Opera mi nevadí a občas ji i cíleně vyhledávám, platí to však o italské a německé, protože tam mě netrápí, že nerozumím slovům. České se vyhýbám právě z tohoto důvodu a v Daliborovi jsem opravdu nerozuměl skoro ničemu (kromě toho Daaalibooor a vypravěči). Výprava studiově opulentní, ale jinak děsně statický film...(7.3.2011)

• Jonatthan

Úvodem musím napsat, že nemám rád operu. Díval jsem se jen proto, že bych jednou rád shlédl všechny české filmy, které kdy byly natočeny a tento jsem ještě neviděl. Filmařsky to určitě není na padesátá léta špatné, ale zpěvu jsem chvílemi (obzvlášť při ženských a sborových partech) nerozuměl. Jediné co mi utkvělo v paměti je: "Daaaaaaaaalibor" a "Miiiiiiiiiiiiilada".(4.1.2005)

• Houdini

Zlatá Palma - výběr(24.8.2006)

Operu v českém filmu můžu a tohle je dobrý pokrok od Prodané nevěsty. Ta se ostatně povedla jen jednou - Němcům. My můžeme být rádi především tady za toto a dál už jen za krátké operní sekvence životopisného filmu Z mého života. Mimochodem, tam je ta Prodanka taky ;)(22.3.2009)

Film sám o sobě by mohl být monumentální historický epos. Krásné barvy kostýmů, které značí pohusitské období. Výborní herci, krásné lokace. Mnoho lidí může odpudit spojení tohohle filmu s hudbou. Ještě víc může odradit to, že se jedná o operu. Opera není pro každého a je to těžká hudba. Není to melodičtější a zpěvnější Dvořák. Zato je to kvalitní Smetana. Škoda, že dnes už se takové filmy netočí.(31.12.2015)

• - Tvrz je stavba za Filmovým studiem Barrandov a Vladislavský sál stavba v ateliéru. (lausik)

• - Tvrz je stavba za Filmovým studiem Barrandov a Vladislavský sál stavba v ateliéru. Zdroj: Český hraný film 1945-1960, NFA 2001. (NFA.cz)