Behemoth, the Sea Monster

Giant Behemoth, The

Sci-Fi

Velká Británie, 1959, 72 min

První půlka měla nad mé očekávání velmi dobrou atmosféru. Dva vědci se snaží zjistit, co způsobilo popáleniny od radioaktivního záření několika rybářů. Druhá část - útok Behemotha na Londýn - už pro dnešního diváka vyznívá kvůli naivním trikům spíše jako komedie. Souboj modelu Behemotha s modelem lodi je opravdu legrace. Zajímavé jsou i výrazy některých komparzistů. No, ale bavil jsem se dobře, proto ***(1.1.2007)

Na tomhle filmu je asi nejosvěživější jeho "britskost" :) ... Monstrfilmy točili v 50. letech ostošest japonci a američané. Japonci byli velmi pacifističtí, ale na monstra bez váhání posílali nejdřív policii, která střílela obrazně řečeno špuntovkami. Až po menším masakru nastoupila armáda, a lítaly rakety. Zazníval mírně skrytý despekt k USA, válečnému šílení a atomovým zbraním (no aby ne). Američané to měli jinak, patriotismus (jiné země neexistují), jaderné zbraně byly pýcha a spása, ztělesněné dobro. No a britský přístup je... takový svůj, s nadhledem. Zajímavá změna proti urputným japoncům a amíkům...(8.2.2012)

• Lima

Plakátové.info: NEJVĚTŠI VĚC OD STVOŘENÍ SVĚTA!!!___Britská nízkorozpočtová odpověď, či spíše vykrádačka, o 6 roků starší klasiky THE BEAST FROM 20000 FATHOMS. Dějově je to samé v bleděmodrém, co nového také lze vymyslet v tolikrát i ohrané a osvědčené zápletce „radioaktivitou narostlé monstrum se probudilo a útočí na město“, ve filmařině samotné to ale vázne. Zatímco ve stop-motion animaci ústředního monstra se ještě může hrdě srovnávat s Harryhausenovým Rhedosaurem (ale vzhledem k celkově stopáži je hodně málo využitá), celkově triky, i když novější, hodně pokulhávají. Zejména Behemothův útok na dopravní trajekt musel vypadat blbě už v té době, vypadá to podobně, jako když si malé dítě vezme do vany gumové hračky a naráží s nimi do sebe. Zajímavý je ve srovnání střídmý britský přístup, kdy si v boji s ještěrem vystačí s lehce vybavenou domobranou a jednou mini-ponorkou, zatímco Američané nasadili celou po zuby ozbrojenou flotilu, podporovanou ještě letecky. Přestože se nejedná o bůhvíjaký hororový skvost, překvapilo mě zjištění, že i dnes má ´Behemoth´ své jisté místo v programech některých britských TV stanic.(9.12.2012)

• Oktavianus

Moc pěkné monstrum - nic extra film, tolik ve zkratce k tomuto snímku. Příšera samotná je hrozně hezká (a vyšperkovaná schopností radiací usmažit všechno, co jí stojí v cestě), a když se valí Londýnem, moc hezky se na ni kouká, jenže tohle přichází na řadu až po hodině filmu. A ani tak destrukce za moc nestojí. Do té doby jenom potopí trajekt (dost mizernými triky) a prakticky vůbec se neukazuje. Takže musíme jen civět na lidi, kteří tu jsou hrozně nevýrazní, žádný z lidských hrdinů nestojí za zmínku. I proto behemothovy ničivé momenty sledujeme spíše skrz ohromené a posléze vyděšené lidi, což je pěkná nuda. Vlastně jediné dobré na tomto filmu jsou úvodní znepokojivé scény - spálený rybář, pláž plná leklých ozářených ryb... Onen "britský styl", co tu tak chválí kolegové, mně připadá směšný. Obrovská příšera demoluje Londýn, lidi prchají, ale armádu nebo policii to v nejmenším nezajímá... to jistě. Musím s Behemothem vyjádřit nespokojenost, film se vleče, je zoufale neoriginální a slušné monstrum (navíc ozvláštněno nejen zmiňovanou radiací, ale i biblickým názvem) je zoufale nevyužité.(14.9.2014)

Najprv mŕtvi rybár,potom mŕtve radioaktivné ryby.Privolaný vedci z Londýna nakoniec zistia,že je to tvor,ktorý je už dávno vymretý a definuju ho ako Brachiosaurus.Tvor vydáva radioaktívne žiarenie a zasiahnutí ľudia majú popaleniny a umierajú.Medzitým tvor prenikne do rieky Temža a vyberie sa priamo do Londýna.Ničí čo mu príde do cesty a zároveň vydáva zo seba smŕtiace žiarenie.Ale armáda ho nakoniec dostane priamo v jeho živle,vo vode,miniponorkou. Na tú dobu slušný film.(1.11.2009)

• - Hrané scény byly natáčeny v Londýně, speciální efekty v Los Angeles. (Kmotr76)

• - Loutku monstra vlastní Dennis Muren. (Cheeker)