Nit z přízraků

• Austrálie

• Nový Zéland

Drama / Romantický

Velká Británie / USA, 2017, 130 min

Vynikající film, který je v některých ohledech výrazně anekdotický, aby mohl být v jiných komplexní. Zábavná, nevypočitatelná a přitom nezastřená hra. Zajímavé je i, jak PTA vůbec nepodléhá estetice módy, která není sofistikovaně krásným únikem a nádherné šaty, interiéry a make-upy jsou nahlíženy jako neutrální zabírané předměty. Zdůrazňovány jsou textury - ať lichotí, nebo ne. Chybí měkké světlo, které by zahlazovalo vrásky a nevhodné záhyby - nic v tom filmu není tak krásné, jak se snaží být. Což platí doslova o všem v něm.(30.1.2018)

Nevídaně rozporuplný dojem. Tak nějak vlastně nevím, jestli jsem se díval spíš na drama či komedii nebo jestli v tom byla nějaká hlubší pointa či to prostě jen vykreslovalo vztah dvou lidí. Vlastně ani nevím, jestli se mi to líbilo nebo ne - bylo to jak na houpačce. Co však vím naprosto jistě je to, že herecké výkony byly výborné a nejvíc jsem se bavil u "hlučných" snídaní... :)(2.2.2018)

• *CARNIFEX*

Ľudia s mimoriadnymi danosťami, majú v mnohých prípadoch predpoklad introvertného či extrovertného správania. Je skutočne náročné s nimi zdieľať názor či myšlienky. Tento snímok je presne o tom, ako sa naučiť stáť po ich boku, no zároveň byť ich tieňom. Za pohľad na podivnú osobnosť, je tento snímok určite zaujímavý, no ako dráma, pôsobí nesmierne “lenivo”, pričom len zriedka kedy dokáže vyvolať emócie akéhokoľvek druhu. Miestami dosť veľká nuda, striedala zaujímavé pasáže, vďaka čomu “Phantom Thread”, zanecháva dojem pekných šiat, ktoré nie každému budú sedieť.(16.2.2018)

Fascinujúci koncert najlepšieho herca na planéte a úchvatnej Vicky Krieps v archetypálnom príbehu o starnúcom umelcovi, ktorý tak dlho zametal s mladými múzami, až medzi nimi natrafil na čarodejnicu, tá mu pripomenula jeho pominuteľnosť, omotala si ho okolo prsta a on bol za to ešte rád. Filmársky dokonalé, Oscar najmä za hudbu.(13.2.2018)

Možná nejlepší možné zakončení kariéry pro Daniela Day-lewise. Toto romantické melodrama zřejmě nebude pro každého, ale ten koho podobně laděné filmy baví, si film zamiluje. Je to brilantně odtažité a každý jednotlivý záběr (mimochodem téměř vždy úplně skvěle vystavěn) má smysl. Příběh tempo neztrácí, Ikdyž mnoho diváků v kině se po půlce již nevrle kroutila, ale já se nenudil. Spíš naopak. Byl jsem uchvácen Andersonovou režií, kamerou, která byla doplněna skvěle padnoucí hudbou a hereckými výkony hodnými Oskara (a to nejen Day-lewis). Ty dokázaly z každé scény vytvořit maximum. Každý výraz v obličeji dokonalý a má význam takový jaký by měl mít. A myslím, že na konec jen tak nezapomenu a bude mne provázet ještě chvíli. Bavil jsem se, není to však pro každého, ale přesto...85%.(19.4.2018)

• - Daniel Day-Lewis prohlásil, že jde o jeho poslední filmovou roli. Po uvedení filmu má v plánu odejít do „hereckého důchodu“. (Yokolobuna)

• - Natáčení začalo v lednu 2017 v Lythe (Anglie). Dále se natáčelo v oblasti Cotswolds a v Londýně. (PaTeXx)