Spřízněni volbou

• USA Elective Affinities
všechny plakáty
TV spot

Velmi otevřené svědectví o horečnaté politické atmosféře pražského jara a volbě generála Ludvíka Svobody prezidentem ČSSR vzniklo v krátkém období zrušené cenzury, která definitivně padla až s listopadovými událostmi roku 1989... Mladý filmový režisér Karel Vachek učinil na jaře roku 1968 v socialistickém Československu bezprecedentní čin. S 16mm ruční kamerou Eclair propojenou s magnetofonem pronikl přímo do politických kuloárů a bezprostředně (a někdy dokonce bez vědomí zúčastněných) zachytil bouřlivou atmosféru „Pražského jara“ v době čtrnácti dnů mezi abdikací Antonína Novotného a volbou nového československého prezidenta. Z natáčení vzešlo více než 6 hodin hrubého záznamu, z něhož režisér bez prosazování vlastního stanoviska či komentáře sestavil jedinečný obraz politického uvolnění. Vrcholní představitelé reformované komunistické strany jsou ve filmu často zachycováni při soukromých hovorech či v běžných situacích, což posiluje mnohotvárné působení sondy do vrcholné politiky v době jejího horečnatého přerodu. Před filmaři se rozvíjelo komplikované drama, do něhož nezasahovali a ani se nesnažili vkládat zachycované situace do faktických souvislostí. Film Spřízněni volbou tak poskytuje otevřený prostor pro vnímání stěžejního období naší novodobé historie, jenž z historického odstupu rovněž umožňuje vnést do autentického svědectví nové perspektivy. Tak bezprostřední a otevřené dílo mohlo vzniknout bez dohledu cenzurních orgánů, které skutečně byly během několika měsíců v roce 1968 vyřazeny z provozu. Po srpnových událostech se však centrálně řízená cenzura v plné síle vrátila a vytratila se až s pádem socialistického režimu. Konec cenzury je spjat s 27. listopadem roku 1989. (Česká televize)

Autogram

Sú to naozaj unikátne zábery, ale nesúrodo pospájané a bez komentára, takže kto nepozná všetky historické súvislosti do detailov, tak mu to veľa nepovie. Jednu hviezdu naviac pridám za tú odvahu to vôbec natočiť a v tom čase dať dokopy. Tiež po technickej stránke, to neboli časy ako dnes, keď investigatívnu žurnalistiku zvládne aj jeden malý foťák alebo mobil. ()

Arkanoid

Absencia kontextu priamo v dokumente kazí jeho výpovednú hodnotu. Treba si vyhľadávať, kto kým bol, lebo informácie z prejavov a rozhovorov sú väčšinou nejasné, čo sa témy týka. ()

Burdock

Opravdu ojedinělé vidět reálné rozhovory představitelů Jara 1968, jejich nečekanou otevřenost před kamerami a zvláštní pohodovost v hektickém období výběru nového prezidenta.. ()

Paity

Patrně vůbec to nejlepší z autentických snímků k srpnu 1968 co kdy vzniknlo. Josef Ort-Šnep zaslouží veliké absolutorium. ()

Mikino00

Uznávám, že se jedná o naprosto unikátní dokument nabízející možnost nahlédnout pod pokličku reformního směru v komunistické straně, kde je dobře vidět, že jsou to taky jenom lidé. Bohužel je to velmi nezáživné, i když jsem zhruba věděl kdo je kdo, tak jsem často netušil o čem pánové mluví. ()

troxor

Málokterý filmový "dokument" je dokumentem v původním smyslu toho slova - pevným svědectvím, které pravdivě zachycuje určité údaje, tvrzení či událost. Většina počinů tohoto žánru se tomuto zpronevěřují - jsou často pouhou sumarizací všeobecně známých faktů o časově i zeměpisně vzdálené události. Spřízněni volbou takový není - je obrazem poltiků pohnuté doby, který nám umožňuje nahlédnout a poznat tehdejší politickou kulturu (Nebyly projevy pánů reformních komunistů kouzelně naivní?; Nepřipadli Vám tehdejší vrcholní plitikové trochu jako takoví hospodští muderlanti?). Škoda, že mezi herci není uveden klasik československé komedie Gustav Husák a představitel záporných hrdinů Vasil Bilak... ()

ostravak30

Dokument je výborný hlavně pro tu autentičnost. Škoda jen, že většina záležitostí jaksi překročuje hranice pochopitelného a bez širších souvislostí budou těžko pochopeny hlavně nastupující generací bez elementárních znalostí historie. Vidíme například Gustava Husáka či jiné mluvit celkem bez obalu. Je to skoro až nezvyklé. Bohužel nikdo z hlavních postav ani na chvíli nezapochyboval, že proces demokratizace socialismu brzo skončí, navíc způsobem, jakým vejde do dějin. ()

Jevablo

Tenhle film má jednu podstatnou nevýhodu: zvukovou část. Já těm postavám fakt nerozuměl, a když tady jde právě o to,m rozumět všem větám, které ti politici říkají (a co jimi míní). Jinak jasně, kvalitní dokument. ()

Whiterose

V tomto případě se jedná o skutečný unikát, alespoň z mého pohledu. Atmosféra krátké svobody tzv. pražského jara 68 je zde přímo hmatatelná, ta touha po změně a nadšení lidí pro reformní politiku přímo tryská z obrazovky. Tehdy lidé věřili, že by se to mohlo podařit a spolupomáhali vytvořit novou občanskou společnost. Byl to okamžik kratičkého nadechnutí, prasknutí obludného komunistického krunýře a doba plná víry v lepší budoucnost. Jak strašné pak asi muselo být to procitnutí? Když vám někdo dovolí na několik měsíců věřit a doufat a pak vám to všechno sebere, to muselo být k uzoufání. Ač je dokument poznamenán časem (nekvalitní zvuk a obraz, prostě 50 let se nezapře), zaznamenává vše potřebné. Všichni ti soudruzi pěkně v ráži....někteří tedy značně kádrovitého vzezření (kyselý ksicht, cigáro). Možná je to dnes už komické, ale je to autentické až běda! A nevím, zda se to tak jeví jen mně, ale největší frajer, co tehdy nesl kůži na trh byl Smrkovský. To jeho nakažlivé charizma jiní soudruzi neměli a 50 let na tom nic nezměnilo! ()

VN85

Nemohu si pomoci, ale když tam komentátor říká, že byl zvolen Ludvík Svoboda prezidentem, tak mám pocit, že slyším hlas Kar(o)la Poláka ... ()

Zemřel dokumentarista Karel Vachek

Zemřel dokumentarista Karel Vachek

23.12.2020

Ve věku 80 let včera v odpoledních hodinách zemřel český tvůrce dokumentárních filmů a pedagog FAMU, Karel Vachek. Smutnou zprávu médiím předala děkanka Filmové a televizní fakulty Akademie múzických… (více)