Černá komedie režiséra Bong Joon-hoa (SnowpiercerOkja) sleduje chudou, ale mazanou čtyřčlennou rodinu, která se rozhodne infiltrovat do bohaté domácnosti byznysmena Parka. Co se může stát, když se setkají dva tak odlišné světy? Originální dílo mistrovsky pracuje s prvky thrilleru, dramatu i satiry a přináší vtipný a nepředvídatelný divácký zážitek. Parazit byl oceněný Zlatou palmou a podle mnohých ohlasů se tak stal nejzábavnějším vítězem festivalu v Cannes od dob Pulp Fiction. (Aerofilms)

DonBraso

Bohužel nemůžu jít moc s davem po shlédnutí snímku.Je to nějaký pátek,kdy si pustil film z Jižní Koree,tak jsem se velmi těšil,ještě když film vyhrál v Cannes.Bohužel Zlatá palma není všechno a já místo palem dostal spíše kus větvě:).Film má určitě svoje tradice.Tím je ke konci opět zesměšňování policie.To prostě snad už do Jižní Korea patří jako u nás svíčková.Film v 132 minutách vůbec nepospíchá a začíná vykreslovat postavy.V tomhle by ten háček taky nebyl a v námětu taky ne.Jenže jak film plyne a jsme v domě společně s další rodinou,tak nějak to vše to zajímavé opustí.Sice přijde překvapení v podzemí,ale už to opět vidíte jako přetahování času.Komediální prvky nevýrazné,ale jednou jsem se zasmál,přesto v té kombinaci to vyznělo do ztracena.Poslední 20 minutovka přidá na plyn a změnu režimu,ale výsledek stejně nic už neřekne.Míchání žánrů v reálu mají v Jižní Korei pod palcem více režisérů,takže ani to není nic nového pod sluncem.Nejhorší je,že u mě film zůstal jen v tom dobrém řemesle,ale vůbec nic mně nedal.Lepší tři.70% ()

Vojteco

Parazit coby vítěz Cannes bere diváky na nekontrolovatelnou horskou dráhu zásadních emocí smíchu, hořkosti, napětí i uvědomění. Bong John-ho se opět projevil jako naprosto suverénní DJ filmových žánrů a představil velmi divácký, tempem i režií precizní film, který na pozadí jemných, ale přesně utkaných detailů popisujících současnou Jižní Koreu (školství, internet, medicína) vytváří originální žánrové varianty. Ačkoliv některé přechody působily malinko rušivě, celková kompozice, vrcholení děje a řada tvůrčích estetických rozhodnutí tyto (ne)dodastky kompenzuje do sytosti. Kang-Ho Song opět ukázal mistrovské herectví “všedních” postav. Bongův velký návrat, od vzniku Vzpomínek na vraha je to jeho nejlepší film. V životě jsem během projekce v kině nezažil tolik diváckého ruchu, stenání a úžasu. Bezpochyby jeden z nejitenzivnějších, nejzábavnějších a nejlepších filmů roku. 90% #KVIFF2019 ()

Luswani

Podle některých recenzí a komentářů jsem čekal více komediální pojetí. Skutečně vtipné momenty by se daly spočítat na jedné ruce. To však neznamená, že je to špatně. Zajímavý thriller plný nečekaných zvratů. 85% ()

Víteček

Skvělý film. Výborně napsaný, výborně zahraný. Většinu času velmi vtipný, postupně nabírající zvláštní a o dost vážnější styl. Ano, čím víc se to blíží konci tím víc WTF to je, ale nemůžu říct, že by mi to vadilo. Bavil jsem se od začátku do konce. 95 %. ()

Blazis34

Velice zajímavé a originální korejské drama. Vždycky, když se k něčemu schylovalo, jsem si říkal nee, to se nestane a ejhle. Opak byl pravdou. Osobité dílo Džun-ho Pona hodně překvapí. Hodnotím za 80%, čtyři hvězdy. ()

