Nit z přízraků

Phantom Thread

Niť z prízrakov

Drama / Romantický

Velká Británie / USA, 2017, 130 min

Krásně vypadající a skvěle zahrané partnerské melodrama, jehož příběh mě ale téměř ničím nezaujal. Po zaslouženě opěvovaných opusech typu Magnolia či Až na krev bych od PTA takto dějově řídký a nepříliš vtahující film vážně nečekal. Když Day-Lewis dostane (čtvrtého!) Oscara, zlobit se určitě nebudu, ale jinak mám svoje favority letos jinde. Btw po zkušenosti s tímto snímkem a Aronofskyho "matkou!" dlouho nechci vidět film o komplikovaném soužití umělce a jeho vyvolené... ;-) 60 %(11.2.2018)

P.T.A. Anderson nikdy nebol vyznavačom klasickej romantickej, alebo iba len tak normálnej lásky a vzťahov a vo svojom najnovšom filme zašiel v tejto netradičnosti snáď asi najďalej. Ešteže si k tomu prizval Lewisa a nespomenul si, že to kedysi úspešne vyskúšal aj so Sandlerom. Ale možno by to aj s ním zafungovalo, bohvie. Reynolds musí mať doma a v práci presne všetko nalinkované, takže hádajte, čo sa stane, ak sa tento kľud zrazu, ale podotýkam že vďaka jeho vlastnej vôli, naruší novou príchodzou. Odpoeďou je, že to presne neuhádnete ani ako najväčší milovník filmovej romantiky. Americký film, ktorý je britskejší ako štadión vo Wembley.(24.2.2018)

Obávám se, že to je jedno z těch melodramat, které bude nepochopeno natolik, že získá vysoké hodnocení. Já bych v tom jinotaje nehledala a jednoduše prozradím, že se mi film moc nelíbil. Láska mezi ústřední dvojicí byla z mého pohledu neláska - podivná vazba dvou psychotických lidí. V popisu kategorie tedy chybí údaj: psychologický (i když přesnější by byl žánr: psychiatrický). Nicméně uznávám, že má film charakteristický a dobře padnoucí název.(30.1.2018)

Tváří se to jako mramory seroucí červená knihovna pro distingované publikum, které i tiché pokašlání bere jako nejhrubší projev hulvátství. Nic však nemůže být vzdálenější pravdě, protože pod povrchem to vře skrze intenzivní podprahovou tenzi vztahů, ze které by bratři Mrštíci uchcávali černohumorným blahem. Rozhodně to není pro každého (nikoli však ve smyslu "je to pro náročnějšího diváka"), najde se spousta těch, kteří budou mít rádi první tradičněji pojatou polovinu zatímco patologickou druhou ne a naopak. Přitom jdou ruku v ruce a jedna bez druhé by nefungovala. Day-Lewis je za výkon na piedestaly vyzdvihován plným právem; jak ostatně také jinak. Ovšem to že duo Vicky Krieps a Lesley Manville není v jeho stínu, ani mu není pouhým sparring partnerem, ale je s ním i přes méně vděčné role ve stejné váhové kategorii, to až tak často zmiňováno není. A mělo by. Přímo s Andersonem je to pak horší, protože z jeho komplexního filmařského výkonu stěží určit, zda je lepší kameraman, scenárista či režisér. Nit z přízraků by u většiny tvůrců byla majstrštykem, k jehož kvalitám by se pak neúspěšně snažili po zbytek kariéry přiblížit. U Andersona je "až" tím třetím vzadu. A to má kariéru stále před sebou.(31.1.2018)

Je v tom mistrovství udělat drama ze vztahu, ve kterém se zdánlivě nic neděje. Návrhář si obsesivně navrhuje a tvoří dokonalé šaty v zajetí svých neměnných rituálů, dokud mu nepadne zrak na nejprve poddajnou servírku, aby jí doplnil na místo svých věčně obměňovaných milenek, které se právě uvolnilo. Tichá dívka ale umí zabojovat, že by docent Smotlacha zíral. ____ Návrhář si žije ve výlučném exkluzivním prostředí jako zajatec své práce a jen ritualizovaných vztahů, a přestože vypadá, že si v tom lebedí, evidentně, možná aniž by si sám přiznal, ho to svazuje. Je poslední, kterého by někdo mohl obvinit, že prahne po nebezpečí, přesto to tak je. Ale dokáže své touze dát průchod jen nenápadně zběsilou jízdou ve svém autě. Když mu vstoupí do života dívka, která představuje smrtelné nebezpečí, je polapený. S jakou samozřejmou krutostí si ona na svoji vzdornou oslavu Silvestra vezme první šaty, které jí ušil! ____ Patologický vztah vzájemné závislosti tyhle dva nejspíš naplňuje, a tak spolu budou žít šťastně až do smrti, která může nastat kdykoliv dívka neodhadne míru. ____ Je to starý příběh, Pygmaliona asi taky šokovalo, když jeho socha začala mluvit a jednat samostatně.(14.4.2018)

• - Daniel Day-Lewis prohlásil, že jde o jeho poslední filmovou roli. Po uvedení filmu má v plánu odejít do „hereckého důchodu“. (Yokolobuna)

• - Natáčení začalo v lednu 2017 v Lythe (Anglie). Dále se natáčelo v oblasti Cotswolds a v Londýně. (PaTeXx)