Jak se komunistické Československo stalo světovou velmocí ve výrobě LSD? Jak je možné, že hluboko za železnou oponou, v prostředí totalitního státu, probíhaly svobodné experimenty s halucinogeny, kterých se zúčastnily tisíce lidí? Dokumentární pátrání po českých stopách silného halucinogenu, který pod názvem Lysergamid vyráběla továrna Spofa. Svědectví podává trojice psychiatrů, kteří výzkum vedli – Stanislav Grof, Miloš Vojtěchovský a Jan Srnec. Pomocí experimentů s LSD chtěli psychiatři pochopit, jak fungují duševní poruchy. Věřili, že najdou lék na schizofrenii, deprese, závislosti a neurózy. Vlastní pokusy prováděli i vojáci, kteří v LSD viděli moderní zbraň hromadného ničení. Dobrovolníky pro výzkum se stávali nejenom studenti medicíny, psychologie či filosofie, ale hlavně umělci, dnes často známé osobnosti – např. herci Boris Hybner a Petr Oliva, malíři Jiří Anderle a Ivo Medek, socioložka Jiřina Šiklová, Martin Kratochvíl nebo japonolog Martin Vačkář. Dokumentární film Pavla Křemena umožňuje nahlédnout do duše intoxikovaného člověka nejen díky osobním příběhům účastníků pokusů, kterým zážitek změnil život, ale i speciálním vizualizacím. (Česká televize)

Ainy

Byly chvíle, kdy mě nějaká informace pobavila. Například zmínka o panu prezidentu z Vysočiny a jeho zkušenosti s LSD nebo sjetý vojenský štáb a nebo taky zmínka, že by tuto halucinogenní látku papaláši rádi rozprášili po nepříteli a bez boje tak zrekvírovali jeho území. Já jsem třeba doteď netušila na jaké špici ve výrobě a výzkumu LSD naše republika byla. V Americe ji zakázali pod vysokými tresty, v komunistickém Československu se na jejím výzkumu pracovalo dál. Co mi ovšem vyvolalo dávicí reflex, byly záběry z bývalé dětské psychiatrie, kdesi na polozapomenuté samotě a zmínka o pokusech na dětech. Ideální námět na horor. Na konci dokumentu mi ten pán s detektorem vykouzlil na rtech úsměv. Předpokládám, že zakopané skleněné ampulky v krabičkách zas tak moc nepípají. ()

ledzepfan

Měl jsem z toho trochu obavy, ale nakonec z celé věci vylezl docela dobrý, zábavný a zajímavý dokument. Hlavní zbraní filmu je ten uctihodný zástup zpovídaných osobností většího či menšího významu. Od psychedelické superstár světového formátu (a jeho méně známé, přesto však ve své době neméně významné kolegy), přes známého (teda v ČR) mima až po úplně řadové účastníky experimentů. Film taky zvedá fakt, že jde o český dokument o čistě českém (hmm-sorry-československém) fenoménu a tak asi jakási vlastenecká pýcha dotlačila tvůrce k opravdu svědomitému výkonu. Až na pár drobností bych výrazněji vytknul snad jen ty přiblblé kolotočářské, pseudopsychedelické efekty. O kolik serióznější a pro diváka přínosnější by bylo místo křečovitých videotriků ukazovat třeba obrazy testovaných výtvarníků.? ()

venca163

Omg, sledovat partu dědků, jak se dušujou, jak si tenkrát na východě před 50 lety dali trošku toho LSD je vlastně docela úmornej zážitek. A mezitim je jen pár zajímavých (testování na armádě) nebo humorných (naivní Boris Hybner o Jimi Hendrixovi) momentů. #fetováníSÚřednímPovolením (60%) ()

Autogram

Úžasný nádherný nebeský pocit, každý zo zúčastnených opisuje LSD podobne. A tých zúčastnených je mimoriadne veľa, pričom nešlo o žiadnu spodinu, ale o psychiatrov, intelektuálov, umelcov, hudobníkov, a hlavne výtvarníkov, ktorí mali svoje zážitky aj zaznamenať. Len u tých surrealistov by som trochu pochyboval, keď oni podobne tvorili aj v celkom triezvom stave. Rozsah pokusov aj domáceho experimentovania ma prekvapil a ani Miloš Zeman sa tomu nevyhol. Dokument je výborne spracovaný, nič ani nikoho neodsudzuje a iba konštatuje konečný zákaz LSD najskôr vo svete a potom aj v ČSSR a jeho označenie za nebezpečnú drogu. Filmom samozrejme sprevádza hudba Hendrixa a Doors. ()

topi

Pavel Křemen je jeden z našich předních dokumentaristů a dokazuje to svým precizním zpracování o látce zvané LSD. Spousta osobností vypráví o účincích této látky a dojde i na zmínku o dnes již opuštěném oddělení dětské psychiatrie, kde se prováděli pokusy LSD na dětech. Výborné jsou i ukázky z filmových materiálů, kde látku zkoušeli přímo na vojenských šaržích. Dokonale a poutavě zpracované téma. Po dlouhé době konečně kvalitní dokumentaristická práce. ()