Tramvaj do stanice Touha

• USA A Streetcar Named Desire (více)

Krutý střet touhy a reality. Strhující drama vášní a tužeb, které se dotýká i těch nejskrytějších oblastí lidských duší... Děj se odehrává v jižanském New Orleansu, kam přijíždí stárnoucí kráska Blanche DuBois navštívit svou mladší sestru Stellu, která se provdala za výbušného a agresivního Stanleyho. Společně musí dočasně vydržet pod jednou střechou, což značí neustálé problémy. Přecitlivělá a domýšlivá Blanche dokáže Stanleyho svou přítomností vyprovokovat k nepříčetné zuřivosti. Ten ji navíc podezřívá, že jeho manželku připravila o dědictví, proto na vlastní pěst pátrá po pravdě o její minulosti. Stísněné prostory rozpáleného bytu představují bojiště dvou rozdílných povah a osobností. Labilní Blanche propadá vlastním sebeklamům a začíná se ztrácet ve svých představách a halucinacích. Bezvýchodná situace vyvrcholí ve chvíli, kdy se v rozpáleném bytě ocitnou o samotě... Slavný filmař Elia Kazan (1909–2003) byl jednou z nejvýraznějších postav americké kultury 20. století. V Hollywoodu se etabloval jako filmový režisér a scenárista, ještě předtím se ale proslavil jako broadwayský režisér. Na počátku 40. let představoval výraznou divadelní osobnost, která se orientuje na inscenace těch nejvýraznějších současných amerických dramatiků. Elia Kazan uvedl na broadwayská jeviště vrcholná díla Arthura Millera, Tennessee Williamse nebo Williama Ingeho. Americký dramatik Tennessee Williams patřil k jeho nejbližším a nejvěrnějším přátelům, jedním z vrcholu jejich spolupráce se stala divadelní hra Tramvaj do stanice Touha. Ta byla uvedena v roce 1947, následně získala Pulitzerovu cenu a dodnes představuje vrcholné dílo moderního amerického psychologického dramatu. Námět Tramvaje do stanice Touha představoval pro hollywoodské producenty velké lákadlo, proto už o čtyři roky později vznikla stejnojmenná filmová adaptace. Elia Kazan se ujal filmové režie, zatímco Tennessee Williams spolupracoval na psaní scénáře. Na filmovém plátně zde na sebe poprvé výrazně upozornil Marlon Brando, jenž si roli hrubého a horkokrevného Stanleyho Kowalského zahrál už předtím na Broadwayi. Jeho dámský protiklad v podobě labilní hrdinky Blanche ztvárnila britská herečka Vivien Leighová. Ta si předtím stejnou roli vyzkoušela pro změnu v londýnské divadelní adaptaci, kterou režíroval její slavný manžel Laurence Olivier. Síla výsledného díla spočívá především v hereckých výkonech hlavních protagonistů. Snímek byl ostatně jako první nominován na Oscara ve všech čtyřech hereckých kategoriích, jako jediný nebyl paradoxně vyznamenán Marlon Brando. Živočišný a prchlivý Stanley ale dodnes představuje jednu z nejvýraznějších postav světové kinematografie. (Česká televize)

BabyB

Elia Kazan dal mladému Marlonovi priestor, kedy mohol voľne vyventilovať svoj vnútorný hnev a spomienky na otca - agresívneho alkoholika, s ktorým jeho detstvo získalo trpkú príchuť. Brando v sebe celý život niesol určitý temperament a energiu, ktoré v spojení s jeho hereckou genialitou a charizmou vytvorili ikonického Stanleyho, ktorého už nikdy nikto neprekoná. Keď sa k tomu pridá úžasná Vivien Leigh (Blanche), nič viac nie je potreba. Títo dvaja medzi sebou vytvorili napätie, ku ktorému nepotrebovali žiadne kulisy, hudbu, či iných hercov. ()

Bogrant

Prefíkane komorná zápletka, ktorý si vystačí s malým priestorom, žhavými výkonmi hercov a ich nekompromisnými slovnými prestrelkami. Prakticky nemožno očakávať, čo sa bude diať na konci a preto tá pointa a to vyvrcholenie jednak poteší, ale jednak i zdeprimuje. K tomu Brandove záchvaty hnevu a šialenosť Vivien Leigh, a výsledkom je dosť znepokojujúci snímok, ktorý však pohltí. ()

