Černá komedie režiséra Bong Joon-hoa (SnowpiercerOkja) sleduje chudou, ale mazanou čtyřčlennou rodinu, která se rozhodne infiltrovat do bohaté domácnosti byznysmena Parka. Co se může stát, když se setkají dva tak odlišné světy? Originální dílo mistrovsky pracuje s prvky thrilleru, dramatu i satiry a přináší vtipný a nepředvídatelný divácký zážitek. Parazit byl oceněný Zlatou palmou a podle mnohých ohlasů se tak stal nejzábavnějším vítězem festivalu v Cannes od dob Pulp Fiction. (Aerofilms)

gazogazo

Sem tam si východo-asijskou tvorbu dáváme. Většinou mají filmy něco výjimečného , něco do sebe. Nikoliv však parazit. Tohle nechápu. Prostě úplný nic. ()

Dogfish

Těm čtyřem vychcánkům to mohlo nekonečně dlouho vydržet, nebýt té deštivé noci, kdy se vrátí bývalá hospodyně a nová ji pustí do sklepa. Je to velice dobrý film, ale dát plný počet mě brání ten asijský styl, jakým je to natočené... Na co byl doprdele ten šutr ? ()

bararich8

Konečně zase něco intelektuálně stimulujícího a navíc od Korejců. Příběh je skvěle postavený a fakt nemáte šanci uhádnout, co vlastně uvidíte (to jak se to ve finále vyvine, možná ano). Úvod je možná trochu ve stylu komedie, ale pak to všechno nádherně vyvrcholí a můžete si jenom užít tu temnou jízdu. Tohle musíte vidět. Zaručeně plný počet, 5* ()

HenryIvan

Úvod tohto komentára môže obsahovať ofenzívnu (no pozitívnu) diskrimináciu. Viete čo má spoločné priemerný Aziat a priemerný slovenský Maďar ?? Obaja sú vo svojej podstate rodený multi-lingvisti. Jeden kvôli dnešným trendom a ten druhý kvôli vývoji kultúry a histórie. Obaja však nešetria na implementovaní cudzích slov do svojho jazyka. Vyzerá to asi tak, že vedú konverzáciu a kde tam šupnú nejaké to slovíčko, ktoré tam na prvý pohľad (posluch) nepatrí. Kde to Aziat použije anglické alebo anglicky znejúce slovo vo svojom rodnom jazyku lebo to je u nich jednoducho trendom, slovenský Maďar využíva podobnú techniku (samozrejme s implementáciou slovenského jazyka, veď je predsa slovenský Maďar) lebo jednoducho dané slovo/slovné spojenie v „ maďarčine “ nepozná/neovláda/skrátka nevie. Tak, urazil som niekoľko miliárd ľudí v Ázii a hlavne (a to podotýkam hlavne) pár stoviek tisíc žijúcich severne od hranice Maďarska s Hornými Uhrami a južne od Dancpataku (čítaj Dancov Potok) a môžem sa konečne pustiť do hodnotenia filmu. Treba povedať, že slovo Parazit (chytro využité vo viacerých rovinách) je vo svojej podstate - understatement (už to prechádza aj na mňa). Už veľmi dlho som nevidel niečo tak chytré a nápadité ako nám naservíroval Džun-Ho Pon (aspoň podľa slovenskej výslovnosti). Keby že sme všetci zúčastnení spravodliví (Boh mi je svedkom, že (hádam mi Verbal promine) santanžel to tak nie je) tak Pon by si začiatkom februára bral z LA viac než len jednu sošku zlatého zafarbenia. Marty a Quentin sú ostrieľaní harcovníci, no pri všetkej tej konkurencii (ktorú som vo svojej krátkej pätine storočia života ešče nezažil) by som ich do ich preferovanej kategórie asi ani nezaradil. Uff, ešte že nie sme spravodliví. Okolo Parazita bol veľký humbuk a ja som si konečne vyhradil ((ne)premárnený) piatok na jeho zhliadnutie a veru nemôžem banovať. Pokiaľ sa niekomu tento komentár zdal nelogický, zmätočný či až chaotický máte asi kus pravdy. Písal som ho predsa úplne triezvy. A keď už spomínam hviezdy za kamerou a hviezdy scény ČSFDáckej, tak sa hádam nikto nebude cítiť pohoršene keď si požičiam jednu hlášku (práve od Tarantina (prevzatú už snáď xy krát xy počtom jedincov)): „ This just may be my f***** masterpiece !! “ (lebo musím skromne podotknúť, že ide asi o MÔJ masterpiece) No a keďže nemám páru či tento citát je presný a či nie, tak len povedzme že som parafrázoval. © ()

