Černá komedie režiséra Bong Joon-hoa (SnowpiercerOkja) sleduje chudou, ale mazanou čtyřčlennou rodinu, která se rozhodne infiltrovat do bohaté domácnosti byznysmena Parka. Co se může stát, když se setkají dva tak odlišné světy? Originální dílo mistrovsky pracuje s prvky thrilleru, dramatu i satiry a přináší vtipný a nepředvídatelný divácký zážitek. Parazit byl oceněný Zlatou palmou a podle mnohých ohlasů se tak stal nejzábavnějším vítězem festivalu v Cannes od dob Pulp Fiction. (Aerofilms)

v.indruchova

dle mě je to sociální drama místama odlehčený, co mě nebaví je násílí a špatný chování. Samozřejmě to vše tvoří příběh a pointu. Je nevšední. Názorně ukazuje problémy nejen v asijské společnosti. Pootevírá určité pochopení a vědění. Je výstrahou pro akci a reakci. Nakonec Honza poctivou prací ke štěstí přišel. :) Takže je dobré míti plán :) ()

veverysiak

Nikdy celkom nepochopím kórejskú náturu, a preto bude aj ich umenie pre mňa ako z inej dimenzie, aj tu je markantné, že keby sa hlavnej myšlienky filmu chytil napríklad Amík, vytrieskal by z toho bombastické kino, ryžojedi z polostrova na to idú inak a svojsky a to je ohromne dobre, najprv ukážka nízkopudovej spodiny, potom degenerovanej slabošskej vyššej vrstvy, nasleduje inštinktívne zacítenie ľahkej koristi, dramatická zápletka s bojom o teritórium, krvavé vyvrcholenie a fatálny záver, toto sa môže stať len v Kórei, takže 85%. ()

BoKo_CzT

Film začína ako zábavná komédia, no s postupujúcim dejom sa stáva stále pálčivejším opisom sociálnej priepasti, ktorá vzniká v Južnej Kórei medzi vrstvou VIP manažérov a "obyčajnými" zamestnanými ľuďmi. Takže tí, ktorých na začiatku vnímate ako podivuhodných parazitov, sa nakoniec ukážu ako skutoční ľudia s citmi a naopak čistá nažehlená VIP vrstva je odhalená na kosť a v človeku to zanechá množstvo otázok o súčasnej spoločnosti. Dostala sa snáď liberálna demokracia hodnotovo tam, kde bol pri konci svojej existencie starý Rím? Ak očakávate ľahkú komédiu, určite nepozerajte viac ako iba prvú polovicu. Mňa film skutočne zaujal. Otázky, ktoré nastolil som v podstate poznal, no v kórejských reáliách vyzerajú omnoho extrémnejšie. Ešte, že žijeme v skorumpovanej strednej Európe :-( . ()

PeteBuck

Naozaj podarená čierna komédia, tentokrát... kórejská. Ale tak trochu sa mi zdá, že prispôsobená, aby bodovala aj na západe, už aj v Ázii je tendencia vyjadrovať sa občas po anglicky. Alebo je Južná Kórea už tak zasiahnutá západnou kultúrou? Neviem. V každom prípade je to ako v každej čiernej komédii. Do polovice je to celkom zábava, vrchol je niekde v strede a potom to má jemne klesajúcu tendenciu, kedy sa pre hlavných "hrdinov" začína nočná mora a už to tak zábavné nie je a speje to k nevyhnuteľnej katastrofe na konci. Takže je to všetko trochu predvídateľné a nevyhnete sa určitému klišé. Herci boli sympatickí, dokonca aj antihrdinovia, prostredie super, spád to malo, neustále sa niečo dialo, ale k dokonalosti tomu niečo chýbalo. Je to vlastne pekná sonda do hlbín ľudskej duše a neustále pripomínaný fakt, že nech ste z akejkoľvek vrstvy spoločnosti, aj tak môžete byť ambiciózny hajzel a ísť k svojmu cieľu bez mŕtvoly a chráň Boh, ak dáte niekomu ešte k tomu možnosť sa druhému pomstiť. No tak to ste na 90 % v prdeli. Takže okrem tragikomického príbehu tu máme aj zopár vecí na zamyslenie. Príjemné prekvapenie. ()

