poster

Lesapán (studentský film)

 • anglický

  Leshy

Mysteriózní / Pohádka / Fantasy / Horor / Krátkometrážní

Česko, 2015, 20 min

Režie:

Pavel Soukup

Scénář:

Petr Koubek

Kamera:

Václav Tlapák

Hudba:

Daniel Patras
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Gray Wolfman
  *****

  Po třech dnech sem se konečně dokopal k tomu, abych sesmolil pár řádků o tomto shortíku... Začnu nejdříve plusama, pač těch je o proti mínusům mnohem víc: 1+ Herecké výkony: Ty jsou prostě na profesionální úrovni, nepřehrávají a svůj strach, či emoce je krásně vidět v jejich očích, což se u nízkorozpočtového, krátkého filmu nevidí, navíc jedenáctiletá Vladěnka byla ve své roli naprosto famózní a režisér udělal moooc dobře, že si jí vybral. 2+ Audiovizual: Ani v tomto směru nemám žádnou výtku. Kamera perfektní. Když jsou záběry na les ve dne, tak září přívětivostí a dobrotou, na druhou stranu, když nastane noc, tak ztemní a měsíční svit, protékající mezi větvemi stromů dodá jistou náladu beznaděje. K tomu dodejte nenápadný zvuk větru a máte atmosféru, která by se dala krájet. A to nemluvím o tom, když do toho zařve Hejkal, jeho řev fakt zamrazí. 3+ Maska Hejkala: Ani zde nemám co vytknout a jsem velice rád, že tvůrci nepoužili téměř žádné CGI efekty, ale pojali to pěkně oldschoolově a použili celotělovou masku s mechanickým obličejem. 4+ Scénář a režie: To, že se Soukup a Koubek dali dohromady, udělali velice dobře a vytvořili kousek vskutku nevídaný.... A teď ty mínusy.... I po 3 dnech hledání něčeho, čím bych to mohl aspoň troch strhnout, mě napadá jen jedna věc a to, že když se Vladěnka v noci probudí, aby se podívala co šustí za oknem, tak má zvýrazněné oční linky, což trochu ubírá na věrohodnosti, ale to je fakt jen detail, jinak fakt nevím, co bych tomu měl vytknout.... Nečekejte žádné potoky krve, nebo stovky trapných lekaček, tady jde o atmosféru a tu skutečně má neskutečnou. Nevím, jak by dopadl Leshy jako celovečerní film, ale na poli krátké, nezávislé tvorby to je nadstandartní úroveň a já osobně doufám v miniserii a dolších našich, folklorních bytostech, jako třeba Vodník, Bludičky atd. Bravo pane Soukupe a pane Koubku. Smekám a upřímně se teším na vaší další tvorbu(7.3.2016)

 • MikeCool
  ****

  Studentský film. Tvůrce obdivuji za velkou technickou vyspělost v tomto snímku, která předčí i mnohé, čtyřnásobně delší hororové filmy, nejen z českých končin. Kreativní a zároveň velice prostoduchý příběh, který je propleten kvalitními výkony hlavních postav a rovněž hrůzou nahánějícího Lesapána, kterého štáb vyšperkoval k úplné dokonalosti. Celému štábu fandím v natočení celovečerního filmu na bázi tohoto velmi zdařilého krátkometrážního počinu.(19.10.2015)

 • Ombak▼Penari
  ****

  Tak už to vypadá, že mladí filmaři taky chtějí točit něco jiného než nekonečné příběhy o tom, jak se tady máme všichni blbě (škoda, že to nechtějí taky ti starší, co drží filmový průmysl v rukou). Což je nejlepší filmová zpráva za poslední roky. Lesapán na mě působí jako manifest. Že to totiž s žánrovými filmy u nás jde. A jde to velmi dobře. Taková osamocená vlaštovka, za kterou se člověk dívá a doufá, že už brzo přiletí celé hejno. Mě se to moc líbilo a budu doufat, že ta nominace na českého kocoura znamená aspoň tolik, že se o filmu bude mluvit a že se tím možná inspirují i další. Potlesk.(7.3.2016)

 • Campbell
  ****

  Soukup je naděje Česka co se hororu(a i filmu jako takového, protože češi jediné co točí jsou romatnické komedie)tímhle filmem to opět dokazuje, jedné se o parádní a hlavně atmosférický film a to co se tu předvádí s kamerou je neuvěřitelné, záběry jsou nádherné. Herci poměrně překvapily. Maska byla co jsem čekal, byla naprosto dokonalá(i když mi přišla až moc jako Faun podle kterého se inspirovaly). Film je parádní sice se najde zaškobrtnutí ale to nemění nic na tom že je to nejlepší Český film od dob Třídy smrti.(17.3.2017)

 • dubinak
  ****

  Pro mě byl novější Domovoj stoprocentně intenzivnějším zážitkem. Myslím, že Lesapánu škodí asi stopáž a vycpávkové scény. Bohatě by stačila klidně o pět minut kratší a nedopřát divákovi tolik pohledu na ochránce lesa, jehož častá přítomnost trochu ubírala na dojmu. Vizuálně naprosto super a už od začátku jsem v tom cítila nádech Kytice, ale méně je někdy více.(11.10.2017)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace