Pod jedním stromem

Pod jedným stromom

Under the Tree

Drama / Komedie

Island, 2017, 89 min

No jasně, tohle je prostě totální úlet. Co také od Islanďanů čekat jiného. Většinu filmu si, v rámci rodin žijících kolem jednoho stromu, přijdete jak v českém Zítra to roztočíme, drahoušku s tím, že komediálně je to přeci jen trošku sušší, aby Vás závěr sejmul a utvrdil Vás v tom, že podobný film podruhý už jistě nezažijete.(20.3.2019)

Moc hezká severská psychokomedie s výbornou atmosférou a úžasným vycpaným psem. Co mi na tom lehce vadilo byla lehká rozvleklost začátku - těch 89 minut je na tento film prostě moc. Hodilo by se to spíše jako jedna z několika povídek do delšího filmu. Toho by se dalo lehce docílit proškrtáním scén s tou hysterickou manželkou a bojem o dítě - i když na druhou stranu si říkám, že možná jen středoevropané nejsou vhodné publikum a pro místní to působí jako zdařené upozornění na místní absurdní přístup k pojmům jako je domácí násilí, znásilnění atd...protože se zdráhám věřit, že by postava Agnes neměla být odstrašující karikaturou. Celkem takové silnější tři a půl.(30.5.2018)

Je to něco mezi Válkou Roseových a Zítra to roztočíme drahoušku, ale vzhledem ke kvalitě a k úžasnému a vyhrocenému závěru je to blíže k prvně jmenovanému. Doopravdy je to svébytné sousedské drama, které začíná jen nevinným sporem o strom. Schválnosti a vtípky se méní a začínají stupňovat až vyústí v závěrečný masakr. Je to trošku mdlé, ale posledních dvacet minut je natolik strhujících, že mě to donutilo dát 4*.(7.11.2018)

3. celovečerní režijní film tohoto islanďana a opět - jak je již u většiny severských snímků zvykem (a nebo - jak to vnímám já sama) - bomba! Celkově nižší % hodnocení lidí tady přisuzuji tomu, že tento film je nekomerční, na první pohled není moc ničím zajímavý. Ze začátku se chviličku zdá, že tu půjde jen o nějaké sousedské žabomyšlí války, záhy se začínají ukazovat životy a osudy všech obyvatel v obou domech....ve mně se při sledování střídalo překvapení s absurdismem (občas vtipným, občas tvrdým) a nakonec to vygradování v závěru - šmarja - to jsem teda zalezla i do sedačky - super! :-) PS: označení "komedie" pod názvem filmu bych spíš tedy vyškrtla, protože tohle bylo spíš "brutálně tragikomické psycho", aneb - nikdy nenechávej zajít věci a problémy tak daleko - pak už může být na všechno pozdě!(30.5.2018)

• mat.ilda

Jiný kraj, jiný mrav a nenávist plodí zase nenávist... až do doby, než narazí na někoho, kdo ji zastaví. No a tady nikdo takový evidentně nebyl po ruce. Dosti nezáživná rozvodová linie budí podezření, že vznikla jen pro potřeby příběhu hlavního a zbytečně odvádí pozornost od událostí, směřujících k pointě, která táhne děj ... a že bych se nějak zvlášť nasmála...(7.12.2018)