Žena na měsíci

Frau im Mond

Woman in the Moon

Drama / Sci-Fi

Německá říše, 1929, 156 min

Jedna žena mezi dvěma muži, vědátorský dědoušek, záporák s ulíznutou patkou (silně připomínající Hitlera) a jedna rozkošná malá myšička v dalším Langově vizionářském kousku, který jsem sledovala takřka bez mrknutí oka a troufám si tvrdit, že je LEPŠÍ než proklamované Metropolis, které jsem viděla dvakrát (jednou s živým klavírním doprovodem Jirky Hradila, což byl fakt zážitek). Způsob řešení interiéru rakety i samotné cestování hrdinů je místy hodně vtipné (v pozitivním slova smyslu), ale i přesto je Frau Im Mond silným zážitkem. Klavírní doprovod zde je natolik emocionální, že se ještě teď třepu. ÚCHVATNÉ, leč bohužel opomíjené...(30.1.2008)

Působivá scifi podívaná, v dnešní době už sice některé ty pasáže působí spíše komicky, ale v té době 40 let před skutečným přistáním na Měsíci něco zcela vizionářského a nadčasového. Závěr filmu, samotný pobyt na Měsíci, bych si dokázal představit ale v lepším světle, tam trošku snímku dochází dech. První dvě hodiny ale výborné. 80%.(31.3.2010)

• Dan9K

Není lehké hodnotit tenhle film. První půlka pro mě byla takovým utrpením, že jsem si z toho udělal seriál, který mi vydržel hrozně dlouho. Druhá půlka je pak největším dobrodružstvím němé éry. Ta naivní senzacechtivost je naprosto v pořádku. Ono se díky těmto senzacím muselo i hezky ušetřit, takže to chápu. Nejvíc mě potěšily některé vizionářské nápady, kromě samotného tvaru rakety určitě i odpojení palivové nádrže během startu. Nejvíce mě rozesmály ty úchyty uvnitř lodi kvůli stavu beztíže, které připomínaly úchyty v tramvaji. Dal bych i z úcty tři, ale musím hvězdu strhnout za herecké výkony, které byly obskurní a to i na němý film.(15.11.2008)

Je skutečně těžké hodnotit 80 let starý němý sci-fi film, navíc téměř tříhodinový. Hlavně v prní půlce filmu, odehrávající se na Zemi, je místy hooodně zdlouhavý. Ale přesto se i tam najdou skvělé dramatické scény a dokonce i drobné vtípky. I přes malý počet titulků se daří Langovi, hlavně díky skvělým hercům, udržet dějovou linku srozumitelnou. Pak jsou zde samozřejmě pasáže s přípravou startu rakety, které působí na svou dobu úchvatně (letecké záběry, modely odpalovací rampy). Pár věcí je z dnešního pohledu směšných, ale to lze od tak starého snímku očekávat. Naopak překvapí některé "vizionářské" detaily (odhazování stupně rakety, chování vody ve stavu beztíže, ap.) Pobyt na Měsící je pak už čistá fantazie, ale zábavná a děj zde celkem odsýpá. Nechybí ani dramatické a dojemné scény. Přesto je délka filmu spíše na škodu a je možné, že později vzniklé zkrácené verze by mohly být, alespoň pro současného diváka, lépe koukatelné.(2.12.2009)

Překvapuje mě, jak široké spektrum emocí dokáže němý film vyvolat. V případě Ženy na měsíci na tom mají hlavní zásluhu herecké výkony, pro někoho možná až moc expresivní...mně se líbilo, jak Lang spoléhá na herce a obraz, na úkor množství vložených titulků (Willy Fritsch dodává charisma, Fritz Rasp vtip a Gerda Maurus v pumpkách na měsíci, to nepotřebuje komentář). Děj má díky tomu spád, často mi vůbec nepřišlo, že sleduju němý film. Až na část z měsíce, kde film trochu ztrácí dech, po celou dobu udržel mou pozornost. Na rok 1929 působí vychytávky jako odhození palivové nádrže, odpočítávání startu a beztížný stav (ty úchyty mě dostaly:)) výjimečně profesionálně (nepřekvapí, že vědeckými poradci filmu byli Willy Ley a Hermann Oberth). Doporučuju zhlédnout restaurovanou verzi od Friedrich Wilhelm Murnau Foundation z roku 2000.(30.9.2012)

• - Asistentem režie byl Wernher von Braun, konstruktér německých a později amerických raket. (sator)

• - Film byl natočen na motivy stejnojmenného románu Thea von Harboua. (Hans.)