Reformace (TV seriál)

(neoficiální název)

Drama / Historický

Německo / Česko, 2017, 164 min

• Morholt

Nešlo si nevzpomenout na Vávrovu husitskou trilogii. I tady je chápavý kazatel stojící proti strašlivě zlé katolické církvi, která mu nechce dovolit diskuzi. Samozřejmě jsou tu i groteskní prodejci odpustků a spousta dalších paralel. Jenže zatímco Vávra se mohl opřít o obří rozpočet a českou hereckou elitu, tak tady se nic takového nenajde. V rozpočtu by asi takový problém nebyl, protože vizuál není špatný a české lokace plní svůj účel na jedničku. Ale herci jsou do jednoho špatní. Největším deficitem je chybějící charisma představitele Luthera. Ten by mě nedokázal přesvědčit ani k tomu, abych se sehnul pro kufřík plný peněz. A mdlé jsou i ostatní postavy. Navíc dialogy, které jim tvůrci vložili do úst, jsou prkenné a frázovité. Nakonec jsem byl spokojen alespoň s tím, že tu neníc žádný černoch, ale jen do té doby, než začal Müntzer během selské rebelie mávat duhovou vlajkou. To jsem si musel pustit třikrát, jestli se mi to náhodou nezdá. Pokud chcete na tohle téma něco vidět, pusťte si raději Luthera s Josephem Fiennesem a s tímhle neztrácejte čas. 20%(24.3.2018)

• slunicko2

Limonádová historie pro teenagery. 1) Moderní jazyk mládeže 21. století zní v ústech kněze ze začátku 16. století věru podivně. Máte docela páru, říká kněz Müntzer uprchlé jeptišce. No...třeba to vyšumí... 2) Jinak je film pěkným přehledem českých lokací. 3) Při masových scénách je občas hodně cítit omezený rozpočet. Ale na druhé straně scéna s prodejem odpustků je přímo skvostná.(27.2.2018)

Docela velká spektákl; a je zřejmé, že kdyby bylo víc peněz, byl by ještě větší. Vyprávění je veskrze tradiční, spolehlivé a bez překvapení. Na zajímavosti film získává zejména kvůli faktografii, od níž se Němci díky svému založení příliš neodchylují.(15.7.2018)

• - Natáčelo se v Českém Krumlově, Kolíně, Kutné Hoře, na hradech Křivoklát a Zvíkov, na zámcích Telč, Kratochvíle a Dobříš, ve skanzenu Řepora a v bývalém vojenském prostoru v Milovicích. (lllkkk)