• Irsko

• Kanada

• Nový Zéland

• Austrálie

USA, 2017, 111 min

Portrét svobodné matky samoživitelky, která žije se svou dcerou v levné motelu na Floridě poblíž Disneylandu. Film je rozdělen do dvou rovin, kdy sleduje příběh z pohledu dětí a na druhou stranu z pohledu života dospělých, kteří musejí řešit záležitosti každodenního života. Je to v podstatě taková krátká epizoda ze života lidí v motelech, neměl jsem pocit, že sleduji film. Silný konec, kdy sociálka odvádí Moonee od její matky je velmi dojímavý.(20.1.2018)

Neskutečně přesné herecké výkony, kdy nejen Willem Dafoe ukazuje, jak je skvělým hercem, ale především pak tváře, které neznáte a ani znát nemůžete. Dětští herci jsou výborní, ale stejně tomu filmu vládne Bria Vinaite, která je neskutečně přesná, nechutná a do jisté míry i politováníhodná. Skvěle vybrané osazenstvo, jež bylo dobře zrežírováno.(4.2.2018)

London Film Festival 2017. Masterpiece! Sean Baker se chopil nelehkého tématu - příběhy dětí, které žijí v chudobě ve slunečném Orlandu. A udělal to tak líbivou formou, že vás to jednodušše musí obměkčit. Ačkoliv upozorňuje na tvrdou realitu, ve výsledku to nejsou ty nepříjemné scény, které vás chytnou za srdce; je to sladká dětská nevinnost, která vás okamžitě obejme a nepustí. Dialogy jsou často improvizovány, zejména ze strany dětí, a vyznívají neuvěřitelně lidsky. A dialogy vlastně ani nejsou příliš důležité, kolikrát jsou i utnuty v půlce věty. Důležité jsou ty nevyřčené věci, co se dějí v pozadí. Zpočátku to všechno vypadá jako velká hra, protože dětství prožité v motelu je pořád dětství a tihle malí uličníci si umí vytvořit svůj vlastní Disneyland. Postupně se vám ale odhalují záblesky nepříjemných skutečností, které jste od začátku tušili, ale vlastně si je vůbec nechtěli připustit. Objevují se témata jako pedofílie, evikce, pochybné způsoby výdělku, prostituce, kriminalita atd., ale záměrně se jim nevěnuje příliš pozornosti. Jsou takovou špičkou ledovce, která má divákovi nastínit, co se skutečně děje v životě těchto lidí. Film je ale především plný smíchu a dětských vylomenin, na což se hrozně hezky dívá. Takže až jednou přijde na řadu pláč, je to, jako byste dostali pořádnou facku. The Florida Project celkově působí velmi odlehčeným dojmem a klade důraz na drobné dětské radosti, až občas úplně zapomenete, v jakých sociálních podmínkách postavy žijí a skoro chcete mít taky tak “super cool” dětství. V tom podle mě spočívá kouzlo tohoto filmu: je vlastně tak silný a nádherný, že sedíte v sálu a říkáte si: “Sakra, tohle je ten důvod, proč miluju filmy!” Aby toho nebylo málo, film si mě naprosto získal všudypřítomnou barevnou souhrou a dokonalou kompozicí - to se ani nedá slovy vyjádřit, to se musí vidět! A malá Brooklynn Prince je ve svých sedmi letech mojí novou nejoblíbenější herečkou (i když je potřeba říct, že ona moc hrát nemusí, protože ve skutečnosti je to stejný číslo jako na plátně :-)) Mohla bych tu psát chválu donekonečna, takže si na závěr asi vypůjčím jeden příspěvek z Twitteru, který to dokonale vystihuje: “I just wanna watch The Florida Project for the rest of my life!”(14.10.2017)

Dlouho jsem dokázal přehlížet naprostou bezdějovost a soustředil jsem se na herce. Konkrétně pak na Brooklynn Prince, která podává bez přehánění ten nejlepší dětský herecký výkon, jaký jsem kdy viděl. Jenže po čase je těch hlučných dětí, hlučných dospělých, hlučných hádek a vyřvávaných vulgarit moc a většinu druhé poloviny jsem nenápadně trpěl. Motelový komplex navíc skoro neopustíme a divák tak tuší, že bude muset jen a pouze čekat, zda vše povede k malým radostem a větším starostem. Záchranou scénáře je postava Bobbyho, na kterém je i díky překvapivě civilnímu Dafoemu vidět, že svým nájemníkům chce pomoct, ale tuší, že u některých jde jen o házení hrachu na stěnu. Zásadním mínusem je u mě ale fakt, že jsem se většinu času nemohl zbavit myšlenek nad tím, co čeká Moonee v pokročilém věku a jak může při zázemí v podobném prostředí a u podobné mámy dopadnout. I srdce ze zlata se totiž může zkazit a i přes snahu o pozitivní chvilky mi je právě z těchto myšlenek téměř mizerně. Třetí hvězda čistě za Brooklynn, ze které se při troše štěstí může vyklubat pravý poklad.(16.1.2018)

• Lacike

Toto co malo znamenat? To je film? Na mna to pôsobilo ako nejaky dokument o bielych luzroch z jednej bytovky v ktorej robi Willem Dafoe spravcu. Chybal mi tam akykolvek pribeh. Boli to len take nahodne epizodky. A aj to je prehnane silne slovo. Keby som zobral kameru a dve hodiny natacal nas vykvet spolocnosti v nahodnej bytovke na Luniku 9, tak mam to iste. Ale podla vysokych hodnoteni a rôznych oceneni usudzujem, ze mi tu asi nieco unika. Holt nemam dostatocne artove citenie. Pokial za toto dostane Willem Dafoe Oscara, tak ma to fakt naserie. 0/10.(12.2.2018)

• - Bria Vinaite se herečkou stala tak, že ji režisér Sean Baker oslovil na sociální síti Instagram a nabídl jí spolupráci na filmu. Halley je tak její úplně první rolí v životě. (Minimie)

• - Sean Baker chtěl film natočit už před jeho předchozím snímkem Transdarinka (2015), ale nesehnal finance. Ty nakonec získal právě díky úspěchu Transdarinky. (Minimie)

• - Scény, kde Halley (Bria Vinaite) s Moonee (Brooklynn Prince) prodávají parfémy, byly z velké části improvizovány. Lidi, které oslovují, jsou skuteční kolemjdoucí. (Minimie)