Feacher

Další ze Simpsonovskych dílů v mých očích odhalen. Dřív nebo později jsem k tomuto filmu dospět musel a docela se mi to líbilo. Skvělé zahráno a je vidět že i bez nějakých efektu šlo udělat kvalitní film. Příjemný zážitek! ()

gizi

I po letech stojí za shlédnutí, díky hereckým výkonům a režii. A ta ženská by letěla po pěti minutách! 75%. ()

heroin88

Marlon a Vivien na hrad... to sú praví herci.. predbiehajú sa jeden s druhým, niekto tú písal ,že sa jedná o šlabikár herectva, môžem len súhlasiť.. 60 rokov staré ale stále vrchol drámy. ()

raiha

Dechberoucí představení s vynikajícími herci v hlavních rolích. Blanche DuBois přesně tak, jak ji lze vykreslit z knížky, Stanley Kowalski v podání Marlona Branda - no páni, neviděla jsem snad žádný film z 50. let, který by byl vyobrazen tak nadčasově a nepůsobil vyumělkovaným dojmem. O tom, že Brando hrát umí, přesvědčil mnohé v nesmrtelném Kmotrovi, nicméně mě překvapilo, s jakou živelností dokázal zahrát živočisného polského svalovce, co si jde za svým, ale zároveň dokáže projevit trochu citu, kde je třeba a napětí, kde se to nabízí. O scénáři se rozepisovat snad ani nelze - odpovídá totiž téměř se 100% shodou své předloze, nicméně to, jak realistiky všichni herci své repliky přednášejí by se dalo s klidem promítat jako vzor pro některé rádobyherce současnosti. ()

cRocco9

Hodně často se s IMDb neshodnu, a teď to není výjimka. Brandovo fantastické herectví a kreativní kamera se musí potýkat s hromadou mizerných postav v čele s Vivien Leigh. ()

Pollini

Kim Hunter (Stella) byla bynikající, měla jsem strach, že Marlon Brando (Stanley) bude šílený surovec a překvapilo mě, že se choval skoro normálně, takového chlapa má doma skoro každá. Dokonce se mi zdálo, že je milý a od Blanche toho hodně hodně přehlédl. Na postavě Blanche se mi líbil její rozvoj v čase. Nejdřív vypadá jako přehnaně hysterická manipulátorka, potom nešťastná štětka, dále žena, co hledala lásku a ochranu, ale zaplatila za to vysokou daň a nakonec zešílí ze své hanby. Je to natolik realistické, až to vyráží dech. Kdybych to viděla v divadle, byl by to strhující zážitek. Ale jako film jsem to spíš přetrpěla. Nevadilo mi, že děj se odehrává jen v bytě na na schodech na dvorku, ale Blanchino mávání rukama a neustálé potřásání boa, naštěstí byla skoro pořád opilá, takže jsem neměla pocit, že je to vytvořená absolutně kladná hrdinka. Ve skutečnosti jsem to shlédla jen pro zajímavost a doplňení "filmového vzdělání". ()

Ganka

Chvilku člověk neví, jestli se má přiklánět na stranu bláznivé Blanche nebo obhroublého Stanleyho. Zajímavé drama o tom, jak se člověk snaží šrámy na duši překrýt pozlátkem a úsměvem na tváři. ()

Dedincan

Márne som lovil v pamäti z hodín literatúry, aby som si spomenul na obsah tohto diela. Chcel som si pomôcť Wikipédiou, ale zhrnutie obsahu, ktoré poskytovala, nebolo extra príťažlivé. No tak som si išiel názor urobiť sám. Väčšinu filmu som nerozumel, kde je vlastne postava považovaná za choromyseľnú. Takáto vlastnosť by sa v rámci tejto hry dala pripísať snáď každému, na čele s dobre vyzerajúcim, no prakticky idiotickým Brandom.. Snáď každému, práve okrem úžasnej Vivien Leigh ako Blanche DuBouis. Pozerať sa na ňu veru dá, ale nie len to. Keď otvorí ústa, stojí to za to. Jej reč (odporúčam originál), poézia, rozprávkovosť a zasnívanosť akoby z oka vypadla Susan (Katharine Hepburn) v Leopardej žene. Len kvôli nej má toto dielo zmysel. Stvoriť takúto postavu je skutočným Williamsovým majstrovstvom. ()