Nicota (festivalový název)

The Void

The Void

Horor / Mysteriózní / Sci-Fi

Kanada, 2016, 90 min

Tak bohužel musím říct BOHUŽEL. The Void je víc, než cokoli jiného, parádní přehlídka složené pocty hororovým eposům a jejich tvůrcům. Dál je to jen nesoudržný pokus o funkční odpověď na staré klasiky, ale u pokusu to také končí. Oproti traileru na vás ve filmu dýchne docela lofi produkce, což je paradox, protože efekty jsou starej dobrej analog a uvěřitelnost či autentičnost bych s klidem zařadil na začátek devadesátých let. Pokus o atmoféru je solidní, ale celý výsledek kazí děravý scénář, který by byl možná uchopitelnější, kdyby se autoři nesnažili do filmu vměstnat příliš mnoho nesourodých témat nebo se je pokusili více ztmelit a zbytečně neeskalovali otázky, na které ani na konci filmu nedostanem odpovědi. Pokud jde o zdroje inspirace, všichni tam poznáme závan H.P. Lovecrfta, Cliva Barkera a The Thing, která je zastoupena až okatě, ale paradoxně je to nejsilnější část filmu. Nemůžu říct, že jsem zklamán, jen očekávání bylo prostě moc vysoké a dostal jsem zhruba to, co jsem odhadnul.(11.4.2017)

• Mr.Apache

Jak hodnotit něco, co krade kde se dá (často rovnou od těch nejlepších), a ani tak to není moc dobré, moc zábavné, ani moc chytré? Pusťte si třeba dvacátou minutu tohohle a pak padesátou minutu Carpenterova Prince of Darkness. Myslím, že k tomu není třeba nic dodávat. Zrovna odtud (ale i z dalších Carpenterových horrorů - např. Věc je jasná) se v The Void krade nejvíc. Ve druhé půlce se přidá ještě šílený doktor, objeví se Cenobiti křížení s Fulciho zombies (jeden z nich si rovnou střihne "spiderwalk") a dáme si i nějaký ten ďábelský porod. Ve velkém se vykrádá jak klasika, tak novější věci. Namátkou: vidle z Crazies - zde sekera, čtvrtý Vetřelec a nově vyšlechtěné mládě - zde monstrózní novorozenec... Ba objeví se i něco jako Tyrant z her Resident Evil. A to vše ve jménu hrůzného Trojúhelníku. Nakonec se oklikou vrátíme k starému dobrému Prince of Darkness a vesele si obšlehneme scénu se zrcadlem a sebeobětováním. Dokonce ani ta sekyra tam nechybí. Můžete porovnat: Obě scény najdete před závěrečnými epilogy obou filmů. Zatímco epilog z Carpenterova arcidíla naleznete jen a pouze v onom Carpenterově arcidíle, ten z The Void už nám jednou předložil Lucio Fulci v The Beyond (E tu vivrai nel terrore! L'aldilà). Což je zase Fulciho majstrštyk. Jen se k tomu přidala obří pyramida, aby to s tím trojúhelníkem dávalo smysl. Jaký smysl, ptáte se? Já bych řekl, že je to jasné. Za vším hledejte Ilumináty. A teď vážně: Je The Void jakýmsi neumělým pokusem vzdát hold všemu, co jej inspirovalo? Protože v tom filmu nenajdete nic originálního. Je to jeden velký slepenec záběrů, scén a nápadů, které už dávno a většinou mnohem lépe realizoval někdo jiný. Máme tu prostě další Scary Movie, ovšem zcela bez ambicí něco parodovat. A bohužel to není ani moc srandovní. Ať už jde o poctu nebo jen o neinvenční vykrádačku, The Void funguje především jako potvrzení faktu, že filmový horror se už více než deset let nachází ve slepé uličce, plné neinvenčních remaků a primitivních lekaček pro nenáročné publikum. Naprostá ztráta ambicí, kterou dnes v tomto žánru podporují nejen velká, ale evidentně i malá nezávislá studia, je něco, co mě mrzí už hodně dlouho. A jak to vypadá, bude mě to nejspíš ještě hodně dlouho mrzet.(10.4.2017)

Take nenarocne hororove becko, kde reziser Dzeremy Gylespaj mi nic nehovori, ale dalo sa to - nechutne, ten spital mal hodne do seba, stare opustene spitaly su aj dost hororove - staci spomenut z CZ a SK koncin : stara opustena nemocnica v zapadoceskych Domazlicich - to bol masaker tam ist. Kolkym ludom uz vzali nemocnice nadej na dalsi zivot - napokon su plne odbornikov, ktorych pracu nijak nespochybnujem + napriklad selest stromov na zahrade, ktory prenika dovnutra s hmatatelnou naliehavostou - hm, to tiez neprida na nalade : 67 %(3.11.2018)

Měl jsem celkem velká očekávání, ale nakonec pocit z ne úplného naplnění. Poctivé masky a praktické efekty tomu vyloženě pomáhají, ale příběh je jen jednoduchá báchorka, bez nějakého uspokojujícího konce, ale atmosféru to má dobrou. Hold Barkerovi, Carpenterovi a Lovecraftovi je z toho cítit, ale to pověstné "něco" mi tam chybělo.(11.4.2017)

4* s prižmúrením očkom. Trocha z Lovecraftu, trocha viac z Carpentera a Fulciho (možno viac ako len trocha inšpirácie) ale výsledok sa mi celkom páčil. Malo to svoju hrôzostrašnú atmosféru, celkom podarenú hudbu, nechutne slušné gore bez minimálneho CGI a kozmickú tajuplnosť. Škoda dementného správania hlavných postáv, mohli sa s tým pohrať viac, nemuseli sa chovať ako v nejakom teenagerskom slasheri. No aj tak je to jeden z najlepších hororov za posledné roky. O tom sa nebudem hádať.(12.4.2017)