Nicota (festivalový název)

• Kanada

Horor / Mysteriózní / Sci-Fi

USA / Kanada / Velká Británie, 2016, 90 min

100% béčko, u kterého je po celou dobu vidět, že bylo dělané s láskou a partou nadšenců, kteří sice nedisponují vysokými peněžními prostředky, ale nadšení a nápady mají na rozdávání. Film na mě minimálně první polovinu fungoval na výbornou a všechny ty odkazy na horory 80. let a převážně na Carpentera, jsou pro fandy fajn. Bohužel poslední třetina už se dostane do nepříjemného WTF módu, který vypadá jako úplně jiný film a předchozí nadšení se vytratilo. Pořád se ale jedná o povedený pohled do minulosti, který fanoušky béčkových hororů určitě potěší.(29.12.2020)

Temnoatmosférická hustomasakrózní haluz, která v sobě překotně kombinuje spoustu žánrů i konkrétních filmů, chvílemi nejspíš tak jako já budete tápat v jejím ději, ale moc hezky se na ni kouká a můj propláchnutý vyresetovaný mozek si při ní spokojeně předl v úsporném režimu. Masové vraždění, posedlost, slizké parazitické monstrum, krvelačný mutant, ožívající mrtví, zlověstné zakuklené postavy s noži, šílenství, přeludy, halucinace, sebepoškozování, krvavé vraždy, krvavý porod, brána do jiné (pekelné?) dimenze... Od toho všeho je ve filmu sice jen trocha, ale šikovně poskládáná k sobě tak, že snad nebudete mít příliš času přemýšlet, jaký je vlastně toho všeho smysl a co za příšernou ptákovinu jste si to zase pustili.(8.4.2017)

Čekal jsem něco ve stylu The Thing, jenže tohle bylo krapet jiné. Našlo se tu pár okamžiků, které vypadaly velice dobře, ale některé zrůdičky na druhou stranu tak hrůzostrašné nebyly, ale nápad s vyšším já, nebo jak to nazvat, byl zajimavý. Náplň zdejšího obsahu neodpovídá tomu, co se odehrává ve filmu! Žádná vesmírná monstra tam nepřilétla. :D(5.5.2017)

Jsem rád, že jsem dal na slepou intuici a vyrazil si na tohle do kina. Béčko jízda plná nechutných monster-slizáků, bez větších prodlev, úvodů a kecaček, místy rozpoutá úctyhodně intenzivní, temně ambientní pekla, až jsem samovolně zářil radostí. Jak mi přišlo, že konečně něco tříská potenciál zlomuziky v hororu na max. Efekty/ masky jsou tu dost nevídaný a top, kór jestli je to "indie", a dávají vzpomenout na starý dobrý poctivý časy než všechno začaly ojebávat počítače. Vytýkám jen mozekmrdací fantasy finále, který už do wtf-astrálna ulítlo až příliš, ale zase, máte-li zájem, je tu asi prostor hledat v tom kdovíco rozměry. Nebo se smát. Svoje hrál určitě i plný sál, plátno a vedle blikající anděl kostlivec, teď čerstvě si ale řadím mezi nejzábavnější horory posledních let. Skvělá zmrďácká popkornovka. [Otrlý divák '17](28.2.2017)

Tak bohužel musím říct BOHUŽEL. The Void je víc, než cokoli jiného, parádní přehlídka složené pocty hororovým eposům a jejich tvůrcům. Dál je to jen nesoudržný pokus o funkční odpověď na staré klasiky, ale u pokusu to také končí. Oproti traileru na vás ve filmu dýchne docela lofi produkce, což je paradox, protože efekty jsou starej dobrej analog a uvěřitelnost či autentičnost bych s klidem zařadil na začátek devadesátých let. Pokus o atmoféru je solidní, ale celý výsledek kazí děravý scénář, který by byl možná uchopitelnější, kdyby se autoři nesnažili do filmu vměstnat příliš mnoho nesourodých témat nebo se je pokusili více ztmelit a zbytečně neeskalovali otázky, na které ani na konci filmu nedostanem odpovědi. Pokud jde o zdroje inspirace, všichni tam poznáme závan H.P. Lovecrfta, Cliva Barkera a The Thing, která je zastoupena až okatě, ale paradoxně je to nejsilnější část filmu. Nemůžu říct, že jsem zklamán, jen očekávání bylo prostě moc vysoké a dostal jsem zhruba to, co jsem odhadnul.(11.4.2017)