Strnadovi

Strnadovi

Dokumentární

Česko, 2017, 102 min

V živote rodiny Strnadovcov bolo toho toľko, že im nakoniec Třeštíková „musela“ dať spin-off (dovtedy boli „len“ súčasťou jej časozberných Manželských etud). V ich živote sa odohrali aj temné veci (synove problémy s drogami, depresie), ale každopádne je to oproti Katke, Renému a Marcele prechádzka ružovou záhradou. Strnadovi sú sympaťáci, hoci s robotou to preháňajú – život je aj o iných veciach, než len o zarábaní peňazí a kto raz podľahne ich vôni, zle dopadne, podľa mňa nikdy nemôže byť šťastným človekom. No ale keď si urobíte päť detí, zadovážite si dom s rozlohou milión metrov štvorcových a firmu máte takú veľkú, že by sa do nej zmestilo desať sloních stád (myslím, že by urobili stokrát lepšie, ak by si otvorili webový obchod s nábytkom), potom sa ani netreba čudovať, že v práci trčíte od rána do noci a ste pod obrovským ekonomickým tlakom v podstate celé desaťročia. Na celovečeráku oceňujem, že hoci Strnadových poznám z Manželských etud, Třeštíková doňho dala plno nových, dovtedy nepoužitých záberov a scén. Z toho ich mŕtvolne tichého a vyľudneného obchodu mám dodnes nočné mory.(29.1.2018)

Selektivní výběr ze dvou nejlepších Etud rozředěný posledním dějstvím, které naplno ukazuje, že Třeštíkové metoda je ve současnosti naprosto bezzubá a náhodná. Tam, kde v 80. letech byla ostře schopná zachytit všednost normalizace a v 90. letech houževnatou snahu "přežít svou rodinu i podnikavost", dosazuje v poslední třetině řídkou terapii mluvením, náhodný sběr momentů a čím dál tím víc samoúčelné vpády do soukromí vztahu několika lidí. Rozpačitost a bezradnost jsou vlastně dost mírné termíny. Přiléhavější je spíš nemohoucnost. Škoda, Strnadovi pokládám za vrchol Etud, ale jejich celovečerní podoba se pronikavosti dvou televizních dokumentů nijak nepřibližuje.(23.1.2017)

Díky čsfd jsem se účastnila předpremiéry filmu i diskuse s Helenou Třeštíkovou. Film obsahuje ze dvou třetin, to co již bylo uvedeno v rámci Manželských etud v televizi. Strnadovi jsou bezesporu zajímavá rodina, vysokoškoláci s pěti dětmi, snažící se rodinný život skloubit s podnikáním, a bohužel obojí se evidentně moc nedaří. Silné okamžiky - dojemně pečující paní Strnadová o své dětičky, které na ní naprosto prdí, a ona dává rodině úplně vše na úkor svého (duševního) zdraví. Ke konci neustále brečící pan Srnad - ano chápu, děti se moc nepovedly a firma taky není zlatý důl, ale nějak jsem měla problém mu věřit. Nicméně film mě donutil přemýšlet i o svém životě. Za film a příjemnou atmosféru v kině 4*(20.1.2017)

Neuvěřitelný pár. Ze všech vybraných manželství jsem Ivaně a Václavovi vždy fandila nejvíce. Nejspíše proto, že jsou cílevědomí, upřímní, samostatní a hlavně se za každých okolností mají rádi. Pro mě jako pro člověka, kterého manželství teprve čeká je cyklus Heleny Třeštíkové něco jako exkurze do budoucnosti a ukázka co se může stát i když to vůbec nečekáte. Stejně tak Strnadovi si to v první části malovali úplně jinak, než to nakonec dopadlo a nejspíš proto je jejich skok po 25 letech tak šokující a emocionální. Emoce jsou hlavní slovo vystihující poslední část jejich dokumentu a rozhodně se s ním nešetří. Fascinuje mě na jejich životě spousta věcí, ale asi nejvíce jejich děti. Václav se v dokumentu zmínil, že jeho otec byl vysokoškolsky vzdělaný, stejně tak on a Ivana. Přesto inteligenci nezdědilo ani jedno z jejich pěti dětí. Všechny se plácají ve svým životě bez smyslu a cíle. Naprosto chápu frustraci Václava, že jejich děti se nedokáží postarat samy o sebe, natož aby s nimi počítal ve svém stáří. Ale co udělali špatně? Ivana jim dala naprosto všechno až v ní nic nezbylo a Václav je stále dokola zaměstnává v krachující rodinné firmě, aby alespoň měli na živobytí. S velkým smutkem musím říct, že dle dosavadních zážitků to nevypadá, že by Strnadovi měli v nejbližší budoucnosti klid a pohodu. Velmi děkuji za možnost zúčastnit se předpremiéry - Kino Aero, Praha(16.1.2017)

Rodina dlhé roky žijúca z neprosperujúcej firmy, na to sa nedá zabudnúť odkedy som videl originálne etudy. Oproti nim je toho vo filme o niečo menej a chýba emotívna kinopremiéra tohto filmu. Nie že by som vo filme očakával jeho premiéru, ale je to jedna z dôležitých udalostí v živote tejto "Třestíkovej rodiny", a tak mi to chýbalo.(15.6.2018)