poster

Žíznivé mládí

 • anglický

  Thirsty Youth

Drama / Romantický

Československo, 1943, 84 min

 • dr.fish
  ****

  Drama lidu na venkově na řece a kolem řeky. Každý tam má svá tajemství (obvykle veřejná) a bojuje své celoživotní boje. Sem tam nějaká nevěra, nemanželské dítko či uprchlá žena, vcelku však život běží svou každodenní rutinou. Zkrotli všichni bouřliváci, zestárli, a teď pozorují, jak pro změnu bouří zase ti mladí. Ti se mají k světu, ten jim ale přináší nástrahy v podobě chlípníků a jiných lumpů, takže začátky jsou trnité a sklouznout na šikmou plochu se nevyplácí. Jsou tu ale roztomilí průvodci převozník Plachta a četník Marvan, kteří brány Dobra střeží důsledně, a padnout nechají jen toho, komu opravdu není pomoci. Obyčejný, přesto však příjemný lidský film, který nikterak nezklame a pohladí po duši...80%(28.6.2012)

 • miraporthos
  ***

  Celkem zdařilý film, žádná selanka a nadšený obdiv přírody. Akorát vůči scénáři mám výhrady a chybí mi hlubší pohled na psychologii jednotlivých postav.(4.9.2013)

 • Karlos80
  ***

  Citové vzplanutí, láska, těžké životní podmínky, bezútěšná situace dvou mladých lidí. Asi tak nějak by by se dal stručně charakterizovat tento velmi lidový poetický film z vesnického prostředí. První velká úloha pro Vladimíra Salače (kterého jsem ale nikdy moc nemusel) a dobrá příležitost i pro mladou Stellu Májovou (Liduška, dcera Krále). Pěkné exteriéry malebného Křivoklátska, zdařilé herecké výkony, zejména ten převozníkův, Králův (opět nesmírně laskavý a takový filosofický Jindřich Plachta) a nakonec i povedená hudba dělaly z tohoto filmu poměrně zdařilý film. Ze 7. filmů natočených v roce 1943 se podle mého názoru jedná o jeden z těch zdařilejších spolu se snímky Šťastnou cestu a Mlhy na blatech.(26.3.2008)

 • sator
  ***

  Překvapivě dobré, civilní...(17.5.2015)

 • Marthos
  ***

  Výrobna Nationalfilm, která se po nucené konfiskaci českých distribučních firem stala společně s Havlovým Lucernafilmem jediným domácím zástupcem na poli protektorátní kinematografie, vsadila mnohé na herecké mládí v čele s Vladimírem Salačem a Stellou Májovou. Příběh o mladých lidech, kteří uprostřed léta pomalu dospívají, působí jako magicky průzračný proud řeky, přinášející sebou sny, naděje, lásku i víru ve šťastnější budoucnost. Krňanského film nenápadně podněcuje k návratu ke krásám života a nabízí neobyčejně důležitá poselství dalším generacím, ztrácejícím pomalu vazby k rodným krajům a ke svým kořenům. Vždyť život plný slunce a radosti je tím nejkrásnějším na světě.(7.9.2009)

 • - Skutečného autora námětu skrýval v původních titulcích nenápadný pseudonym - Alexander Špaček. Byl jím ve skutečnosti levicový romanopisec Karel Nový. (hippyman)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace