Perfektně prostřený stůl pro našeho mistra komedie.Skvělá a opět trefně vtipná role Vlasty Buriana je navíc spojena s častým společenským jevem První republiky a to s rozpadem stavu šlechty, který mě velice zajímá. Doplňují ho další herecká esa tehdejší doby jako Šlégl či Mandlová,takže kvalita filmu je s postupem větší a větší.Scény z aukce či rozvodu jsou již desítky let legendou.Za mě 100% Rintintýna :)(4.1.2015)

Dříve jsem byla k filmům s Vlastou Buriánem poměrně skoupá (ačkoli "pamětnické filmy" miluji odnepaměti), později jsem si k nim však cestu našla. A stálo to za to. "Ducháček" patří mezi tu zlatou předválečnou filmovou garnituru, ozdoben menšími či většímy hereckými party. Všechny samozřejmě s grácii sobě vlastní překrývá Vlasta Burián, i mu však zdatně sekundují např. neodolatelný korvetní kapitán Čeněk Šlégl či kouzelná Adina Mandlová. Děj ke konci trochu upadá, i když závěrečná scénka Ducháčka na lyžích je odzbrojující. 70%(23.7.2008)

Možná budu upálen jako kacíř, ale nemohu si pomoci, mě se to moc nelíbilo, resp. čekal jsem více a je to pro mě zklamání. Tyhle staré filmy moc nevyhledávám, ale občas narazím na některý opravdu dobrý a vtipný. Vzhledem k hodnocení jsem čekal legraci od počátku do konce. Ale nedočkal jsem se. Vtipných scén a vtipných dialogů zde opravdu moc nebylo, příběh mi také nepřišel nějak geniální a propracovaný. Celkově to na mě nepůsobilo moc dobře. Pár pěkných věcí tam bylo, ale celkově prostě málo vtipu. Viděl jsem spousty vtipnějších. Pro mě slabší 3*. Howgh!(1.1.2010)

"Kdyby jsme brali ohled na lidi s minulostí, tak dodneška nemáme republiku...". Film ze staré školy, se silným politickým podtextem. Střet monarchie s buržoazií a hra na vysoký a nízký původ. Ano, naivní romantický příběh, ovšem s excelentním Burianem, který si to dává skutečně bravurně a Adina tomu dodává, jako obvykle, krásu.(18.5.2013)

Jeden z nejlepších Burianových filmů a nadstandard režiséra Lamače. Příběh z advokátní kanceláře, kterou řídí prostořeký Ducháček, má dobrý Wassermanův scénář podle úspěšné divadelní hry, a navíc Burian ve své roli neexhibuje nad únosnou míru. Pětadvacet v českých na stole má své konotace i do dnešní doby. Ukázka: https://www.youtube.com/watch?v=YLxhsk4AUc8(15.3.2009)

• - Na premiéře filmu byl i tehdejší ministr národní obrany František Machník, po kterém Burian chtěl, aby jej přijal do důstojnického sboru. Pan ministr souhlasil a jmenoval jej poručíkem kavalérie. (kosticka7)

• - V původních titulcích je herečka Jiřina Sedláčková uvedena jako Jiřina Šternová. Dodnes není pro záměnu jasné vysvětlení. (Redyx111)

• - Ve scéně, kdy Ducháček (Vlasta Burian) vysvětluje manželům Rabasovým (Václav Trégl a Marie Blažková) právní následky převzetí peněz ve výši 25 tisíc korun, říká, že je vezme "do úschovy, na 8 dní. Ale co na 8 dní, do pátku, protože v pátek nám dá Kalous". Když však v jedné z předcházejících scén Ducháček volal právě do firmy Kalous, bylo mu slíbeno zaslání pouhých 10 korun. (Klot)