Zatím nejosobnější projekt oscarového režiséra a scenáristy Alfonsa Cuaróna (Gravitace, Potomci lidí, Mexická jízda), film Roma, sleduje dívku Cleo (Yalitza Aparicio), která pracuje v domácnosti středostavovské rodiny ve čtvrti Roma v Mexico City. Jako v propracovaném psaníčku ženám, které ho vychovaly, vzpomíná Cuarón na vlastní dětství a vytváří živý a procítěný portrét domácích konfliktů a společenské hierarchie v politickém chaosu 70. let. (Netflix)

smetak30

Na jednej strane chápem vysoké hodnotenia a nadšenie kritikov u tohto filmu, na strane druhej odporúčam si kriticky zvážiť pred sledovaním Roma to či ste umelecky založený a dokážete oceniť takéto spracovanie (čieronobiely obraz, dlhé statické scény...) a režisérske majstrovstvo Cuaróna natoľko že strávite velmi pomalý, rozťahaný a nie až tak záživný príbeh. Ja som si to vyhodnotil zle a tie 2 hodiny som sa fakt nudil, trpel a par krát som zvažoval či mi za to stojí to vôbec dopozerať. Z rešpektu k režisérovi si nedovolím dať menej ako 2* ale skrátka tento film išiel kilometre mimo mňa. ()

Grimaldi

Mnoho slov už bylo napsáno o tomto klenotu mexické metropole. Jak o filmu,tak o autoru samotném. Skutečně, Roma je takový diamant. Trvá dlouho,skoro polovinu filmu, než bude obroušen, ale pak vám ukáže svou reálnou hodnotu. Vzpomínky na Cuaronovo středostavovské dětství,spolu s pohledem na celkové problémy Mexika té doby,popsané na příběhu služebné. Je to geniální. Nebýt pomalého tempa s kterým jsem měl trochu problém,bylo by to legendární. ()

belinko

Tu pôjdem s hodnotením proti väčšine, no mne prišiel film zbytočne zdĺhavý. Pozeral som ho asi na 3x, čo som v prvých dvoch prípadoch zaspával a stopážou som nepokoril ani tretinu filmu. Zbytol som dal na jeden krát, pretože som ten film už chcel dopozerať a nájsť tam to, čo tam vidia všetci. Nenašiel som. Smutný film, skvelá kamera, presvedčivé výkony, ale ten neustály čiernobiely efekt vo mne nevyvolával rovnaké pocity ako Schindlerov Zoznam. Tento film sa odohrával vo farbách (príroda, požiar) zatiaľ čo Schindlerov zoznam bol “čiernobiely” práve kvôli dobe a prostrediu. Nasledujúcim tvrdemím si pohnevám mnohých, tak prepáčte, no - film je tak úspešný len kvôli jeho režisérovi, ktorý všetko čo natočí, musí byť dokonalé. Natočiť ho neznámy režisér, tí istý ľudia, čo ho teraz vychvaľujú by si ťukali na čelo nad tou hlúposťou. Neurazte sa, no film nie je zlý - no nie je ani hodný toho chválospevu okolo neho. Toť vsio. Inak skvelá kamera a príbeh pekný. Len hviezdička dolu za ten zbytočný overhype naokolo. ()

Insomniac

No tak ok. Kamera bola super. Druhá polovica filmu sa dala, ale inak nuda a nuda. A plus na to nuda a trochu vzrušenia. Od filmu chcem, aby vo mne vyvolal nejakú emóciu (či už dobrú či zlú) a toto ma nejak neoslovilo... ()

Gregor_Samsa

Vrtěl jsem se na sesli celý večer, sem a tam jsem poposedával, skoro jako ta teta, když se nervózně poprvé rozcapila na té kovové gyndoparádě... doufal jsem a modlil jsem se, že to nebude mít tři hodiny, ale jen lehce přes dvě, že se to dá zvládnout a že to zvládneme. Takže v půlce jsem si říkal, že už je půlka, a ke konci jsem přemýšlel, že jsem zvědavej, jak to skončí, ale Alfons nás nakonec převezl a milosrdně zatáhl oponu v momentě, kdy se nic nedělo a nic se nevyjasnilo, takže suma sumárum, pár životních zlomů na talíři pekelné nudy, psích hoven v průjezdu, nevycválaných dětiček, paničky, co neumí řídit, a fotra, co sice balí jedno cíčko za druhým, ale nakonec je to jediná sympatická postava, které fakt rozumím: zdrhne od toho všeho s plnou parádou a nakonec si ještě přijede pro poličky na knížky. Prostě to vyhrál, tenhle chrabrý mačo druh, všichni ostatní se v tom plácají dost hluboko po kolena, já jsem skočil na lep Alfonsovi a přestože to nebylo úplně nejvíc pekelné a strašné, těch dvou a půl hodin líto je mi, né že né... [40%; 2019-03-16 Kino Aero] ()