Hora1000

Nějak mě to neoslovilo. - Tak teď jsem se dozvěděl, že tohle si odneslo Oskara za nejlepší film. No je pravda, že se poslední dobou točí samý sračky, ale tohle je přeci jen trochu moc naivně hloupoučké na nejlepší film, nemyslíte? ()

muti

fakt naložený cross žánrový film. Mám rád na kórejskej produkcii že vedia spraviť pekne zladený mix a divák sa smeje tam kde je to vtipné (žiadne trápne ani silene vtipy), je v napätí ak je to napínavé a je dojatý keď je to smutné. Plus milujem ich zmysel pre využitie klasickej hudby v scénach, to býva vždy prvotriedny zážitok. Kto ešte nevidel tak odporúčam Oldboy (ovšem kórejský originál a nie US remake 🙂) je zároveň smutné že keby nejde o Oskarový film, tak sa k nám tento klenot asi ani nedostane ()

srolyma

Sociálně slabá korejská rodina se díky náhodě, drobnému podvodu, ale především díky vlastní chytrosti a schopnostem nechá postupně zaměstnat u rodiny bohatého podnikatele. A kvůli tomu si zaslouží označení za parazity? Normálně pracují, berou za to plat, ale v Koreji se to zřejmě bere jako něco nemorálního, šokujícího a odsouzeníhodného. No budiž. Film je ale slušný, šlape to po celou dobu a hlavně první polovina má spád, ale ten krvavý závěr už byl úplně mimo mísu. A nazývat to komedií? A to jako proč? ()

Dikinsn

Parazita som pozeral na dve etapy. Prvý krát som videl tak štvrť filmu a povedal som si - už som videl aj lepšie snímky od juhokórejských tvorcov a aj lepšie výkony juhokórejských hercov- tak snad příšte. ALE, keď som videl nomináciu na Oskara a v zápätí výhru za najlepší snímok, povedal som si aha, musí v tom byť niečo viac. Práve od polovice sa to rozbehlo a začal som sa baviť. Avšak, tento film miestami trpí tamojšou povahou scenárov - postavy sa v niektorých situáciách správajú nelogicky, vyústenie niektorých zvratov je prehnané a ako keby nasilu vedené k finálnym myšlienkam autora. Tie myšlienky môžu byť hocjako silné, no ta cesta k nim je naozaj kostrbatá a z môjho pohľadu veľmi nepravdepodobná. A možno sa tí koréjci tak správajú a reagujú a všetko okolo toho, to neviem, nechcem krivdiť.. Každopádne film je svojou podstatou pomerne jedinečný, napínavý, zvrátený a suma sumárum ma bavil, takže 4* . ()

papuchalk

Převládá spíš zklamání z druhý půlky filmu a z toho přepálenýho korejskýho konce. Nějak nemám rád tyhle zběsilý konce kde se polovina postav náhodně pozabíjí nožem. Nadruhou stranu ten film je stylově velmi vyspělý. Přestože je tam asi 7 hlavních postav, film s nimi pracuje velmi přehledně už od začátku. Dále přehledné uspořádání lokací a stavba příběhu, k tomu přehledná a promyšlená kamera. Slovo přehledné se mi opakuje nějak často, tak je to asi hlavní deviza filmu. Ovšem nemůžu se ubránit dojmu, že jakmile se paraziti nastěhují do baráku, tak jakoby tvůrci nevěděli co s tím dál dělat. Nepomůžou ani nečekané zvraty. Ta věc s blikací lampou a morseovkou není pro mě věrohodná, protože blikací žárovka vás začne štvát velmi brzy a ihned ji chcete vyměnit, nebo spravit kabely.. První půlka, kde se buduje příběh a postavy, je však super. Jestli je tohle nejlepší film 2019? Tak jsem si naprosto jist, že opravdu není.. Polovina z nominovaných filmů jsou prostě lepší. Oskary se fakt nedají brát vážně už řadu let. Navíc další mínusový bod - na ten film se nemá cenu koukat znova. ()

pafka

Jo, smali jsme se. Ale proc - obcas tam byl nejaka komedialni scena nebo spis dialog, a taky proto, ze to bylo neskutecne prihlouply, predevsim druha pulka, ktera se prehoupla do urovne neskutecnosti, kde se nedalo verit nicemu. Tvurci ukazali nejaky jiny neskutecny svet, kteremu jsme moc nerozumneli a logika sla stranou. No a konec tomu dal posledni ranu. Prumer naprosty. ()