Dvojirakri

Mé první setkání s korejským, tedy přesněji jihokorejským filmem dopadlo nadmíru dobře. Znáte to, je to stejně jako s čímkoli novým co zkoušíte, nevíte přesně co máte čekat, v čem můžou být rozdíly a odlišnosti, jedni říkají tohle, druzí zase tamto. Tady je vlastně vše tak jak jsme zvyklí, je znát že Korea má blízko k americké produkci a tudíž nepřipraveného ani nic nepřekvapí. Musím velmi pochválit režii a kameramana. První polovina snímku mě snadno vtáhla do děje a když jsem viděl že nejsem ještě ani v polovině, byl jsem silně navnaděný co se bude dít dál. Objevem sklepa ale napětí trochu padá, paradoxně, čtveřice se začne chovat jako stádo telátek a snímek to bohužel degraduje. Ani vyústění, moc pěkně udělané, to nezachrání. Závěr je takový... zvláštní... Nevím jestli by mě napadlo chodit se koukat na dům ve kterém jsem pracoval a nevím jestli by mě napadlo že moje dítě se chodí koukat na dům ve kterém jsem pracoval... Jak říkám, zvláštní... ()

FrAnn_Kie

Obvykle asijské filmy vůbec nevyhledávám, ale trailer mě dostatečně navnadil, abych tenhle rest napravil. Téma filmu je dostatečně atraktivní a zábavné a film vypadá opravdu krásně. Užasná kamera a hudba! ()

Easykill

"Ten odér překročil hranici." Tak jsem si dal znovu skvělýho parazita a zůstává jím i nadále. Tady se můžeme bavit o skvělé režii, scénáři i hereckých výkonech. Tady totiž žádné zbytečné a nesmyslné přehrávání a podobné blbosti nejsou. Skvěle navrstvený film, který dokáže rozesmát, překvapit, vyděsit, zamyslet se a ve finále snad i rozbrečet. Tady prostě nechybí nic a všechno funguje jak má. ()

F2003F

Juhokórejci talentom a umením znovu bezohľadne valcujú celý svet. Dlhú dobu som to odpudivo odkladal kým som sa k tomu neprinútil, ale hneď od začiatku mi bolo jasné, že to bola chyba, ktorou som sa ukracoval u úchvatný zážitok. Je pravda, že od pivnice to trochu stratí svoje čaro a teoreticky aj zmení žáner, ale napriek tomu na mňa nič nepôsobilo nasilu či umelo. Touto kryštalicky čisto pútavou jazdou s príjemne vyskladanou atmosférou, v prvej polovici zábavnou a druhej desivou, s majstrovsky napísanými, predvedenými a človeku blízkymi charaktermi sa Akadémia (na prvý pohľad neprávom vyzerajúc kontroverzne prvoplánovo) tentokrát poriadne trafila a po sto rokoch voľbou zabodovala. Zázračné dielo, pri ktorého závere sa mi až potili ruky, čo si ani nepamätám kedy naposledy. Parasite si získal miesto v mojom srdci. 10/10 ()

Cigalone

Art Film fest Košice 2019 -> v 450 miestnej Kunsthalle bolo 521 divákov. Film diváka prevedie od začiatku do konca a nechá ho useknutého v napätí. ()

jizvoun

Velmi povedeně provedené, s hlubokou myšlenkou a zabalené do komediálního hávu. Ale nemůžu dát víc hvězd, když ve mně po filmu nezůstala jediná pohnutka, proč jej vidět znovu. Nedostavil se u mě žádný WOW efekt. ()

