Černá komedie režiséra Bong Joon-hoa (SnowpiercerOkja) sleduje chudou, ale mazanou čtyřčlennou rodinu, která se rozhodne infiltrovat do bohaté domácnosti byznysmena Parka. Co se může stát, když se setkají dva tak odlišné světy? Originální dílo mistrovsky pracuje s prvky thrilleru, dramatu i satiry a přináší vtipný a nepředvídatelný divácký zážitek. Parazit byl oceněný Zlatou palmou a podle mnohých ohlasů se tak stal nejzábavnějším vítězem festivalu v Cannes od dob Pulp Fiction. (Aerofilms)

JohnTheOne

Pro mě letošní vítěz Varů. Korejsky zvrhlá černá komedie, která nezůstává jen u laciných vtipů, ale komplexně vypovídá o rozdělené korejské společnosti. Jinak scéna s kapesníčkem a chilli omáčkou je top top top. [kviff 2019] ()

tomino28

V poslední době to vypadá na trend míchání nejrůznějších žánrů do jednoho bláznivého celku. Nechápejte mě špatně, vím, že žánry se u filmů prolínaly odjakživa, ale teď mám pocit, že je to nějak více v kurzu. A platí to do puntíku i zde, Parazit je chvílemi komedie, chvílemi sociální drama o kontrastu bohatství a chudoby, a na závěr se film překlopí do slušného thrilleru a nabídne infarktový konec. Rozhodně musím tvůrcům zatleskat za skvělý a originální koncept, vždy oceňuji jakýkoliv úspěch mimo továrnu na sny zvanou Hollywood. Jediné, co mě lehce rušilo u takřka dokonalého zážitku, byl lehce násilně nastavovaný konec s příliš dramatickou změnou tempa. Víc ale nebudu prozrazovat, určitě stojí za zhlédnutí. ()

hony23

Vyčůraná rodinka socek se snaží infiltrovat do zámožné rodiny a pomocí všerůzných intrik tam nahrazuje veškeré služebnictvo. Myšlenka celkem originální, ale celé to dojíždí na žánrovou nevyhraněnost a to finále se tam nějak nehodilo, byť v jiném filmu by bylo velmi působivé. Zřejmě jsou Korejci příliš vzdálená kultura na to, abych jim porozumněl. ()

Kushina

Tak tohle byl brutální film. Aneb jak se u ničeho nic výborně vymyšlený plán může zvrtnout v naprostý průser. Chudá rodina, každý bez práci, žijící na pokraji chudoby, kdo by se příležitosti vydělat si peníze nechytl? Jenže ne vždy jde vše podle plánu a jak vstoupí do hry emoce a zoufalství, stává se z poklidného příběhu plného zábavy krvavý konec. Velice trpký konec a přesto v člověku hodně zanechá. Naději? Kdoví... 85% ()

RoseThrone

Jihokorejské kinematografii jsem se začala pořádně věnovat až po půl roce stráveného u nich a ještě teď mě mrzí, že mi to tak dlouho trvalo. Protože oni to sakra umí. Koktejl žánrů je o hodně chutnější, než by se na první dobrou mohlo zdát a skvělý herci, kamera a scénář udávají tempo filmu, které od začátku do konce ani jednou nepoleví. Víc takovýhlech filmů každý rok, prosím! 6* za skvělou hudbu. ()

Birter

Určitě to není dokonalý film, ale zábavný je na entou. Zpočátku je film tak chytrý a vynalézavý, že jsem se nestíhal křenit, zatímco kolem mě plula předvídatelnost. A ve chvíli kdy už jsem si myslel, že jsem přišel na skvělou však neoriginální komedii a přesně vím s jakým feelem budu z kina odcházet, vysmál se mi režisér Pon Džun-ho do očí a nechal mě, za asistence zvratů, napjatého až do samotného konce. ()

jackalsc

Bez rozmýšlení za plný počet. Originální téma které je dobře zpracované a multižánrovka která vás rozesměje, napne i donutí k zamyšlení. V Asii se přisává chudá rodina na bohatou rodinu, u nás se zase nepřízpusobiví přisávájí rovnou na stát. :D Rozdíl jen v tom že když se objeví klíště přisáté na rodinu, sekneme mu přes prsty, ale když se klíště přisaje na stát, pohladíme ho po kusadlech. A přitom to první vyžaduje prvky originality a dovednosti :D ()

st4nford

Jeden z nejlepších filmů roku 2019. Postmoderní postupy ala Tarantino/Lynch jsou zde hezky doložitelné a scenáristé+režisér s nimi velmi citlivě pracují.Díky kombinaci žánrů jsou situace nepředvídatelné a klišé motivy jsou prezentovány neotřele. Pozoruhodná filmové záležitost, která si zaslouží pozornost. ()

Frecerick

Neměl jsem k tomuhle filmu velká očekávání a čekal jsem spíš nějakou vtipnou oddechovku.. o to víc jsem byl pak byl ohromen. Film i přes delší stopáž odsýpá, a když porovnáte začátek a konec filmu, vypadá to jako dva úplně odlišné žánry. Bavil jsem se, došlo k zamyšlení a i k těm smutným emocím. I když jde o "kulturně hodně cizí" snímek, rozhodně stojí za zhlédnutí. Scéna se slow motionem a vodou top. 8/10 ()