AloeB

Aleluja, radujme se, neboť k filmovým špičkám tohoto roku, které nijak extra rozhodně nejsou, přibyl film, který všechny ty Jokery a Hollywoody překonal s předstihem a to navíc nepochází z filmařské velmoci americké, ale z té osvětlené části Korei. Bizarní plán jedné mazané a chudé rodinky jak parazitovat na jedné naivní a bohaté rodince nejprve velice baví, nezůstává ale v čistě komediální zóně, ale dává prostor i náročnějšímu divákovi, který se během sledování všech těch taškařic těšil na nějaké to zadostiučinění. Že není slabé dokazuje třeba i to, že v celé druhé polovině už nejde o žádnou komedii, ale rozjíždí se poněkud bizarní a krvavý thriller, jehož konec je jako z nejčistšího dramatu a umožňuje více než jednu interpretaci. Jako celek jde i přes kombinaci žánrů o libový filmový požitek, kterých bylo letos opravdu málo. ()

Mimo83

Moje tretie stretnutie s tvorbou Joon-hoa ani dopadnúť lepšie nemohlo. Extratrieda a pre mňa najlepší divácky zážitok minulého roka. Dokonalosť! ()

Kingjiri

Hodně zajímavá podivaná, který se daří kombinovat všechny žánry, do kterejch zamíří. V první polovině jde hlavně o komedii skříženou se sociálním dramatem a satirou, druhá půlka pak patří předevšim thrilleru. Díky povedenejm twistům se tvůrcům dařilo udržovat napětí a sympaticky diváka překvapovat. Nakonec mě i překvapilo, že jsem se z počátečních nesympatií k vychytralý rodince "socek" dostal k neutrálnímu postoji a sem tam jsem se přistih, že jim vlastně trochu fandim. Jedinou vádou na kráse pro mě zustává finále, který nemělo špatnou myšlenku (tj. vysvětlení, proč otec rodiny udělal to, co udělal), nicméně opětovný shledání rodiny mi přišlo dost přitažený za vlasy. Zejména kvůli okolnostem, za jakejch k němu došlo, kdy moh otec jen těžko přežívat bez povšimnutí blíže neurčenou delší dobu a kdy hlavní postavy do určitý míry popřely samy sebe - minimálně syn, kterej kvůli tomu musel podniknout spoustu "poctivejch" kroků, což už jistě nebylo v souladu s "rodinnou filozofií". Čtyři jistý hvězdy, přičemž s promyšlenějšim a uvěřitelnějšim závěrem bych nejspíš jednou hodně slabou hvězdu ještě přihodil. ()

Vabr

Podíval jsem se na to, protože mě zajímalo, jak dobré to je, když to vyhrálo Oscara. Tohle mě dost překvapilo a musím dát 5 hvězd. Za mě také nejlepší film za rok 2019. Jsem tak rád, že to nevyhrál Joker. Myslím, že i Vlak do Busanu je z Jižní Koree. Ten je taky boží. V tomhle filmu jsou všechny postavy sympatické. Film není nudný, jde rovnou k věci (myslím, že už první scéna z traileru je hned na začátku), atmosféru to má vysokou, o postavy se opravdu bojíte, občas film pobaví. Zápletka je vskutku povedená a jste opravdu rádi, že to tak je. Od scény ze sklepem je film trochu horší, ale finále je opravdu super. Čekal bych od sklepa jinou zápletku. Ve filmu je i gore, což je také překvapivé a je zde využit suprově. Konec se mi také líbí. Film má vše a náramně překvapil mě, bratra i babičku :). VYHODNOCENÍ: ZASLOUŽENÉ ()

AngelG

Korejské filmy jsou značně nedoceněné. Takže jsem opravdu ráda, že s Parazitem konečně prorazili do západu a že Akademie přestala být slepá ke skutečné originalitě, namísto obvyklého lezení do zadku celému Hollywoodu. Asiati prostě umí točit. Ať se jedná o horory, černý humor anebo drama, vždy prostě dokáží šokovat a natáčet příběhy o věcech, které člověka ani nenapadnou. Parazit se na povrchu tváří nenápadně a celkem prostě, první hodina se trošku táhne, je to vtipné a nechává to diváka v domněnce, že ví, co bude následovat. Jenže pak se hodina přehoupne a celý film udělá absolutní obrat, jak dějem, tak tónem. Celou poslední hodinu jsem tedy přilepená k obrazovce ani nedýchala a hltala každou vteřinu, až do zdrcujícího konce. Opravdu tleskám jak za celkový děj, tak za výkony, kameru a design. Divák musí být s tímhle typem filmů trpělivý. Za jeho trpělivost ovšem ve většině případů přijde opravdu skvělá odměna. ()

