Slovensko / Česko, 2017, 82 min

Juraj Lehotský

Norbert Hudec

Artový film sa pozná aj podľa toho, že hlavný hrdina svoj problém rieši tak, že veľa čumí, chodí, behá, cestuje, v tomto prípade aj pláva. Dieťa rozvod rodičov ani vyriešiť nemôže a to plávanie je únikom lepším ako škola, kde musí deliť desatinné čísla. Niečo sa stať musí, a aj sa stane, čo dá rodičov dokopy. Prezrieme si rôzne nevábne miesta Bratislavy, má to dokonca aj napätie, skutočné psycho-artové scény, a očakávaný otvorený koniec. Žeriavy nad hlavou a sen s olympijským plavcom Tomášom Klobučníkom, to boli celkom fajn scény. Najzábavnejší moment filmu je ten, čo sa zdá najtrápnejší, a prvýkrát vyčarí úsmev Nine na tvári. –––– A čo robíte, keď vás to nebaví? – Spievam si.(9.9.2018)

Tento typ snímků je označován za citlivé a okouzlují poroty na filmových festivalech. Sobečtí rozhádaní rodiče chtějí vzít poslední radost osamělé dceři závodní plavání. Nina má překrásnou pomáhá výtvarnou kameru Norberta Hudce. Body dolů dává český dabing s výrazy typu „Ty se durdíš“. Robert Roth v roli otce, za svou roli dostal slovenskou obdobu Českého lva. Film ale o vině dospělých na dětských smutcích nepoví Nina nic nového.(24.5.2020)

Problém Niny tkvie v jej výraznej nevyváženosti. V príbehu je niekoľko slabých podpriemerných momentov, ktoré sú divácky nezaujímavé. Postavy sú dlho nevýrazné a snáď najväčším problémom je, že ich rozhovory nie sú uveriteľné, sú to len naučené dialógy. Niekedy som mala pocit, že im scenár ukázali tesne pred točením aktuálnej scénky, pretože inak si ich rozpačitosť neviem vysvetliť. Bibiana proste neverí, že je Ninou a to sa vo filme nemôže stať. Občas sa pozeráte na zábery, ktoré chceli vyznieť artovo, ale vyznievajú skôr smiešne. Vzápätí ich však vystriedajú naozaj zaujímavé momenty (húsenica-kukla-motýľ, myšlienka nabratia mesiaca žeriavom a úplným vrcholom je scéna ležiacej Niny a následne záber na žeriav nad ňou). Až posledných dvadsať minút dej naberá na obrátkach, diváka konečne preberá a dokonca aj drží v napätí. Nina pripomína vývoj slovenského filmu za posledné obdobie. Je to jazda po húsenkovej dráhe.(22.9.2017)

(141/2017) / Výborné vykreslenie depresívnej nálady hlavných postáv, maximálne využite hudobného motívu a Robo Roth. Tri hlavné pozitíva Niny. Film sa klasicky nevyhol pár dialógom, ktoré trošku trhali uši a chvíľam kedy príbeh trošku pokrivkával. Taká slovenská klasika. Ale pozitíva jednoducho prevažovali. Ako bonus pre mňa sa natáčalo v Bratislave a tá je pre potrebu stvárnenia pochmúrnej nálady absolútne vhodná ☺. Nadšený som bol zo záveru, ktorý mal silu a nič sa zbytočne nenaťahovalo a nevysvetlovalo ako to býva zvykom. (8/10)(22.9.2017)

• Streeper

52. KVIFF - České a Slovenské filmy nikdy nebyli pro mě. Tenhle nebyl výjimkou, i když téma bylo skvělé. Rozvod rodičů z pohledu malé slečny, která tím vším bohužel trpí, tak moc, že se ztratí, aby jim ukázala, že na ní přece záleží nejvíce. Téma skvělé, ale zpracování se mi vůbec nelíbilo. Ve filmu byla spousta zbytečných scén, které bych dala úplně pryč, protože byli zdlouhavé a nudné. Výkon herců ale hodnotím jako velmi pozitivní.(5.7.2017)

• - Celosvětová premiéra proběhla 3. července 2017 na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech. (Stoka)