Mustangové

Ve snaze zachránit své manželství s Marilyn Monroe napsal dramatik Arthur Miller scénář filmu Mustangové, jehož realizaci nabídl Johnu Hustonovi. Před pětačtyřiceti lety z něj vzniklo poutavé drama o jedné ženě, třech mužích, divokých mustanzích a hledání štěstí, ve kterém se po boku křehké plavovlasé divy objevili Clark Gable, Eli Wallach a Montgomery Clift. Milostný příběh stárnoucího kovboje Gaye a bývalé striptérky Roslyn, kteří se s přáteli vydávají po stopách divokých koní, odkazuje k typicky millerovským situacím, představujícím všednodenní hrdiny, kteří se navzdory prožitým trápením snaží zachovat si aspoň zbytky iluzí. Navzdory vynikajícím hereckým výkonům, fascinující kameře Russella Mettyho (Dotek zla, Spartakus) a sugestivnímu hudebnímu doprovodu se Mustangové v době vzniku nestali diváckým hitem; snad i proto, že na upřímné pokusy bořit mýty amerického západu prostřednictvím poněkud ponurého příběhu a rozporuplných postav se fronty nestojí. (oficiální text distributora)

andrii

"Neplač, nenaříkej." Přemokré slzy tam vysoko v horách zůstaly. Tam honáci koňských stád "zmoudřeli." Tam svůdně posmutnělá a soucitná Marilyn záchranným lasem štvaný dusot kopyt uklidnila. Nalezené podkovy budou znovu zvonit. Zavři, odlož, anuluj ten tápavý, tesklivý "sňatek z rozumu," ten neromantický způsob života na lovu. Postavy chřadnou, souží se v oblasti, pro kterou nejsou zrozeny, která by neměla být jejich chlebem. Nespojitelné blízké duše, samouci, snažící se vysmeknout z vlastní smyčky úzkostí. Čtyři klasikové, ikoničtí kazatelé za soumraku přesných, prašných vírů, postradatelných zlatých věků. Čtvero zamyšlení nad hledáním tvářnosti. Zasloužilé charisma barda Clarka v čele. Eli, místní tlučhuba, zasažen válečným traumatem, ztrátou své manželky, dětské panenky. Vonná pivoňka i schvácená purpurová růžička Marilyn tančí, nechává se zasypávat polibky ztracených iluzí, žádostmi oněch bijáků, které nelze odřeknout, které nezevšední. Montgomery, poznamenán vášní, obráží rodea, od nevidím do nevidím, odtud až do míst bez výsluní, v nichž tok řeky divoké pramení. Očekávaný východ slunce osvobozuje, noc z okovů tmy, jež se rozplyne? Odjíždíme... ()

plechulka

Film se zvláštní atmosférou, který se nemusí líbit každému. Rozhodně svědčí o tom, že Marylin nebyla úplné "herecké dřevo"! ()

danoo

Aj napriek neodškriepiteľným kvalitám (réžia, scenár, herci) sú M u s t a n g o v i a vcelku nekohézni, majú poslabší sujet a za pozoruhodných ich z dnešného pohľadu môžeme považovať len vďaka skvelej kamere. Zvlášne je, že v úvode som bol takmer nadšený, pretože ten alkoholický večierok mal niečo z grandióznosti Felliniho SLADKÉHO ŽIVOTA, no s postupujúcou millerovskou existenciálnou demontážou a demytologizáciou môj záujem opadával a nemohli ho naštartovať ani zručne natočené sekvencie na púšti v závere. ()

Pavlínka9

Jeden z nejlepších výkonů Marilyn Monroe. Radši bych brala Clifta, než Gabla, kterého bych nechala ušlapat koněm ;) Film není jen tak pro někoho. Já jsem byla ráda, že jsem ho vůbec dokoukala dokonce. Důvodů bylo několik. Jedním z nich je také určitý odpor ke Clarku Gableovi :D, nemusím filmy o kovbojích a hlavně - nemám ráda filmy s koňmi, takže 3* je až moc. Určité "bloumání" a pocity "nezařazenosti" hlavních postav - to mi taky moc nesedlo. Spíš špatné téma než špatné herecké výkony. ()

