Mimo zákon

Ve vězeňské cele se díky nečekaným okolnostem setkávají nezaměstnaný dýdžej Zack, příležitostný pasák Jack a excentricky popletený italský turista Roberto. Zack a Jack nemají žádné iluze, noc za mřížemi pro ně zůstává potvrzením toho, že život za moc nestojí. Nejvíce jim vadí jejich podivínský spoluvězeň. Roberto mluví lámanou angličtinou, a tak mu příliš nerozumějí. Ještě méně chápou jeho nekonečný optimismus, živený vírou v americký sen. Jejich spoluvězeň je dráždí do chvíle, kdy oba pochopí, že má plán, jak z věznice uniknout... Režisér Jim Jarmusch vzdává osobitou poctu vězeňským filmům a žánru noir, proto poučeně, s obdivem, paroduje konvence klasických kriminálních příběhů a jejich hrdinů. Hořko-směšný až absurdní příběh se odehrává v Louisianě, kdesi v okolí New Orleansu. Jeho důležitou součástí je „pomalu jdoucí" černobílá kamera Robbyho Mullera, stejně jako hudba Johna Lurieho a písně Toma Waitse. (Česká televize)

filhan

Dobrá hudba, atmosféra a tempo. Trochu jsem se zasmál, trochu divil, ale v zásadě pěkná nadsázka ze života, klidně by to mohla být pravda. Bohužel jenom trochu o ničem :-( , každopádně po druhém shlédnutí musím dát plný počet ()

Iriquindae

Jim Jarmusch je jeden z mých nejoblíbenějších režiséru, tenhle film jsem ale ne zcela unesl. Od příchodu Benigniho na scénu je to už mnohem lepší, s pozdějšími filmy za sebe ale pořád nemůžu srovnávat. ()

tranquill

"Popelář na nedělní procházce... A ty se chystáš lovit veverky?" Černobílé vtipné kriminální drama s komickými až bizarními hlavními hrdiny. "Iscream...Yourscream..." ()

Dan

"Come on. Come on. To eat the animal I have catched. The rabbit. I run half an hour behind it. Very good." - "Bob, it tastes like a tire." - "Yeah. I know, is very good." ()

closed.eye

Učebnicovej příklad Jarmuschova rukopisu - filmu postavenýho prakticky výhradně na úžasných hereckých výkonech. Moc fajn pocit, sledovat něco pohodovýho a přitom nikoliv banálního :-) ()

teyra

Příběh zatčení, uvěznění a útěku bez jakékoliv akce, zato s krásným poetickým hořce úsměvným nádechem a skoro pohádkovým zakončením. Film je plný nerealistických momentů a logických zkratek (celý útěk z vězení, Benigni chytající králíka), ale přitom s tak realistickým feelingem, že člověk má dojem, že se spolu s hlavními aktéry tísní v těsné cele a třese zimou v nehostinném močále. Film se zabývá hlavně interakcemi mezi třemi spoluvězni, Luriem, Waitsem a skvělým Benignim, kde nejde ani tak o psychologii jako o vydařenou sérii skečů a scének s vypointovanými postavami: frajerský pasák, introvertní dýdžej, nahlouple přátelský turista. Další film, jímž Jarmusch dokazuje svou extratřídu.. ()

sehe

Jarmuschových troch utečencov-pasáka,Dídžeja a talianskeho cudzinca sa oplatí vidieť kvôli parádnej hudbe Toma Waitsa,čiernobielej kamere,dobrej režisérskej práce a výbornému hereckému výkonu Roberta Benigniho. ()

Dark seer

Po prvních minutách špatný pocit z filmu změnil nastupující Benigni. Co promluvil, to výborná hláška! Zdlouhavé scény umožňují hercům předvést, co umí. Srandovní snímek, doporučuji! ()