ZetDaElO

Čo záber, to pozadie pracovnej plochy, čo záber, to najlepšia kamera za posledné roky, ALE... celé je to samoúčelné, bez akejkoľvek snahy vtiahnuť diváka do príbehu a vytvoriť vzťah ku postavám. Dejová linka je totižto až príliš obyčajná a až na časové obdobie a geografickú polohu ničím výnimočná. Roma je ako kniha od grafomana. Skvelá remeselná práca bez hĺbky. ()

Tomas_PO

3 násobná čierno-biela oskarovka roku 2019 (režisér, zahraničný film a kamera) o živote 'indiánskej' slúžky v 'bielej' zámožnej mexickej rodine. Dlhšie statické zábery kamery počas filmu v úvode síce mierne unavnia, no postupne divákovi umožnia vnímať množstvo detailov spoločensko-politickej situácie Mexika rokov 70tych. ()

Juraj.Misejk

Kamera 5/5; zvuk 5/5; režie 5/5; scenografie 5/5; pribeh 2/5... Autorský film založený na dvou nejzákladnějších umělecko-technických prostředcích filmu. ()

bonovox

Vysoká škola filmárčiny. V tomto filme si Cuaron splnil svoj sen a natočil netradičný a hlavne pre neho osobný film o dospievaní v Mexiku 70-tych rokov. Pre radového kino diváka to určite nie je ale zato klubový divák si príde na svoje. ()

Ironhead

Omlouvám se, ale já to prostě nedal. Šíleně pomalý, utahaný a dá se říci i nudný film. Chápu, že je to možná autorova osobní zpověď z jeho dětství... je mě osobně bohužel vůbec nezajímá. ()

Kozlowski8

Příběh rodiny z Mexico City v sedmdesátých letech minulého století a  její služebné Cley, je příliš pomalý, rozvláčný a obyčejný. Kromě atmosféry a dvou hlavních hereček mne Cuaronovo opěvované a oceněné dílo zvlášť nezaujalo. 45 %. ()

wosch

Vlastně zklamání - film v lecčems připomíná díla italského neorealismu, ale příběh i prostředí působí uměle, nakašírovaně. ()

Mates Hradecky

Hodnocení filmu u mě závisí na faktu, zda si hrdinu/y/ odnesu v sobě domů, nebo mi v hlavě zůstanou tak silné scény, že je nemohu jen tak vytřást. Jelikož si pan režisér dal opravdu záležet a psal si i scénář a vše natočil sám, notabene z vlastního dětství, jedná se o neobyčejně silný zážitek. Po pozvolném začátku, který měl navodit idylu středostavovské rodiny, se vše změní v sérii dramatických scén, jako dramatický porod na pozadí politických bouří, které vrcholí v dechberoucí scéně v mořských vlnách. Bravo Alfonsi! ()

Hoffmanos

Filmy bez hudebnícho doprovodu mi přišly vždycky o něco nudnější, než ty klasické, tady je to ovšem totální křeč, při snaze neusnout. Technicky je na tom Roma skvěle, teda až na dvě rychlejší pasáže, kde z obrazu při nízkém snímkování doslova bolí oči, no a zbytek už popsal uživatel "FR" . ()

Dupac

Námětem není Roma ničím jiným než malým dramatem služebné a její zaměstnavatelky (a její rodiny), zachycených v mezní životní situaci, do kterých se dostaly kvůli mužům. Takové téma se dá natočit jako konvenční mexická telenovela, nebo vygradovat způsobem, který vám urve koule. Vyšel jsem z kina, kde se při závěrečných titulcích všem kolem leskly oči, a svět se mi smrsknul na táhlé panoramatické záběry skrz dlouhý objektiv. Cuarón tímhle kouskem vstoupil do učebnic. ()

PF 2020

29.12.2019

Netflix už se připravuje na příští Oscary

Netflix už se připravuje na příští Oscary

12.09.2019

Loni to byl snímek Roma, letos pak bude Netflix zkoušet štěstí na Oscarech nejen s Irishmanem Martina Scorseseho, ale taky filmy Stevena Soderbergha (The Laundromat) či Noaha Baumbacha (Marriage… (více)

Kino Světozor slaví Patnáct let

Kino Světozor slaví Patnáct let