JohnSmith

Tak tohle byl opravdu omyl. Nezáživné drama s Merlyn, která neuměla hrát a stárnoucím Gablem, který už asi ani nechtěl hrát. Jediným kladem filmu je Wallach. ()

Autogram

Traja muži a jedna očarujúca žena hľadajú svoje miesto v živote. S trpkými skúsenosťami z minulosti a nádejou do budúcnosti. Márnou, svet pre nich už nemá miesto, ako nemá pre divoké mustangy. Či už v meste, na rodeu, na vidieku alebo v prérii, všade ich niečo dostihne. Oddychový rozjazd a strhujúci záver filmu sú vo veľkom kontraste a ja stále rozmýšľam, prečo som videl tak málo filmov s Marilyn. –––– Aj dobrý človek môže zabiť. S dobrom musíte prijať aj trochu zla. ()

Liqid

Bohužel poslení dokončený film s MM. Každopádně to bylo důstojné rozloučení s filmovým světem. Film se fantasticky sleduje neboť prostředí západu s poskakující Marylin, to je pěkná scenérie. ()

vitekpe

Vynikajici (smutny) film s az prilis krasnou MM, vybornym CG (a samozrejme s nepostradatelnou Thelmou Ritter :-) ). Parada, opravdu parada... ()

Babous

Smutné osudy rozvedené blondýnky, kovboje, opilce a dalších, jako by předpovídaly tragické osudy většiny hlavních představitelů: Marilyn Monroe zemřela asi rok po uvedení filmu zřejmě na předávkování léky, Clark Gable dostal asi dva týdny po ukončení natáčení infarkt, Montgomery Clift pět let nato zemřel na důsledky alkoholismu a drogové závislosti. Smutný film, na nějž jsem se koukal především kvůli Marilyn Monroe (a místy jsem se ne její chybou koukal i na hodinky). Závěr byl velice rozvláčný a zdlouhavý. ()

keoma26

existenciální úzkost může být sexy i bez černých očních stínů a mělkých jizev na zápěstí ... a úplně nejvíc sexy pro mě není Marilyn, ale Eli Wallach;-) ()

Billie777

Kdyby byl o půlhodinu kratší, bylo by to mnohem lepší. Film je zdlouhavý a většinu času neskutečně nudí. Jasně, najdou se tu i skvělé scénky, někdy i vtipné, ke konci je film konečně napínavější. Příběh je pěkný, hezké prostředí a výborný herci. Marilyn sice hraje tu nejpřecitlivější dívku na světě a je tu dobrá, asi její nejlépe zahraná role v kariéře a navíc je tu pořád tak krásná. Nejvíc se mi líbil Clark Gable a milovaný Eli, díky nim jsem dala ty tři hvězdy. ()

Han22

Dá se říct prokletý film. Clark Gable se jeho uvedení nedožil a byl jeho poslední. Marilyn Monroe zemřela o rok později a rovněž to byl její poslední fllm. A relativně mladý Montgomery Clift zemřel o pouhých 5 let později. Každopádně jsou Mustangové celkem o ničem. Marilyn hraje čerstvě rozvedenou a jako vždy totálně naivní ženu, která se seznámí s trojici chlápků, kteří se ji snaží sbalit. Jsou to kovbojové, kteří si užívají posledních zbytků svobody a živí se lovem mustangů, každý z nich má svoje démony a chovají se jako blázni. Celé to tak pohodově plyne ke konci, kde to dostane trošku sílu - záběry lovu mustangů jsou perfektní, stejně tak odhalení co se s koni vlastně stane. Byl jsem zvědavej, zda v roce 1961 zvítězí chlapská práce a svoboda, nebo greenpeace přístup a romantika, zvítězilo to druhé. Inu, proč ne, ale více než 3* nedám. ()

jasiska

Strašne depresívna záležitosť. Navyše, v živote mi nič tak neliezlo na nervy ako Marilyn Monroe v tomto filme. A kto nemá rád konský salám? ()

cmenda

Marilyn Monroe v hospodě plné chlapů s pálkou a míčkem jak hypnotizuje svými boky všechny kolem je vážně užasné. ()

