Lesapán (studentský film)

Pavel Soukup

Petr Koubek

Václav Tlapák

Daniel Patras

Skvostná žánrovka, dokonalá svým zpracováním, ať už technickým nebo dramaturgickým. Horror, který není vůbec k smíchu, a to je sakra výkon v české tvorbě. O to větší poklona tomu, že jde stále o studentský film. Příběh nijak extra nenadchne, ale o to v horroru nikdy moc nešlo. Protože atmosféra je tu vybudovaná pekelně dobře. A bezchybné masky a kostýmy v mých očích přidávají finální hvězdu navíc. Takhle dobrý český studentský film jsem hodně dlouho neviděl. A kdyby i tradiční český divák chodil na takové filmy do kin, to by se konečně naše kinematografie mohla o kousek zvednout ze dna.(12.3.2016)

Studentský film. Tvůrce obdivuji za velkou technickou vyspělost v tomto snímku, která předčí i mnohé, čtyřnásobně delší hororové filmy, nejen z českých končin. Kreativní a zároveň velice prostoduchý příběh, který je propleten kvalitními výkony hlavních postav a rovněž hrůzou nahánějícího Lesapána, kterého štáb vyšperkoval k úplné dokonalosti. Celému štábu fandím v natočení celovečerního filmu na bázi tohoto velmi zdařilého krátkometrážního počinu.(19.10.2015)

Hajný je lesa p... počkat. Ode dneška není. Protože až Soukup měl ty koule vzbouřit se myslivecké lobby a odhalit, že hajný je jen Hejkalova předsunutá jednotka. Já doufám, že to Pavlovi brzy nezačne lézt na nervy a bude si z toho brát hlavně to příjemné a pozitivní, ale pro mnohé z nás, obyčejné diváky a horrorové fandy, to prostě mnohdy nejde vyjádřit jinak. On prostě je králem současného českého filmového horroru. Pavlův přístup se mi líbí. Když už do něčeho jde, jde do toho naplno a snaží se to udělat co jak nejlépe. A ono se mu to daří. Ale k Hejkalovi. Super atmosféra, vracející doby strašidelných a temných pohádek. Spousta věcí je jen naznačena, zatažena oponou mlhy, větví stromů. Hejkal nepotřebuje explicitně ukazovat, jen naznačuje a zbytek nechá na divákově mysli. Film mě hrozně moc potěšil tím, že obsahuje spoustu scén, do nichž by mnozí současní horroroví tvůrci nacpali zvukovou lekačku. V Hejkalovi je u těchto scén ticho a hejkal se tak stává zářným příkladem a důkazem toho, že je to mnohem účinnější. Při zvukové lekačce sice nadskočíte, ale tím to končí. Tady? Třeba když Anička poprvé zahlédne Hejkala, tak mi někdo jezdil struhadlem po zádech nepříjemně dlouho a chlupy mi stály na celém těle. Soukup prostě opět dokázal dokonale propojjit hned několik základních filmových vjemů a linií - od parádně vybraného prostředí, přes velmi příjemnou kameru, parádní hudbu, skvělou masku a sympatické herecké obsazení. Velmi zanedbatelnou výtku bych měl možná k obsazení Aničky, ta holka byla ve své roli dobrá, proti tomu nemám ani ň, jen mi přišla až moc prvoplánovitě hezká a roztomilá. Trošku obyčejnější holka by byla možná lepší. Takže Pavle, chci další. Víc a víc.(12.10.2015)

Studentský film. Všude, kde jsem narazil na krátký film Lesapán, bylo dopsáno "studentský film". Autor sám ale tvrdí, že se nejedná o studentský film. Využití některých festivalů bylo asi potom také systematické. Ať už je tedy film studentský, amatérský, nezávislý nebo profesionální, po dějové lince je to po vzoru klasických hororových zakončení. Jiný konec možná asi nelze už očekávat. Moc nevím, co si o tom myslet. Kamerově to bylo ale krásně nasnímané a film tak působí kvalitně.(21.8.2017)

Po třech dnech sem se konečně dokopal k tomu, abych sesmolil pár řádků o tomto shortíku... Začnu nejdříve plusama, pač těch je o proti mínusům mnohem víc: 1+ Herecké výkony: Ty jsou prostě na profesionální úrovni, nepřehrávají a svůj strach, či emoce je krásně vidět v jejich očích, což se u nízkorozpočtového, krátkého filmu nevidí, navíc jedenáctiletá Vladěnka byla ve své roli naprosto famózní a režisér udělal moooc dobře, že si jí vybral. 2+ Audiovizual: Ani v tomto směru nemám žádnou výtku. Kamera perfektní. Když jsou záběry na les ve dne, tak září přívětivostí a dobrotou, na druhou stranu, když nastane noc, tak ztemní a měsíční svit, protékající mezi větvemi stromů dodá jistou náladu beznaděje. K tomu dodejte nenápadný zvuk větru a máte atmosféru, která by se dala krájet. A to nemluvím o tom, když do toho zařve Hejkal, jeho řev fakt zamrazí. 3+ Maska Hejkala: Ani zde nemám co vytknout a jsem velice rád, že tvůrci nepoužili téměř žádné CGI efekty, ale pojali to pěkně oldschoolově a použili celotělovou masku s mechanickým obličejem. 4+ Scénář a režie: To, že se Soukup a Koubek dali dohromady, udělali velice dobře a vytvořili kousek vskutku nevídaný.... A teď ty mínusy.... I po 3 dnech hledání něčeho, čím bych to mohl aspoň troch strhnout, mě napadá jen jedna věc a to, že když se Vladěnka v noci probudí, aby se podívala co šustí za oknem, tak má zvýrazněné oční linky, což trochu ubírá na věrohodnosti, ale to je fakt jen detail, jinak fakt nevím, co bych tomu měl vytknout.... Nečekejte žádné potoky krve, nebo stovky trapných lekaček, tady jde o atmosféru a tu skutečně má neskutečnou. Nevím, jak by dopadl Leshy jako celovečerní film, ale na poli krátké, nezávislé tvorby to je nadstandartní úroveň a já osobně doufám v miniserii a dolších našich, folklorních bytostech, jako třeba Vodník, Bludičky atd. Bravo pane Soukupe a pane Koubku. Smekám a upřímně se teším na vaší další tvorbu(7.3.2016)

• - Výroba celotělové masky s animatronickou mimikou trvala přes měsíc. V hlavní roli se představil spolutvůrce masky Josef Rarach. Aplikace masky před každým natáčením trvala 2 a půl hodiny, odličování přes hodinu. Maska byla limitovaná pohybem a kvůli tropickým horkům v ní bylo nesnesitelně. Rarach musel být v každé pauze převezen do chladu. Kromě toho v ní téměř 10 hodin nemohl jíst ani si dojít na toaletu. Natáčení zdržovalo i neustálé vybíjení baterek animatroniky nebo její poruchy při deštivých nocích. (Savel)

• - Řev hejkala je namíchaný z několika zvuků, aby byl co nejděsivější: sup, prase, orel, gorila, pískání brzd, vrzání dveří a lidský hlas, který mu propůjčil Matěj Ruppert. (Savel)

• - Design masky vznikal podle kresebných návrhů režiséra filmu Pavla Soukupa. Jeho finální podoba byla ovlivněna lidovými popisy, ale také známými filmovými maskami (Vetřelec, Pumpkinhead, Faun z Faunova labyrintu (2006)). (Savel)