zadnice Židovského zaměstnavatele, Německého okupanta, Sovětského osvoboditele i Eurounijního diktátora. Až bude k dispozici další důležitý zadek, tak si v něm zase najdeme své místo. Jenže to děláme chytře - nezalézáme do něj všichni, ale jen někteří, aby nás po změně situace zase chránili ti, kteří se tam nevešli. Mám nás Čechy zkrátka hodně rád, ale přesto jsem překvapen tou nadšenou reakcí většiny na to, jaké nám to Hřebejk nastavil zrcadlo. Nebo si myslíte, že se vás to netýká?(14.2.2017)

Jan Hřebejk patří k mým oblíbeným režisérům především kvůli filmu "Pelíšky". "Musíme si pomáhat" je povedený film z období kolem druhé světové války. Polívka i Dušek jsou perfektní, přesto mě mnohem více zaujala moje NEoblíbenkyně Anna Šišková a charismatický Csongor Kassai. Mínusem je pro mě však konec filmu. Jednak mi vadí hloupě nadabovaný Richard Tesařík (proč zrovna Heřmánek?), a také ten všestranný happy end - to se sem vážně nehodí!(11.11.2008)

Aleš Březina je tupý kôň pretože tak rušiť hudbou dokonalý film je umenie. Doslova najhoršia hudba, ktorá je tak strašne vtieravá až ma išlo jebnúť. Jediná výhrada tohoto filmu. Vyslovene najlepšie dielo Hřebejka a Jarchovského , ktoré je neprekonaťeľné tak ako pre nich tak aj pre českú kinematografiu, keď si zoberiem že tento film bol nominovaný na oscara a nezískal ho a kolja ano tak mi až rozum zostáva stáť. Najlepšia rola Polívku aj Dušeka a koniec ma tak strašne dojal formou ľudskosti, ktorá tak strašne českému filmu chýba. Pretože tento realizmus ako aj u iných filmoch je podčiarktnutý autentickosťou s ktorou sa môže stotožniť každý. Rozprávanie Cassaia ako sa dostal z koncentráku a ako ich mučili tak isto posledná konfrontácia a takisto strašne veľa situácií skoro odhalenia sú vykradované a veľa tomu dodáva rozdielnosť kamier, jedna statická a televízna, druhá roztrasená a digitálna. Posledný záber s mŕtvymi dobrákmi je akoby obhliadnutie sa za strašnou minulosťou a viera v lepší zajtrajšok a práve preto vám síce po dlhom čase skladám klobúk pán Hřebejk.(23.5.2008)