Černá komedie režiséra Bong Joon-hoa (SnowpiercerOkja) sleduje chudou, ale mazanou čtyřčlennou rodinu, která se rozhodne infiltrovat do bohaté domácnosti byznysmena Parka. Co se může stát, když se setkají dva tak odlišné světy? Originální dílo mistrovsky pracuje s prvky thrilleru, dramatu i satiry a přináší vtipný a nepředvídatelný divácký zážitek. Parazit byl oceněný Zlatou palmou a podle mnohých ohlasů se tak stal nejzábavnějším vítězem festivalu v Cannes od dob Pulp Fiction. (Aerofilms)

DrifterSoul

Započalo to tak parádně a vtipně! Scény s mobily, signálem, Wi-Fi, prvními hodinami výuky úžasně humorné. A pak se to postupně posunovalo do polohy, kde ona "mazaná čtyřčlenná rodina" silně ztrácela mé sympatie. Konec byl pak vyloženě hororový. Výsledný dojem po závěrečných titulcích - pachuť. Přesto si film zaslouží ocenění - a snad i ty včerejší (alespoň některé) Oscary. Celý děj je velice kreativní, dramatický a všichni v hlavních rolích hrají úžasně. Myslím, že se tvůrcům dokonale podařilo (sice svým osobitě bizarním způsobem a s jistou, asi záměrně volenou zjednodušující schématičností), zobrazit dva naprosto neslučitelné, materiálně, kulturně i mentálně odlišné světy, které si nikdy pořádně neporozumí a nemohou kdy žít ve shodě. Tak už to funguje od nepaměti a nikdy se nemůže změnit. Byla by to opět další nesmyslná, krvavá utopie... ()

PoprockCZ

První půlka mě zaujala. Líbil se mi nádpaditý až absurdní scénář založený na celkem jednoduché myšlence (aneb osobní doporučení je přeci nejspolehlivější, nebo ne?). Zajímavé mimochodem je, že mindset filmu je hodně podobný jako u thajského Bad Genius aneb chudí jsou chytří, co zneuživají naivity bohatých hlupáků. Jenže druhá část (od příchodu bývalé pomocnice) se zcela zvrhla. Absurdita dosahovala maximálních výšin a spolu s ní i neuvěřitelná brutalita. SPOILER: Závěr filmu je pak totální masová řež. Záběry jsou velmi explicitní a naturalistické (nože, hrozy, šutr...). Po tomhle všem se pro mě kouzlo filmu dost vytratilo. Přijde mi, že poslední dobou se Oscar za nejlepší film uděluje vždy tomu syrově nejbrutálnějšímu snímku. Jaká je toho přidaná hodnota? A co to svědčí o společnosti? ()

Dennefil

Když jsem se setkal poprvé s filmem, myslel jsem si že je to nějaká jihokorejská parodie na jejich severní sousedy. Nedávno jsem se dozvěděl, že to vůbec takhle není, navíc film získal ocenění, tak mě začal víc a víc zajímat. Krásná ukázka toho, že filmy nejvyšší úrovně nemusí dělat jen anglicky mluvící země. Z videí z korejských dramat by člověk nečekal, že ze stejné země vzejde něco takového. Každopádně k ději..už od začátku se mi moc líbilo prostředí, pak jak se nastupovalo do práce, tam jsem se smál :D dramatickou stránku mají taky zmáknutou. K závěru: (stručný, zobecnělý spojler) jak je synek v závěru ve sklepě a co se tam stane...neuvěřitelný, z toho jsem byl v eurofii. Takový pocit když ve mně vyvolá film, tak má vyhráno. Nejdříve jsem byl ohledně ocenění skeptický, ale teď už to chápu. Overall 10/10 ()

I.ball

Dobrý film. Trochu komedie, trochu drama, špetka napětí a lásky a pachuť hořké beznaděje na závěr. Ale ani slovo anglicky, tudíž nechápu, jak mohl film soutěžit v jiných kategoriích než Cizojazyčný film. Má někdo chuť a čas mi toto vysvětlit? To už také budeme moci vložit želízko do ohně, až Most! natočí jako celovečerní sociální drama s komediálními prvky? Nemyslím. Za mě 70%, protože ta rodina vyžírků mi vůbec nesedla. ()

Logicomix

Nejsem z toho úplně pav, ale je to zajímavá kombinace soc. dramatu a bláznivé heist tragikomedie. Je to velmi chytře napsané. Já jen potřebuji mít možnost identifikace s hrdiny a to zde úplně nezvládnu. Na rozdíl od jiné "okupace" cizího obydlí z názvem 3 - iron. ()