as-minor

Toto bol priam husársky kúsok, ako režijne, tak i scenáristicky. Režisér namiešal multižánrový šalát, ktorý bol nesmierne chutný. Famózne kombinoval prvky čiernej komédie a sociálnej drámy s temným mysterióznym thrillerom. Obdivuhodným počinom je tiež syntéza artu a komédie, ktorá v tomto prípade bravúrne funguje v rámci jedného kompaktného diela. Nezabudnuteľným momentom je napríklad scéna úteku v daždi. Tá predstavuje mimoriadne podmanivý audiovizuálny zážitok. Obrazový materiál tejto scény pripomína „artové plošinovky" z herného priemyslu s výrazne umeleckým nádychom, ktorý vyvoláva nie len nočné upršané a vlastne veľmi pochmúrne prostredie, lež najmä výborne situovaná kamera. O vydarených komických momentoch ani nebudem hovoriť. Tých je tam viac ako emotívnych príbehov v talentových show. Na koniec treba pochváliť hereckú družinu. Ich výkony boli pozoruhodné, obzvlášť hlavná štvorčlenná posádka (šarlatánska rodinka, ktorá „rozdrúzga" domácnosť na prvý pohľad idylickej rodinky) výpravy sa priam herecky prekrúcala na pomyselnej kinematografickej estráde a predviedla znamenitý, nezabudnuteľný výkon a zintenzívnila tak výsledný dojem z filmu. Pre mňa osobne sa jedná o jeden z najlepších a najzaujímavejších filmových zážitkov. ()

injoy

Celou dobu super... A pak zase natahovaný konec plný debilit, specialita Korejců. Smazat posledních 15 minut a bylo by to za čtyři hvězdy. ()

pencho

Tento film, na vzdory všudepřítomných názorů a komentářů, mi nepřipadal ani z poloviny tak vtipný jako byl prezentován, přesto si myslím, že až na konec a jisté vybrané pasáže, to byl film dobrý. Příjemní a dobří herci, hezky natočeno, hezké prostředí. Jediné co tedy trošku strádá je děj, teď se mi mnozí můžete vysmát a budu to považovat za legitimní, ale to co mě nejevíce zasáhlo na tomto filmu byla myšlenka jisté kritiky společnosti a její diverzifikace. Podvědomé pohrdání bohatých chudými atd., ovšem, ale pokud se nebavíme o playboyích létajících v kovových robotech, kdy byli bohatí v kynematografii doopravdy obdivováni za to, že mají majetek a neválejí se ve špíně? ()

Spike86

Má velká očekávání zůstala nenaplněna. Rozpačitý začátek kino premiéry v Aeru střídá slibná prostřední pasáž, kdy má snímek dobře našlápnuto zajímavou zápletkou. Pak nastane, ale totální pohřbení potenciálu nesmyslným koncem bez hlavy a paty. Dobrá hudba, zajímavé záběry kamery, asi dvakrát to bylo vtipné, ale jinak nic z čeho bych skákal do stropu. 60% ()

hanca.uh

No maličko jsem se té Jižní Koree bála, ale zcela zbytečně. Celý film je totiž naprostá šílená pecka! Černá komedie střihnutá syrovým námětem a ta k závěru roztínající brutální řežba na zahradě - tož to bylo naprosto nečekané (a do sedačky zatlačené) super maso (dokonale jsem v tom viděla dřívější styl Tarantina). 132 minut výborné podívané, ten úplný jakoby patetický závěr by tam (za mě) nemusel sice už vůbec figurovat, ale i tak musím dát snímku plných 100%. ()

Džun-ho Pong chystá sci-fi spektákl

Džun-ho Pong chystá sci-fi spektákl

20.01.2022

Jihokorejský režisér a scenárista Džun-ho Pong (Pečeť vraha, Ledová archa), jenž se svým posledním snímkem Parazit před dvěma lety ve velkém zabodoval na předávání Oscarů, chystá svůj další projekt u… (více)

Na západní frontě klid v nové adaptaci

Na západní frontě klid v nové adaptaci

15.02.2020

Našel seriálový Parazit hlavní hvězdu?

Našel seriálový Parazit hlavní hvězdu?

12.02.2020

Parazit zaznamenal na Oscarech bezprecedentní úspěch, když jako první cizojazyčný film vyhrál nejlepší film roku. Ještě předtím však bylo jasné, že se producenti pokusí oceňovaný film přiblížit taky… (více)

Vyhlášení výsledků 92. Oscarů

Vyhlášení výsledků 92. Oscarů