A Prayer Before Dawn

• Francie Une prière avant l'aube (více)
Drama / Sportovní / Životopisný
Velká Británie / Francie, 2017, 116 min

Drogově závislý boxer Billy Moore (Joe Cole) skončí v thajském vězení, kde si prožívá osobní peklo. Jeho situace ho nakonec dovede k pokusu o sebevraždu. Naději najde v thajském boxu. Ve vězení začne trénovat a brzy dostane šanci zápasit. Netrvá to dlouho a převedou ho do cely pro bojovníky. Billy v náročném bojovém sportu najde nový smysl života a způsob, jak se vypořádat s realitou nechvalně proslulého thajského vězení. Bude to ale stačit, aby se dostal přes svou drogovou závislost? (jkpj22)

TheSpearCZ

Drsný příběh o Britském boxerovi, který je drogově závislí a dostane se do thajské věznice, která vypadá přesně tak, jak si každý vybavujeme. Co se týče vězení, tak nemám nic proti... opravdu je surově vykresleno, vězni jsou na první pohled nepříjemní, nováčci znásilňováni a nehodící se zabíjeni. Celkově to působí velice autenticky a pochválit se musí i herecké výkony, hlavně Joe Cole to tu zahrál na jedničku. Horší už to bylo s celkovými fighty, které nezapůsobily jak bych očekával. Pro fanoušky žánru to je i přesto povinnost. Lepší 3* ()

BOURQUE

Z určitého pohľadu je tento film viac náročnejší z hľadiska vizuálneho obrazu ako psychického nasadenia. Zachytenie podmienok a života v thajskej väznici sú vydarené, surovosť jednotlivých scén, predpokladám, nenechajú chladným ani jedného diváka. Príbeh drogovo závislého boxéra J. Cola sa stáva zaujímavým práve v tomto prostredí. Jeho jedinou šancou prežiť v tomto pekle je, aby sa zúčastnil v boxerských zápasoch. Štyri hviezdičky nedám kvôli tomu, že záver príbehu/filmu nevenuje dostatok priestoru k tomu, že ako sa Cole dostal z väzenia a ako znovu našiel svoje miesto v spoločnosti. Prezentovanie faktov na konci filmu formu titulkov v tomto prípade nemajú dostatočnú silu. P.S.: Objavenie sa skutočného Joa Cola n konci filmu je len symbolické gesto. Osobné hodnotenie: 79% (***) ()

Rathalos

A Prayer Before Dawn je vyborna,velmi dobre a realisticky natocena sportova drama podla skutocnej udalosti o mladom boxerovi,ktory sa kvoli drogovej zavislosti dostane do drsneho thajskeho vazenia,musim priznat,ze tam by som sa nikdy dostat nechcel,neskutocne hrozne podmienky po kazdej stranke,to by som sa radsej od*ebal,ale spat k hodnoteniu,film je vazne dobry,herci taktiez,nemam co vytknut...:⁠-⁠) ()

DAPDO

Hlavní hrdina je vysmažená a vypatlaná hlava, díky tomu se taky dostane do vězení v Thajsku. A tam zase smaží, zamiluje se do transky a boxuje. To je celej příběh. Nechytlo mě to, první hodina byla neskutečná slátanina, potom se to trochu rozjelo, ale k hlavní postavě jsem si nenašel cestu ani trochu, takže mi bylo úplně volný, jak jeho příběh dopadne. Jediný, co tenhle film mohlo držet nad vodou, a to zápasy, byly taky úrovní někde jinde, než si představuju, takže za mě 40%. ()

Maximilianus

Až takmer v druhej polovici prišiel k slovu aj box. Dovtedy to bol pre mňa iba thajský mišmaš, v ktorom som sa nevedel zorientovať a nájsť nejakú myšlienku, poriadok a zmysel. Druhá polovica však tento film vyzdvihuje z vôd priemernosti a v konečnom dôsledku pôsobí ucelene, zmysluplne a prirodzeno uveriteľne. Nejedná sa síce o takú bombu ako v prípade Brawl in Cell Block 99, ale príbeh je to dobrý. 7,3/10. ()

