Leningradští kovbojové dobývají Ameriku

Leningrad Cowboys Go America

• Leningrad Cowboys Go America

Komedie / Road movie

Finsko / Švédsko, 1989, 78 min

Kdybych nevěděl, že tento film natočil Kourismaki a po zhlédnutí by mi bylo sděleno, že jsem právě viděl film od Lynche z jeho raného období, ani bych se moc nedivil. Zpočátku jsem nevěřícně zíral a vlastně mohu říci, že tomu tak bylo skoro celý film, ačkoli si mě svou absurditou "vyhnanou" až na dno postupně získával. Proto lehce nadprůměrné hodnocení a ačkoli film netoužím vidět nikdy více, pro jednou je to dost velký zážitek, abych to jen kvůli dlouhým vlasům a velkým botám smetl do díry pekelné.(21.8.2008)

Jednotlivé scénky jsou vynikající. Vtipné. Jen sám Matti Pellonpää působí v roli bosse Vladimira, který se pokouší uvést bláznivou kapelu Leningrad Cowboys na americký hudební trh, komicky. Ale celkový dojem? Víc než na tři hvězdy to není. Edit.: Po zhlédnutí filmu na velkém plátně v kině (červenec 2011) mírně upravuji své hodnocení.(10.1.2009)

Film mne dlouhá léta zázračně míjel a dostal jsem se k němu až po třiceti letech od jeho vzniku. Čas mu neubral na síle, i když dnešní generaci bude připadat trochu předpotopní. Tak se tenkrát ale dělal nezávislý film. Songy byly dost dobrý, cesta napříč Amerikou a hudebními žánry, na nedělní odpoledne jsem si nemohl dát nic lepšího....(27.2.2011)

Skvělý způsob, jak natočit film s minimálním příběhem i náklady, a přitom ho ještě moci jednoduše prodat do celého alespoň trochu anglicky mluvícího světa. Lámaná angličtina a sluneční brýle místo uhlazeného a precizního hereckého projevu. Může se to zdát jako znouzectnost, ale kdo první postaví postaví vajíčko na špičku, vyhrává.(22.4.2012)

"Jen pár slov než odletíme. V Americe chtějí jen americké kapely. Od teďka jste jedna z nich. V Americe mluví všichni anglicky. Vy budete taky. Ti z vás, kteří to neumí, by se měli začít rychle učit. That`s all." Je zde několik povedených vtípků, které musí rozesmát každého, ale víc jak 3* mi tato svérázná komedie nedá.(1.5.2009)

• - Kapela ve filmu je výmyslem režiséra Kaurismäkiho, hraje jí skutečná finská kapela Sleepy Sleepers. Po dokončení filmu ovšem Leningrad Cowboys vznikli doopravdy a hrají dodnes. (washek)