Tezuka

Jižní Koreji se podařilo něco, o čem Severní Korea zatím může jen snít. Dobyla Hollywood a vážně narušila americkou hegemonii. Avšak ne vojensky, jak by si to KLDR asi představovala, nýbrž na poli uměleckém. Režisér Džun-ho Pon se jako správný "Parazit" infiltroval mezi americkou filmovou smetánku a dostal se tam, kam byl přístup ne-americkým filmům doposud zapovězen. Nejenom že byl nominován na Oscara v hlavních kategoriích, ale on je také proměnil a doslova vyplenil Američanům jejich svatostánek. Jako první v historii získal Oscara v kategorii "Nejlepší film" a "Nejlepší režie" a k tomu přidal další dva. Hollywood tak dostal pořádně studenou sprchu, kterou asi málokdo čekal, a tak Tarantino a spol. jistě museli po vyhlášení zatlačovat nejednu slzu. V čem tedy spočívá genialita tohoto filmu? Zde bych použil svoji oblíbenou frázi: "v jednoduchosti a prostosti". Ve své podstatě se jedná o nenáročný film s prostou a jednoduchou dějovou zápletkou. Nebyl jistě ani tak nákladný a náročný na natáčení, jelikož se vše točí kolem jedné luxusní vily a jejich obyvatel. Může to znít nudně a lacině, ale je tomu přesně naopak. Když jsem poprvé viděl film "12 rozhněvaných mužů" z roku 1957, který se odehrává pouze v jedné uzavřené místnosti a celý je založen jen na diskuzi soudní poroty, pochopil jsem, co je klíčovou podstatou kvalitního a poutavého filmu. Geniální myšlenka, kterou se podaří šikovně přivést k životu. Parazit je přesně takový film. Džun-ho Pon postavil děj na geniálním nápadu, kde probíhá střet mezi chudobou a bohatstvím a jak chudí chytrostí a lstí začnou parazitovat na bohatých. Nejenže vymyslel perfektní námět, ale zvolil i skvělé herecké obsazení, kterému nebylo co vytknout. A závěr filmu ala Tarantino byl opravdu perfektním vyvrcholením. V mých očích tímto snímkem Jižní Korea stoupla výše a ukázala tak celému světu, že asijské filmy mohou být nejen stejně kvalitní jako ty ze západu, ale dokonce i lepší a nemusí to ani stát 200 mil. dolarů. ()

mocakardiak

Za me super zabava. Od korejcu bych to fakt necekal. Dekuju vam za skvelou zabavu a skveky film. Vic nedodam. Paradni film. Dekuju :) Ty zvraty, to je excelentni. Pst. Uz hsem podekoval. Dekuji jeste jednou. Super film. 5 hvezd ()

bigmatko

ak by som film prirovnal k obrazu tak určite nepatrím k ľudom, ktorý by si Prazita zavesili doma na stenu. Pri filme Parazit sa mi opäť potvrdilo že komerčné filmové umenie je mi bližšie ako festivalové lahôdky, ktorých kvalitu ocenia diváci z hlbokým cítením. Art kino pri Parazitovi určite praská vo švíkoch ale ja naozaj nechápem ako mohol tento film vyhrať oskara. Ocenenie medzi art filmami si určite zaslúži a zjavne aj Oskar je v rámci všeobímajúcej korektnosti povinný rozdeľovať ceny aj v radoch alternatívnych tvorcov. Parazit zanechal vo mne iba pachuť podivnosti. ()

Sidenius

líbilo se mi, díky zemi původu úplně jinak pojaté zpracování. To je ale pro mě asi vše. Fajn oskar za zahraniční film, ale za co další čtyři? Sociální komedie kde není žádná postava jasným tahounem děje a i když rodinka je místy nadprůměrně vynalézavá, neumí zvládnout poměrně jednoduchou situaci. ()

aallccaapp odpad!

Tohle je tak strašně špatnej film, že jsem si 2 dny lámal hlavu jaký mám heslo do CSFD, abych to sem mohl napsat a dát tomu zasloužný ODPAD!! Nic horšího a trapnějšího jsem v kině ještě neviděl a kdo v tomhle hledá nějakou hloubku, humor, nebo cokoliv uměleckého, tak je jen trapnej pozér a měl by sám sobě hned nafackovat. ()

morlumak

Zábavné, originální, plno překvapivých zvratů, ale nemůžu se zbavit dojmu, že zhruba od poloviny filmu se to celé začalo rozpadat a závěrečné scény už na mě příliš nefungovaly. Musím ale ocenit sociálně kritickou rovinu filmu, která mi přišla nejsilnější a určitě z mého pohledu nejzajímavější. ()

Shifty86

nejzábavnější film od dob Pulp Fiction? Jako fakt? nedalo se to dokoukat ani do půlky. Totální brak. Jednu hvezdu za nádherný dům pana architekta. ()

Damnsinead

Měla jsem pocit, jako bych se dívala na dva filmy.První hodina filmu perfektní, bavilo mě, jak zatraceně mazaná ta rodinka byla, s jakou lehkostí se vetřeli do domu boháčům, jak jim to všechno procházelo. Horší byla druhá polovina, kdy se Parazit zvrtl do kombinace thrilleru a dramatu. Celá zápletka s hospodyní a manželem ve sklepě je už přehnaná, vyšroubovaná do absurdna, stejně jako závěr. Dost to zkazilo výsledný dojem z filmu. 70% ()

Džun-ho Pong chystá sci-fi spektákl

Džun-ho Pong chystá sci-fi spektákl

20.01.2022

Jihokorejský režisér a scenárista Džun-ho Pong (Pečeť vraha, Ledová archa), jenž se svým posledním snímkem Parazit před dvěma lety ve velkém zabodoval na předávání Oscarů, chystá svůj další projekt u… (více)

Na západní frontě klid v nové adaptaci

Na západní frontě klid v nové adaptaci

15.02.2020

Našel seriálový Parazit hlavní hvězdu?

Našel seriálový Parazit hlavní hvězdu?

12.02.2020

Parazit zaznamenal na Oscarech bezprecedentní úspěch, když jako první cizojazyčný film vyhrál nejlepší film roku. Ještě předtím však bylo jasné, že se producenti pokusí oceňovaný film přiblížit taky… (více)

Vyhlášení výsledků 92. Oscarů

Vyhlášení výsledků 92. Oscarů