Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Román M. Viewegha Výchova dívek v Čechách je vlastně prvním porevolučním (a po revoluci i napsaným) původním českým literárním bestsellerem. V jeho textu se umně slučuje humor, politika, sex, autorská sebereflexe i existenciální metafyzika. Stal se předlohou ke stejnojmennému filmu, který vypráví příběh Oskara, českého učitele a začínajícího spisovatele (O. Pavelka). Oskar dostane od místního zbohatlíka (M. Lasica) nabídku a těžko jí dokáže odolat: za peníze, několikanásobně převyšující jeho měsíční plat, má v kurzu tvůrčího psaní doučovat milionářovu dceru (A. Geislerová), která s ním zpočátku naprosto odmítá komunikovat. Do tvrdohlavé dívky se posléze zamiluje, nedokáže však kvůli ní opustit svou ženu a dceru a už jen zpovzdálí sleduje svou vyprahlou lásku, jak se řítí k neodvratnému konci… (Česká televize)

(více)

Videa (2)

TV spot 2

Recenze (123)

NinadeL 

všechny recenze uživatele

Výchovu dívek v Čechách jsem naposled viděla, když to byl nový film v televizi a znovu až teď na remasterovaném DVD. Trochu jsem se toho zážitku bála, jestli ten tehdejší víceméně příznivý dojem nebude dehonestován a vlastně doslova zruinován, ale překvapivě je tenhle Michal Viewegh ještě naprosto skvělý, zábavný a má skvělou barevnou stylizaci. Hrátky s citáty, hrátky s odosobněným hrdinou, který je vlastně sám autorem. Půvaby let 90., které zosobňuje bonviván Lasica, nejkrásnější lolita Geislerová, emancipovaná žena v domácnosti Cibulková a nejpřekvapivější hrdina dneška Pavelka. Tohle všechno dohromady osciluje v zajímavých prostředích - kabinet základní školy, zahraniční dovolená, zámecné sídlo pana K. ... a tu a tam tohle všechno prostřihne scéna jak z 9 a 1/2 týdne. Pokochala jsem se. ()

radektejkal 

všechny recenze uživatele

Zkusil jsem zne/vy/použít českou televizi pro letmé seznámení s Michalem Vieweghem, jehož romány jsem nečetl ani nehodlal. Nechápu, nerozumím, nyx verstehe. Smysl uniká jak fretka. Asi by se měli všichni, kteří se na tomto filmu podíleli, nad sebou zamyslet. Samozřejmě jsem se nedodíval, ale kdo by mi právě toto mohl mít za zlý. "Jo, severní vítr je krutý / počítej lásko má s tím / buď Arizona ruty šuty /nebo tě jen tak vymastím" - výchova dívek? K čemu? ()

Reklama

dANo 

všechny recenze uživatele

Nie každý Viewegh je skvelý a ešte aj sfilmovateľný... Toto je tiež ten prípad (tak ako aj Účestníci zájezdu), aj keď sa aj v tomto filme nájde zopár dobrých nápadov a scénok, kvôli ktorým sa ho určite oplatí vidieť. Celkovo je to však len priemerná romantická komédia, kde sa vyskytuje zopár dobrých hercov, ale nikto z nich neexceluje... ()

allegria 

všechny recenze uživatele

Jednu * dávám jen za skvělé herce, jinak nuda a ubohost. Velice mě rušily vstupy vypravěče do děje, kde mistr autor vysvětloval, co se vlastně děje a proč, jako bychom byli nevidomí a potřebovali komentář. To dokonale roztrhalo jakoukoli možnost se do situací vžít. Citáty mi stejně tak kazily dojem. Ostatně celá osa příběhu byla neoriginální (což by se dalo odpustit při lepším zpracování), předvídatelná, roztahaná a nudná. A že by komedie? Romantika? Nic z toho jsem ve filmu nenašla. ()

Zagros 

všechny recenze uživatele

Viewegha mám z dřívějších let poměrně hodně načteného a filmové adaptace jeho knih jsem také viděl téměř všechny. Hned na úvod říkám, že Výchova dívek v Čechách je pro mě jedna z nejhorších. Jde prakticky o neslanou nemasnou autorovu zfilmovanou autobiografii. Mladý učitel, který to ještě nemá v hlavně a ani v kalhotách srovnáno, nedokáže ustát mladé a šikovné studentky. Ta nejšikovnější s ním poté zacvičí. Aňa Geislerová podala skvělý výkon a je jedou z mála věcí ke chválení. Jinak se mi protivil jak příběh, tak hlavní hrdina. Jestli to byla autorská sebereflexe (hádám, že ano), tak bych se s Vieweghem bavit nechtěl. Odpuzovala mě i celková atmosféra snímku. Ony rádoby intelektuální vsuvky a citáty nepovýší příběh nadrženého a nevyskákaného učitele do hlubokomyslného dramatu a žánr komedie je taky mimo. Ale nechci Michala Viewegha zatracovat. Některé z jeho knih se mi líbily a většina filmových adaptací jeho děl je také lepší. ()

Galerie (6)

Zajímavosti (4)

  • Milionářská vila je na adrese Hejnická 311, Raspenava. Točilo se také v Chorvatsku v Umagu. Lom se jmenuje Kujalův a nachází se v Hřiměždicích. (sator)

Reklama

Reklama