Slovensko / Česko, 2017, 82 min

Juraj Lehotský

Norbert Hudec

Nina je velkou výzvu pro naše filmaře, natočit taky takové skutečné drama. Lehonstý se totiž slušně předvedl. Dokázal výborně pracovat s atmostférou a různými detaily. Navíc některé scénky, působí skutečně filmařsky úmělecky a ne směšně. V československé kinematografii je zpracování ojedinělé a odvážné., Přestě takhle se mají dramata dělat. Nemyslím, si ale že by film znamenal nějákou zněmu. Nicméně, je skutečně velkým zážitkem.(4.8.2017)

V mojich očiach je "Nina" tohtoročným najlepším slovenským filmom, ktorý som videl. Prečo? Lebo všetko na mňa pôsobí vierohodne. Nina je uveriteľná, jej rodičia sú uveriteľní, dialógy sú reálne, situácie, ktoré všetci prežívajú sú skutočné. Hoci už dávno nie som dieťaťom, nezabudol som na to, čo deti prežívajú. A nezabudol som na to, že určité momenty a určité slová, ktoré ako dospelí povieme im môžu atakovať celý život. Nechcem to rozoberať, aby som nezachádzal moc do spoilerov. Veľmi veľkým ťahúňom je hudba. Hudba a malé množstvo dialógov. No keď niekto niečo povie, pôsobí to ako veta, ktorú by tie postavy skutočne povedali. A hoci by sme asi chceli všetci, aby naše deti boli ako my, a rozmýšľali ako my, nikdy také nebudú. A preto nebudeme ich schopní pochopiť. Lebo všetci skôr či neskôr na to zabudneme,ako sme sa cítili ako deti. A fakt, že mnohé veci vnímame úplne, ale úplne inak. A tento film nám to podľa mňa fantasticky pripomína. Dospelí v ňom uvidia, že by nemali rúcať sny svojim deťom, lebo nikdy nevieme, aký vplyv to na nich môže mať. A často môže potom dôjsť k nešťastnej tragédii, ktorá môže síce rodičov opäť spojiť, no nikdy už to nevráti to, čo sa stalo. A tento film to ukazuje absolútne brilantne. Neveril som, že sa toto tohto roku stane. Ale máme tu slovenský film, ktorý by som mohol odporúčať všetkým. Lebo každý si z neho niečo odnesie. A každý si z neho podľa mňa odnesie niečo úplne iné. Teším sa, až si "Ninu" pozriem znovu. A hoci viem, že oscarovú nomináciu dostane film "Čiara", osobne by som ju doprial tomuto filmu. Pretože oveľa viac prehovára k bežným ľuďom, ktorí vnímajú problémy, ktoré sú oveľa bežnejšie. Pán Lehotský, ďakujem za tento zážitok. Hodnotenie: A+(23.9.2017)

• Hamaradža

Nina sa na naturalizmus skôr hrá než by vyznievala reálne, jej improvizované repliky znejú... no, improvizovane a skrz slabých, amatérskych hercov (okrem skvelého Roba Rotha) a vykonštruovaný scenár som mu nezožral ani sekundu. Keby sa film viac venoval zaujímavej postave otca, jeho problému milovať dcéru predstavujúcu výsledok nešťastného vzťahu, mohlo by z toho vypadnúť niečo moc zaujímavé. Takto je to iba ak povrchné a naivné. Čo je škoda lebo ide o veľmi nosnú tému.(21.9.2017)

Som milo prekvapený, pre mňa zatiaľ slovenský film roka (áno, videl som Únos, Piatu loď, Čiaru, dokonca aj tú sprostú evitovku). Edit: Po zhliadnutí filmu Špina je už pre mňa slovenským filmom roka práve on.Téma filmu pre mňa nebola zaujímavá, ani originálna, skôr to bolo typicky slovenské - my sa vyžívame v depresívnosti. Ale inak mi na snímke nič nevadilo. Citlivo zvolená stopáž, autenticky herci, uveriteľné dialógy. Po dlhšej dobe to nie je nejaký lowcosťák (ako napr. Stanko či Socialistický Zombi Mord), ktorý nemá čo stratiť. Konečne tu máme film, ktorý sa aj berie vážne, nie sú tam prefláknutí herci zo seriálov a dialógy nešuštia papierom. Záver bol dramatický, divák sa dokonca začal o hlavnú hrdinku báť. Na druhú stranu, pozadie vzťahov troch najdôležitejších postáv mohlo byť vysvetlené viac. Plné hodnotenie nedávam, ale inak som veľmi spokojný.(23.9.2017)

(141/2017) / Výborné vykreslenie depresívnej nálady hlavných postáv, maximálne využite hudobného motívu a Robo Roth. Tri hlavné pozitíva Niny. Film sa klasicky nevyhol pár dialógom, ktoré trošku trhali uši a chvíľam kedy príbeh trošku pokrivkával. Taká slovenská klasika. Ale pozitíva jednoducho prevažovali. Ako bonus pre mňa sa natáčalo v Bratislave a tá je pre potrebu stvárnenia pochmúrnej nálady absolútne vhodná ☺. Nadšený som bol zo záveru, ktorý mal silu a nič sa zbytočne nenaťahovalo a nevysvetlovalo ako to býva zvykom. (8/10)(22.9.2017)