Brinkley

Díky tomuto snímku jsem Benigniho konečně uznala za herce. Určitě je to i tím, že mě jeho postava (klasický Jarmuschův cizojazyčný mluvka) vyloženě bavila, stejně tak jako veškeré peripetie tří "psanců" na útěku. ()

junxi91

Asi jsem čekal něco lepšího, protože se mi tento film celkem táhnul a chvílemi jsem se fakt celkem nudil a jednou jsem u něj dokonce usnul. Tom Waitz byl samozřejmě vynikající a postavy byly celkem dobře vymyšlené, ale ten děj ubíhal strašně pomalu. Ve vězení se tak sejdou tři chlápci - prvním je Zack, neúspěšný DJ z rádia, který si chtěl přivydělat převozem auta, v jehož kufru byla mrtvola, kterou bohužel pro něj objevila policie. Druhým je pasák Jack, který si nejprve povídal se svou černošskou kurvičkou, načež dostal tip na nějakou devatenáctku a když ji chtěl vyzvednout, tak ho čapla policie. A k nim přibyde třetí, podivínský a ukecaný Ital jménem Bob, který umí anglicky jen velice obtížně, je věčný optimista a proti škytavce mu pomáhá kouření. Ten je v base kvůli neúmyslnému zabití, které spáchal v sebeobraně. Zack a Jack se začnou postupně nesnášet, ale Bob by si s nimi nejraději pořád povídal. Bob má však plán na útěk, který je úspěšný a všichni tři zdrhají bažinou před policejními psy až k řece, kterou je nutné přeplavat, ale Bob plavat neumí, naštěstí mu však Zack pomůže. Bob se ukáže jako velice schopný kumpán, protože umí sehnat jídlo. Bob rád cituje americké básníky a miluje Walta Whitmana a celkově má rád vše americké, včetně filmů. Hoši brzy objeví v lese dům jisté Nicoletty, do které se Bob bezhlavě zamiluje a zůstane s ní, zatímco vzájemně rozeštvaní Zack a Jack své cesty rozdělí...Příběh, který by mohl normálně zabrat maximálně hodinu je roztahaný do hodiny a tři čtvrtě, což se mi zdá kontraproduktivní. Nicméně chápu, že jde o nezávislý film. ()

vandalka

Nechápu, proč tu všichni tak slintají nad Benignim, když já se na to dívala kvůli Waitsovi ;-) No dobře - všichni tři hlavní představitelé byli vynikající, to musím uznat. Film jsem poprvé shlédla někdy v první polovině 90. let a už mě nepustil. Trojice naprostých outsiderů, podivínů a "kriminálníků" neschopných ublížit mouše je pro Jarmushe podle mě naprosto typická. Skutečně tento černobílý snímek nelze doporučit nikomu, kdo by očekával nějaký akční útěk z vězení. Down by Law se zaměřuje spíše na vyktreslení situace a povahy svých "dobných" hrdinů, na jejich bezradnost a naivitu, na jejich krásu ;-) ()

Tomket

Jaký jsi mimo zákon? Takovou otázku si položil nezávislý řežisér Jim Jarmusch a na základě toho zrealizoval film, který se nezaobírá scénami typu násilí, vražda, nýbřž scénami, kde je kladen důraz na morální kodex člověka. Vtipné složení hlavních hrdinů, trojice "kriminálníků", kteří jsou si odlišní ouplně ve všem, ital (výborně zahraná role od Roberta Benigniho), pasák a DJ, si najdou k sobě ve vězení cestu, spolu uprchnou a začíná story, které končí nádhernou siluletou. Pro kameru, námět a příběh bych dal 5 hvězdiček, ale dávám 3, přestože je to neobvyklý film, tak se mi to až tak nelíbilo, především v ležérnosti a zbytečného protahování nepodstatných záběrů, zatmívání a končení scén, kdy je právě očekáván větší detail s hlubší proporcí a absence čehosi, co by narouralo standart. ()

Ronee

Na tento film mám slabosť, Jarmusch je super a Waits je super, aj Lurie a Begnini aj ice cream, ten film má všetko čo milujem, je vtipný, je zaujímavý, má super hercov, hudbu a všetko všetko... ()

1mArc0

Gangsterka v podaní umeleckého štýlu, jeden z vrcholov tvorby Jima Jarmuscha. Najviac zarezonovali krásne zábery Robbyho Müllera, Roberto Benigni, Ellen Barkin. Naskytol sa mu priestoru a príležitostí a tu je výsledok. /90 %/ ()