Musíme si pomáhat

• Kanada

Divided We Fall

Komedie / Drama / Válečný

Česko, 2000, 120 min

Nejlepší Hřebejkův film a jeden z nejlepších českých filmů poslední doby. Vynikající herecké výkony především Polívky a Duška. Ale skvělé výkony podali i další členové štábu - moc se mi líbila ta rozmazaná kamera (např. mistrovská scéna, kdy Polívku zastaví esesáci s rozbitým autem) a dost dobrá (na české poměry) je i hudba Aleše Březiny. Navíc skvělý Jarchovského scénář - především se mi líbí ta nejednoznačnost postav, pojem hrdina či zločinec postrádají v tomto filmu (i ve skutečnosti) jednoznačnost.(17.7.2003)

Velké překvapení a jeden z mých nejoblíbenějších českých filmů, jež pro mě potvrdil, že Jan Hřebejk je v současnosti na absolutní špičce české kinematografie. Propracovaný a napínavý děj ještě zvýrazňuje výtečná hudba a perfektní kamera, ony propírané dramatické záběry se "zpomalenou" kamerou byly citlivě vybrané a nemyslím si, že by jich bylo moc, jak zde někteří píší. Většina herců podává své životní výkony, v čele s Bolkem Polívkou, který snad musel před natáčením podstoupit protialkoholní léčení, protože když ho vidím v televizi na některých vyhlášeních, tak se mi nechce věřit, že někdo - s prominutím - s tak vychlastanou hlavou může podat tak famózní výkon na filmovém plátně. A co se týče toho Tesaříka na závěr, nevím co všichni kvůli němu tak naděláte, byl tam asi 2 minuty, takže mi dojem z filmu zkazit snad ani nemohl stihnout.(9.7.2005)

"DIVIL BY SES, CO S NORMÁLNÍM ČLOVĚKEM UDĚLÁ NENORMÁLNÍ DOBA." Film o strachu zasetém mezi lidi a deformujícím je k nepoznání. Hřebejk o poznání zvážněl, ale vtip s dojemnými okamžiky mixuje stejně mistrně jako v PELÍŠCÍCH a herci jsou opět perfektní, zejména Jaroslav Dušek, který se konečně dostává do popředí. Zajímavý pohled na Němce, prezentované jako oběti sebe sama. Ale ty rozmazané sekvence mě serou.(9.1.2003)

Musíme si pomáhat rozhodně patří mezi ty nejlepší snímky moderní české kinematografie. Scénář nám sice párkrát jasně dá najevo, že byl zplozen Jarchovským, ale krom těch několika málo pofidérních momentů vytváří velmi působivou a prokleslenou látku pro přesnou Hřebjkovu režii, na které mi vadily jen ty "rozmazané" scény. Bolek Polívka si v charakterní roli vede úžasně a Anna Šišková má zase krásně roztomilý slovenský přízvuk. Jediný, kdo je trošku pozadu za ostatními herci je rozpačitý Jan Dušek .(9.9.2007)

Legendárny a nestarnúci prd v Polívkovej kuchyni. Ale v kuchyni s polívkou? Teraz neviem. Pekný a zaujímavý príbeh o ťažkom živote za druhej svetovej vojne a o to ťažkom živote, keď doma schovávate žida utečenca. Mnoho úsmevných, ale aj dych vyrážajúcich situácií, ktoré zdobia vcelku jednoduchý a napriek tomu zaujímavý dej. I keď kvalít Pianistu to nedosahuje.(9.12.2012)