Lesní rituál

• Velká Británie The Ritual

Po tragické události, při které zemře jejich kamarád, se parta čtyř kamarádů vydává do švédské přírody uctít jeho památku a zároveň upevnit narušená přátelství. Po úrazu jednoho z nich a nepřízni počasí se zpátky do civilizace vydávají "zkratkou". Jak řekne jeden z nich - kdyby zkratka byla cesta, dávno by se jí říkalo cesta. A má pravdu - na co skupina v lese narazí, neexistuje příliš racionální vysvětlení a všichni musí bojovat s démony - ať už s těmi, na které nyní narazí, tak s těmi, které mají hluboko uvnitř po smrti kamaráda... (kery-)

einar

Pomerne zaujímavé, ako je tento horor trestaný hodnoteniami za slabší koniec, pričom v dnešnej dobe sa filmy spoliehajú na primitívne lakačky, typu za hrdinom sa zjaví dokonalý cgi duch. Alebo úsmevné IT, kde malo napríklad strašidelnú atmosféru navodiť malé dieťa, ktoré dookola opakuje pár slov. Za to prvé 3/4 sú maximálne uspokojivé, scéna v chate je creepy as fuck a atmosféra švédskych lesov dokonalá. ()

Demonic189

Záver je skutočne o máličko slabší (po odhalení "príšery" atď), ale do vtedy sa jedná o jeden z najintenzívnejších hororových zážitkov posledných rokov, ktorý si berie to najlepšie z klasík ako Blair Witch či Predátor. Veľké devíza spočíva najmä v dobrých hercoch, kde nemáte po hodine pocit, že ich chcete všetkých zabiť a skvelom prostredí tajomného lesa. 90 minút je presne tak akurát, takže suma sumárum = pecka! ()

Kvasekus

Ten švédskej lesík jen perfektní kullisa pro takovejhle film. Zprvu taky hlavně atmosféra tomu byla odpovídající a asi do prvního unesenýho to bylo fakt dobrý. Pak to začalo trošku kulhat...teda až na toho(TROCHU SPOILER) sobolosa, ten běhal pěkně...možná kdyby toho méně ukázali a více křupali a děsili a občas někoho unesli...bylo by to lepší. Potenciál tam byl velikej ()

Likan7

Skvělý drama. První polovina funguje na jedničku a tak dobře by fungovala i kdyby se z ní vystříhal všechno to nadpřirozeno. Parta kámošů vyrazí do hor. Krásná scenérie, pěkné přelety. V pohodě. Ale už úvodní scéna v obchodě dává tušit, že to bude trochu něco jinýho. A na mě tohle fungovalo skvěle. Dlouhé statické pomalu přibližující záběry na stromy, kdy se snažíte chytit nějaký pohyb, hutná atmosféra a neviděné nepopsané zlo. Do týhle chvíle to byla paráda za plnou palbu, jenže je obrovská škoda, že se tvůrci v poslední půl hodině trochu utrhli ze řetězu a s přibývajícími lidmi a záběry na "to" jde strach a všechno tak pečlivě a dobře postavené do kytek. Toho konce je fakt škoda, protože jsem už dlouho nebyl při sledování filmu tak "nervózní". ()

Franc1s

Partička chlapíků vyráží na čundr do lesů ve Švédsku, ono to ale nebude takové jednoduché čundrování... :) Jakoby je něco nahánělo po lese, do toho hodně špatné sny a ještě pár věcí...Za začátku velice dobrá atmosféra, kde je dosti lekaček, díky pěknému využití zvuků a světla. No a potom, to je už na každém... Rozhodně zase po delší době trošku jiná hororovka, která stojí za to jedno kouknutí. 7/10 ()

Acrobat

Od Beara Gryllsa kdesi v Severskom(???) zapadákove po Shyamalanové Village či takéto variácie... Prebudenie chlapa, ktorý najlepšie robí to, že kričí do poondiateho lesa. A v tom kriku je všetko, čo sa dusilo v ňom, divákovi, tvorcov. Tí príkladmo, pekne bez trasenia kamerou robia pekné dusno, a celkovo je to od prízvuku hercov po takú 3/4 solídna tvorba kde necítiť americký primitivizmus. Potom však nepochopím výzor božského bastarda, nedáva mi zmysel potom jeho nenápadné pohybovanie sa v lese vzhľadom k "postave"a v neposlednom rade si myslím, že to mohlo ostať v ľudskej (zdegenerovanej) rovine, než vyťahovať mýty a podobné pri hororoch tak neobvyklé keci. Ak by totižto išlo o vzťah človek-človek; trpiaci-šibnutý, práve bez vynechania Lokiho debilizmov a legiend, by to bol pomerne perfektný minimalistický hororothriller. Zábava, či skôr stiesnené utrpenie, to však bolo bezpochyby, ibaže od návštevy lesa ma to rozhodne neodradí. (videné 07.03.2018, BDrip) ()

LabySo69

První dvě třetiny filmu se krásně buduje atmosféra a podobnost s blair witch nejde přehlídnout..strach z neznáma, psychologie postav plus trocha toho lovu a jsme i u Predátora. Je poměrně lehký, vžít se a užívat si to strašidelný prostředí. Jenže pak přijde závěr a s nim odhalení "onoho čehosi" a celý to budování končí v nejhlubším hajzlu, a to tak že hodně. Je to fakt škoda, protože rozjetý to bylo pěkně, ale za mě ne-e, bohužel. ()

