• Irsko

• Kanada

• Nový Zéland

• Austrálie

USA, 2017, 111 min

Strasti a radosti radových Floriďanov z fialovej bytovky/motelu odniekiaľ od Orlanda. Od Tangerine veľký krok vpred, vďaka fantasticky pojatému vnímaniu života očami detí. Nejde iba o hravosť, ktorú vnášajú do portrétu neľahkého bytia sociálne slabších dospelákov, ide predovšetkým o schopnosť režiséra tak presne a zladene precítiť pestrofarebnú poetiku života dvoch emocionálne rozdielnych svetov. Tu by sa mali rozdávať herecké nominácie: Výborný Willem Dafoe ako starostlivý manažer budovy; prekvapujúca neherečka Bria Vinaite ako problémová matka, a obzvlášť malá Brooklynn Prince ako hlavná detská postava! Jej slzy sú vyvrcholením filmu a najsilnejším momentom detského herectva za dlhú dobu (od Shyamalanovho Osmenta?). Úplný záver vnímajte ako metaforu - prázdninová Florida s jej krásnymi plážami a zábavnými parkami je pre americké deti raj na zemi. Osobito a krásne natočený film s veľkým, divoko tlčúcim srdcom. Zvažoval som piatu hviezdu.(25.5.2017)

Zavděčit se filmem, který se odehrává na jednom místě, je obecně velmi obtížné a dá se říct i risk. Ovšem já takové shledávám jako jakési vysvobození od těch, jenž si právě na velkolepé výpravě zakládají. Zvláště jsem ocenila dětské herce, kteří si tento skromný film absolutně podmanili, a jejichž bezprostřední chování před kamerou vytvořilo příjemný divácký zážitek. Sama jsem si díky jejich chování, běhání, věčnému objevování, spontánní vynalézavosti a hlavně upřímnému kamarádství vzpomněla na mé naivní dětství, kdy mi všichni byli tetou, strýčkem a kamarády na malíček. Opomenout nesmím výkon Willema Dafoe, jehož projev byl neuvěřitelně přirozený a laskavý. Ostatně takhle bych charakterizovala celý film. Přirozený a laskavý, který evokuje nostalgické vzpomínky na dětství.(18.3.2018)

Malý nenápadný snímek o malých nenápadných problémech nižších sociálních vrstev přežívajících za zdmi fialového motelu kdesi na odvrácené straně Floridy. Celá ta malost a nenápadnost je však přehlušena dětským křikem a smíchem ústředních pišišvorů, kteří z toho plátna neslezou ani na vteřinu. A vy je budete milovat nebo nenávidět čistě dle toho, jak moc se dokážete vcítit do vrtochů dětské duše. Já se přikláním tomu prvnímu a té malé hubaté holčičce bych dal rovnou Oscara (scéna ve fast foodu je top!). Teď mě omluvte, jdem se synem nakopat zádel tomu leprikónovi na konci duhy, prej tam schovává hrnec plnej zlata a odmítá se dělit.(22.2.2018)

Tak se nám letos do nominací propašovala zase jedna feel-good komedie/drama. Vzpruha pro všechny nezávislárny, že mohou mít také šanci. Na to, že je protagonistka hlavní ženské postavy neherečka a podstatná část celého filmu si pro sebe kradou dětští herci, tak herecky se jedná o opravdu zajímavé dílo. Prim i tak hraje Willem Dafoe, který je takovou tváří filmu, která je rozhodně nejlépe zapamatovatelná. Závěrečná katarze děje není nikterak přehnaná a vyloženě nekazí výsledný dojem. Celkově se však musím přiklonit k průměrnému hodnocení.(20.2.2018)

Poznal som také vylízané pizdy. Arogantné pipiny s dobrými telami, ale nulovým charakterom a ako bonus s deckami, ktoré by sa mali lepšie v detskom domove, než pri nich. Rok mi robili zo života peklo a keď som s nimi absolvoval krátky, ale účinný rozhovor, ráno som zistil, že bol účinný ozaj až moc - našiel som si auto s prerezanými štyrmi gumami. Pipiny to moc nedomysleli do konca, pretože sme so ženou mali dobrú havarijnú poistku a poisťovňa nám komplet preplatila čisto nové gumy. Čiže, ak to mám povedať diplomaticky, vysoké IQ tam nebolo. Každopádne to, že mi ich tento film pripomenul ešte neznamená, že nie je psychologicky hodnoverne prepracovaný. Práveže je. A to je na ňom vlastne dosť smutné a strašidelné, pretože atmosféra Floridy (obvykle vo filmoch prezentovanej mimoriadne veselo a bezstarostne) je neuveriteľne depresívna a plná dezilúzie. Dospeláci, ktorí tu žijú, stratili všetky svoje životné sny. Tínedžeri sa potulujú ulicami a robia blbosti. A menšie decká tiež robia blbosti a vrcholom ich kultúrneho podujatia je večer sedieť pred televízorom, džgať do seba pizzu, zapíjať ju skvelým Dr. Pepperom a ísť spať. A Willem Dafoe? Ten nikdy nebol lepší. Sam Rockwell bol v tom roku výborný a právom získal Oscara za Tri billboardy kúsok za Ebbingom, ale aj tak som sošku viac prial - tiež nominovanému – Dafoeovi. Pripomenul mi viacerých chlapov, s ktorými som sa stretol v rôznych prácach, ktoré som v živote vykonával. Boli to dobrí, nenápadní, statoční a múdri muži a chcem veriť, že ma aspoň niečo naučili.(7.3.2018)

• - V rozhovoru pro Radio BBC režisér (Sean Baker) řekl, že rozpočet neumožňoval rezervovat celý motel jen pro film, ale jen jeho část. Během natáčení tak motel provozoval své běžné služby, a proto je možné v některých záběrech vidět skutečné zaměstnance i nájemníky. (vojacekr)

• - Bria Vinaite se herečkou stala tak, že ji režisér Sean Baker oslovil na sociální síti Instagram a nabídl jí spolupráci na filmu. Halley je tak její úplně první rolí v životě. (Minimie)

• - Všechna tetování Brii Vinaite ve filmu jsou pravá, první si pořídila už ve 14 letech. (Stoka)