Ricci

Nějak se mi po shlédnutí vybavil film Komorná - www.csfd.cz/film/398043 (zde bez erotiky). Řemeslně výborná věc, ale tak nějak do objevení sklepa mne to bavilo o hodně víc. Konec scénáristicky ne moc dobrý, na tom by se myslím dalo zapracovat (ale po pitvě je každý doktorem). Dávám za tři, je to film který už jsem viděl a podruhé nemusím. ()

pollstro

Po stránce příběhové a scénáře, patří Parasite mezi vynikající, promyšlené, chytré, důsledné, vtipné, zajímavé, nevšední a neustále překvapující filmy, který zároveň dokáže velmi chytře přeskakovat mezi jednotlivými žánry, ať už se jedná o černou komedie, sociální drama, thriller a místy jsem dokonce vnímal až hororové prvky. To vše pod absolutní kontrolou Džun-ho Pona, který si s touhle směsicí žánrů velmi precizně a chytře hraje, stejně tak jako se samotným divákem, kterého je schopen přesně dirigovat podle sebe a zároveň ho, má po celou dobu filmu, neustále pod kontrolou a nádherně mu servíruje jednotlivé díly příběhu hezky pomalu a postupně. Hlavní myšlenka o střetu rozdílných sociálních vrstev, konkrétně v podobě finančního rozdílu, je velmi povedená, což je zapříčiněné především formou samotného zpracování a provedení, které je v podobě parazita velmi netradiční, ale na druhou stranu nepřináší, co se týče významu, zcela nic nového. Úvodní začleňování rodiny do té druhé je z mého pohledu nejzábavnější částí celého filmu, stejně tak jako samotné prostředí domu, které je svojí vizuální stránkou, prostředím, rozsahem a chytrostí naprosto geniální a neustále zábavné. Odlišnost oproti klasickému a typickému americkému přístupu k vedení postav a vývoji příběhu je v případě Parasite velmi odlišný, ale zároveň zajímavý a netradiční, což má za následek určitou rozdílnost v některých momentech, které mohou celkovému pocitu a zážitku napomáhat, nebo naopak mohou být pro někoho problémové, ale tím je zahraniční kinematografie kouzelná a především typická. Za mě největším problémem je nekonečně oddalující se závěr u kterého mi přijde, že film má snad tři momenty, ve kterých by mohl, a v jistých momentech opravdu měl, příběh skončit a když opravdu dojde na skutečný závěr, měl jsem těžký problém samotnému zakončení uvěřit, jelikož se náhle dostavil moment vypočítavosti v podobě snahy o hlubší a smysluplnější efekt, čemuž jsem jednoduše nedokázal podlehnout. Pro nepřipraveného a především neznalého diváka může být Parasite naprostým kultem a filmovým zážitkem, který nemá v rámci několika posledních let obdoby, ale znalého a zkušeného diváka nemůže vyloženě nic překvapit. Z hlediska filmového zážitku rozhodně skvělé a zábavné, stejně tak jako po filmařské stránce, kde jsou veškeré složky precizně provedené a bezchybné. Obrovský úspěch zahraniční kinematografie, konkrétně té jihokorejské, která se s největší pravděpodobností zapsala do dějin světové kinematografie a to především díky tomu, že se jedná vůbec o první zahraniční film, který vyhrál Oscara za nejlepší film a uštědřil tak velmi tvrdou ránu americkému filmovému průmyslu a teď jde absolutně stranou, jestli ono ohodnocení je zasloužené, či naopak. Džun-ho Pon si tímto počinem zaslouží obrovské uznání, jelikož to, co dokázal se svým filmem, je takřka neuvěřitelné. ()

Džun-ho Pong chystá sci-fi spektákl

Džun-ho Pong chystá sci-fi spektákl

20.01.2022

Jihokorejský režisér a scenárista Džun-ho Pong (Pečeť vraha, Ledová archa), jenž se svým posledním snímkem Parazit před dvěma lety ve velkém zabodoval na předávání Oscarů, chystá svůj další projekt u… (více)

Na západní frontě klid v nové adaptaci

Na západní frontě klid v nové adaptaci

15.02.2020

Našel seriálový Parazit hlavní hvězdu?

Našel seriálový Parazit hlavní hvězdu?

12.02.2020

Parazit zaznamenal na Oscarech bezprecedentní úspěch, když jako první cizojazyčný film vyhrál nejlepší film roku. Ještě předtím však bylo jasné, že se producenti pokusí oceňovaný film přiblížit taky… (více)

Vyhlášení výsledků 92. Oscarů

Vyhlášení výsledků 92. Oscarů