Mustangové

Ve snaze zachránit své manželství s Marilyn Monroe napsal dramatik Arthur Miller scénář filmu Mustangové, jehož realizaci nabídl Johnu Hustonovi. Před pětačtyřiceti lety z něj vzniklo poutavé drama o jedné ženě, třech mužích, divokých mustanzích a hledání štěstí, ve kterém se po boku křehké plavovlasé divy objevili Clark Gable, Eli Wallach a Montgomery Clift. Milostný příběh stárnoucího kovboje Gaye a bývalé striptérky Roslyn, kteří se s přáteli vydávají po stopách divokých koní, odkazuje k typicky millerovským situacím, představujícím všednodenní hrdiny, kteří se navzdory prožitým trápením snaží zachovat si aspoň zbytky iluzí. Navzdory vynikajícím hereckým výkonům, fascinující kameře Russella Mettyho (Dotek zla, Spartakus) a sugestivnímu hudebnímu doprovodu se Mustangové v době vzniku nestali diváckým hitem; snad i proto, že na upřímné pokusy bořit mýty amerického západu prostřednictvím poněkud ponurého příběhu a rozporuplných postav se fronty nestojí. (oficiální text distributora)

Aberdeen

Kdo to chce vidět sentimentální, vidí to holt sentimentální. Jestliže ztroskotanci hledají sebeúctu a moc jim to nejde, nic sentimentálního na tom nevidím. Když si uvědomím osudy představitelů hlavních postav, mám pocit, že méně nebo více hráli sami sebe. Ale pozor! Ve stínu Gablea, Monroeové a Clifta ve většině hodnocení tohoto filmu stojí podle mě nezaslouženě stranou výborný Elli Wallach. ()

TomDolly

The Misfits- nevšedný film, ktorý má všetky vlastnosti umeleckej udalosti. Scenár napísal popredný americký dramatik. V hlavných úlohách hrali M. Monroe, C. Gable a M. Clift. Herecká individualita prekrýva fiktívne postavy. S Millerovým scenárom a s takým vynikajúcim hereckým obsadením mal Huston všetky predpoklady urobiť veľký film. The Misfits mohli ukázať korene zla, urobiť spoločenskú analýzu a nezriekať sa pritom ani psychologických problémov. Celé 2/3 filmu sú nekonečné dialógy, akcia sa prebúdza len preto, aby sa znova utopila v riave slov. Herci sú dobrí. To, čo hovoria, je zaujímavé. V tretej, poslednej časti prichádza konečne dlho očakávaná zmena. Plátno ožíva, objavujú sa na ňom filmové obrazy, najmä v nezabudnuteľnej, horkej a bolestnej sekvencií lovu mustangov. John Huston sa prebúdza, aby vo finálne The Misfits pripomenul, že je ešte stále veľkým režisérom. ()

gizi

Ve filmu jsou dvě pěkné scény: rodeo a hlavně závěrečný lov mustangů (nutno dodat, že tyto scény jsou jen vedlejší, film cílí jinam). Celý zbytek filmu je dlouhé nudné nic. Za ty 2 scény 50% a 3*, 6.8.2016. ()

Dupac

Jako na normální film se na to dívat nedokážu. Vidím vytlumenou a už lehce odulou Marilyn a opotřebovaného Clarka Gablea, oba v terminálním stadiu kariéry. A taky utrápený filmový štáb, který se všemi způsoby (střihy, rozostřená kamera při detailních záběrech na Marilyn) snažil zamaskovat, jak moc to hlavní hvězda filmu nedává (a to nejen herecky). ()

symbiotic

Tento film díky svým paralelám na životy protagonistů je víc než jenom posledním filmem Clarka Gablea, protože z každého dialogu je cítit, že Arthur Miller měl potřebu sdělit víc než jenom fikci. Také díky průběhu natáčení a jeho dozvucích je toto dílo nezapomenutelným počinem party "alkohoholiků a narkomanů" a pokud se na něj koukáte po přečtení "předslovu"....je to velmi silný zážitek. ()

mirika39 odpad!

Sama Marilyn údajne tento film po jeho dokončení nenávidela. Miller ju každý večer vyvádzal z miery tým že neustále pozmeňoval scenár, ktorý ona musela mať do ďalšieho dňa naštudovaný. Akoby všetkých problémov počas natáčania nebolo dosť, John Huston sa neštítil rozhádzať peniaze z filmového rozpočtu na alkohol a hazardné hry. Nielen že film nebol natočený na Technicolor, čo do dnešného dňa nedokážem pochopiť, ale ešte bol aj mizerne zostrihaný, čoho výsledkom je podpriemerný film s nudnými dialógmi. Arthur Miller mal počas natáčania milostnú aféru s Inge Morathovou, ktorú si neskôr vzal za manželku. ()

rbr

Neskutečně smutnej film. Má ve zvyku se rozpadnout přímo před váma. Lidi v něm sou ztracený a narušený. Nepatřej. Monroe, Gable a Clift, ti všichni vyjadřujou smutek extrémně dobře. Jejich techniky hraní sou dost odlišný, což hodně pomáhá film ve vyzařování jejich narušenosti. Zvlášť těžký na hodnocení. Hodně dobrý, ale po celou dobu mi film přijde zkriplenej a proti svýmu námětu. ()

Rajca

Je to už veľmi dlho, čo som videla nejaký film s Marilyn a tento kúsok ma očaroval. Aj keď sa Marilyn niekomu môže zdať afektovaná a detsky naivná, práve v tom spočívalo jej obrovské osobné kúzlo. Zraniteľnosť a naivita dieťaťa, ktorá nútila druhých ochraňovať ju a zachraňovať a zároveň čistá a elektrizujúca zmyselnosť, ktorá pramenila práve z jej radosti zo života a prirodzenej krásy. Rovnako ako aj život Marilyn, je tento film plný smútku, hľadania ľudskej blízkosti a pochopenia. A to aj vo svete tvrdých cowboyov. Scéna s mustangami je symbolická a vystihuje celú podstatu a posolstvo filmu - neobmedzovať druhých kvôli vlastnému egu a ako hovorí Thakur, ponechať im osvietenú slobodu. ()

karelondatra

I s ohledem na dobu, kdy snímek vznikl, je vše v tomto filmu prvoplánové a neskutečně přehrávané. Na všech postavách, hlavních i vedlejších, je cítit, jak se úporně o něco snaží. Scény i dialogy působí naivně, šroubovaně ad absurdum jako v laciné červené knihovně. Uvěřitelně nepůsobí vůbec nic a nikdo, vše je tak strojené a umělé, že žádné z postav její roli ani trochu nevěříte a na hercích je vidět, jak se do hraní a grimas nutí. Nerad kritizuji, proto toho raději nechám. Jak patří John Huston k mým favoritům noirové i pozdější éry kinematografie, tady u mě svým přístupem zoufale pohořel. Není vždy posvícení a tohle je ten případ, kdy skutečně ne. ()

Sejkorka

Dost dobrý, skoro bych dal 4* Asi nejlepší role Marilyn, co jsem viděl (kromě Sugar, ale to je jiná dimenze). Když jsem byl kluk a dávali to v televizi, brácha ji ohodnotil : Ty vole, to je samice ! Tehdy jsem tomu ještě nerozuměl. ()