Leningradští kovbojové dobývají Ameriku

• slovenský

Leningradskí kovboji dobývajú Ameriku

Komedie / Road movie

Finsko / Švédsko, 1989, 78 min

Zatím jediný Kaurismäkiho film, který mě bohužel neoslovil (jinak mám filmy tohoto autora v nesmírné oblibě). Nesedl mi hlavně humor - přišlo mi to bohužel dost nevtipné (třeba ty šílené účesy - které si z toho filmu asi budu pamatovat už navždy - mi přišly prostě jen jako bizarní kuriozita, ne nutně komická). Na to, že to má jen 78 minut, mi to subjektivně přišlo jako mnohem delší film, a některé věci jsem tam asi nepochopil, nebo mě to prostě jen nedokázalo vtáhnout do děje, a sledoval jsem to s dosti vlažným zájmem. Nadchla mě ovšem použitá muzika - hudební produkce Kovbojů mě vážně bavila, a taky mám strašně rád herectví Mattiho Pellonpää (a je mi líto, že umřel tak mladý), takže za sebe nemám problém tomu filmu přiznat jeho kvality, a celkově si myslím, že je velmi dobrý - do mého vkusu se ale bohužel netrefil.(1.11.2017)

Jednotlivé scénky jsou vynikající. Vtipné. Jen sám Matti Pellonpää působí v roli bosse Vladimira, který se pokouší uvést bláznivou kapelu Leningrad Cowboys na americký hudební trh, komicky. Ale celkový dojem? Víc než na tři hvězdy to není. Edit.: Po zhlédnutí filmu na velkém plátně v kině (červenec 2011) mírně upravuji své hodnocení.(10.1.2009)

Věnováno památce Guty Cardenas. CITÁT - Stojí to za hovno. Hudba je málo komerční.......... Ta symbolika vlasů je promítnuta do všeho. Má jí malé dítě v kolébce, pes a třeba dřevěná bedna . Ze zabahněné vesničky odjíždí dechová kapela do víru amerického Rock´n´Rollu. Zjednodušený a zrychlený pohled na jednu kariéru jedné hudební skupiny. Rychlé změny, rychlé učení, všechno rychle, jen chtít. CITÁT - Pivní otázka - Zajímalo by mě, kde bere to pivo ?............ Monotonní hudební vložka na plechovky od piva je úžasná (34 minuta). Bylo mě líto toho človíčka, co je celou dobu pronásledoval a nemohl dohonit. Jinak veselé hudební road movie, které neřeší spoustu věcí a detailů. Ve filmu, mimo jiné , zazní Kuka Mitä Häh nebo Born To Be Wild.(8.5.2012)

Skvělý způsob, jak natočit film s minimálním příběhem i náklady, a přitom ho ještě moci jednoduše prodat do celého alespoň trochu anglicky mluvícího světa. Lámaná angličtina a sluneční brýle místo uhlazeného a precizního hereckého projevu. Může se to zdát jako znouzectnost, ale kdo první postaví postaví vajíčko na špičku, vyhrává.(22.4.2012)

Kdybych nevěděl, že tento film natočil Kourismaki a po zhlédnutí by mi bylo sděleno, že jsem právě viděl film od Lynche z jeho raného období, ani bych se moc nedivil. Zpočátku jsem nevěřícně zíral a vlastně mohu říci, že tomu tak bylo skoro celý film, ačkoli si mě svou absurditou "vyhnanou" až na dno postupně získával. Proto lehce nadprůměrné hodnocení a ačkoli film netoužím vidět nikdy více, pro jednou je to dost velký zážitek, abych to jen kvůli dlouhým vlasům a velkým botám smetl do díry pekelné.(21.8.2008)

• - V malé cameo roli prodavače aut se ve filmu objeví režisér Jim Jarmusch. (poz3n)

• - Kapela ve filmu je výmyslem režiséra Kaurismäkiho, hraje jí skutečná finská kapela Sleepy Sleepers. Po dokončení filmu ovšem Leningrad Cowboys vznikli doopravdy a hrají dodnes. (washek)