VOD (1)

Tajní agenti si otevřou falešný hotel, který slouží jako zástěrka pro záchranu tisíců etiopských uprchlíků. Natočeno podle skutečných událostí. (Netflix)

Trailer

silentname

"The Red Sea Diving Resort" ma celkom príjemne prekvapilo. Chris Evans, Haley Bennett a Ben Kingsley v Netflix filme? Som zvedavý. Výsledok, ktorý nám tu Gideon Raff predstaví celkom funguje. Okey, nemôžem povedať, že pôjde o veľkú filmovú klasiku, no za pozornosť film určite stojí. Chris Evans je podľa mňa dobrý hlavný hrdina a celkom sa mi páči, ako pre funkčnosť toho plánu musia začať reálne improvizovať. A nakoniec sa z falošného hotela musí stať skutočný hotel, ktorý bude reálne ubytovávať hostí a súčasne v noci prevážať utečencov do Izraela. A je to veľmi dobré krytie. Uznávam. No čo film pre mňa ťahá dole je fakt, že máme tu film podľa skutočnej udalosti, ktorý ale pôsobí veľmi filmovo. Spolu so všetkými jednotlivými klišé. Film musí mať zloducha, musí mať vtipné momentky, musí mať funkčné časy, no potom na konci budeme mať dramatické momentky, aby sme s napätím očakávali, ako to celé dopadne. Vadí to nejako výrazne? Nemyslím si. Film má podľa mňa dobrú atmosféru, dobre spracované postavy a vedú medzi sebou aj celkom uveriteľné dialógy. A čo sa týka scénok, tak dokážu mať aj svoje momentky, kde som si nebol úplne istý, ako to celé nakoniec dopadne. Keby pôsobil film autentickejšie a nie spracovaný pre filmových divákov, bolo by moje hodnotenie vyššie. Výsledok teda znie, stojí za pozornosť. Hodnotenie: B ()

Spiker01

Přesně ten typ filmu, který člověka rozhodně informačně obohatí, ale já už jej nikdy nechci vidět. Popravdě bych se k takovému tématu už neodhodlal, nebýt toho, že se Netflix vytasil s prvotřídním castingem, v čele s Chrisem Evansem, kterého v posledních letech žeru všude. Opravdu hodně moc mi to připomínalo Argo, Red Sea Diving Resort ovšem na oscarech s určitostí rulovat nebude. Jeden z lepších filmů na této streamovací platformě, jež se tu produkci filmů stále učí...7/10 ()

Jirka_Šč

V reálu se zařízení jmenovalo Arous Holliday Village, fungovalo tři roky, doopravdy pomohlo zachránit tisíce etiopských Židů, doopravdy POZOR SPOILERY (!!!) nikdo z organizátorů nezahynul (název mise zněl Operation Brothers), doopravdy ho navštěvovali zástupci súdánské armády (protože resort poskytoval lepší služby než ostatní zařízení v Súdánu). Pravdivá je i situace POZOR DALŠÍ SPOILER (!!!) kdy súdánská armáda spustila palbu na pláž, protože si myslela, že jde o pašeráky a Gad Shimron je seřval, že střílí po turistech, kteří se účastnili nočních ponorů. V reálu možná zástupci súdánské armády nebyli takové svině (po incidentu na pláži se súdánští důstojníci omluvili). Přestože byla mise extrémně nebezpečná, možná, že pro film určité prvky trochu víc zdramatizovali, protože to v reálu paradoxně probíhalo až příliš poklidně KONEC SPOILERŮ. Dávám "jen" silné tři hvězdy, protože si dovedu představit, že kdyby to byl izraelský film, bylo by to méně mainstreamové a trochu víc realistické. ()

sedm.1

Kdo zná Affleckovo Argo, a přijal ho pozitivně, ten bude jistě spokojen i s touto podívanou a samozřejmě naopak, koho Argo nenadchlo, ať se rovnou tomuto snímku vyhne. Natolik si jsou totiž tyto dva filmové počiny podobné, a to nejen společným tématem, tedy jen těžko uvěřitelnou krycí záchranou misí, ale i samotným zpracováním. Nicméně, jsou i tací, kteří Argo neznají, a ti by tedy měli o The Red Sea Diving Resort vědět, že se jedná o napínavý, atmosférický, emočně silný a lidský příběh, natočený dle skutečných událostí, ovšem stejně jako u Arga musím zároveň i konstatovat, že dle mého názoru byl dějově dost upraven pro potřeby filmařů, neboť něco tak neustále se odehrávajícího na hraně se snad nemohlo ani stát, což se projeví především v závěru, který již vyznívá jako klasický hollywoodský přehnaný akční patos s happyendem jako kráva, ovšem funkční a působivý je, to se musí nechat, takže nakonec proč ne i takto, zároveň je ale i pravda, že se divák dozví, i když možná nejspíš dost zkresleně, i něco nového z historie lidstva, respektive dojde k opětovnému utvrzení, co je lidské pokolení za pakáž. Každopádně, oproti Argu tento film získává ale ještě jeden malý plusový bodík navíc, a to díky výraznějším a zajímavějším postavám a především jejich představitelům, v čele s charismatickým a sympatickým Chrisem Evansem, prostě skupina v tomto snímku na mě působila sympatičtěji a přesvědčivěji. Celkově se ale každopádně jedná o solidní podívanou, která sice dech nevyrazí, a nedisponuje ani nějakými převratnými a nezapomenutelnými scénami, či dialogy, ale jako celek i přes pomalejší rozjezd funguje více než uspokojivě. ()

Morholt

Téma je perfektní, protože Operace Mojžíš a akce na ní navazující patří k majstrštykům Mossadu a zároveň se jedná o jedny z nejemotivnějších okamžiků novodobého Izraele. Nevadilo by mi ani zjednodušení děje, protože obsáhnout do dvou hodin všechny tehdejší události je nemožné. Nicméně mi neseděl místy odlehčený styl vyprávění, který se z mého pohledu strašně tloukl s vypjatými a drastickými scénami. To na mě působilo rozpačitě a na celkovém dojmu se to odrazilo. A jak píše Cervenak, i mě vadilo, že se tu nenašla jediná scéna, která by utkvěla v paměti, což je vzhledem k námětu trestuhodné. Čestná výjimka patří závěrečným titulkům, ale to je málo. není to špatné, ale od Raffa jsem čekal víc. Možná by nebylo od věci se k tomu vrátit v seriálové podobě. 65% ()

• Situace, kdy súdánská armáda spustila palbu na pláž, protože si myslela, že jde o pašeráky a Gad Shimron je seřval, že střílí po turistech, kteří se účastnili nočních ponorů, se doopravdy udála. (Jirka_Šč)
  • V reálu se zařízení jmenovalo Arous Holliday Village a fungovalo tři roky. Název mise zněl Operation Brothers. (Jirka_Šč)