Rozjimatel

"She wasn't like any other woman. Stood by me 100%, uncomplaining as a tree." "Maybe that's what killed her."     Melancholický príbeh troch životných stroskotancov žijúcich v minulosti a jednej naivnej femme fatale, ktorú všetci traja strašne chcú a ktorá chce všetkým len to najlepšie ("How come you got such trust in your eyes?" "I do?" "Like you was just born."). Príbeh nostalgie za "starým dobrým" Západom, za dobou kovbojov, dobou "slobody". Tí traja zadubenci si ale neuvedomujú, že tá doba je dávno preč a paradoxne musí prísť až jedna nahlúpla blondína, aby im vyvrátila ich podivné predstavy o živote ("It's better than wages, ain't it?" "Sure, anything's better than wages."). Film som, s výnimkou silného záveru, nedokázal vnímať ako vážnu drámu, častokrát pripomína skôr nejakú strelenú komédiu, najmä kvôli Marilyn Monroe, ktorá tie svoje citové výlevy zúfalo prehráva. Znovu sa mi potvrdilo, že to bola herečka jedného výrazu (Ale ten zvodný pohľad!!!) a okrem rolí tupých blondínok zrejme nič iné zahrať nedokázala. Neuchvátil ma ani výkon Clarka Gablea a tak jediného herca, ktorého môžem vyzdvihnúť, je výborný Eli Wallach. Keď som film bral ako (zrejme nechcenú) komédiu, bavil som sa celkom dobre, aj keď tá štylizácia je občas až prehnaná. Mám podozrenie, že na takejto štylizácii sa podpísali tie šialené podmienky, v ktorých sa film nakrúcal (alkoholik Montgomery Clift, závisláčka Marilyn Monroe, Clark Gable tesne pred porážkou a John Huston večne naliaty). Na vyššiu úroveň film dvíha až veľmi silný záver (dokonca aj tá Marilyn tu občas pôsobí, akoby konečne hrala) s krutým chytaním mustangov, ktoré filmu dodáva veľmi znepokojivý náboj.     "You and your God's country! Freedom! I pity you! You're three dear, sweet, dead men!" (Pre pobavenie pripájam aj vtipné slovenské titulky: "Nenávidím vás. Ste len tri smradľavé mŕtvoly.") ()

bohemia_regent

Prostřední třetina (rodeo a následná ožíračka) se sice trochu vleče, Clark Gable se za víc než třicet let od nástupu zvuku nenaučil zbavit se ve vypjatých scénách přehrávání, které bývalo jakž takž únosné možná v dobách němého filmu... ale závěrečná scéna a její katarze plná smutku za jednou odcházející epochou se povedla mistrovsky. John Huston opravdu uměl. ()

Vesecký

Beze sporu jedna z nejlepších kovbojek, které kdy vznikly,pravděpodobně nám starším se líbí hlavně proto, že není tak "akční", kdežto mladší generace ji může vytknout dlouhé dialogy, které jsou však ve skutečnosti svojí filozofií ozdobou filmu. Marilyn byla dva roky před smrtí skutečně okouzlující ženskou, ale na rozdíl od spousty současných Starrs skutečnou výbornou herečkou s výborným pohybovým vybavením, dikcí i mimikou. Řekl bych, že zde byla mnohem výraznější než jako klasická Sugar z Někdo to rád horké. Mám ten film rád. ()