Tramvaj do stanice Touha

A Streetcar Named Desire

Električka zvaná Túžba

(festivalový název)

USA, 1951, 122 min

Tennessee Williams byl skvělý dramatik a nejinak tomu bylo v případě Tramvaje do stanice Touhy. Film, který mě vždy lákal, protože jsem tušila, že to bude skvělé drama. A taky že bylo. Je tu znát divadelní původ, jedny kulisy, pár postav, které jsou ale charakterově propracované. Zasloužené ceny za skvělé herecké výkony, možnost vidět Marlona Branda jako mladičkého, ale už tady s příslibem, že tohle je svůdník jaksepatří. Silný scénář se vzrůstajícím napětím, vytříbené dialogy, gradující druhá polovina odkrývající šílenství hlavní hrdinky. Nestárnoucí a kvalitní snímek, který nám má stále co říct.(29.4.2012)

Tak především si nemyslím, jak tady pode mnou někteří, že Vivien Leigh "přehrává" ona prostě skvěle hraje a je potřeba si uvědomit, že to se psal rok 1951, tedy doba kdy u nás se točili příšerné bolševické agitky. Já tomu jejímu hraní v tomto filmu věřil zrovna tak jako Marlonu Brando.Tak dobry film dnes natočí málokdo, nenudil jsem se u něj ani vteřinu, ale chápu, že ne každého ten film zaujme a raději si pustí Policejní akademii 19. Já jsem nadšen a už se těším na další Kazanova díla.(8.10.2008)

Výborný snímek, který už zřejmě nikdy neuvidím. Důvodem je Vivien Leigh, která se mi hrubě nelíbila už v Severu a jihu. Podle mě je mezi oscarovými laureáty jednou z nejhorších hereček, ne-li vůbec nejhorší. Připojuji se tímto k ostatním kritickým komentářům, podepisuji je v plném rozsahu. Ovšem Marlon Brando je skvostný, v jeho případě tleskám!(5.11.2008)

Zub času neohlodal túto starú klasiku ani o štipku. Vynikajúci Marlon Brando, ktorý hrá milujúceho ale veľmi agresívneho manžela, rozohráva zaujímavú hr u na intrigy medzi svojou manželkou a jej sestrou s ktorou nie je úplne všetko v poriadku. Snímka má komornú atmosféru (takmer výhradne sa dej odohráva v byte manželov) a veľa vynikajúcich dobre napísaných dialógov. Ani po toľkých rokoch nenudia a sú stále aktuálne.. Až na ten alkohol cigarety a násilie na manželkách :D to je už spoločnosťou odsúdené.(29.6.2017)

Pote, co jsem to dokouknul a zjistil, ze to tu ma hodnoceni 98% to se mnou skoro seklo. Od zacatku mi to prislo jako neskutecne nudna konverzacka, ktera me vubec nebavila. Kvanta titulku a pomerne prazdny obsah (kdyz to srovnam s IMHO genialni Who Is Afraid of Virginia Woolf). Pak jsem to musel vypnout a pokracoval jsem druhy den. Usinal jsem u toho, nudilo me to, prislo mi to fakt blby. Ke konci se to trochu zdvihlo a nakonec teda az na ten prumer, ale fakt nechapu, proc to tolik lidi tak strasne dostalo. Na Virginii to nemelo ani zdaleka. Sice vybornej Brando a vsechny herecke vykony super, ale proste me to fakt nebavilo. Asi jsem divnej... 3* a to tesne. Celou dobu to oscilovalo mezi 1 a 2*.(25.12.2005)

• - Mickey Kuhn, který ve filmu hrál mladého námořníka se s Vivien Leigh setkal již jako dítě ve filmu Sever proti Jihu (1939). (Kulmon)

• - O film se již dříve zajímal William Wyler, který by do role Blanche obsadil Bette Davis. (Kulmon)

• - V roce 2007 označil Americký filmový institut film jako 47. nejlepší v historii. (SeanBean)