Žena na měsíci

Frau im Mond

Woman in the Moon

Drama / Sci-Fi

Německo, 1929, 156 min

Jo tak takhle si to představovali před 90 léty, zdařilý archivní snímek doby, kdy věda ještě byla mladá a roztomilá ... pěkně zpracované, zdařilé triky, založené na realitě a tehdejších vědeckých poznatcích, jinak ta délka filmu je asi jediné, co mi nevyhovovalo. Film jsem musel rozkouskovat na několik částí. A dobrý konec? Jak se to vezme ... :D Za shlédnutí to stálo.(10.4.2013)

Je skutečně těžké hodnotit 80 let starý němý sci-fi film, navíc téměř tříhodinový. Hlavně v prní půlce filmu, odehrávající se na Zemi, je místy hooodně zdlouhavý. Ale přesto se i tam najdou skvělé dramatické scény a dokonce i drobné vtípky. I přes malý počet titulků se daří Langovi, hlavně díky skvělým hercům, udržet dějovou linku srozumitelnou. Pak jsou zde samozřejmě pasáže s přípravou startu rakety, které působí na svou dobu úchvatně (letecké záběry, modely odpalovací rampy). Pár věcí je z dnešního pohledu směšných, ale to lze od tak starého snímku očekávat. Naopak překvapí některé "vizionářské" detaily (odhazování stupně rakety, chování vody ve stavu beztíže, ap.) Pobyt na Měsící je pak už čistá fantazie, ale zábavná a děj zde celkem odsýpá. Nechybí ani dramatické a dojemné scény. Přesto je délka filmu spíše na škodu a je možné, že později vzniklé zkrácené verze by mohly být, alespoň pro současného diváka, lépe koukatelné.(2.12.2009)

• Brejlil

Dvě hvězdičky jsou za dvě nepopiratelné kvality. Technická stránka letu na Měsíc je velice dobře propracovaná a dosti se podobá realitě o 40 let později. Vliv Hermana Obertha je prostě vidět. Druhá kvalitní stránka je vizuální. Co záběr, to krásná kompozice. Zbytek je ovšem katastrofa, protože oproštěno od těchto kvalit jde o plytké melodrama, kombinované s historkou o "zlém kapitalistovi". Von Harbou se prostě viděla v podobenstvích a slabých příbězích. Pracovně jsem si dílko (bohužel tři hodiny dlouhé) nazval "Výlet bláznů na Měsíc, o Mirku Dušínovi nemluvě".(15.12.2009)

Překvapuje mě, jak široké spektrum emocí dokáže němý film vyvolat. V případě Ženy na měsíci na tom mají hlavní zásluhu herecké výkony, pro někoho možná až moc expresivní...mně se líbilo, jak Lang spoléhá na herce a obraz, na úkor množství vložených titulků (Willy Fritsch dodává charisma, Fritz Rasp vtip a Gerda Maurus v pumpkách na měsíci, to nepotřebuje komentář). Děj má díky tomu spád, často mi vůbec nepřišlo, že sleduju němý film. Až na část z měsíce, kde film trochu ztrácí dech, po celou dobu udržel mou pozornost. Na rok 1929 působí vychytávky jako odhození palivové nádrže, odpočítávání startu a beztížný stav (ty úchyty mě dostaly:)) výjimečně profesionálně (nepřekvapí, že vědeckými poradci filmu byli Willy Ley a Hermann Oberth). Doporučuju zhlédnout restaurovanou verzi od Friedrich Wilhelm Murnau Foundation z roku 2000.(30.9.2012)

Nádherný, konzistentní film. Žádné pitomosti v zásadních parametrech letu, někdo to dobře spočítal poměrně dopodrobna. Zatímco Metropolis mě úplně ubil délkou a takřka absencí rozumného vyprávění, tenhle film mě tak nadchl, že mu odpustím leccos. Například ty skoro 3 hodiny, a v nich i zbytečně zdlouhavé a ukrutně pomalé scény. Na druhou stranu, natahovačky, třeba až infantilní scéna typu "starý profesor dává k myší díře díl své večeře, vyleze myš a asi půl minuty se krmí", mně nevadily. Scény typu "vrcholně nervozní inženýr čeká s telefonem na uchu v bytu souseda a nůžkami mu likviduje kytku" mě doslova bavily. Už jsem viděl spoustu čb seriozních scifíček i braku s tímto tématem, zejména z padesátých, a Frau im Mond je naprostá špička. Herectví většiny postav prima (oceňuji zejména přesvědčivost rozdílných povah). Doporučuji na potkání.(21.5.2012)

• - Film byl natočen na motivy stejnojmenného románu Thea von Harboua. (Hans.)