• Kanada

• Nový Zéland

• Austrálie

• Irsko

USA, 2017, 111 min

Poznal som také vylízané pizdy. Arogantné pipiny s dobrými telami, ale nulovým charakterom a ako bonus s deckami, ktoré by sa mali lepšie v detskom domove, než pri nich. Rok mi robili zo života peklo a keď som s nimi absolvoval krátky, ale účinný rozhovor, ráno som zistil, že bol účinný ozaj až moc - našiel som si auto s prerezanými štyrmi gumami. Pipiny to moc nedomysleli do konca, pretože sme so ženou mali dobrú havarijnú poistku a poisťovňa nám komplet preplatila čisto nové gumy. Čiže, ak to mám povedať diplomaticky, vysoké IQ tam nebolo. Každopádne to, že mi ich tento film pripomenul ešte neznamená, že nie je psychologicky hodnoverne prepracovaný. Práveže je. A to je na ňom vlastne dosť smutné a strašidelné, pretože atmosféra Floridy (obvykle vo filmoch prezentovanej mimoriadne veselo a bezstarostne) je neuveriteľne depresívna a plná dezilúzie. Dospeláci, ktorí tu žijú, stratili všetky svoje životné sny. Tínedžeri sa potulujú ulicami a robia blbosti. A menšie decká tiež robia blbosti a vrcholom ich kultúrneho podujatia je večer sedieť pred televízorom, džgať do seba pizzu, zapíjať ju skvelým Dr. Pepperom a ísť spať. A Willem Dafoe? Ten nikdy nebol lepší. Sam Rockwell bol v tom roku výborný a právom získal Oscara za Tri billboardy kúsok za Ebbingom, ale aj tak som sošku viac prial - tiež nominovanému – Dafoeovi. Pripomenul mi viacerých chlapov, s ktorými som sa stretol v rôznych prácach, ktoré som v živote vykonával. Boli to dobrí, nenápadní, statoční a múdri muži a chcem veriť, že ma aspoň niečo naučili.(7.3.2018)

Americké nezávislé sociální drama jako sonda do života floridských white trash... Už dlouho jsem neměl chuť někoho tak profackovat! Musím předeslat, že tenhle žánr s oblibou vyhledávám a obvykle empaticky souzním s hlavními hrdiny postiženými sociálním vyloučením či existenčními problémy, ovšem v případě této ústřední dvojice - potetované socky a její rozmazlené dcerky a toho neustálého ječení a nadávek - jsem v sobě nenašel ani zrnko soucitu a souznění, obě mě neuvěřitelně iritovaly. Výslednému vyznění nepomohl ani zvolený scénaristický bezdějový koncept, který by se dal bonmotem pojmenovat názvem staršího českého seriálu - Byl jednou jeden dům. Objektivně vzato je asi tento nezávislý snímek blízek realitě a sociální dno státu Florida zobrazuje věrně, divácky to ovšem bylo k nevydržení. A nezachránily to ani zjevné řemeslné a umělecké kvality díla - skvělé herecké výkony, přesná režie či estetika amerického nezávislého filmu...tohle bylo utrpení...(18.2.2018)

London Film Festival 2017. Masterpiece! Sean Baker se chopil nelehkého tématu - příběhy dětí, které žijí v chudobě ve slunečném Orlandu. A udělal to tak líbivou formou, že vás to jednodušše musí obměkčit. Ačkoliv upozorňuje na tvrdou realitu, ve výsledku to nejsou ty nepříjemné scény, které vás chytnou za srdce; je to sladká dětská nevinnost, která vás okamžitě obejme a nepustí. Dialogy jsou často improvizovány, zejména ze strany dětí, a vyznívají neuvěřitelně lidsky. A dialogy vlastně ani nejsou příliš důležité, kolikrát jsou i utnuty v půlce věty. Důležité jsou ty nevyřčené věci, co se dějí v pozadí. Zpočátku to všechno vypadá jako velká hra, protože dětství prožité v motelu je pořád dětství a tihle malí uličníci si umí vytvořit svůj vlastní Disneyland. Postupně se vám ale odhalují záblesky nepříjemných skutečností, které jste od začátku tušili, ale vlastně si je vůbec nechtěli připustit. Objevují se témata jako pedofílie, evikce, pochybné způsoby výdělku, prostituce, kriminalita atd., ale záměrně se jim nevěnuje příliš pozornosti. Jsou takovou špičkou ledovce, která má divákovi nastínit, co se skutečně děje v životě těchto lidí. Film je ale především plný smíchu a dětských vylomenin, na což se hrozně hezky dívá. Takže až jednou přijde na řadu pláč, je to, jako byste dostali pořádnou facku. The Florida Project celkově působí velmi odlehčeným dojmem a klade důraz na drobné dětské radosti, až občas úplně zapomenete, v jakých sociálních podmínkách postavy žijí a skoro chcete mít taky tak “super cool” dětství. V tom podle mě spočívá kouzlo tohoto filmu: je vlastně tak silný a nádherný, že sedíte v sálu a říkáte si: “Sakra, tohle je ten důvod, proč miluju filmy!” Aby toho nebylo málo, film si mě naprosto získal všudypřítomnou barevnou souhrou a dokonalou kompozicí - to se ani nedá slovy vyjádřit, to se musí vidět! A malá Brooklynn Prince je ve svých sedmi letech mojí novou nejoblíbenější herečkou (i když je potřeba říct, že ona moc hrát nemusí, protože ve skutečnosti je to stejný číslo jako na plátně :-)) Mohla bych tu psát chválu donekonečna, takže si na závěr asi vypůjčím jeden příspěvek z Twitteru, který to dokonale vystihuje: “I just wanna watch The Florida Project for the rest of my life!”(14.10.2017)

