Mladý gangster

• Nový Zéland

• Austrálie

Krimi / Drama

USA, 2018, 116 min

V první polovině příběhově občas lehce nepřehledné, ale ono si to naštěstí mnohem dříve než v závěru "sedne" a především atmosférou téměř okamžitě pohltí. Ta je totiž řádně osmdesátková, špinavá, svým způsobem až bezvýchodná a trefně podtržena výbornou hudbou Maxe Richtera. Přitom jsem si při dřívějším poslechu soundtracku říkal, jak se asi jeho styl bude hodit ke gangsterce, ke které má ovšem White Boy Rick daleko. Mnohem blíže už k rodinnému dramatu, vždyť Richard chce hlavně fungující a zabezpečenou rodinu, k čemuž má přispět rozjetí videopůjčovny, kterou jsem mu musel přát. Jenže peníze je možné vydělat na první pohled pro některé jednodušeji, do čehož se Rick pouští, i když má následky toho v podobě Dawn prakticky doma. Jednoduše jsou oba na facku, což v tomto případě značí jejich solidní herecké výkony, přičemž ten nejlepší i zde předvádí jejich otec Matthew McConaughey. Znát je to hned v úvodní veletržní scéně. 75%(12.3.2021)

Relativně zajímavý osud pubertálního „gangstera“/dealera ze sociálního okraje se dramaticky tříští a uvadá, kdykoliv se filmaři pokoušejí hrát na city, v závěru navíc hodně falešně. Nevím, nevyhnutelný trest dostal možná nepřiměřený, nicméně zasloužený: Dráhu drogového krále s penězi a ženskými omlouvat zabezpečením (novorozené) rodiny a bez reflexe svalovat vinu za svoje jednání na „podraz“ FBI? Jako největší charakter se nakonec ukázal jeho buranský, ale zásadový otec v zapáleném podání Matthewa McConaugheye.(12.3.2021)

V rámci gangsterek trošku slabší téma pro zfilmování. Hlavně v tom duchu, že filmu chybí nějaká výraznější akce a napětí. Přitom je strašně znát, jak je Matthew McConaughey herec z úplně jiné dimenze. Ten se totiž i pro takový film dokázal převtělit a udělat ze sebe amerického burana z Detroitu se vším všudy. Změnil na sobě všechno, co šlo a pojal to prostě standardně po svě. Tedy s kvalitou jemu vlastní. Všichni ostatní se jenom vezou a jakmile se objeví scéna bez něj, kvalita filmu těžce klesá. Dokoukat se to sice dá, ale po shlédnutí jsem film vnímal jako absolutní průměr.(2.10.2019)

Za me neskutečná pecka a k plnému počtu nejsem daleko. Miluji tyhle novodobé gangsterky z podsvětí, kde se zaplete mladý klučina, aby se z něj nakonec stal nejmladší drogový baron v historii vůbec. Má to solidní tempo, skvělé herecké výkony Matthew McConaughey je vynikající a nováček Richie Merritt to zahrál bravůrně. Dojde i na násilí a atmosférou mě to strhlo neskutečně. Skvělá zábava a pro fanoušky podobných filmů povinnost. na IMDB 6,5 zdejším hodnocením bych se neřídil. 80%(28.1.2019)

• Trevor

Film podľa skutočných udalostí s pomerne nesúrodým príbehom ma príliš neoslovil, čakal som od neho podstatne viac. Obdobie 90tych rokov zobrazené celkom dobre ale inak na filme upútalo máločo a už vôbec nie samotný príbeh. Sľubný začiatok trval zhruba 20 minút a následne sa dej akosi sám v sebe strácal a úprimne som prekvapený že som ho dopozeral do konca.(7.6.2019)

• - Natáčelo se od 21. března do 6. června 2017 v Clevelandu, Detroitu, Las Vegas a Miami. (BMW12)

• - Celosvětová premiéra proběhla 31. srpna 2018 na Telluride Film Festival. (BMW12)