kotilion

Film začíná v Thajsku, kde je Billy zatčen a odsouzen na tři roky do thajské věznice. Snímek se nezabývá Billyho životem před věznicí, rovnou nás vrhá do jeho nejzajímavějšího období. Role Billyho se ujal mladý herec Joe Cole a podává skvělý výkon. Celý film táhne v podstatě sám a nikdy mě jeho výkon nezačal nudit. Billyho poznáváme postupem filmu, jistý obraz o jeho minulosti a osobnosti si jsme schopni vytvořit na základě jeho rozhodnutí a činů. Celý scénář filmu je jednoduchý, nesnaží se o nějaký komplexní sociální (či psychologický) komentář, dialogy jsou autentické, dravé a posouvají film dopředu. Právě autentičností a jistou „špinavostí“ se film může chlubit. Thajská věznice působí jako děsivé místo, přesto nemáte pocit, že by tvůrčí tým nějak přeháněl (film se natáčel ve skutečné věznici, několik komparzistů jsou skuteční vězni). Užívání drog, vězeňské bitky, vraždy či znásilnění film ukazuje přímo, bez zbytečného zkrášlování ani zbytečného zveličování. Tento chladný přístup dělá z filmu napínavou a nepříjemnou podívanou. Režisér Jean-Stéphane Sauvaire a kameraman David Ungaro odvedli skvělou práci. Ve spoustě scén je kamera chaotická (účelně chaotická = myšleno v dobrém slova smyslu) nebo je hlavní hrdina snímán skrze nějaký průhledný objekt (stojí za plotem, záclonou). Díky tomu působí život ve věznici zmateně a nepříjemně a hlavní postava zranitelně. Když je ovšem potřeba, kameraman David Ungaro vytasí klidný dlouhý záběr (když Billy vchází do ringu), který v kontrastu s jinak chaotickou kamerou přináší jistou satisfakci. Bojové scény tyto dvě filmařské techniky kombinují, což je dělá přehledné a dravé zároveň. A Prayer Before Dawn je nízkorozpočtové boxerské drama podle skutečné události, které je skvěle natočené, brutální a nekompromisní. V rámci boxerského žánru má originální zasazení a dobře se vypořádává s tématem drogové závislosti a její nápravou. 7/10 ()

pushover

Nevím jestli to byla chyba předlohy, scénáře, režie, nebo střihu, ale absolutně tomu chybí kontinuita, scény na sebe nenavazujou ani dějově ani v čase to dost ruší. Pominu blbost typu přecházení z heroinu do plného tréningu s absencí absťáků, nebo ztráty kondice... Kvalit Shot Caller nebo Cell Block 99 to nedosahuje ani vzdáleně. ()

XXXXXXXX

Sice si tam ten stoprocentni brit, na začátku místo dermacolu nechá po sobě rozmazat ejakulát, nalezne zalíbení mezi čtyřmi koulemi, a tak nějak čáry máry fuck zbastlí na hromadu pár připálenych, zato autentických šikmookých romulů, ale i tak je to asi stejně záživné, jako 250. výroční koncert Evy a Vaška! Pokud vám tedy nechybí voda v odstřikovači, zapněte si raději Vincka či Kostku! ()

Vykuk

Zajímavý film, který zaujme atmoškou, tedy buď vás to chytí nebo si řeknete, že to je jen něco pochmurného a hnusného. S hlavním hrdinou nikterak nesympatuzuji, je to ichtyl, násilník, potížista a feťák, sledoval jsem to spíše z pohledu přihlížejícího, kterému je celkem jedno, jak to dopadne, ale má to něco do sebe, obecně filmy z vězení, které se berou vážně umí udržet pozornost a thajské vězení je místo, kam bych se opravdu dostat nechtěl.. ()

No Remorse

První třetina celkem v pohodě, surový záběry který měli šokovat a to se povedlo, bohužel pak už to byla jen nuda nuda nuda ... ()

a0001

Brutálne, špinavé, autentické, úžasné herecké výkony. Obávam sa až, že to ani nebolo hrané. Jediný mínus bola šialene pomalá stopáž. Inak skvelý snímok. ()