Poleloukales

Kategorie 1A plus! Na něco tak nápaditého, s fantastickým nadhledem promyšleného a přesto jakoby levou zadní natočeného si naše lehce zatuchlá, mírně korodující kinematografie asi bude muset nějakej ten pátek ještě počkat! Při pohledu tuhle partu vykutálených čtveráků, kteří na rozdíl od švejkojidních filmových poloblbů nejednají jako úplní vypatlanci, by měli jejich čeští tvůrci hromadně odevzdávat licence a tiše zpytovat svědomí. Film plný skvěle rámovaných a prokomponovaných obrazů, nekorektního štěpného humoru, ve kterém si všichni se všema vytírají prdel, nevyhnutelně vede k spektakulárnímu finále. Epilog plný bezútěšné bezvýchodnosti tomu všemu dává krutopřísný štempl "A co jako s tím jako chceš kurva dělat!" ()

Tomas_PO

Tak na toto je ťažké nájsť vôbec nejaké slová. Podivný kórejský mix čiernej komédie s absurdnými vsuvkami, no zároveň výrazným spoločenským odkazom kontrastu života chudobných a bohatých. Niektoré scény, najmä tie z kórejských slumov sú natočené dychberúco. Škoda mierne dlhšej stopáže, hlavne v strednej časti filmu dynamika opadne. Milión detailov, spústa naznačených dejových línií, z ktorých by sa dalo natočiť aj niekoľko filmov. ()

KoudyTheAlko

Kdo chce moc, nemusí mít nic. Jak snadné je o vše přijít kvůli chtíči. Kdo chce málo, ten může mít všechno. Film vás v první části nejspíš pobaví až do momentu, kdy vám ukáže, jak špatná zábava tohle vlastně byla. Pokud jste se taky zamysleli nad tím, jak sofistikované bylo počínání samotné rodiny a přemýšleli jste o tom, jak snadno se dá využít něčí důvěřivosti v první části, ta druhá vám zase jasně ukázala, proč se takové úmysly nevyplácí. Kdo chce moc, nemá nic. Jak komediální část, tak dramatická část však vůbec netlačí na pilu a příjemně se nese. Diváka nechá přemýšlet o tom, kam a jak se bude děj dále posouvat a minimálně já jsem závěrečnou dynamickou thrillerovou eskalaci takovým způsobem nečekal. Jeden z mála skvělých filmů za rok 2019. 90% ()

Perunwit

Vyčůraná rodinka z polosklepa metá jednu, do kamene tesatelnou hlášku o zavodářích za druhou. Narovnat jim oční geometrii a nepoznal bych, ze nejsou "naši". Prachatá rodinka ve svojí naivitě a zranitelnosti dokazuje, že pro parazity je v naší společnosti kořisti víc, než dost. A tak se ve vzájemné symbioze během dvou hodin stanete svědky konspirací a průserů, jaké může přinést jen sám život. Útok broskví se zřejmě v dějinách kinematografie udál poprvé. Milá služebná s výdrží 007 je postavou týdne a hovnotrysk na septik tanku, kde se chytá wifina, lokací s charizmatem Jyrky sexy mozka! ()

Gregor_Samsa

Mnoho povyku okolo jedné poměrně zdařilé jednohubky, ale zjevení jako v případě nejlepších filmů Kim Ki-duka to není a ani být nemůže. Tarantino, jistě; humor, krev, groteska, navážno; protřepat, promíchat; pejsek s kočičkou vařili film a uvařili ho dobře. Ale řekněme si to na férovku, jak to opravdu je: jednohubka, trošku přepálená stopáž, zvládl jsem to, ale hlavní cena v Cannes? Nevím, dál… [60%; 2019-11-09 BioOKO] ()

moriero

Začalo to jako taková obrácená verze Millerovi na tripu a skončilo ve stylu mého milovaného španělského La Cara Oculta. V tom nejlepším slova smyslu šílená korejská jízda, ze které mi spadla brada. Předně musím pochválit casting (první veskrze sympatičtí žluťásci, které jsem v pohodě rozpoznal podle ksichtu), poté dávám palec hore za suchý drzý humor. Celkově to všechno bylo strašně hezky drzé, troufalé a nekompromisní. Kdyby ten žánrový zlom ze svižné crazy komedie v temný thriller nebyl tak... tak zlomový, vypálil bych plný počet hvězd. Moc se mi taky líbilo dojemné rozuzlení tajemství ohledně postupného rozsvěcování na schodišti, když se pan Park vracel unavený z práce domů. Z postav jsem měl dva favority - a jejich zbytečná smrt na garden party mi trochu pokazila náladu. Ale jinak nemohu než chválit, chválit a chválit. Za mě poctivých 90%. ()

Džun-ho Pong chystá sci-fi spektákl

Džun-ho Pong chystá sci-fi spektákl

20.01.2022

Jihokorejský režisér a scenárista Džun-ho Pong (Pečeť vraha, Ledová archa), jenž se svým posledním snímkem Parazit před dvěma lety ve velkém zabodoval na předávání Oscarů, chystá svůj další projekt u… (více)

Na západní frontě klid v nové adaptaci

Na západní frontě klid v nové adaptaci

15.02.2020

Našel seriálový Parazit hlavní hvězdu?

Našel seriálový Parazit hlavní hvězdu?

12.02.2020

Parazit zaznamenal na Oscarech bezprecedentní úspěch, když jako první cizojazyčný film vyhrál nejlepší film roku. Ještě předtím však bylo jasné, že se producenti pokusí oceňovaný film přiblížit taky… (více)

Vyhlášení výsledků 92. Oscarů

Vyhlášení výsledků 92. Oscarů