V posledních měsících války nachází mladý svobodník Willi Herold na útěku kapitánskou uniformu. Bez přemýšlení na sebe bere šaty vysoké šarže i roli s nimi spojenou. Brzy se kolem něj začínají sbírat vojáci rozptýlení po okolí - vděční, že nachází někoho, kdo jim bude velet. V obavách z prozrazení vklouzává Herold do role bezskrupulózního kapitána a propadá rauši z moci. (Das Filmfest)

deLaFere

Kdyby to nebylo podle skutečné události (a zobrazená je, až na pár výjimek, velmi věrně), asi bych to vypnul. No, takhle jsem zůstal. Válka dělá z lidí zvířata, jen málo filmů to tak věrně zobrazuje jako Kapitán. Němcům se povedl casting v čele se zdánlivě neviňoučkým Maxem Hubacherem, který bezcitného sociopata hraje parádně (dá-li se to tak říct). Armáda, stačí se začít chovat jako arogantní důstojník a už to jede. Konečný chaos Třetí říše umožnil nekonečné množství odporných zločinů, o tomhle jsem neměl tušení a to jsou mojí specializací soudobé dějiny. Němci jako by v závěru války rezignovali na zdravý rozum a podřízeně čekali na svůj osud, jako by pocit kolektivní viny způsobil neschopnost učinit cokoli, aby to krvavé a nesmyslné šílenství skončilo. Jeden z důvodů asi byli zástupy fanatiků, kteří do poslední chvíle věřili v konečné vítězství. To je jedna sorta lidí, druhou byli ti, kteří po letech ztratili jakoukoli lidskost. A těch je ve filmu přehršel. Výsledkem je naprosto nesmyslný masakr chudáků, kteří už prostě jen nechtěli na konci války umřít. Bohužel stačil jeden magor a bylo to. Škoda v závěru toho německého soudu, takhle to nebylo. Film je studený a ledový, nemá takřka emoce, což jen zdůrazňuje stav německých vojáků na konci konfliktu a evokuje praktickou odpornost celého filmu, Opět nedokážu nezmínit Nabarvené ptáče, v porovnání s tím je to jen podbízivá a prázdná sračka. Film by klidně mohl být prevencí na středních či vysokých školách, společně s nějakým psychologickým výkladem, protože tohle by se prostě nemělo opakovat. ()

Maximilianus

Zaujímavý príbeh, ktorý ale vzhľadom na okolnosti nebol až tak prekvapivý, spracovaný celkom netradičnou formou. Čiernobiely obraz ešte prehlboval dej a vtedajšiu dobu. Príbeh krásne zobrazuje psychológiu postáv a skryté pohnútky osôb, ktoré sa dostávajú na povrch po nečakanom nadobudnutí moci, čo je stále aktuálne aj v dnešnej dobe. Okrem toho sa film môže popýšiť aj hereckými výkonmi na veľmi slušnej úrovni. 7,6/10. ()

Franc1s

Konči 2.světová, voják Wiili Herold je na útěku z fronty. Shodou náhod naráží na kufr, ve kterém je kapitánská uniforma. Bez přemýšlení si ji obléká a nasedá do vlaku, z kterého nepůjde jen tak vystoupit...Stává se kapitánem s pověřením od samotného vůdce...Vyvraždění Tábora 2 (Die Emslandlager)je hodně drsná záležitost.. Ke konci to směřuje více ke tragikomedii až absurditě, ale i tak to bylo něco... Ještě když zjistíte, že se to opravdu stalo.. 7,5/10 ()

kukkik

Naprosto příšerná ukázka zkorumpovanosti mocí a hrůz války.. Naprosto zdrcující příběh, ze kterého se obrací žaludek i otrlému divákovi. Zpracování je ovšem prakticky bezchybné, stejně jako scénář a herecké výkony. 5/5 ()

Equilita

Na Kapitána som čakala veľmi veľmi dlho a konečne je to tu. Výsledný snímok málokedy uspokojí moje prehnané očakávania, ale v tomto prípade sa to podarilo dokonale. Nemci sa prostredníctvom filmu neboja ukázať aké zverstvá počas vojny robili a tentokrát tu máme zaujímavý príbeh, ako sa vďaka zmene identity dokáže zmeniť aj človek samotný. Prakticky bezvýznamný Willi Herold nájde uniformu kapitána Luftwaffe a veľmi rýchlo mu to stúpne do hlavy. Síce na samom začiatku si veľmi neveril, občas zaváhal a zapochyboval či mu to všetko prejde, no netrvalo dlho a takmer neobmedzená moc mu začala šmakovať. Jedná sa o artový film, takže na svoje si prídu skôr náročnejší diváci. Čierno-biele prevedenie je tu úplne na mieste a dodáva filmu atmosféru. Zaujímavé boli aj zábery úplne na konci. Nemám čo dodať, potešená som. 5* ()

celticek

Hned v úvodu mě to nasralo, borci ho při útěku nebyli schopní trefit tak max z 5 metrů. Člověk musí počkat 10 minut než borec najde uniformu. Pak se mi to líbilo do příjezdu do Tábora II. Ikdyž je to dle skutečné události, tak mi nejde pod nos, jaktože ho nevyhmátli - Němci jsou přece pünktlich. Scény z vraždění ve vykopaných hrobech jsou píčovina, střílet flakem dohromady 90 lidí a pak 30 minut kulometem. Podívejte se, jak to vypadá v dobových záběrech - pác a hotovo. "Super" byla scénka s parodií židů, to mi zatrnulo - fajn zahrané - takové hovada náckové přesně byli. Cajk byla kamera a černobílá barva tomu též pomohla. ()