DonBraso

Joe Cole překvapí,když vezmu,že je to ten týpek z Peaky Blinders.Vězni jsou autentičští,kamera klasika,hudba skoro žádná,ale vcelku v boxerském ringu obstojí.Nemůžu si pomoct,ale tenhle film bych měl zbožňovat,ale né tenhle příběh.Z Thajské věznice tu sice vidíme tu dusno a že za chvilku můžete být na jídelním stole,ale to není žádná horká novinka,pokud někdo o tom nečetl.Takže malinko jsem byl ochuzen vlastně o to nejsilnější.Přepal střihu z fetu rovnou do boxerských rukavic ke konci byl nečekaným zrychlením filmu,což věrohodnosti nepřidalo.Myšlenka co Billy Moore musel mít v žíle,aby se vrátit do vězení opět,když byl venku je otázkou fantazie.Boxerské zápasy na druhou stranu docela fajn,hlavní hrdina super,jen prostě jsem nepadal na držku z příběhu a to je ten největší problém,když je to vlastně ze života.PS:Tohle není akční film!..70% ()

Kushina

Hezky a především reálně vyobrazené peklo thajského vězení a způsobu života tam. Bohužel i přes skvělou kameru a herecké výkony mě naprosto sralo jak bylo vše utahané a zpomalené, kdybych nesledoval film s rychlosti x1,3, tak bych ho asi nedokoukal a vypnul film v první části, protože první hodina byla fakt nudná. 55%. ()

rigby

Podobné filmy z tohoto prostředí vůbec nemusím. Ale tentokrát jsem dal na kladná hodnocení a musím konstatovat, že jsem nebyl zklamán. Ač je prostředí zcela očekávané, tak od prvních minut mě příběh chytl a jeho zpracování také. I když se občas jedná o dlouhé sekvence, ve kterých se nic neděje, tak je každá minuta natočena s jistým napětím, které dovede upoutat diváka k obrazu. Jen ten konec do ztracena mi moc nesedl. ()

Mukade

Skvelo atmosférické, hypnotické. V duchu toho sú natočené aj zápasy, v závere tá neprehľadnosť (kamera príliš zblízka pre nejaký prehľad) je dohnaná na max. ()

brkerez

Billy bojující o přežití se sebou samym a s prostředím, v kterym nemá nad ničim kontrolu. Tuhej diváckej zážitek. Sice to je s přihmouřenim voka klasickej - jak tu někdo psal Van Dammovskej - příběh, kde hrdina nejdřív dostane nějakou tu nakládačku, musí se poprat se svojí palicí, přijde oblíbená tréninková část a pak se jde pro změnu nakládačka udělit. Ale nervózní až dokumentární kamera sledující nemluvnýho Billyho skoro bez titulků ke kvákání thajských potetovaných vyvrhelů vypráví emocema. Pomocí malých epizod z každodeního života v naprosto cizim prostředí přenáší zoufalství, vztek (ten hlavně), strach, prchavý chvíle štěstí s transkou nebo vzácný světlý okamžiky, kdy se ukáže, že od hlavy k patě potetovaný vězni jsou prostě jen lidi co se taky tlemí, sází, radujou, staraj se nejen o sebe, pády do temnoty heroinových raušů, nic se nevysvětluje, je to lehce nervní a zmatený stejně jako člověk snažící se přežít v takovym prostředí, chaoticky to pulzuje nahoru a dolu, jak je chvíli dobře, můžete si bejt jistý, že to Billy nebo někdo za něj za chvíli posere. Bacha - SPOILERS approaching: Nějaký to uspokojení pak přinese jen malou herák-recidívkou a zbušenim kolegy narušená tréninková část, Billyho konečně spasí box, ale rozhodně nejde čekat nějaká klasická linka - tenhle film je v tom co a jak dělá naprosto nekompromisní a konzistentní - žádný vysvětlovačky a optimistickej hudební dynamickej podkres - tady se prostě buší do sparing partnerů, trenér neumící slovo anglicky jen mává rukama a ukazuje, je to upocený, nervózní, přijde finální zápas, klasický zranění, s hrdinou to nevypadá dobře, plesk, překvapivá výhra, ruce k reflektorům, průser, opět jedna velmi zmatečná chvilka na výletě z nemocnice, malá katarze, konec, to všechno beze slova. Prostě sem měl celej film pocit, že nesleduju příběh, ale sem někde v Billyho palici a cítím každej puls žilky na čele. A v tom ten film byl geniální, ač já preferuju klasičtější Van Damme rožštěp-v-provazech zážitky. ()

Fibonacci

thajci a všeobecne východniari vedia natočiť riadne real sceny. všetko vlastne posobí až tak, že tam nehrajú herci, len kamera sa potuluje medzi väzňami a v stoke. má to ale aj hluché nudné scény, ktoré ma ospali. no bitky a akčné vsuvky ma prebudili a teda slušných 4 na mieste. ()