DAPDO

Nikdy bych neřekl, že si pustím jen tak korejskej film. A nikdy bych neřekl, že když už se tak stane, tak to bude žánr drama-komedie. A nikdy bych neřekl, že se mi to bude ještě líbit. Vyčůraná ctyřčlenná rodina se pomocí lsti vetře do rodiny boháče jako jeho zaměstnanci a postupně poznají všechny zákoutí domu, hlavně sklepa. Je to hodně vtipný a všechno vygraduje závěrečným masakrem, kterej jsem nečekal ani v nejmenším. ()

deLaFere

Jako komedii jsem to nebral takřka vůbec, jak trefně píše Martrix, pro vnímavého diváka se stín nad rodinkou vznáší od začátku. Nechci si hrát na intelektuála, ale tohle je sociální drama jako řemen. Někomu se nelíbí závěrečná řezničina, proč? Je jen metaforou výbuchu sociální nespokojenosti a nespravedlnosti. V otci bouchly saze, které se ukládaly dávno před seznámením s Parkovými. Úžasné je to, jak si otec v rodině, i přes těžké životní podmínky, uchovává nejvíc slušnosti, třeba v kontrastu s jeho manželkou. O to větší je konečný výbuch. Žaloba na sociální nespravedlnost je personifikovaná oběma dětmi, jsou schopní, chytří, ale bez naděje na úspěšný život, nejsou prostředky na univerzitu. Pak už moc možností nezbývá. Parkovi jsou skvělí, celkem slušní, milí a také na hony vzdálení reálnému životu. Nesmazatelné rozdíly jsou propastné, za medovými obličeji se skrývá odsouzení a bezcitnost. Výborné zobrazení tohoto aspektu je právě v domovech aktérů. Velký dům je prázdný, bez citu a skutečných vztahů, luxus je bezcenné pozlátko. Podzemní byt je sice hnusný, ale drží rodinu pohromadě a spolu. Rodinní příslušníci se mají rádi a patří k sobě. Opět hezký kontrast. Pro vnímavého diváka je film v podstatě nebezpečný. Skrývá v sobě možnost velkých sociálních bouří, které hrozí přijít. Tak jako mě příliš nebavila první polovina filmu, tak druhá to plně vynahradila. Dost otřesný snímek. ()

Torgal

S kórejskou kinematografiou prichádzam do styku len zriedka a tak bola pre mňa táto oskarovka veľkým osviežením. Kórejci sa s tým nepáru a do filmu ktorý je primárne o sociálnej nerovnosti (v ktorom si to svoje nájdu zástanci oboch táborov) neváhajú napchať ani výbuchy extrémneho násilia. Chytré, mrazivé, podnetné - akadémia tento rok nevybrala zle. 8/10 ()

katmandzoo

Myšlienka veľmi zaujímavá a originálna, ale podľa môjho názoru neostala dotiahnutá. V druhej polovici filmu to už bolo navyše skôr psycho ako snaha držať sa pôvodného zámeru ústrednej rodiny. Škoda nevyužitého potenciálu. 3/5 ()

Gixian

Čtyři hvězdy - ani né tak za to, že by se mi to tak líbilo a chtěl bych to vidět znovu a znovu, jako spíš za úchylnou originalitu, kvůli které nemůžu jinak než shlednutí Parazita doporučovat každému, s kým o něm mluvím. ()

Kaucuk

Osvěžující film, kde mě prostřední třetina snímku neskutečně bavila, pak bohužel přijde tvrdý náraz a uspěchané finále. Do té doby se ale jedná o fascinující filmařinu s originálním scénářem a jistou režií. So-dam Park je skvost. ()

Biopler

Veľmi premyslený film. Už hneď podnetný názov, ktorý symbolizuje, že sa votrel do priazne a vybrakoval ceny z festivalov a z filmových Awards daného roka. Podnetná snímka a zároveň husto metaforická zabalená v perfektnej práci režiséra, ktorý chirurgicky presne reže do ľudského charakteru a podáva to bez servítky. A navyše to podáva univerzálnym spôsobom oslovujúcim bežného konzumenta, premýšľajúceho diváka, fajnšmekra či filmového kritika. Po dopozeraní som mal trochu problém s naivitou manželky v prvej tretine a s úplným záverom či vyznením diela. Neskôr som naivitu "odobril" ako protipól k tomu ako vie byť niekto sofistikovane prefíkaný. Záver som po odležaní v hlave spracoval v štýle - veď čo ťa nezabije, to ťa posilní. Parazitovanie prinieslo synovi neskôr vytriezvenie, uvedomenie si, že v normálnom svete fungujú pravidlá a je dobré a dôležité ich dodržiavať. Aj keď ich otec práve ohýba. ()

Džun-ho Pong chystá sci-fi spektákl

Džun-ho Pong chystá sci-fi spektákl

20.01.2022

Jihokorejský režisér a scenárista Džun-ho Pong (Pečeť vraha, Ledová archa), jenž se svým posledním snímkem Parazit před dvěma lety ve velkém zabodoval na předávání Oscarů, chystá svůj další projekt u… (více)

Na západní frontě klid v nové adaptaci

Na západní frontě klid v nové adaptaci

15.02.2020

Našel seriálový Parazit hlavní hvězdu?

Našel seriálový Parazit hlavní hvězdu?

12.02.2020

Parazit zaznamenal na Oscarech bezprecedentní úspěch, když jako první cizojazyčný film vyhrál nejlepší film roku. Ještě předtím však bylo jasné, že se producenti pokusí oceňovaný film přiblížit taky… (více)

Vyhlášení výsledků 92. Oscarů

Vyhlášení výsledků 92. Oscarů