Tak se nám letos do nominací propašovala zase jedna feel-good komedie/drama. Vzpruha pro všechny nezávislárny, že mohou mít také šanci. Na to, že je protagonistka hlavní ženské postavy neherečka a podstatná část celého filmu si pro sebe kradou dětští herci, tak herecky se jedná o opravdu zajímavé dílo. Prim i tak hraje Willem Dafoe, který je takovou tváří filmu, která je rozhodně nejlépe zapamatovatelná. Závěrečná katarze děje není nikterak přehnaná a vyloženě nekazí výsledný dojem. Celkově se však musím přiklonit k průměrnému hodnocení.(20.2.2018)

Nevedel som skoro vôbec čo môžem od "The Florida Project" očakávať. Ale nakoľko išlo o film, ktorý sa začal objavovať medzi odhadmi na tohtoročné oskary a zlaté glóbusy, bol som zvedavý a tak som si ho pozrel. A rozhodne som ostal po zhliadnutí filmu veľmi spokojný. Nemôžem povedať, že by to bol film, ktorý bol mojou absolútnou šálkou kávy a hlavne v prvej polke som mal pocit, že je to trošku od ničoho k ničomu, no v druhej polke filmu sa to pre mňa stáva skutočne veľmi zaujímavým filmom. Tie deti sú úžasné a priateľstvo medzi Moonee, Scootym a Jancey je veľmi dobre spracované. A možno niekomu môže vadiť, že deti sú spracované veľmi ostro a nemajú problém nadávať, tak podľa mňa to práve ukazuje, aké deti v skutočnosti sú. A film sa nebráni tomu, aby deti správne zobrazil. Pretože nie všetci žijeme svoj život vo svete Disney. A život je občas veľmi smutný. A tak by som tento film skutočne ohodnotil asi najlepšie. Je veľmi smutný. Je smutné sledovať Moonee, keď všetci vieme, že by mohla mať lepší život. Je smutné vidieť ju s jej mamou, keď si človek uvedomí, že jej čoskoro veľmi ublíži. Je smutné vidieť, ako môžu niektoré veci veľmi ovplyvniť život všetkých okolo nás. A o kom si je treba ešte niečo povedať je Willem Dafoe. Podľa mňa jedna z jeho najlepších rolí, kde som ho videl a v postave, ktorá je pre mňa asi najkomplexnejšia z celého filmu. Nie je jediná vec, ktorú by som na ňom skritizoval. Je to proste správny chlap. A takých už veľa na svete nie je. A musím mu dať za to veľmi vysoký kredit. Záver filmu do mňa dostal slzy. Alebo si povedzme, scénka pred posledným útekom. Nebudem spoilovať, no v súvise so všetkým, čo sme mali možnosť vidieť to vypáli absolútne elegantne a silno. Tento film je vynikajúci. Možno by som osobne bol radšej, keby som videl jeho smer už viac v prvej polke filmu, no druhá polka je veľmi silná. A hoci nemôžem povedať, že by som ju dokázal úplne odfiltrovať, je super, že film sa dokázal posunúť z momentiek, kde som mal v hlave otáznik do momentiek, kde všetko zapadlo. Rozhodne si myslím, že je to film, ktorý si stojí za to čeknúť. Hodnotenie: B+(8.1.2018)

• Willem Dafoe

• - Scény, kde Halley (Bria Vinaite) s Moonee (Brooklynn Prince) prodávají parfémy, byly z velké části improvizovány. Lidi, které oslovují, jsou skuteční kolemjdoucí. (Minimie)

• - Všechna tetování Brii Vinaite ve filmu jsou pravá, první si pořídila už ve 14 letech. (Stoka)

• - Sean Baker chtěl film natočit už před jeho předchozím snímkem Transdarinka (2015), ale nesehnal finance. Ty nakonec získal právě díky úspěchu Transdarinky. (Minimie)