Podivnější než ráj

• Česko Divnější než ráj (více)

Tragikomický příběh plný snových a neuvěřitelných náhod. Je to možná pocit jakéhosi rozčarování, malých možností komunikace, stejně jako vnitřní nespokojenost s osudem, z něhož se nelze vymanit, které provázejí šestnáctiletou maďarskou emigrantku Evu Molnarovou, jejího poameričtělého bratrance Willieho i přítele Eddieho. Příběh zdůrazňující vykořeněnost těchto postav, představuje také moralitu o světě, v němž svazujeme sami sebe a ještě se utvrzujeme v určených rolích. Druhý celovečerní snímek scenáristy a režiséra Jima Jarmusche je natočen v minimalistickém stylu, se syrovým černobílým obrazem, k němuž tu patří také strohá fabule a postavy ve službách sžíravé ironie, dotýkající se běžných představ publika o Americe jako zemi snů. Hudba, kterou napsal John Lurie (svérázně napodobuje styl maďarského skladatele Bély Bartóka), má nádech odcizení. (Česká televize)

Bafo

Perfektni Jarmuschova minimalisticka prace ve vsech smerech... Vse je omezeno tak aby vynikla atmosfera... Jo to je to cim film dycha... Uzasne.... ()

dormouse

Asi nejsem takový milovník Jarmusche, jak jsem si dosud myslela. Tato sonda do neveselého života sociálně slabších imigrantů mne nechala chladnou. Troufnu li si srovnat s podobnou sondou Kafe a cigára, tak tam už jsem čistokrevně nadšena. ()

decay

Béla aka Willi, sestrenka Eva a Eddie. Čierna a biela. Koníky. Karty. Kára. Budapešť, New York, Cleveland, Florida. Paradise. Jednoduchosť. Akurát stopáž. Krása. ()

bloodcountes

Zase je to o tom, že můj první Jarmuschův film byl Dead Man. To je potom těžký. Ale tak. Jestli se na to podívám znova, možná hvězdu přihodím, protože rozhodně to má potenciál, kterej jsem určitě celej nevytěžila. ()

Ixbalanke

Tento film je jako sen, co se mi nikdy nezdál... Nebo zdál? Teď? Je to asi film o hrdosti zamilovaných. Do soundtrack-songu (I put a spell on you) jsem se zamilovala (doporučuju dubstepové a jiné remixy). Ještě budu asi dlouho přemýšlet nad tím, proč se mi ten film tolik líbil. Skvělá atmoška a výběr herců. ()

Rozjimatel

[3,5*]          "You know, it's funny. You come to someplace new, and everything looks just the same." "No kidding, Eddie."          Poeticky ladená road-movie dramédia, zaradená v zozname 1001 filmov, ktoré musíte vidieť, než umriete. Jarmushov druhý film, ktorý pre neho znamenal prielom a vystrelil ho na trón nekorunovaného kráľa nezávislého filmu. Veľmi prostý, v podstate bezdejový príbeh (maximálne minimalistický) je akousi posmešnou narážkou na americký sen. Z Maďara Bélu Molnára je teraz veľký Američan Willie ("Don't speak Hungarian! Only English, right?"), so všetkým, čo to predstavuje, aj keď to niekedy môže pôsobiť smiešne ("I think this game is really stupid."). Willie (John Lurie) a jeho nerozlučný priateľ Eddie (Richard Edson) sú dvaja beznádejní povaľači, ktorí sa iba bezcieľne ponevierajú, v naivnej nádeji, že sa niekde budú mať lepšie. Prostredie je tu vykreslené zámerne nevábne, ošumelo, v snahe ukázať, že tie skvelé, jedinečné USA môžu byť práve tak obyčajné a fádne ako hocijaká iná krajina na svete. Tiesnivá hudba Johna Lurieho potom ešte podtrhuje celkovú bezútešnú náladu. Osobne mám film rád hlavne od momentu, keď sa hrdinovia vydajú na cestu. Až vtedy dostáva film ten správny náboj, v porovnaní s dosť statickým začiatkom (zhruba tretinou filmu).          "It was really nice of you guys to come all the way here to see me, you know." "It was nice of you to be here!" ()

Oralfabet

Některé Jarmuschovy filmy o ničem jsou dokonalé a daří se jim bavit mě nějakým záhadným způsobem od začátku do konce. Tohle působí jako takový nevydařený první pokus, ale asi to spíš jenom nechápu, přece jen je to klasika. Eva je fajn, ale Béla/Willie mě neskutečně sral... Překvapivě jeden z nejdepresivnějších filmů, co jsem kdy viděl. Asi proto, že je nudný takovým tím ubíjejícím způsobem, jakým je někdy nudný život. 4/10 ()

werewolf69

Tak toto dokáže asi len Jarmusch. Film bez akého koľ vek logického deja. Tri postavy vysedávajú neustále v nie akej miestnosti alebo občas sa prevezú autom a sem tam niektorý z nich prehodí par slov. I napriek tomu som akoby bol samotným týmto dejom prinútený sa na to dívať a ešte k tomu sa mi to i náramné páčilo. ()

