Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Pionýři ze skupiny Vpřed vyhráli soutěž ve sběru železného šrotu. Za odměnu pojedou o prázdninách na pionýrský sraz do Bystré doliny na Slovensku. Před koncem školního roku se zúčastní s mistrem Husarem pionýrské tavby. Konečně jsou prázdniny a pionýři na kolech vyjíždějí na velkou cestu... (oficiální text distributora)

Recenze (15)

slunicko2 

všechny recenze uživatele

Vhodné pro nostalgické milovníky pionýrských putovních táborů 50. let. 1) Mám zásadní výhradu: filmu zcela chybí příběh, nějaká zápletka. Putovat za partyzánským "pokladem" samo o sobě nestačí._____ 2) Hejno Mirků Dušínů v pionýrských šátcích mluvících dětskou řečí stranických příruček bych v reálu ale dlouho nevydržel._____ 3) Pionýři hláškují: Nadešel slavný den. Dneska se uskuteční naše pionýrská tavba. za doprovodu majestátní hudby, kterou by jistě vzala zavděk i Alžběta II při korunovaci. Ať žije tavba pionýrského oddílu Vpřed!_____ 4) Ke zdůraznění nové doby nechali tvůrci pionýra se prohánět pustými ulicemi stalinské Poruby či kde to vlastně natáčeli._____ 5) Když ale odmyslím tu ideologickou nadstavbu, děti prožívají nádherné prázdniny v přírodě při hledání pokladu. Nechybí ani nejlepší herec filmu - pes Oro._____ 6) Úvodní melodii Zdeňka Lišky hned tak nezapomenu: Jede cyklista bílou silnicí, vidí křepelku na oranici... ()

troufalka 

všechny recenze uživatele

Nejsem si zcela jistá, zda by křepelka bezvýhradně souhlasila se soudružkou textařku, zřejmě k tomu neměla příležitost. Možná nezhynula bídně hlady, ale každopádně přišla o bejvák. Ale o tom Partyzánská stezka není. Je o nadšení ostravských pionýrů, které se s největší pravděpodobností nikdy nekonalo, je pouze ve scénáři soudruha Josefa Picka, který figuruje na listině spolupracujících s StB, Že by omylem? Přes jasnou snahu propagovat Pionýr a oslavovat partyzány je film nesmírně zajímavý. Je totiž časovou konzervou se vším všudy. Nejen díky dnes již neexistujícím reáliím, ale především myšlením tehdejších tvůrců. Filmová řeč má nesmírnou sílu, to si soudruzi velice dobře uvědomovali. Agitační filmy byly vesměs přehnaně optimistické, plné pozitivních nakažlivých písní a byly jedno společné - nebyly reálné. V nich mohli soudruzi snít o světě, který měl být, ale nikdy nebyl. Přes tento jasný plán se podařilo Kaněrovi odvést slušnou profesionální práci. ()

Reklama

Volodimir2 

všechny recenze uživatele

Kto nebol iskričkou potom pionierom a nakoniec zväzákom len veľmi ťažko pochopí tento výborný film. Pochopiteľne, že z neho srší ideológia, ale niet sa čomu čudovať film bol natočený v roku 1959. Ale trocha z histórie. Pionierska organizácia ktorá združovala aj iskričky  (6. až 8. ročné deti) vznikla 24.4.1949. Išlo o masovú volnočasovú organizáciu pre deti od 6 do 15 rokov. Zaujímavý je pohľad na behajúce deťúrence bez tabletov, mobilov a bez obézity. Veď, čo bolo zle na týchto organizáciách, si môžete vydedukovať aj z ich sľubov. Iskra sľubovala, že  „Domovina moja krásna sľubujem ti v tento deň, že ja tvoja iskra jasná, tebe k sláve vyrastiem“. Iskra hovorí pravdu. Iskra chce veľa vedieť a poznať. Iskra rada cvičí, spieva, kreslí, hrá sa. Iskra je pracovitá a pomáha rodičom. Iskra chce byť pionierom. A potom pionier. “Sľubujem pred svojimi druhmi, že budem pracovať, učiť sa a žiť podľa pionierskych zákonov, aby som bol dobrým občanom svojej milovanej vlasti Československej socialistickej republiky a svojím konaním chrániť česť Pionierskej organizácie a SZM“. A zase podmienky sľubu. Pionier je oddaný svojej socialistickej vlasti a KSČ. Pionier je priateľom Sovietskeho zväzu a obhajcom pokroku a mieru na celom svete. Pionier si cti hrdinstvo práce a boja. Pionier svojím konaním, učením a prácou pomáha pri budovaní socialistickej vlasti. Pionier je hrdý na svoju Pioniersku organizáciu SZM. Pionier sa pripravuje na vstup do Socialistického zväzu mládeže. No a z malými úpravami by to mohlo platiť aj dnes. Ale kde sú tie časy, keď sa deti hrali na lúkach, pohybovali sa v prírode a žili skromne ale citovo bohato. Tí, ktorým to niečo hovorí isto iste si spomenú aj na „dobrovoľnú“ účasť na súťaži na Partizánskom chodníku, či sme boli takí oduševnení, ako deťúrence v tomto filme, si už nepamätám (to už je kopa rokov). ()

GIK 

všechny recenze uživatele

Dobrodružná cesta pionýrů za partyzánským pokladem, setkávání se s hrdiny protifašistického odboje, kterých tehdy bylo ještě mraky a nadšené děti hltali každé jejich zajisté pravdivé slovo. Krásné melodické písně od Lišky. Jak Křepelka, tak Partyzánská. Nádherná malodie od Vacka, kterou později použit i v seriálu Chytrá kmotra liška. ()

Puerdraco 

všechny recenze uživatele

Ať si kdo chce co chce říká tenhle film, navzdory tomu, že je velice silně poznačen komunistickou ideologii 50. let 20. století, krásně ukazuje tu dětskou hravost a bestraostnost spojenou s dobrodružstvím v přídodě což dnešní děti, želbohu, již prakticky naprožívají. Po formální stránce (zvláště kamera) je film, bych řekl, na dobu svého vznku nadprůměrný, i dialogy jsou přirozenější a působí věrohodně. Sečteno a podtrženo: koukatelné. :o) ()

Zajímavosti (1)

  • Natáčanie filmu prebiehalo v Českej republike v Ostrave a na Slovensku v Slovenskej Lupči, Vrátnej Doline, v obci Terchová a na hrade Strečno. (dyfur)

Reklama

Reklama