Nit z přízraků

• Nový Zéland

• Austrálie

• Irsko

USA, 2017, 130 min

Fascinujúci koncert najlepšieho herca na planéte a úchvatnej Vicky Krieps v archetypálnom príbehu o starnúcom umelcovi, ktorý tak dlho zametal s mladými múzami, až medzi nimi natrafil na čarodejnicu, tá mu pripomenula jeho pominuteľnosť, omotala si ho okolo prsta a on bol za to ešte rád. Filmársky dokonalé, Oscar najmä za hudbu.(13.2.2018)

Ambiciózní mykologická balada o muži s osobnostní poruchou či chorobou (ve znepokojivě působícím hereckém výkonu), který indukuje chování celého okolí, které se ale nedá vždy zadarmo. Vykreslení postav osciluje mezi zobrazením choroby a pouhou podivností, ale to se v uměleckém tvaru dá odpustit, občas výsledek ovšem naráží na nejasnost proměn chování postav, jakkoliv tyto nabízejí příjemná zpestření jinak celkem pravidelně plynoucích obrazů ritualizovaného soužití. Velmi pestrá a většinou citlivá nabídka hudby je významnou složkou emocionálního prožitku, i když pro mě se občas mine s emocí autonomního hudebního díla, po zvukové stránce by se řada výhrad našla. Ani kamera, snažící se formalisticky poohlížet po prvoplánové tradici salónního Hollywoodu, není z mého pohledu nejmodernějším autorským sebevyjádřením. Kolísám mezi 3-4*(31.1.2018)

Ne, Anderson nepůjde divákovi napřed. Fassbinderovsky "nevýrazný" konec vybízí k hlubšímu přemítání o předešlém ději. Bál jsem se, že po Inherent Vice bude chtít PTA natočit něco víc "na jistotu", co posbírá zase pár Oscarů, aby mu investoři znovu začali věřit před nějakým následujícím ambicióznějším projektem. Ale opak je pravdou. Jsem spokojený a těším se na druhou projekci.(30.1.2018)

Film začal celkem svěže, vtipně a příjemně a bavil mě. Postupem času se ale moje pocity měnily, film začal trochu nudit, vlastně se v něm nic moc nedělo, žádný příběh, občas fajn dialog, herci fajn, ale děj se nerozvíjel. Alma, hlavní hrdinka, se začala chovat divně a už to nebyla ta milá, usměvavá slečna k zulíbání zezačátku. Zkrátka už jsem se těšil na konec, až budu moct domů a to by se mi v kině rozhodně nemělo stávat. Docela zklamání z filmu s takovými ambicemi...(30.1.2018)

Obávám se, že to je jedno z těch melodramat, které bude nepochopeno natolik, že získá vysoké hodnocení. Já bych v tom jinotaje nehledala a jednoduše prozradím, že se mi film moc nelíbil. Láska mezi ústřední dvojicí byla z mého pohledu neláska - podivná vazba dvou psychotických lidí. V popisu kategorie tedy chybí údaj: psychologický (i když přesnější by byl žánr: psychiatrický). Nicméně uznávám, že má film charakteristický a dobře padnoucí název.(30.1.2018)

• - Daniel Day-Lewis prohlásil, že jde o jeho poslední filmovou roli. Po uvedení filmu má v plánu odejít do „hereckého důchodu“. (Yokolobuna)