Greg25

Důkaz toho, že pokud máte co sdělit, stačí vám málo – minimalismus, detaily a poctivě budovaná atmosféra. Protože si na začátku říkáte, tohle mě má bavit? A po ani ne dvaceti minutách koukáte fascinovaně na film, kde se zase tak moc neděje, ale kde je řečeno všechno a ještě něco navíc.. Jarmuschovy filmy mají neobyčejnou sílu připoutat si vás k sobě a nepustit. 80% ()

Illioplius

Je to opäť jeden z filmov, kde som absolútne nebadal známky humoru či zábavy, hoci je tak zaradený. Herci na mňa pôsobili neskutočne neprirodzene a strnulo a dej je tak neuveriteľne nepravdepodobný a zároveň tak neuveriteľne predvídateľný, že z toho mám fakt dilemu. Prekonávať vzdialenosti New York – Cleveland a Cleveland - Florida v aute, ako keby to bolo z Bratislavy do Nitry, je proste nonsens. Koniec filmu je skutočne nepochopiteľný. Prečo Willie odletel, prečo Eva neodletela a kam sa podel Eddie? Je toto režisérov zámer – aby sme sa nad týmto zamýšľali? Nie, skutočne nemám tú potrebu a ani chuť. Prečo režisér neskúsil zaujať niečím spoľahlivejším? A aby som len nekritizoval, vo filme sa mi páčilo, že počas celej hodiny a pol boli všetky miesta, kde sa dej odohrával, tak neskutočne neprívetivé a neatraktívne a zobrazované budovy zas tak extrémne funkcionalistické, že to celku dáva celkom romantickú atmosféru. No napriek tomu ma tento film nezaujal, práve tak ako celkovo tento žáner akože umeleckej kinematografie. ()

Akana

"Je to zvláštní. Přijedeš někam, kde to neznáš a je to tam úplně stejný." Film, v němž se už jasně profiluje Jarmuschův režisérský rukopis vyniká stylovou čistotou a sevřeností. V ospalém tempu určovaném typickými zatmívačkami sledujeme trojici poflakujících se človíčků, která se pokouší žít, ale nemá páru, jak se to dělá. A přestože se hrdinové po většinu času na plátně zoufale nudí, mě jako diváka obchází nuda obloukem. Perla amerických nezávislých osmdesátek, podivnější než většina soudobé produkce. A luxusní leitmotiv I Put A Spell On You jako třešnička na dortu. ()

Wolvie

Podivnější než ráj jsem viděl jednou jedinkrát.Tehdy ten film dokázal naprosto dokonale vystihnout mou náladu v té době,skvěle mi sednul a já si ho dokonale užil.A vzhledem k tomu,že další Jarmushovy filmy(výjimka Mrtvý muž)mě nechaly naprosto chladným,rozhodl jsem se raději znovu nedívat a uchovat si na ten film jen ty nejlepší vzpomínky. ()

rekkky

Mám rád tento minimalistický styl tvorby (režie, kamera, herecké výkony), kdy navíc v žádném případě nemůžete předpovídat jak se příběh bude vyvíjet nadále. Film mimo jiné nabízí kontroverzi mezi americkým a evropským stylem života, což v případě maďarské dívky přímo bije do očí a prožívá "americký sen" na vlastní kůži. Nejen v tomhle zřejmě Jarmusch předběhl dobu a dokázal charakterizovat mnohé z problému naší doby, generace a způsobu dnešního života. Cestování mezi New Yorkem, Clevelandem a Floridou jako by nic neznamenalo a jsou to místa, kde se příběh filmu odehrává, ale nabízí se zde otázka, je tomu skutečně tak? ()

asentra

Dva týpci, co nevěděj co se sebou a tak se jen tak flákaj, sázej na koně a hrajou pokr. K tomu, možná až moc, upřímná sestřenice a maďarské tetička. To vše v hodně podivnym balení. V tak podivnym, až se to zdá být geniální. ()

PEZ

Nuda po americky. Alebo skôr po maďarsko-americky. ;) No v žiadnom prípade nuda pre diváka. Jarmusch je v tomto majster. Ako natočiť film takmer o ničom a pritom o všetkom. Perfektná ukážka všednosti dní. A skvelé využitie hudby Screamin Jay Hawkinsa. A ešte k tomu vtipná pointa na záver. :) Námatkou Golden Camera v Cannes, Special Jury Recognition v Sundance, Best film od amerických kritikov, Golden Leopard v Locarne, atd... ()

AloeB

Víc než komedie to pro mě bylo drama, nutno říct, že velice příjemné drama a též vhodno zmínit, že už si ho znovu zřejmě nikdy nepustím - ne proto, že by bylo špatné, ale protože se prázdnota a únava postav zřejmě přenesla i na mě. Tedy zřejmě, ale právě to je na Stranger than paradise perfektní. Prostředí maďarských migrantů žijících si svůj amerických ehm sen je sympatické, postavy musel psát sám život, neboť postrádají patos a chování, které lidem ze zvrhlých důvodů připisují scénáristé. Eszter Balint byla herečka s neskutečným vzezřením v dobrém slova smyslu, ty dva další herce jsem si občas pletl. Scénka s předáním peněz byla trochu vytrhnutím z letargie, pobavila a závěrečný asi "twist" s letadlem byl poměrně dobrým vtipem po probuzení - ona to snad teda fakt ta komedie byla. ()