Sweat55

Celkem povedená lesní zabijačka, která mixuje severskou mytologii s dnešním světem. Film docela dobře buduje napětí, herecká parta je skvělá (konečně dospělá parta lidí v lepším hororu, to tu dlouho nebylo) a hlavně scénář dal hrdinům dobrý důvod, proč cestu absolvovat. Bohužel ke konci tomu dojde dech a místo strašidelnosti se dostaví tupá akce, která celkem zabíjí to skvělé budování atmosféry. I tak ale zajímavá podívaná, na kterou si ale stejně nikdo nevzpomene. ()

Rypley

3 hvězdy? ok asi jo. Za mě, ale 4 z 5. Ve filmu není nic co by jste asi neviděli jinde, pokud jste fanouškem hororů. Na druhou stranu pokud jste fanouškem hororů a chcete další horor, tak tento film je pro vás. Film trochu kazí závěr, jelikož v podstatě vysvětlí co se tam sakra děje a někdy méně je více. Na druhou stranu dostanete ucelený závěr s vysvětlením a ne jen náznaky či dohady nebo nic jako v případě Záhady v Blair witch. p.s. Dost mi to připomnělo krátký film Pavla Soukupa Lesapán https://www.csfd.cz/film/408371-lesapan/prehled/ ()

TomStrom

Hele, jelen... Popravdě řečeno, tohle má do horroru hodně daleko. Strašidelnost, napětí a atmosféra je tam jen v několika málo kratičkých pasážích a jinak je to střídavě nuda a střídavě fantasmagorie. Především je to ale takové mdlé a bezkrevné, opět jeden z dlouhé řady horrorů, u nichž si za týden nevzpomenu, o čem vlastně byly (asi teda s výjimkou toho monstra, ale to není zapamatováníhodné z důvodů, které by se tvůrcům líbily). V South Parku asi měli pravdu, Netflix je ochotnej točit kde co, podobných unylých zívaček vydávajících se za horrory se od něj dočkáme ještě spousty. Nedávno zkouknutý Primal Rage byl teda o několik tříd lepší. ()

Hashirama

Takto by vypadal nový Blair Witch, kdyby to nebyla narkomanská amatérská superpičovina s kosovským rozpočtem, podle kterého taky všechno vypadá. Zde se s hororovými proprietami pracuje na úrovni. Prostředí navozuje atmosféru, postavy mají chemii a funkčně využité příběhové pozadí, a efekty i design jsou čisté, hezky vymyšlené i zrealizované. A nikdo ani na chvilku nepropadl dojmu, že horor lze natočit jenom zmateným pobíháním mezi stromy, čůráckým chováním postav a rozpixelovanou nafetovanou šmouhou, co se ukáže na sedm vteřin a všechny zmasakruje. Děkuju, že tu ještě někdo dělá svou práci. ()

rublik05

Klasická vyvražďovačka alá Vetřelec, s tím že vetřelce hraje velký jeleň po obrně a děj se odehrává ve švédském lese. Obsazení nic moc, herci vcelku nejsympatičtí. Děj je víceméně celý film stejný, lekaček je dost, ovšem takové očekávané a nudné. Závěr filmu totální sračka a víc než děsivé je tak akorát velmi vtipný. No, za jeleňa dávám 1* jinak zde nemám co hodnotit. 1/10. ()

gemi

Není to nic, o čem bych vedl vášnivé debaty s kamarády nad pivem, ale solidní, atmosferická záležitost to je určitě. Byť je to horor, obejde se bez laciných lekaček, za to půl hvězdy nahoru. Kdo se bojí, nesmí do lesa. A kdo se lesa nebál, ten se po tomto bát začne. Zvlášť těch ve Švédsku. Většinu filmu je zlo pouze tušené, ale ke konci se objeví v plné kráse a musím uznat, že je to originální hnusák. Hodně jsem váhal mezi třemi a čtyřmi, ale celkově mi film přijde podhodnocený, tak to trošku vyvážím. ()

samkko

8.5/10 a jestli jste stejně jako já, fanda folk hororových filmů, Rituál vám nesmí uniknout. Filmy z horského, lesního a polního prostředí prostě miluju a Rituál mi umožnil ponořit se do své lásky hodně hluboko. Ono se stačí podívat na plakát a už víte, že to bude jízda. Předlohu od Nevilla jsem nečetl a upřímně mě to mrzí, protože si dovedu představit ten skvost. Možná si to ale jednou přece jen přečtu, protože něco takhle výjimečného se zas tak často nevidí. Kombinace lesního survivalu, pořádného folku a švédské mytologie je zaručená sázka na jistotu. Příběh je velmi poutavý a svižný. Postavy jsou skvěle propracované a dokáží být i zábavné. Atmosféra je velmi těžko slovy popsatelná, už od začátku se to začíná stupňovat a vyvrcholí to až na skvělém konci. Kamera je v lesích využitá fakt dobře a umožnuje nám víc proniknout do příběhu. Místy je to pořádně temné, mysteriózní, strašidelné a znepokojivé, tak jak to má být a já si to naprosto užil. ()

MAAUZ

Nesmysl bez vysvětleného konce. Ale napětí se dalo v druhé polovině filmu krájet na víc kousků. Witchcrafting spojenej s lesem je sám o sobě nepříjemnou kolaborací k tomu, aby se člověk cítil nepříjemně. Což se tu rozhodně povedlo. ()

ŠpetaMarek

Velmi příjemná jednohubka, kde 3/4 filmu máte usměv od ucha k uchu, protože je tam vše na správném místě a když se poslední 1/4 trochu utrhne ze řetězu, tak stejně na tu hru přistoupíte. ()

Clark_Kent

Tak tady můžu říct, že mě tento snímek vytrhnul celkem dost zostra. Pecková atmosféra, čtveřice kamarádů co maj po chvíli plný gatě a procházejí se po celkem hustým lesem. Vynikajcí hudba a spousta nepředvídatelných akcí, tohle je rozhodně chuťovka. ()