Reklama

Reklama

Nina

Trailer 2

Obsahy(1)

Nina je dvanáctiletá dívka, které se svět, jak ho doposud znala, otřásá v základech a začíná se rychle rozpadat. Ze vztahu jejích rodičů už zbyly pouze výčitky a nenávist. Máma a táta. Dosud byly tyhle dvě bytosti pro ni tou největší oporou a pevným společným bodem, teď jen Nina zoufale přihlíží jejich hádkám a vzájemným nadávkám. Oba prý chtějí to nejlepší právě pro ní, ale myslí hlavně na sebe, na své nové partnery. Zároveň se neštítí poštvat občas dceru proti sobě navzájem. Stejně jako ostatní děti, které se ocitly ve stejné situaci, Nina svým rodičům vůbec nerozumí, cítí se opuštěná, zrazená a najednou není nic, čemu by mohla věřit. Jedinou jistotou jejího života zůstalo závodní plavání. Ticho pod hladinou nabízí chvíle klidu a vysvobození a únik od všech problémů. Když se pak ukáže, že se pravděpodobně nebude moci zúčastnit plaveckých závodů, rozhodne se Nina k nečekanému radikálnímu kroku... (Bontonfilm)

(více)

Videa (2)

Trailer 2

Recenze (47)

leila22 

všechny recenze uživatele

Problém Niny tkvie v jej výraznej nevyváženosti. V príbehu je niekoľko slabých podpriemerných momentov, ktoré sú divácky nezaujímavé. Postavy sú dlho nevýrazné a snáď najväčším problémom je, že ich rozhovory nie sú uveriteľné, sú to len naučené dialógy. Niekedy som mala pocit, že im scenár ukázali tesne pred točením aktuálnej scénky, pretože inak si ich rozpačitosť neviem vysvetliť. Bibiana proste neverí, že je Ninou a to sa vo filme nemôže stať. Občas sa pozeráte na zábery, ktoré chceli vyznieť artovo, ale vyznievajú skôr smiešne. Vzápätí ich však vystriedajú naozaj zaujímavé momenty (húsenica-kukla-motýľ, myšlienka nabratia mesiaca žeriavom a úplným vrcholom je scéna ležiacej Niny a následne záber na žeriav nad ňou). Až posledných dvadsať minút dej naberá na obrátkach, diváka konečne preberá a dokonca aj drží v napätí. Nina pripomína vývoj slovenského filmu za posledné obdobie. Je to jazda po húsenkovej dráhe. ()

Hamaradža 

všechny recenze uživatele

Nina sa na naturalizmus skôr hrá než by vyznievala reálne, jej improvizované repliky znejú... no, improvizovane a skrz slabých, amatérskych hercov (okrem skvelého Roba Rotha) a vykonštruovaný scenár som mu nezožral ani sekundu. Keby sa film viac venoval zaujímavej postave otca, jeho problému milovať dcéru predstavujúcu výsledok nešťastného vzťahu, mohlo by z toho vypadnúť niečo moc zaujímavé. Takto je to iba ak povrchné a naivné. Čo je škoda lebo ide o veľmi nosnú tému. ()

Reklama

honajz2 

všechny recenze uživatele

Dva a půl roku čekání, kdy se to někde konečně objeví ke zhlédnutí a nakonec to dopadlo tak, že mi Juraj Lehotský znovu potvrdil, že moc neumí. Tady fakt chtělo hodně zapracovat na psychologii postav, protože hlavně kvůli její absenci se celé to sociální drama rozpadá a moc nefunguje. Takhle zde všichni nějak jednají a přitom já nechápu, proč matka Niny svoji dceru moc nemusí, proč se její rodiče rozvedli, proč to Nině nejde ve škole (což se dá jednoduše odvodit, ale jak si tím mám být jistý, když tam jsou ty záběry ze školy dva a ani v jednom neprobíhá výuka?), proč a kde si její máma nabrnkla nějakého Němce, který k Nině evidentně vůbec nemá žádný vztah, proč má její matka tak velký problém s plaváním a chce na ni volat policii, když jde na závody... a takových otázek mám ještě mnohem víc. A přitom jsou pro pochopení toho všeho dost potřebné, protože bez toho to skutečně nemá moc jak fungovat. Potom to prostě působí prvoplánově a vykonstruovaně, i když se to snaží o realističnost. Vlastně se to ani nikam neposouvá a to, na co člověk vyloženě čeká (útěk), se odehraje až úplně na konci, jako nějaké velké finále. Přitom tam to začne být nejzajímavější a ačkoli (částečně) otevřené konce u těchto dramat většinou můžu, tady mi přišel nedostatečný, jako by na tom Lehotský nechtěl víc pracovat, protože většina filmu na mě skutečně působila jen jako úvod. Ale musím uznat, že na rozdíl od Zázraku to má kromě hodně solidní filmařské stránky i určitou snahu něco vyprávět - ale ještě asi bude dlouho trvat, než vyplodí něco povedenějšího. Kdoví, jestli nenatočí něco s vyloženě zajímavým námětem, asi se k Lehotskému už jen tak nevrátím. 2* ()

Pierre 

všechny recenze uživatele

Nina je velkou výzvu pro naše filmaře, natočit taky takové skutečné drama. Lehonstý se totiž slušně předvedl. Dokázal výborně pracovat s atmostférou a různými detaily. Navíc některé scénky, působí skutečně filmařsky úmělecky a ne směšně. V československé kinematografii je zpracování ojedinělé a odvážné., Přestě takhle se mají dramata dělat. Nemyslím, si ale že by film znamenal nějákou zněmu. Nicméně, je skutečně velkým zážitkem. ()

Slarque 

všechny recenze uživatele

Juraj Lehotský se zřejmě stává specialistou na sociální dramata o mladých plavkyních. Opět to funguje především díky Bibianě Novákové, která dokázala působit před kamerou za všech okolností přirozeně. Pohled na rozpadající se manželství z pozice dítěte, jehož rodiče si dělají vzájemně naschvály, je neveselý. Konec, kde hlavní hrdinka zmizela ze scény, a najednou mě mělo zajímat, co cítí rodiče, snad ani nemohl fungovat. Viděno s českým dabingem, ale nezdálo se mi, že by tomu nějak ublížil, jen mi dabování slovenských filmů do češtiny pořád přijde na palici. :-/ ()

Galerie (33)

Zajímavosti (7)

  • Celosvětová premiéra proběhla 3. července 2017 na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech. (ČSFD)

Související novinky

Rickon Stark z Hry o trůny míří do Zlína

Rickon Stark z Hry o trůny míří do Zlína

12.05.2018

Fotbal na islandské sopce, superhrdinové na dvou kontinentech, koňské závody na mongolských pláních, bláznivá cesta malých rockerů, boj proti pradávným obrům, retro dobrodružství malých únosců či… (více)

Reklama

Reklama