Homerking

Tento černobíle natočený film pojednává o skutečném muži Willy Heroldovi který se na konci druhé světové války vydával za nacistického generála a se svou bandou kumpánů spáchal mnoho válečných zločinů. Tento film se zabývá především vojenskou autoritou a dezercí. Příběh je velmi poutavý ale chvílemi trochu zdlouhavý. ()

PaulCZE

Tahle ponurá groteska úplně nefunguje, sice tam je několik momentů k zamyšlení, ale celkově tomu chybí hlubší atmosféra a určitá přesvědčivost. 50% ()

ervina

Jakou moc má uniforma. A do ní jeden hajzlík. Slušná depka. Minimum hudby a černobílý obraz tomu ještě dodalo. ()

LeChouan

Skvělá podívaná. Poslední záchvěvy tisícileté říše. Jeden z vojáků Vůdcem vyvoleného národa se z dezertéra transformuje do podoby chladně andělského kapitána. Vybaven talentem obracet ostatní k obrazu svému, získává další muže a s cirkusem „Schnell Gericht Herold“ uspořádá na spojenci ještě nedobytém německém území neskutečnou Danse Macabre. Pít, jíst, zabíjet, pít, zabíjet, pít, zabíjet, popojet o kus dál a znovu zabíjet, pít, zabíjet, souložit, pít. Film není fikce, je inspirován skutečnou osobou mladičkého Willyho Paula Herolda. ()

pafka

Vubec jsem nevedel, co prijde, o kom to je, kam se film bude vyvijet a neznal jsem skutecnou postavu. Takze pro me prekvapeni v kazde minute, hloubal jsem o co vlastne jde hlavni figure a vlastne pravdu nasel az v konecnych titulcich. Ale vubec to nevadilo. Coze? Ono to bylo cernobily? Tak to k tomu pasovalo, ze to bylo vlastne neznatelny. A hlavni postava - tak ta je na nejaky oceneni - skvela herecka prace. ()

DonBraso

Málem za pět hvězd.Hned napíšu proč ne.V začátku hned Willi běží před Junkerem,který po krátký době narazí opět na něj v autě,jen už má uniformu kapitána a přesto říká,že tváře si pamatuje.Celé to pak postupuje dál a vyřeší se to tak,že prostě už zapomněl.Celý film vrtala jen tahle scéna.Samozřejmě někdy si říkáte jestli už byly Němci tak v háji,že nikdo z nich nechtěl vidět průkazy,který byl doménou a pořádek musí být,což sice ve filmu zazní,přesto jsem tomuto stéblu nepodlehnul ani víceméně ke konci.Ostatní už bylo jen parádní podívaná včele s hlavním představitelem v podání Max Hubachera.Film ukáže to nejvíc emotivní v táboře a drží se zde doopravdy věrohodně tradic.Možná poprava "svých" flakem vypadala jednoznačně na oko diváka,ale čert to vem.Píseň k písni a smrt čeká v jámě.Veselka byla jako ze včera a opět ukazovala co měla.Prostě dramatičnost scény ve které Hubacher se pozvalna měnil.V táboře vystupuje i SA Schütte ve skvělém podání Bernd Hölschera,jen je škoda,že neměl ještě více prostoru.Ano jak tu píšou ostatní šaty dělaj člověka,,tady i hnědé košile. Určitá útěcha v nějaké vítězství,že když nemůžu zabít či popravit jiný,tak zabiju Němce,který buď zběhnul,raboval,znásilňoval a bůhví co ještě.Tohle sice nebyla novinka do nového práva,ale režisér chtěl jen to.Bohužel ke konci film ztratil absolutně půdu pod nohama a mělo se končit v táboře.Sice v titulkách je tu jistá scéna,která sráží směr filmu dolů,protože to vyzní jako,že to byla fakt jen sranda,ale oni moc nebyla,Schwentke si myslel,že točí další RED.Jsou tu menší mušky,který chtělo vychytat a mít atmosféru v jiném pojetí mohl být film jeden pomalu z nejlepším válečných dramat z koncentračního tábora.Takhle tu máme pořád jen toho Schindlera:)85% ()

solisoli

Kto by to bol povedal, že od nemeckej kinematografie takýto zážitok. Skvele prepracovaný príbeh na podklade skutočnosti. Skvelá réžia a scenár od Schwentkeho je určite pozitívnym prekvapením, tak presvedčivo podať svedectvo o ľudskom zlyhaní na sklonku II. svetovej vojny. Všetko to dotvárali skvelé herecké výkony, výprava, kostýmy a vôbec celkove neubralo na autentickosti čiernobiele prevedenie. Určite sa oplatí, pre tých čo majú trochu silnejší žalúdok a zmysel pre tvrdú realitu si tento projekt pozrieť. ()

DAS FILMFEST zve na filmové hody

DAS FILMFEST zve na filmové hody

15.10.2018

3 země – 4 kina – 5 sekcí – 9 hostů – 34 celovečerních snímků a další tři bloky krátkých filmů. Festival německy mluvených filmů DAS FILMFEST si letos pro všechny filmové fanoušky přichystal skutečné… (více)