Průběh závěrečné části 2. světové války – od vylodění v Normandii do kapitulace Německa... Dokument vychází z originálních filmových materiálů, týdeníků a dokumentárních snímků, a nabízí autentický pohled na pád
Hitlerova Německa. Tyto záběry byly pořízeny, často za cenu vlastního života, spojeneckými kameramany. Autoři filmu tyto obrazové záznamy nechali pečlivě zrestaurovat a použili je v působivé výsledné montáži. Po úvodu věnovanému charakteristice nacistického režimu, nás tvůrci zavádějí do Anglie na jaře roku 1944. Těsně před tím, než byla zahájena největší obojživelná operace všech dob – Operace Torch neboli invaze do Normandie. Než Spojenci na západě i na východě zvítězili, trvalo to ještě takřka jeden celý krvavý rok. Divákovi je nabídnuta obrazová kronika nejdůležitějších událostí tohoto období z pohledu Anglo-Američanů: vylodění v Normandii a jižní Francii, osvobození Paříže, výsadek u Arnhemu, ofenziva v Ardenách, bombardování Německa, překročení Rýna, obsazování západních a jižních částí nacistického státu, osvobozování koncentračních táborů a nakonec kapitulace Třetí říše.
(Česká televize)
Jenda
Vynikající mnou nikdy neviděné barevné/kolorované záběry z 2. světové války. Zvláště zajímavé jsou letecké záběry. Z faktografického hlediska na druhou stranu existuje množství lépe zpracovaných nebo podrobnějších dokumentů. Ale ta kameramanská práce tady...(18.9.2019)
Volodimir2
Ďalší z mnohých nič nehovoriacich dokumentov. Záber je od januára 1933 až do konca vojny a zameraný je na obrazovú a zvukovú kroniku amerických kameramanov a dopisovateľov. Radosť mi spravil aj záber na známeho spisovateľa Ernesta Heminquya, ktorý sa zúčastnil vylodenia v Normandii a oslobodzovania Paríža. Takže viac ako polovicu dokumentu zaberá oslobodzovanie Francúzska a druhú polovicu oslobodzovanie Nemecka. Stretu dvoch frontov západného a východného postačili dva zábery. Takže takáto silná americká nevyvážená agitka s obrovským záberom a takmer nič nehovoriaca. Čo je unikátne, to sú kolorované filmové archívne zábery. Uráža ma keď komentátor v roku 2017 uvádza, že bola kapitulácia Nemecka uzatvorená na Eisenhowerovom štábe (bola, ale tá bola oboma stranami vyhlásená za neplatnú) a skutočný kapitulačný akt prebehol 8. mája 1945 v 23,01 hod. v Berlíne kedy sa skončila 2. svetová vojna. Tomuto aktu boli prítomní vrcholní predstavitelia Sovietskych ozbrojených síl, ozbrojených síl USA, Spojeného kráľovstva, Francúzska a za porazené Nemecko podpísal poľný maršal Wilhelm Keitel .(9.10.2019)
lubospoti
Průvodní slovo příliš nových informací nepřinese, jde spíš jen takové o shrnutí konce II. světové války. V tomto ohledu jde o veskrze průměrný dokument. Snímek je ale výjimečný svými originálními archivními záběry. Za ty si zaslouží jednu hvězdičku navíc. Zvlášť, když si člověk uvědomí, že jich spousta vznikala s nasazením kameramanova života.(11.5.2020)
st3f0o
Autentickosť. V tom spočíva sila a zámer tohto nemeckého dokumentu. Zreštaurované originálne pôvodné obrazové a zvukové materiály, chronologicky usporiadané a doplnené dobovými komentármi (podčiarkujem slovo dobovými), ktoré dokumentujú vojnové udalosti z vtedajšieho anglo-amerického pohľadu, v kontexte čoho možno očakávať jednostrannosť alebo určité nepresnosti, ľahko napadnuteľné z dnešného po(nad)hľadu. Nedá mi na záver nevytknúť "menšie" faux pas v tunajšom obsahu: „Operace Torch neboli invaze do Normandie“ a ja že do severnej Afriky...(17.5.2020)
Marze
Netradiční pohled na válku v dobytých městech.(12.5.2020)